ایران ترجمه – مرجع مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti ریخته‌گری دندانسازی

ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti ریخته‌گری دندانسازی

ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti ریخته‌گری دندانسازی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه متالورژی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه ۲۰ الی ۱۰۰% رایگان مقالات ترجمه شده

۱- قابلیت مطالعه رایگان ۲۰ الی ۱۰۰ درصدی مقالات ۲- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر ۳ فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: ۱۰۰۰۰ تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

مقالات ترجمه شده متالورژی - ایران ترجمه - irantarjomeh

ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti ریخته‌گری دندانسازی

شماره       
۱۸
کد مقاله
MTL018
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti در ‌ریخته‌گری دندانسازی
نام انگلیسی
Microstructure and Hardness of Co-Cr-Ti Alloys for Dental Casting
تعداد صفحه به فارسی
۱۴
تعداد صفحه به انگلیسی
۵
کلمات کلیدی به فارسی
آلیاژهای Co-Cr-Ti ، ریزساختار ، سختی ، آلیاژهای دندانسازی
کلمات کلیدی به انگلیسی
Co-Cr-Ti alloys, microstructure, hardness, dental alloys
مرجع به فارسی
کالج متالورژی، دانشگاه زاگرب، کرواسی
مرجع به انگلیسی
Faculty of Metallurgy University of Zagreb, Sisak, Croati
سال
۲۰۰۴
کشور
کرواسی

ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti ریخته‌گری دندانسازی

 

 ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti در ‌ریخته‌گری دندانسازی
 
چکیده
تاثیر اضافه نمودن تیتانیوم در ریزساختار و سختی آلیاژهای دندانسازی بر پایه        as-cast Co-Cr به منظور تعیین ناحیه خصیصه‌های بهینه آنها مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت. دوازده ‌نمونه آلیاژهای Co-Cr-Ti با افزایش‌میزان تیتانیوم (۴ to 12 at.%)، که بوسیله تکنیک ذوب قوس در اتمسفر آرگون انجام گردید، دو فاز مشابه ریزساختار بلور شاخه‌ای را آشکار ساخت که شامل ناحیه بلور شاخه‌ای  و میان بلور شاخه‌ای  می‌باشد که از نظر ساختارهای کریستالی (fcc,hcp) متفاوت و تا اندازه‌ای از نظر ترکیبات نیز با هم فرق دارند. سختی آلیاژها با در برداشتن تیتانیوم و کرومیوم به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. آلیاژهای as-cast  با میزان کمتری از تیتانیوم (نمونه‌های ۳ تا ۵) دارای خصیصه‌های نویددهنده‌ای برای کاربردهای دندانسازی می‌باشند، چرا که میزان سختی آنها در تطابق مناسب با آلیاژهای دندانسازی مشابه تجاری می‌باشد.
 

کلمات کلیدی : آلیاژهای Co-Cr-Ti ، ریزساختار ، سختی ، آلیاژهای دندانسازی

 
 مقدمه
از آنجایی که استیل ضدزنگ در ابتدا بعنوان مواد کاشتنی در جراحی در اوایل دهه ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار گرفت، تعدادی از مواد فلزی ، نظیر آلیاژهای بر پایه کبالت ، تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم ، برای کاربردهای بیوپزشکی توسعه پیدا کرد. آنها متعلق به گروه گسترده‌ای از بیوموادها بودند که بعنوان ابزارهای پیشرو در مبارزه جهت طولانی نمودن زندگی ، سالم تر ساختن و تکمیل‌تر کردن آن برای افراد بشر مورد استفاده قرار گرفتند. هر بیوموادی همانگونه که دارای مزایایی است دارای معایبی نیز می‌باشد و هیچ ماده‌ای هیچوقت بهترین و بی‌نقص‌ترین ماده بشمار نمی‌رود، بلکه برای شرایط خاصی ممکن است مناسب باشد. بنابراین تحقیق و ارتقای مواد فلزی جدید با کیفیت بیشتر با داشتن خصیصه‌های  بیوپزشکی و مکانیکی مورد نظر می‌باشد.
 
آلیاژهای کبالت- کرومیوم بواسطه پایداری بالای خود در برابر فساد و خوردگی و همچنین زیست پذیر بودن آنها بیش از ۶۰ سال است که بعنوان مواد کاشتنی در داندانسازی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلیاژهای as-cast تجاری دندان     (با ترکیب بهینه ، حدود ۷۰ at. % Co – 30 at. % Cr)  دربردارنده میزان کمی از عناصر فلزی نظیر کربن ، مولیبدنوم ، ولفرام، نیکل و غیره می‌باشد. خصیصه‌های برجسته آلیاژهای Co-Cr نتیجه ذات حالت بلور نگاری کبالت ، و تاثیر نیروبخش  ـ
قوی- انحلال- جامد کرومیوم و عناصر آلیاژی ، شکل گیری کاربیدهای کاملا سخت و مقاومت در برابر فساد و خوردگی از سوی کرومیوم می‌باشد. با این وجود، مشکل تقریبا کمی مفتول پذیری یا نرمی این آلیاژهای بر پایه ـ فلز می‌باشد. از اینرو،  فعالیتهای تحقیقاتی قابل ملاحظه‌ای با هدف ارتقای مفتول پذیری با اضافه نمودن عناصر آلیاژی انجام گردید.
 
در سالیان اخیر،  تیتانیوم و آلیاژهای آن مورد توجه بیشتری قرار گرفتند. آنها هم‌اکنون جزء بیشترین مواد کاشتنی در دندان پزشکی و ارتوپدی بشمار می‌آیند. علت این امر نیز شرایط زیست پذیری عالی آنها، پایداری بالا در مقابل فسادوخوردگی، تراکم پایین، توازن مناسب خصیصه‌های مکانیکی  و قیمت نسبتاً ارزان می‌باشد. با این وجود، این آلیاژها دارای توان برش کم ، مقاومت در برابر فرسایش اندک ، قابلیت ریخته‌گری و شکل پذیری کم می‌باشند.
 
با توجه به آلیاژهای Co-Cr و تیتانیوم متعلق به مواد فلزی اندک که نیازهای قوی ما در خصوص پایداری در برابر فساد و خوردگی و زیست پذیری را برآورده می‌سازند، عملکرد خوب برای آلیاژهای  Co-Cr-Ti نیز همچنین می‌تواند مورد انتظار باشد. داده‌های موجود تصدیق می‌کند که اضافه نمودن تیتانیوم به آلیاژ Co-Cr می‌تواند باعث افزایش خصیصه‌های مکانیکی و فیزیکی شود ، اما از طرف دیگر ، آنها نارسایی را از خود در بررسی این مقاله نشان می‌دهند. بنابر این هدف این تحقیق مهیا نمودن و بررسی برخی از آلیاژهای انتخابی Co-Cr-Ti بعنوان موادی بالقوه برای کاربردهای بیوپزشکی می‌باشد.
 
مواد و روشها
آلیاژهای کبالت ـ کرومیوم و تیتانیوم بوسیله ذوب عناصر (با خلوص بهتر از ۹٫۹۹%)  در یک لابراتوار کوره قوس در اتمسفر آرگون تهیه شد.
 
نمونه‌ها برای سه بار به منظور دستیابی به همگنی ذوب گردید. ریخته‌گری آنها بوسیله آند مس ساخته شده مخصوص که همچنین بعنوان قالب ریخته عمل می‌کرد به اجرا درآمد(شکل ۱)
 نمونه‌ها که دارای شکل استوانه‌ای بودند (قطر حدود mm۱۲×۷) پس از ذوب بدست آمدند. آنها در یک رزین اپوکسی روی هم قرار گرفته و در حالت فلز نگاری با تراش مرطوب بر روی ورق گریفت SiC ۱۲۰۰-۱۲۰ و پولیش نهایی با تعلیق آب Al۲O۳ تهیه گشتند.قلم زنی با محلول ml HCI۵۰،ml HNO۳۵و ml H۲O۵۰ که C °۵۰ حرارت دیده ، یا با مواد کرولز(ml 40% HF۳-۱ ، ml HNO۳ conc.۶-۲ ،          ml H۲O۱۰۰) انجام گردید.
 ریز ساختار آلیاژها بوسیله فلزنگار نوری کمی (اپتیکال متالوگرافی)  و میکروسکوپ الکترونی پویشی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت. نمونه‌های قلم زده شده بوسیله میکروسکوپ نوری با بزرگنمایی x۲۸۰ مشاهده شد. تصاویر نوری بوسیله دوربین دیجیتالی تهیه گردید. نمونه‌های انتخاب شده آلیاژ Co-Cr-Ti بوسیله پویش میکروآنالیز کننده الکترونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج و بحث
دوازده نمونه از آلیاژهای Co-Cr-Ti جهت آزمایش تاثیر تیتانیوم بر روی ریزساختار و سختی آلیاژهای کبالت- کرومیوم مهیا گردید. ترکیبات شیمیایی آنها با افزایش میزان تیتانیوم از ۴ at.%  به ۱۲ at.%  بعنوان مواردی که دارای تقریب نزدیک به آلیاژهای دندانسازی   as-cast تجاری بود انتخاب گردیدند (جدول ۱).
بررسی ریزساختاری آلیاژهای as-cast Co-Cr-Ti بوسیله میکروسکوپ نوری نشان داد که تمامی نمونه‌ها تقریبا دارای دو فاز ریزساختار بلور شاخه‌ای  معمولی می‌باشند. این نوع از ریزساختار را می‌توان در فتوگراف ریز که معرف نمونه ۴ است مشاهده نمود (شکل ۳).
که با ترکیب Co۶۱-Cr۳۵-Ti۴ ، نزدیک به آلیاژهای تجاری دندانسازی می‌باشند و شامل ناحیه بلور شاخه‌ای  (فاز تیره) و میان بلور شاخه‌ای  (فاز روشن) ، با دو نوع از محلولهای جامد Co-Cr-Ti می‌باشند. شکل ۴ نشان دهنده ریزساختار نمونه ۱۲ با مقدار زیاد تیتانیوم می‌باشد. نتایج فلزنگاری کمی (جدول ۱) معرف آن است که محتوای فازها متکی به ترکیبات آلیاژ  می‌باشد، از اینرو درصد بلور شاخه‌ای  با میزان تیتانیوم افزایش می‌یابد.
ترکیبات ناحیه بلور شاخه‌ای  و میان بلور شاخه‌ای  در نمونه ۴ بوسیله روش آنالیز نقطه در EDX مشخص می‌گردد. نمونه‌های غیر قلم زنی جهت بدست آوردن میانگین درست تمرکز عناصر مورد استفاده قرار گرفت. قلم زنی شیمیایی انتخابی باعث غنی‌سازی یا فقر عناصر بر روی سطح نمونه‌ها گردیده و بنابراین ، سبب نتایج مبهم فاز ترکیبات (جدول ۲) شده و در نتیجه موجب نتیجه‌گیری غلط گردیده است.
 
تاثیر دو طرز عمل متفاوت بر روی ریزساختار و سختی تمامی آلیاژهای as-cast  مورد بررسی قرار گرفته است. پس از عمل گرمایی در C ° ۸۰۰ برای ۱۰ ساعت و سخت کردن در آب کلیه نمونه‌ها مقادیر سختی خود را نشان می‌دهند (میانگین ۱۰%). یک عمل گرمایی دیگر در C ° ۸۰۰ برای ۱۰ ساعت به‌ همراه سرد سازی آهسته در کوره انجام پذیرفت. در مقایسه با عمل اول ، هیچ گونه تغییر ریزساختار و سختی ملاحظه نگردید که نقش مهم شرایط خنک سازی را به هنگام انجماد آلیاژ در نظر داشته باشد و تعیین کننده ریخت شناسی دانه‌ها ‌باشد. بنابراین ، بعمل آوری مداوم گرمایی آلیاژهای as-cast ،  بدون دگرشکلی اولیه ، نمی‌تواند هسته و رشد بلور را شامل شود. بطور مثال بلوری سازی مجدد و از اینرو کاهش سختی. در میان دوازده نمونه آلیاژهای as-cast Co-Cr-Ti تنها نمونه‌های ۳ تا ۵ دارای مقادیر سختی در توافق مناسب با آلیاژهای دندانسازی Co-Cr (مثل ویرونیت) می‌باشند. یعنی در حدود      HV۳۵۰ (Mpa).
نتیجه‌گیری
بررسیهای ریزساختار و سختی آلیاژهای as-cast Co-Cr-Ti  نتیجه‌گیریهای زیر را سبب می‌شود:
  • فلزنگاری نوری نشان داده است که کلیه نمونه‌های دوازده گانه آلیاژهای as-cast Co-Cr-Ti دارای دو فاز مشابه ریزساختار انجماد بلور شاخه‌ای  می‌باشند که آلیاژهای مناسبی برای دندانسازی تجاری بشمار می‌آیند.
  • ترکیبات شیمیایی ناحیه بلور شاخه‌ای و میان بلور شاخه‌ای  در نمونه Co۶۱-Cr۳۵-Ti۴  بوسیله پویش میکروآنالیزر و روش آنالیز نقطه‌ای بسیار نزدیک به یکدیگر می‌باشند.
  • انکسار اشعه ایکس نشان دهنده آن است که ناحیه بلور شاخه‌ای  و میان بلور شاخه‌ای  محلولهای جامد Co-Cr-Ti با  نوع hep  و fee ساختارهای بلوری متفاوت می‌باشند.
  • نتایج اندازه‌گیری سختی ، تاثیر قوی شیمی آلیاژ متفاوت را آشکار نموده بگونه‌ای که سختی با میزان تیتانیوم و کرومیوم افزایش می‌یابد. در میان کلیه آلیاژهای آزمایشی ، تنها نمونه‌های ۳ الی ۵ با میزان کمتری از تیتانیوم دارای مقادیر سختی در مطابقت با آلیاژهای مشابه دندانسازی تجاری می‌باشد.

ریزساختار و سختی آلیاژهای Co-Cr-Ti ریخته‌گری دندانسازی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.