ایران ترجمه – مرجع مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

بیماری نرمی استخوان در نوزادان و کودکان بعلت کمبود ویتامین دی و/ یا کلسیم

بیماری نرمی استخوان در نوزادان و کودکان بعلت کمبود ویتامین دی و/ یا کلسیم

بیماری نرمی استخوان در نوزادان و کودکان بعلت کمبود ویتامین دی و/ یا کلسیم – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه پزشکی

مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه ۲۰ الی ۱۰۰% رایگان مقالات ترجمه شده

۱- قابلیت مطالعه رایگان ۲۰ الی ۱۰۰ درصدی مقالات ۲- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر ۳ فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.
مقالات ترجمه شده پزشکی - ایران ترجمه - Irantarjomeh
شماره
۲۸
کد مقاله
MDSN28
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
بیماری نرمی استخوان در نوزادان و کودکان بعلت کمبود ویتامین دی و/ یا کلسیم
نام انگلیسی
Vitamin D &/or calcium deficiency rickets in infants & children: a global perspective
تعداد صفحه به فارسی
۱۴
تعداد صفحه به انگلیسی
۵
کلمات کلیدی به فارسی
کودکان، جذب اندک کلسیم، نرمی استخوان کودکان بعلت تغذیه، کمبود ویتامین D
کلمات کلیدی به انگلیسی
Children – low calcium intake – nutritional rickets – vitamin D deficiency
مرجع به فارسی
دپارتمان طب اطفال، دانشگاه ویت‌واتراسرند، ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی
مرجع به انگلیسی
Department of Paediatrics, Chris Hani Baragwanath Hospital & the University of the Witwatersrand
قیمت به تومان
۵۰۰۰
سال
۲۰۰۸
کشور
آفریقای جنوبی
بیماری نرمی استخوان در نوزادان و کودکان بعلت کمبود ویتامین D و/ یا کلسیم
دپارتمان طب اطفال، دانشگاه ویت‌واتراسرند، ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی
۲۰۰۸
در اوایل دهه بیست بود که ویتامین D کشف شد و دانشمندان به نقش مهمی که تابش نور ماوراء بنفش در تشکیل ویتامین D دارد پی بردند و بدین ترتیب درمان مناسب و منطقی برای بیماری نرمی استخوان، دست یافتنی شد. اما این بیماری تنها در تعدادی از کشورهای توسعه یافته، ریشه کن شد. از آن پس، شیوع این بیماری در بسیاری از کشورها از جمله اروپا و ایالات متحده آمریکا مجددا آغاز شد که شاید علت آن افزایش ممانعت از شیردهی مادران به نوزادان، مهاجرت خانواده‌های سیاه پوست به کشورهای واقع شده در مناطق مرتفع و پرهیز از نور مستقیم آفتاب به دلیل خطر ابتلا به سرطان پوست بوده است. این بیماری همچنین در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، از جمله مناطق نیمه گرمسیری شناخته شده است. بررسی‌ها و مطالعات انجام شده مشخص ساخته است که شاید بیماری نرمی استخوان در اثر تغذیه، بعلت کمبود ویتامین D یا کلسیم، باشد. اما در اکثر موقعیت‌های ترکیبات متغیری از هر دو احتمال نقش ایفا نموده است. گرچه به نظر می‌رسد رژیم غذایی همراه با مصرف اندک کلسیم علت اصلی بیماری زایی مرتبط با نرمی استخوان در نیجریه می‌باشد، اما احتمالا ژنتیک و دیگر عوامل محیطی هم در این امر سهیم خواهند بود. اما تا به امروز هیچ عامل مجزا و منفردی شناخته نشده است که در بروز این مشکل حائز اهمیت باشد. نتیجه مطالعات اخیر نشان می‌دهد که در موقعیتهای رژیم غذایی که جذب کلسیم اندک است، نیاز به ویتامین D ممکن است بیش از حد نرمال وجود داشته باشد، و بر این اساس احتمال خطر ابتلای کودکان به نرمی استخوان، بواسطه سطح اندک ویتامین D وجود خواهد داشت. اگر چنین مورد صحت داشته باشد، معرف آن است که میزان نرمال و مورد قبول در خصوص حد کفایت ویتامین D را باید با جذب کلسیم در رژیم غذایی تطابق داد. هنوز هم، عواملی که سبب می‌شوند که برخی از کودکان نسبت به این بیماری مستعد باشند، برای ما واضح و آشکار نیست.
کلمات کلیدی: کودکان، جذب اندک کلسیم، نرمی استخوان کودکان بعلت تغذیه، کمبود ویتامین D
مقدمه
مضامین تغذیه‌ای بیماری نرمی استخوان توجه بسیاری از متخصصان سلامت عمومی و متخصصین بالینی را به خود جلب نموده است، زیرا این بیماری یک مشکل همه‌گیر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بوده است، جاییکه تصور بر این بود که این بیماری ریشه‌کن شده است. این علاقه و توجه زمانی افزایش یافت که بحث سطح گردش ایده‌ال و مناسب ۲۵ـ هیدروکسید ویتامین D [25 (OH)D] چه اندازه باید باشد، تا معرف حد کفایت ویتامین D تلقی شود. بر این اساس، تاثیرات کلاسیک این ویتامین بر متابولیسم کلسیم و استخوانها نیز مطرح شده و توجه‌ها به نقش احتمالی این ویتامین در پیشگیری از انواع خاصی از سرطان، ناهنجاریهای عصب شناختی، مرض سل، مقاومت در برابر انسولین و فشار خون معطوف گردیده است.
در دهه اخیر، در آمریکای شمالی، نیاز به کلسیم رژیمی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و میزان مصرف توصیه شده آن برای نوجوانان و زنان بالغ، افزایش یافته است. هنوز هم بسیاری از جمعیت کشورهای در حال توسعه، بر حسب عادت حدودا ۳۳-۲۵ درصد از میزان توصیه شده کلسیم را مصرف می‌کنند. بنابراین سوالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که این توصیه برای افرادی که در دیگر نقاط جهان زندگی می‌کنند و ممکن است سبک زندگی و ترکیب ژنیتیکی متفاوت داشته باشند، چگونه مطابقت می‌کند.
 در این مقاله، یک دیدگاه و چشم انداز جهانی در زمینه شیوع نرمی استخوان بواسطه تغذیه را رائه می‌دهیم و پیرامون آسیب‌شناسی این بیماری، بواسطه ارتباط آن در درک بیشتر ما از تعادل حیاتی کلسیم و ویتامین D ، نکاتی را عرضه می‌داریم.
شیوع نرمی استخوان در اثر تغذیه
در قرن بیستم در آمریکای شمالی و بسیاری از کشورهای اروپای شمالی، در پی کشف ویتامین D و پی بردن به اهمیت نقشی که نور آفتاب، مکمل‌های رژیمی یا غذاهای مقوی در تشکیل ویتامین D دارند، بیماری نرمی استخوان ناشی از تغذیه، تقریبا ریشه کن شد. گزارشات دهه ۱۹۶۰ درباره بیماری نرمی استخوان که از چند کشور در اروپا و مناطقی از آمریکای شمالی به دست آمده است بر روی گروهها و اجتماعات قومی تمرکز دارد که در خطر کمبود ویتامین D قرار دارند. در USA ، نرمی استخوان در اثر تغذیه تا حد زیادی منحصرا به نوزادان سیاهپوستان شیرخوار محدود می‌گردید، در حالیکه در اروپا گزارش می‌شود که این بیماری در کودکانی به چشم می‌خورد که اخیرا از هندوستان، پاکستان و بنگلادش، آفریقای شمالی و خاورمیانه مهاجرت کرده‌اند. چنین الگوی مشابهی از استرالیا هم گزارش شده است. مشخصات عمومی در غالب این موارد افزایش رنگدانه‌های پوست و میزان اندک تماس با اشعه آفتاب بواسطه پوشش البسه مادران بوده است و همچنین دوره شیردهی طویل المدت نیز از جمله این مشخصه‌ها می‌باشد. در برخی از مطالعات اخیر، خاطرنشان شده است که کمبود ویتامین D در دوران بارداری در بین این گروههای در معرض خطر، رایج می‌باشد و بر این اساس خطر و شدت کبود این ویتامین در زاد و ولدهای آنها نیز افزایش می‌یابد و شیری که مادران در این موقعیت به نوزادان خود می‌دهند، عاری از ویتامین D است و این مساله وضعیت را برای آنان بدتر می‌کند. مطالعات گسترده‌تر در انگلستان در بین مهاجران شبه قاره هند بیانگر آن بوده است که خطر ابتلا به نرمی استخوان در بین کودکان بزرگتر و نوجوانان بالاتر می‌باشد. هر چند کمبود ویتامین D ، شاید علت رایج و نهایی در گسترش بیماری در این گروه باشد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی با مصرف اندک کلسیم و مصرف بالای فایتات نقش مهمی را در آسیب شناسی این بیماری ایفا می‌کند. بعدا در این مقاله مفصلا به این مساله می‌پرازیم.
در خاورمیانه، کمبود ویتامین D و بیماری نرمی استخوان، علیرغم وجود نور آفتاب کافی بطور سالیانه در بسیاری از مناطق، همچنان یک مشکل در بخش سلامت عمومی می‌باشد. نوزادان، دختران نوجوان و زنان باردار در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. رسوم و عادات مذهبی و اجتماعی که مانع از پرتوگیری کافی نور آفتاب برای زنان باردار و دختران نوجوان آنها می‌شود، مهمترین عوامل زمینه‌ساز برای کمبود ویتامین D و ابتلا به نرمی استخوان در کودکان و نوزادان می‌باشد. گزارشها حاکیست که مصرف اندک کلسیم در رژیم غذایی، درصد کمتری از کودکان، نیز موثر می‌باشد.
علیرغم آنکه بخش بزرگی از آفریقا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری قرار دارد، اما کمبود ویتامین D و بیماری نرمی استخوان به علت پرتوگیری اندک نور آفتاب همچنان در نوزادان و کودکان کم سن بسیاری از کشورهای آفریقا از جمله اتیوپی، مصر، سودان، الجزیره و لیبی به چشم می‌خورد. احتمالا آداب و رسوم مذهبی و اجتماعی که مانع از پرتوگیری نور کافی آفتاب می‌‌شود، نقش مهمی را در این مساله ایفا می‌کند. اما نرمی استخوان با ضعف و رنجوری و فقر هم مرتبط می‌باشد و این مشکل در کودکان ۱۳ برابر شایع‌تر از بروز ذات‌الریه شدید می‌باشد. نرمی استخوان بچه‌هایی که تازه راه افتاده‌اند و در کودکان هم مشاهده می‌شود، کودکانی که در آنها عدم پرتوگیری نور آفتاب، یک عامل بعید و غیر محتمل بنظر می‌رسد. مخصوصا این بیماری در کودکان بین ۴ تا ۱۶ سال در آفریقای شمالی بروز می‌کند، مطالعاتی هم اخیرا  بر روی چنین موارد مشابهی صورت گرفته است،  اما هدف از مطالعه کودکان کوچکتر نیجریه‌ای بوده است. در هر دو گروه، به نظر می‌رسد که مصرف اندک کلسیم در رژیم غذایی، عامل اول این بیماری باشد. در حالیکه در اکثر کودکان غلظت ۲۵ (OH)D بالاتر از nmol/l 25 بوده است، که به نظر بسیاری از محققان این رشته، این میزان بالاتر از حد کمبود ویتامین D مربوط به نرمی استخوان ویتامین D در حد کلاسیک آن است. بعلاوه مکمل‌های رژیمی کلسیم، منجر به تصحیح کامل و سریع ناهنجاریهای بیوشیمیایی و رادیولوژیکی می‌شود و در یک تحقیق تحت کنترل و تصادفی حتی موثرتر از ویتامین D در درمان این بیماری بوده است.
در شبه قاره هند، نرمی استخوان در نوزادان، کودکان بزرگتر و نوجوانان از هندوستان، بنگلادش و پاکستان گزارش می‌شود. برخی از عواملی که سبب شیوع فراوان کمبود ویتامین D و بیماری نرمی استخوان می‌شوند عبارتند از: آداب و رسوم مذهبی، آلودگی جوی، افزایش رنگدانه‌های پوست، رژیم سبزیجات و کمبود ویتامین D برای مادران. بعلاوه میزان اندک کلسیم و رژیم غذایی فایتات به میزان زیاد نقش مهمی را در کمبود این ویتامین در این جوامع ایفا می‌کند. در یک تحقیق بیان شد که جذب اندک کلسیم در رژیم غذایی، عامل مهمی در کودکان کم سن بشمار آمده، در حالیکه در نوجوانان، کمبود ویتامین D، فاکتور اصلی محسوب می‌شود. مسمومیت فلوئوری بومی در کودکان با ناهنجاری‌های شدید استخوان و راشیتیس مشهود بوده و ویژگیهایی نظیر تغییر شکل یافتگی استخوانها و خصیصه‌های رادیوگرافی مربوط به نرمی استخوان در ظروف آزمایشگاهی رشد مشخص شده است. از بین ۳۳ استان در هند، ۱۸ استان با مشکل غلظت فلوئوری شدید در آب زیر زمینی خود دست و پنجه نرم می‌کنند. این مساله نشان می‌دهد که در حالت جذب رژیم غذایی اندک، ضروریات افزایشی کلسیم در ارتباط با کانی سازی استخوان کلورینی ممکن است باعث القای غلظت‌های ۲۵ (OH)D گشته و این عوامل به همراه مصرف اندک کلسیم منجر به نرمی استخوان می‌گردد.
اخیرا توجه ویژه بر روی شیوع فراوان بیماری نرمی استخوان در کودکانی معطوف شده است که در نواحی ساحلی جنوب شرقی بنگلادش زندگی می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که این بیماری، تنها در طی دو دهه اخیر شیوع یافته است. تحقیقات، شواهدی را در بر دارد که  این بیماری با کمبود کلسیم در رژیم غذایی مرتبط می‌باشد. شاید این امر به علت استفاده از شیوه آبیاری جدید باشد که سبب افزایش میزان برداشت سالانه برنج و کاهش در گوناگونی رژیم غذایی گشته است.
در دیگر بخش‌های آسیا از جمله بخش‌های شمالی چین (شامل تبت) مغولستان و افغانستان، بنظر می‌رسد که علت اصلی بیماری نرمی استخوان، کمبود ویتامین D باشد که تحت ‌الشعاع عواملی از جمله عرض جغرافیایی زیاد، زمستانهای سرد و پرتوگیری اندک پوستی خواهد بود.
مفهوم یکپارچه‌ای از بیماری نرمی استخوان کودکان
واضح است که کمبود ویتامین D، علت اصلی نرمی استخوان مربوط به تغذیه در آن دسته از کشورهایی می‌باشد که در ناحیه عرض جغرافیایی بالای شمالی و جنوبی خط استوا قرار گرفته‌اند. بر این اساس، مشخص شده است که ساخت ویتامین D در پوست در عرض‌های جغرافیایی بیشتر از ۳۵ درجه در ماههای نوامبر تا مارس در نیمکره شمالی بسیار جزئی و ناچیز است. یافته‌های مشابهی از شهر Cape Town ، در آفریقای جنوبی (ºs 32) در ماههای مه تا اوت گزارش شده است. خطر کمبود ویتامین D در افراد سیاه پوست از جمله افراد سیاه‌پوستان آمریکایی و آسیای جنوبی که در این کشورها زندگی می‌کنند، زیاد است. این امر تا حد زیادی به علت کاهش ترکیبات پوستی ویتامین D در نتیجه جذب پرتو UV با افزایش رنگدانه ملامین در پوست می‌باشد. در هر حال یک تحقیق به علت جذابیت آن دنبال شد که در بخش شمال شرقی ایالت متحده آمریکا صورت گرفت. در این تحقیق، جذب رژیمی اندک کلسیم در اکثر نوزادان سیاهان آمریکایی، که نرمی استخوان در آنها پس از دوران تغذیه از شیر مادر به چشم می‌خورد، با توجه بدانکه غلظت ۲۵ (OH)D عموما بالاتر از سطح مورد قبول کمبود ویتامین D در بسیاری از آنها بوده است محرز گردیده و تنها یک کودک به افزایش جذب کلسیم به تنهایی واکنش نشان داده است. چنین مکانیزم مشابهی بر روی کودکان هندی و پاکستانی که در انگلستان زندگی می‌کردند، اجرا شد. غالبا رژیم غذایی این کودکان دارای کلسیم اندک و فایتات فراوان بود. در اکثر این کودکان آسیای جنوبی که مبتلا به نرمی استخوان بودند، غلظت ۲۵ (OH)D هم در دامنه کمبود ویتامین D قرار دارد. تحقیقاتی که بر روی موشهای صحرایی و انسان صورت گرفته، نشان می‌دهد که جذب اندک کلسیم رژیمی، باعث افزایش غلظت ۱٫۲۵ (OH)D سرم شده و در عوض نیمی از عمر ۲۵ (OH)D، احتمالا از طریق افزایش کاتابولیسم ۲۵ (OH)D، را کاهش می‌دهد. تاثیر خالص، افزایش نیاز به ویتامین D می‌باشد که اگر برآورده نشود، سبب کاهش غلظت ۲۵ (OH)D در دامنه یا محدوده کمبود ویتامین D می‌شود. بنابراین در این کودکان که در انگلستان زندگی می‌کنند، بیماری نرمی استخوان بعلت تاثیرات ترکیبی جذب اندک کلسیم بصورت رژیمی و کمبود ویتامین D است. تحقیقات در این گروه نشان می‌دهد که این بیماری با افزایش ویتامین D در کودکان تحت تاثیر، معالجه می‌شود. هر چند مشخص شده است که جایگزین کردن فایتات بالا در رژیم غذایی با مکمل‌های ویتامین D، بسیار پرفایده می‌باشد.
در اکثر بخش‌های آفریقا، غذای سنتی مردمان دارای مقدار اندک کلسیم و مقدار فراوان فایتات می‌باشد، چنانچه این مورد در اکثر کشورهای در حال توسعه نیز به چشم می‌خورد، جاییکه غلات جزء اصلی غذاهای آنان محسوب شده و فرآوری‌های لبنی، گران و دور از دسترس می‌باشند. در آفریقای جنوبی مشخص شد  که در کودکان و نوجوانان مبتلا به نرمی استخوان، جذب کلسیم بین mg/d 250-150 میلی‌گرم در روز می‌باشد که در مقایسه با همسالان تحت کنترل خود در همان جوامع، بسیار کمتر می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌های کلسیم سبب می‌شود که این بیماری بدون تغییر دادن غلظت سرم ۲۵ (OH)D در این کودکان معالجه شود. برخلاف موقعیت آفریقای جنوبی، بسیاری از تحقیقات در نیجریه قادر نبودند که تفاوت در جذب کلسیم بین موارد قبلی راشیتیس و موارد کنترل شده را نشان دهند. اما هر دو گروه از مقدار متوسط یعنی حدود   ۲۰۰ گرم کلسیمی بهره برده‌اند. علیرغم این مورد، مبحث بیماری زایی امراض استخوانی در رابطه با جذب اندک غذایی کلسیم می‌باشد و چنین امری بسرعت در برابر مکمل‌های کلسیم واکنش نشان داده و از تاثیر بیشتری در مقایسه با مکمل‌های ویتامین D برخوردار می‌باشد. پشتیبانی از نقش فقدان کلسیم که در علم تشخیص علل امراض مهم جلوه‌گر شده و از یافته‌هایی به دست می‌آید که مربوط به غلظت بالاتر ۱٫۲۵ (OH)2D در کودکان تحت تاثیر در مقایسه با کودکان تحت کنترل می‌باشد و همچنین جذب کلسیم در روده کوچک شبیه به موارد تحت کنترل در حدود ۶۰% می‌باشد. دیگر عوامل مربوط در کودکان تحت تاثیر شامل یافته‌هایی درباره فراوانی بالاتر ژن گیرنده ویتامین D در آلل چند ریختی (FF) در کودکان تحت تاثیر می‌باشد. همچنین غلظت کلسیم در شیر مادرانی که کودکان آنها مبتلا به نرمی ‌استخوان هستند، نسبت به مادرانی که کودکان آنها مبتلا نیستند، کمتر است. مطالعات در دست بررسی نشان می‌دهند که نیاز به ویتامین D ممکن است تحت تاثیر جذب کلسیم در رژیم غذایی باشد. از آنجا که جذب اندک کلسیم باعث افزایش کاتابولیسم ویتامین D می‌شود، این مفهوم چندان شگفت‌انگیز نیست، بنابراین، نیاز به ابقای سطح نرمال غلظت گردشی ۲۵ (OH)D افزایش خواهد یافت.
شکل فوق بیانگر مفهوم یکپارچه برای بیماری نرمی استخوان در ارتباط با تغذیه می‌باشد. آخرین راه شایع و نهایی در این مبحث از بیماری، عدم توانایی در تامین نیاز کلسیم برای رشد اسکلت می‌باشد، خواه از کمبود ویتامین D در مواجه با جذب مناسب کلسیم در یک طیف ناشی شود و یا از فقدان کلسیم در رژیم غذایی در مواجه با کمبود ویتامین D در طیف دیگر نشات گرفته باشد. بر این اساس، احتمال می‌رود که پدیده ترکیبی، عدم مکفی بودن ویتامین D و جذب اندک کلسیم در رژیم غذایی، نقش مشترکی را در بروز بیماری‌ نرمی استخوان در اکثر کودکان ایفا می‌نماید.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.