ایران ترجمه – مرجع مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

اطمینان از کیفیت خارجی بین المللی برای شناسایی آزمایشگاهی و تشخیص تیپ استرپتوکوک آگالاکتیه (استرپتوکوک گروه B)

اطمینان از کیفیت خارجی بین المللی برای شناسایی آزمایشگاهی و تشخیص تیپ استرپتوکوک آگالاکتیه (استرپتوکوک گروه B)

اطمینان از کیفیت خارجی بین المللی برای شناسایی آزمایشگاهی و تشخیص تیپ استرپتوکوک آگالاکتیه (استرپتوکوک گروه B) – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه پزشکی

مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه ۲۰ الی ۱۰۰% رایگان مقالات ترجمه شده

۱- قابلیت مطالعه رایگان ۲۰ الی ۱۰۰ درصدی مقالات ۲- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر ۳ فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.
مقالات ترجمه شده پزشکی - ایران ترجمه - Irantarjomeh
شماره
۶۴
کد مقاله
MDSN64
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
مهندس مژگان زارع زاده
نام فارسی
اطمینان از کیفیت خارجی بین المللی  برای شناسایی آزمایشگاهی و تشخیص تیپ استرپتوکوک آگالاکتیه (استرپتوکوک گروه B)
نام انگلیسی
International External Quality Assurance for Laboratory Identification and Typing of Streptococcus agalactiae (Group B Streptococci)
تعداد صفحه به فارسی
۳۰
تعداد صفحه به انگلیسی
۹
کلمات کلیدی به فارسی
شناسایی آزمایشگاهی, تشخیص تیپ, استرپتوکوک آگالاکتیه, استرپتوکوک گروه ب
کلمات کلیدی به انگلیسی
Laboratory Identification,  Typing ,  Streptococcus agalactiae, Group B Streptococci
مرجع به فارسی
ژورنال میکروبیولوژی بالینی
لابراتوار آلودگیهای تنفسی و سیستمی، آژانس مراقبت های بهداشتی، بخش خدمات میکروبیولوژی، لندن، انگلستان
مرجع به انگلیسی
JOURNAL OFCLINICALMICROBIOLOGY; Respiratory and Systemic Infection Laboratory, Health Protection Agency, Microbiology Services Division, Colindale, London, United Kingdom
قیمت به تومان
۱۰۰۰۰
سال
۲۰۱۱
کشور
انگلستان
اطمینان از کیفیت خارجی بین المللی  برای شناسایی آزمایشگاهی و تشخیص تیپ استرپتوکوک آگالاکتیه (استرپتوکوک گروه B)
ژورنال میکروبیولوژی بالینی
لابراتوار آلودگیهای تنفسی و سیستمی، آژانس مراقبت های بهداشتی، بخش خدمات میکروبیولوژی، لندن، انگلستان
۲۰۱۱
چکیده
ما نتایج حاصل از اولین مطالعات ارزیابی کیفیت خارجی چند مرکزی بین المللی (EQA) برای تشخیص تیپ سرولوژیک و مولکولی گونه های استرپتوکوک گروه B (GBS)، به عنوان بخشی از برنامه DEVANI ( طراحی نوعی واکسن در مقابل عفونتهای نوزادی) تحت عنوان یک برنامه پان- اروپایی، را گزارش می کنیم. یک بررسی، بر اساس پرسشنامه در بین هشت آزمایشگاه شرکت کننده در DEVANI و شش آزمایشگاه دیگر، که در DEVANI شرکت نداشتند، از ۱۳ کشور انجام شد تا رویه های میکروبیولوژی فعلی آنها برای غربالگری، مشخص سازی و تشخیص تیپ GBS مورد بررسی قرار گیرد. خصوصیات گونه های GBS از سه توزیع EQA با استفاده از روشهای سرولوژیک و مولکولی که بر اساس تشخیص تیپ پلی ساکارید پوششی GBS بودند تعیین شد. از شرکت کنندگان خواسته شد توزیع اولی را با استفاده از روشهای سرولوژیک تیپ و ژنوتشخیص تیپ فعلی خود آزمایش کنند. روش چسبندگی استرپ- B– لاتکس پرکاربردترین روش بود؛ مقدار توانایی تشخیص تیپ این روش بیش از ۹۰% بود. روش بررسی PCR مرکب برای تشخیص تیپ ژنهای پوششی GBS نیز توسط ۲ تا از ۱۴ مرکز مورد استفاده قرار گرفت، که به مقدار توانایی تشخیص تیپ ۹۳% نیز دست یافت؛ این روش تنها ۹ مورد از ۱۰ ژن پوششی پلی ساکارید GBS را شناسایی کرد. از مطالعات دوم و سوم EQA، پروتکل های استانداردی برای تشخیص تیپ سرولوژیک و مولکولی گونه های GBS  بر اساس روش چسبندگی استرپ- B– لاتکس و یک روش نوین برای PCR مرکب که هر ۱۰ نوع ژن پوششی  GBS (Ia-IX) را شناسایی می کرد، تهیه شدند. این پروتکل های استاندارد درحال حاضر مورد استفاده بسیاری از آزمایشگاههای اروپایی قرار می گیرد، و با افزایش استفاده از این روشها، بهبود مستمر و بررسی عملکرد آزمایشگاهها و آموزش دادن به آزمایشگاههایی که مشکلات فنی دارند ضرورت می یابد.
مقدمه
استرپتوکوک آگالاکتیه ( استرپتوکوک گروه B (GBS) یکی از دلایل اصلی عفونتهای نوزادی، مننژیت و ذات الریه است که  ۰٫۵ تا ۲  نوزاد در هر ۱۰۰۰ تولد در اروپا را  تحت تأثیر  قرار  می دهد. هر چند ظرفیت واقعی بیماری GBS در نوزادان می تواند به مراتب بیشتر از آنچه در برخی مطالعات اروپایی گزارش شده است باشد. نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری GBS در نوزادان بین ۴ و ۱۰ % برآورد می شود. بیماری GBS نوزادان می تواند در ۶ روز اول زندگی (بیماری زود هنگام ( EOD)) یا در یک هفتگی تا ۳ ماهگی ( بیماری دیرهنگام (LOD)) اتفاق افتد. از سال ۱۹۹۶ در ایالات متحده بعد از اجرای دستورالعمل های غربالگری که به توصیه مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) انجام شد و نیز استفاده از آنتی بیوتیک های پیش گیری کننده نرخ بیماری EOD به طور قابل توجهی از ۱٫۷ در ۱۰۰۰ تولد به ۰٫۳۴ در ۱۰۰۰ تولد کاهش یافته است ( ۷۰% کاهش). در مقابل، بهترین استراتژی در کشورهای اروپایی هنوز اهمیت دادن به دیابت می باشد. برای مقایسه معتبر بین کشورها به داده های معتبر و قابل اعتماد نیاز است.
رده بندی سرولوژیک GBS بر اساس شناسایی پلی ساکاریدهای پوشش (CPS) و آنتی ژنهای پروتئین می باشد. CPS در بیماری زایی GBS نقش مهمی دارد و از آنجا که پادتن ها در مقابل نوعی CPS نوعی محافظت خاص ایجاد می کنند، اصولاً یک هدف ایده آل برای اکثر واکسینه های آزمایشی GBS محسوب می شود. در حال حاضر، GBS را می توان به ۱۰ سروتایپ CPS مجزا (Ia,Ib,II,Ix) تفکیک کرد و توزیع آنها در سراسر جهان گسترده شده است. برای انتخاب و توسعه واکسن های خونی در یک منطقه جغرافیایی خاص داشتن اطلاعات در مورد توزیع گروههای خونی ضروری است؛ لذا وجود یک روش استاندارد برای شناسایی هر ۱۰ نوع پلی ساکارید پوششی GBS که سریع ، معتبر و قابل تکثیر باشد برای مطالعات اپیدمولوژی در سراسر اروپا و متعلقات سودمند خواهد بود.
روشهای متعددی برای تشخیص تیپ پلی ساکاریدهای پوششی GBS توصیف شده اند، که رایج ترین آنها بر اساس آزمایشات سرولوژیک هستند؛ یعنی روشهای ایمنودیفیوژن و چسبندگی لاتکس تجاری. روشهای دیگری نیز برای تشخیص تیپ گونه های GBS توصیف شده اند که بر اساس روش مولکولی PCR هستند. علاوه بر اینها، روشهای مولکولی کاملاً ژنی نظیر چندشکلی طولی قطعات محدود کننده (RFLP) و الکترفورسیس ژلی میدان پالسی (PFGE) نیز به خاطر توان تبعیض و قابلیت تکثیر آنها برای مطالعات اپیدمولوژی GBS سودمند بوده اند؛ هرچند این روشها زمان بر و کاربر تر هستند. اخیراً، از یک روش تشخیص تیپ چندمکانی (MLST) بر اساس قطعات bp۵۰۰ هفت ژن خانه داری (هاوسکیپینگ) برای بررسی ساختارهای جمعیت هایی که از تولید مثل غیرجنسی به وجود آمده اند و اصل و نسب ژنتیک گونه های GBS استفاده شده است. یک قسمت مهم این مطالعه بررسی رویه های میکروبیولوژی حاضر برای تعیین خصوصیات GBS جهت هماهنگی و استانداردسازی روشهای سولوژی و مولکولی و نیز بهبود عملکرد آزمایشگاهها در کشورهای اروپایی می باشد.
یک برنامه قالب هفتم کمیسیون اروپایی معروف به DEVANI ( طراحی یک واکسن در مقابل عفونتهای دوران نوزادی) در اول ژانویه سال ۲۰۰۸ آغاز گردید. این برنامه پان اروپایی در برگیرنده ذینفعان ( یعنی شریکان DEVANI) از هشت کشور اروپایی می باشد؛ بلژیک، بلغارستان، جمهوری چک، آلمان، دانمارک، ایتالیا، اسپایا و انگلستان. هدف کلی این پروژه ۳-۵ ساله ارزیابی اپیدمولوژی GBS  در اروپا می باشد تا بدین ترتیب طراحی یک واکسن جدید که قادر باشد دامنه گسترده ای را پوشش داده و نوزادان را از طریق پاسخ ایمنی بادوام در مقابل عفونت های GBS ایمن سازد، تسهیل کند. این برنامه به هشت پکیج کاری مخصوص تقسیم می شود، که یکی از آنها مخصوص استانداردسازی و طرحهای ارزیابی کیفیت خارجی (EQA) می باشد ( پکیج کاری ۶). اهداف اصلی این پکیج کاری عبارت بودند از:
  1. بر عهده گرفتن بررسی ها بر اساس پرسشنامه در تمام کشورهای شرکت کننده در DEVANI برای ارزیابی رویه های میکروبیولوژیکی برای غربالگری، تشخیص و تشخیص تیپ GBS؛
  2. ارائه مطالعه EQA برای تعیین خصوصویات GBS جهت تست توانایی مراکز شرکت کننده در تشخیص تیپ صحیح یک پانل از گونه های GBS با استفاده از روشهای تشخیص تیپ سرولوژیک و مولکولی؛ و
  3. هماهنگی و استانداردسازی روشهای تشخیص تیپ GBS برای بررسی بیشتر عفونتهای نوزادی در اروپا.
از سایر مراکز مرجع استرپتوکوکی بین المللی نیز برای شرکت کردن در مطالعات اولیه و ثانویه EQA دعوت به عمل آمد.
در این مطالعه، همچنین به مرور روشهای آزمایشگاهی موجود برای غربالگری قبل از تولد GBS و نیز سیاستها و توصیه های موجود برای جلوگیری از بیماری زود هنگام GBS نوزادی در کشورهای مختلف اروپایی پرداختیم.
مواد و روشها
شرکت کنندگان.۱۴ مؤسسه از ۱۳ کشور؛ بلژیک، بلعارستان، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، آلمان، اسرائیل، ایتالیا، نروژ، اسپانیا و انگلستان در توزیع اولیه EQA شرکت کردند. دانمارک دو مرکز داشت. توزیع سوم EQA تنها برای هشت آزمایشگاه DEVANI آزاد بود. اکثر این آزمایشگاهها مراکز مرجع استرپتوکوکی ملی هستند. این مطالعات توسط واحد مرجع دیفتری و استرپتوکوک (SDRU)، آزمایشگاه عفونت و تنفس، بخش خدمات میکروبیولوژی آژانس مراقبت بهداشتی (HPAMSD)، لندن و انگلستان هماهنگ می شدند.
ارزیابی پرسشنامه. یک پرسشنامه برای ارزیابی رویه های میکروبیولوژی برای تشخیص، غربالگری و تشخیص تیپ استرپتوکوک گروه B در مدت زمانی آوریل تا ژولای سال ۲۰۰۸ به مراکز DEVANI و غیر DEVANI فرستاده شد. این پرسشنامه اطلاعات جزئی در مورد سطح خدمات مرجع ارائه شده و سیاستهای غربالگری GBS ملی برای زنان در حین بارداری یا در زمان زایمان و روشهای آزمایشگاهی موجود که برای غربالگری و تشخیص تیپ GBS وجود دارد پرسش می کند.
ایزوله های باکتریایی و انتقال . ایزوله های GBS از ایزوله های بالینی بایگانی شده که توسط آزمایشگاه بیمارستانی در انگلیس و ویلز به واحد مرجع دیفتری و استرپتوکوک ، کلونیدال HPAMSD، انگلستان و گونه های مرجع گروه خونی GBS از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ ارائه شده بودند، انتخاب شدند.
ایزوله های بالینی از بیماران مرد و زن در گروههای سنی مختلف بدست آمد.
هر پانل توزیع شامل یک مجموعه دوتایی از گونه ها و سه گونه مرجع کاملاً متوالی شامل گونه A909(Ia)، گونه NEM316(III) و گونه ۲۶۰۳v/R(V) می باشد ( جدول ۱). اولین توزیع از ۱۴ ایزوله GBS ، توزیع دوم از ۱۵ ایزوله GBS و توزیع سوم از ۱۲ ایزوله GBS تشکیل شده اند. ایزوله ها قبل از انتقال کدگذاری می شوند تا شرکت کنندگان را با هویت آنها مشخص می کنند. تکرارهای هر ایزوله بر روی دامنه آگار خون کلمبیا (GBS) آماده شده و سپس توسط یک پیک به هرکدام از مراکز شرکت کننده فرستاده شدند. اولین توزیع EQA در سپتامبر ۲۰۰۹ حاصل شد. مراکز هماهنگ کننده همراه با هر توزیع دستورالعملهای دقیقی برای تکمیل و ارائه نتایج ارائه کردند.
توزیع EQA. در اولین توزیع EQA از شرکت کنندگان خواسته شد یک پانل شامل ۱۴ ایزوله GBS کدگذاری شده را با استفاده از روشهای فعلی خود برای تشخیص تیپ سروتایپ و ژنوتایپ آزمایش کنند ( جدول۲). برای توزیع دوم EQA از هر مرکز خواسته شد سروتایپ ۱۵ ایزوله GBS را با استفاده از روش چسبندگی لاتکس و بر اساس کیت استرپ- B– لاتکس (مرکز تشخیصی، مؤسسه خون استانس (SSI)، دانمارک) تعیین کنند ، که البته مورد توافق شرکت کنندگان DEVANI نیز قرار گرفت ( روش اصلاح شده در  ادامه توصیف شده است). از مراکز شرکت کننده خواسته شد یک سنجش PCR مرکب برای گروه بندی ژنوتیپ پوششی GBS انجام دهند. تنها ۸ تا از ذینفعان کنسرسیوم DEVANI در توزیع سوم شرکت کردند، این توزیع شامل آزمایش یک پانل از ۱۲ ایزوله GBS کدگذاری شده با استفاده از روش استاندار استرپ- B– لاتکس و استفاده از گروههای های یکسان از واکنشگرها (La-1-4) در تمام مراکز شرکت کننده می بود.
روشهای سرولوژیک تیپ لاتکس و تعیین سروتایپ.  روش اصلاح شده توسط SDRU، HPAMSD و انگلستان در مقابل تمام گونه های مرجع سروتایپ GBS و گونه های وحشی متعدد توسعه یافته و اعتبارسنجی شد.
نتایج
نتایج حاصل از پرسشنامه ها. تمام هشت مرکز DEVANI و شش مرکز غیر DEVANI پرسشنامه ها را تکمیل کرده و تا آگوست ۲۰۰۸ آنها را به مرکز هماهنگ کننده بازگرداندند.
(۱) جزئیات خدمات ارائه شده. ۹ تا از ۱۴ آزمایشگاه بلژیک، بلغارستان، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، اسرائیل، نروژ، فرانسه و انگلستان مراکز مرجع استرپتوکوک ملی در کشور خود را به این پروژه اختصاص دادند. دو مرکز از جمهوری چک و انگلستان نیز مراکز WHO را برای تحقیق و ارجاع برای استرپتوکوک اختصاص دادند.  به جز مراکز کشورهای آلمان، یونان و اسپانیا، ۱۱ تا از ۱۴ مرکز خدمات مرجع استرپتوکوکی را برای کل کشور خود ارائه دادند، که سه تا از آنها ( از جمهوری چک، دانمارک و انگلستان) نیز خدمات مرجع خود برای کاشت استرپتوکوکی از سایر کشورها ارائه کردند. اکثر کشورها، به جز کانادا، ایتالیا و یونان بررسی های ملی روتینی برای بیماری تهاجمی GBS انجام دادند.
طیف خدمات تشخیص و ارجاع استرپتوکوک گروه B که توسط آزمایشگاهها ارائه می شود در برگیرنده شناسایی کشت GBS ، آزمایش مستعد بودن از نظر آنتی میکروبی ( توزیع اسکی و Etest ها ) ، آزمایشات CAMP، آزمایش تشخیص PCR زمان واقعی، تعیین ژنوتایپ برای ژنهای مقاوم ماکرولاید، تشخیص تیپ پلی ساکارید پوششی و تشخیص تیپ پروتئین سطحی از طریق PCR و آنتی سرم های خانه داری و سایر روشهای تعیین ژنوتایپ ( PFGE و MLST) می باشد.
(۲) سیاست های غربالگری GBS برای زنان در حین بارداری یا هنگام زایمان. پرسشنامه ها نشان داد که در حال حاضر در اروپا اکثر کشورها به جز بلغارستان، دانمارک، یونان ، نروژ و انگلستان برای GBS در هفته ۳۵ تا ۳۷ بارداری یک غربالگری عمومی پیش از تولد دارند. در این کشورها بر اساس توصیه های ملی برای پیشگیری از EOD و GBS آنتی بیوتیک های پیشگیری کننده توصیه شده و باید برای تمام زنان بارداری که شرایط زیر را دارند اجرا شود:
تحلیل نتایج
ما اولین مطالعات EQA چند مرکزی بین المللی در مورد روشهای تشخیص تیپ سرولوژیک و مولکولی گونه های GBS را توصیف نموده ایم. هدف ما تعیین رویه های آزمایشگاهی موجود برای تشخیص تیپ مولکولی و سرولوژیک گونه های پوششی GBS و نیز تست توانایی مراکز شرکت کننده در تعیین صحیح نوع گونه های GBS با استفاده از این روشها بود. نتایج حاصل از این مطالعات EQA ما را قادر ساخت روشهای تشخیص تیپ مولکولی و سرولوژیک را برای بررسی های مربوط به عفونتهای نوزادی GBS در اروپا مقایسع، هماهنگ و استانداردسازی کنیم.
در توزیع اول EQA از مراکز شرکت کننده خواستیم یک پانل GBS را با استفاده از روشهای فعلی خود برای تشخیص تیپ GBS بررسی کنند. از بین روشهای تشخیص تیپ، تشخیص تیپ سرولوژیک بر اساس روش چسبندگی استرپ-B – لاتکس تجاری بیش از همه مورد استفاده قرار گرفت، که مقدار توانایی تشخیص تیپ آن بیش از ۹۰% است. این مطالعه نشان داد که بسیاری از آزمایشگاههای اروپایی از این روش استفاده می کنند؛ چرا که سریع است، انجامش آسان است و قابل تکثیر است. واکنشگرهای پادسرمی تولید کننده ارائه کرده در مقابل هر ۱۰ نوع گونه خونی GBS اعتبارسنجی شده است تا از هم برکنش موازی بین برخی واکنشگرهای پادسرم جلوگیری شود. علاوه بر اینها، این روش می تواند برای ارتقاء واکسن ها و بررسی های مراقبتی سودمند باشد؛ چرا که گونه های GBS که از نظر سرولوژیک غیرقابل تشخیص تیپ هستند را نیز شناسایی می کند. گونه های غیرقابل تشخیص تیپ اغلب ژنهای CPS دارند، اما تولیدکنندگان سطح پایینی هستند یا ممکن است ساختارهای کپسولی اصلاح شده داشته باشد که موجب می شود با پادسرم هیچ یک از ۱۰ گروه خونی شناخته شده واکنش ندهند.
ظرفیت واقعی بیماری GBS ممکن است به مراتب بیش از آنچه در برخی مطالعات اروپایی گزارش شده است باشد. برای افزایش اطلاعات اپیدمولوژی در سراسر اروپا باید تلاشهای بیشتری صورت گیرد.  کابرد این رویه های میکروبیولوژیکی هماهنگ برای تعیین خصوصیات GBS و توصیه های موجود برای غربالگری GBS در کشورهای اروپایی باید این اطمینان را به ما بدهد که میزان شیوع و توزیع سروتایپ بیماری GBS سریع و دقیق ارزیابی شده و بهترین استراتژی پیشگیری در سراسر اروپا به کار می رود،  و همچنین این رویه ها باید استراتژی های واکسیناسیون فعلی و آتی را به صورت دقیق اطلاع رسانی کنند.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.