ایران ترجمه – مرجع مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

مس / ۴۱- MCM بعنوان کاتالیزور برای اکسایش مرطوب فنول

مس / ۴۱- MCM بعنوان کاتالیزور برای اکسایش مرطوب فنول

مس / ۴۱- MCM بعنوان کاتالیزور برای اکسایش مرطوب فنول – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه شیمی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه ۲۰ الی ۱۰۰% رایگان مقالات ترجمه شده

۱- قابلیت مطالعه رایگان ۲۰ الی ۱۰۰ درصدی مقالات ۲- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر ۳ فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

 

مقالات ترجمه شده شیمی - ایران ترجمه - irantarjomeh

 

شماره
۱۱
کد مقاله
CHEM11
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
دکتر حسین دشتی
نام فارسی
مس / ۴۱- MCM بعنوان کاتالیزور برای اکسایش مرطوب فنول
نام انگلیسی
Copper/MCM-41 as catalyst for the wet oxidation of phenol
تعداد صفحه به فارسی
۱۷
تعداد صفحه به انگلیسی
۶
کلمات کلیدی به فارسی
۴۱- MCM , اکسایش مرطوب کاتالیزوری, فنول
کلمات کلیدی به انگلیسی
MCM-41; Catalytic wet oxidation; Phenol
مرجع به فارسی
دپارتمان مهندسی شیمی, دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ, دپارتمان مهندسی شیمی, دانشگاه کوئینزلند, استرالیا
مرجع به انگلیسی
Department of Chemical Engineering, Hong Kong University of Science and Technology, Department of Chemical Engineering, University of Queensland, Australia
قیمت به تومان
۵۰۰۰
سال
۲۰۰۱
کشور
هنگ کنگ, استرالیا

 

 

 

مس / ۴۱- MCM بعنوان کاتالیزور برای اکسایش مرطوب فنول
 دپارتمان مهندسی شیمی، دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ
دپارتمان مهندسی شیمی، دانشگاه کوئینزلند، استرالیا
۲۰۰۱
الزویر
 
خلاصه
یک کاتالیزور مسی ناهمگن قرار گرفته بر روی ۴۱- MCM میان منفذ دار(mesoporous) تولید شده است. ۴۱- MCM اصلی، دارای مساحت منفذ بزرگی، یعنی بیش از
 m۲/g ۱۴۰۰ می‌باشد. مس بعنوان عنصر کاتالیزوری فعال انتخاب شد و بوسیله جذب سطحی در دمای محیط در داخل ۴۱- MCM قرار داده شد. کاتالیزورهای تهیه شده در اکسایش کاتالیزوری مرطوب محلول فنول با غلظت اولیه ppm ۱۳۰۰ در ۱۵۰ و °C ۲۰۰ مورد ارزیابی قرار گرفتند. بر این اساس مشخص شد که این کاتالیزور،‌ فعالیت کاتالیزوری بالایی دارد. همچنین نشان داده شد که کاتالیزور با بارگذاری مقدار مس بیشتر در تسریع واکنش کاتالیزوری تا حد معین توانایی بالایی دارد اما بعدا به مقدار ثابتی می‌رسد.
 
واژه کلیدی: ۴۱- MCM ، اکسایش مرطوب کاتالیزوری، فنول
۱- مقدمه
اکسایش مرطوب ترکیبات آلی به Co۲ و آب، راهی آسان و امکان‌پذیر برای تصفیه پساب یا فاضلاب را ارائه می‌دهد، اما اکسایش مرطوب پساب بدون کمک کاتالیزور معمولا در فشار و دمای خیلی بالا انجام می‌شود، بنابراین هزینه‌های عملکردی و تجهیزات بالایی را می‌طلبد. افزایش یک کاتالیزور می‌تواند سرعت اکسایش را بهبود بخشد و فشار و دمای مورد نیاز واکنش برای رسیدن به همان سطح تجزیه را بسیار کاهش دهد. چنین کاتالیزوری بطور طبیعی و به شکل یونهای فلزی به سیستم واکنش اضافه می‌شود یا بمنظور فراهم کردن حداکثر مساحت سطحی مخصوص برای واکنش بصورت ذرات ریز اکسید افزوده می‌شود اما این ذرات ریز نیز ناپایدارند و در کنار هم جمع شده تا ذرات بزرگتری را تشکیل دهند زیرا کشش سطحی برای یک جرم معین که فعالیت کاتالیزوری را به سرعت از دست می‌دهد، مساحت بین سطحی کوچکتر را ترجیح می‌دهد. با پراکنده ساختن زیاد اجزای کاتالیزور بر روی یک پایه(نگهدارنده) متخلخل می‌توان بر این مشکل فائق آمد. انتخاب پایه کاتالیزور تا حد زیادی به مساحت سطح و اندازه منفذ خود پایه  بستگی دارد. مساحت سطح بالا، جمعیت بالایی از سایتهای(مکانهای) فعال را فراهم می‌کند در حالی که اندازه بزرگ منفذ، دسترس‌پذیری واکنشگر برای رسیدن به  سایتهای کاتالیزوری فعال را امکان‌پذیر می‌سازد.
۴۱- MCM عضوی از خانواده الکهای مولکولی میان منفذدار M41S تازه کشف شده می‌باشد که دهانه‌های منافذ یکنواخت آن دارای آرایش شش ضلعی منظم می‌باشند و با طیف پهنی از قطرهای منافذ بین ۱۵ تا ۱۰۰ همراه می‌باشند [۳-۴]. کنترل اندازه منافذ ۴۱- MCM با انتخاب قالب، افزودن مواد شیمیایی آلی با تغییر شرایط سنتزی حاصل می‌شود. بوسیله کنترل مناسب شرایط تولید نظیر قالب، دما و زمان انجام واکنش، مقدار pH ، مواد ۴۱- MCM با کیفیت بالا و با خواص ریز می‌توانند حاصل شوند: مساحت سطحی بالا (بیش از m۲/g۱۰۰۰ ) و حجم زیاد منافذ، اندازه یکنواخت منفذ و پایداری گرمایی و شیمیایی [۵]. تمام این مزایا ۴۱- MCM را بعنوان یک پایه کاتالیزوری برای اکسایش مرطوب بسیار مطلوب می‌سازد.
مساحت سطحی بزرگ منفذ برای بارگذاری عنصر فعال مطلوب‌تر است. اندازه منفذ میانی ۴۱- MCM نفوذ واکنشگرها را آسانتر می‌سازد. کورمال و همکارانش [۶] کاتالیزور
۴۱- MCM/Mo , Ni را تهیه کردند و دریافتند که این کاتالیزور در هیدروسولفورزدایی و هیدرو نیتروژن‌زدایی، فعالیت بسیار بالایی دارد و این امر به مساحت سطحی بالا و اندازه بزرگ منفذ که پراکندگی بالای عناصر فعال را مطلوب می‌سازد و مقادیر بزرگی از مولکولهای واکنشگر را به آسانی در دسترس قرار می‌دهد، نسبت داده می‌شود.
در این مقاله، ما روش تهیه و خصوصیات کاتالیزور مس قرار گرفته بر روی مواد       ۴۱- MCM را که با استفاده از محلول دودسیل‌تری متیل‌آمونیم برمید بعنوان قالب(الگو) سنتز شده، گزارش می‌کنیم. کاتالیزور ۴۱- MCM/ مس، بوسیله جذب سطحی نیتروژن در آنالیز XRD شناسایی شد و عملکرد کاتالیزوری در اکسایش مرطوب فنول در محلول آبی ارزیابی شد. نتایج نشان می‌دهند که ۴۱- MCM/ مس یک کاتالیزور و اطمینان‌بخش برای تصفیه پساب می‌باشد.
۲- بخش تجربی
برای تهیه ۴۱- MCM ، سیلیس بخار شده با نسبت اختلاط معین و مقدار pH = 13.5 به محلول دودسیل‌تری متیل‌آمونیم برمید (۵/۷% وزنی) افزوده شد. ژل سنتز شده حاصله ترکیب مولی    را دارد و بمدت ۳ روز در دمای °C ۱۰۵  در یک رآکتور از جنس فولاد ضدزنگ و با فشار بالا و کاملا مسدود شده، قرار داده شد. محصول، جداسازی شده و با آب فاقد یون شسته شد و برای تولید منافذ قابل دسترسی‌ بمدت یک شب در دمای °C۵۰۰  و در هوا خشک شد. عنصر فعال کاتالیزور یعنی مس بوسیله غوطه‌ور سازی ذرات ۴۱- MCM در داخل
محلول Cu(NO۳)۲ بر روی سطوح نمونه‌های ۴۱- MCM نشانده شد. جذب سطحی توسط به هم زدن محلول در دمای اتاق بمدت ۴۸ ساعت انجام گرفت. در طی فرآیند جذب سطحی، اصلاح pH صورت نگرفت. بارگذاری (نشاندن) Cu۲+ با استفاده از محلول Cu(NO۳)۲ با غلظتهای اولیه بترتیب ۷۸/۱ ، ۸۸/۰ ، ۳۶/۰ ، ۱۶/۰ ، ۰۸/۰ و
mol/l ۰۳/۰ کنترل شد. تغییر میزان مس در محلول در طی اشباع‌شدگی بوسیله اسپکتروسکوپی پلاسمای جفت ‌شده القایی (ICP) XL۳۰۰۰ optima تعیین شد. سرانجام، ماده جامد با استفاده از آب فاقد یون شسته شده و مجددا بمدت یک شب در دمای °C۵۰۰ خشک شد.
اندازه‌گیریهای مساحت سطح BET و توزیع اندازه منفذ کاتالیزور توسعه یافته
 ۴۱ – MCM/ مس، بوسیله جذب سطحی نیتروژن و واجذب آن در دمای K۷۷ با استفاده از آنالیزگر CX۱۰۰ omnisorp که بوسیله دستگاه‌های علمی کولتر ساخته شده، انجام شد. مقدار مس نشانده شده بر روی ۴۱- MCM بوسیله فرو بردن کاتالیزور در محلول ۶۵% HNO۳ بمدت ۲۴ ساعت به همراه به هم زدن محلول تعیین شد که با این کار مس در اسید حل شد و سپس غلظت مس بوسیله اسپکترومتر ICP XL۳۰۰۰ optima آنالیز گردید(تعیین شد). حالت (وضعیت) مس بوسیله آنالیز پراش پرتو (XRD) X پودر و توسط پراش سنج(دیفراکتومتر) ۱۸۲۵Philips PW  با استفاده از اشعه
( ۵۶۲ ۵۴۰/۱) آنالیز شد(تعیین گردید). نمونه‌ها با سرعت دقیقه/ °۰۵/۰ با فاصله °۰۵/۰ پویش گردید.
عملکرد کاتالیزوری کاتالیزور Cu/MCM– ۴۱ برای اکسایش مرطوب محلول فنول در یک رآکتور ۲۱ مرحله‌ای که می‌تواند تحت فشار و دمای بالا عمل کند، ارزیابی شد. یک نمودار شماتیک از این آکتور و روش عملکرد آن قبلا ارائه شده است[۲]. پیش از شروع هر مرحله تجربی، نیتروژن خالص به رآکتور وارد شد تا تمام باقیمانده‌های اکسیژن داخل ظرف خارج شود. سپس محلول فنول تهیه شده به همراه مقادیر معینی از کاتالیزور Cu/MCM– ۴۱ تهیه شده به داخل اتوکلاو افزوده شد. قبل از اینکه ظرف کاملا مسدود شود، مقداری نیتروژن وارد ظرف شد تا فشار سیستم را تامین کرده و بنابراین از تبخیر جلوگیری نماید. سپس ظرف بوسیله المنت های (سیم‌های) الکتریکی حرارت داده شد. به محض اینکه دمای سیستم به مقدار دستگاه رسید، اولین نمونه مایع (دقیقه t = 0) گرفته شد. سپس اکسیژن خالص بعنوان خوراک به سیستم وارد شد تا واکنش شروع شود. در طی فرآیند واکنش، در فواصل زمانی منظم، نمونه‌گیریها انجام شد.
تمام ۱ گرم کاتالیزور با مقادیر مختلف بارگذاری مس تحت شرایط یکسان و در دمای °C۱۵۰ و °C۲۰۰ مورد آزمایش قرار گرفتند. غلظت اولیه فنول ppm۱۳۰۰ بود. فشار کل سیستم برای آزمایشها در دمای °C۱۵۰، MPa۷/۲ و فشار جزئی اکسیژن MPa۰/۲ بود و حجم محلول فنول استفاده شده l۴/۱ بود. در حالیکه برای آزمایشها در دمای °C۲۰۰ ، فشار کل MPa۴/۵ بود، از این میان، MPa۴/۳ سهم اکسیژن بود و فقط یک لیتر محلول فنول مورد استفاده قرار گرفت. غلظت فنول باقیمانده در نمونه‌های جمع‌آوری شده در فواصل زمانی مختلف بوسیله اسپکترو فتومتر فرابنفش- مریی (UV-Visible) شیماتسو تعیین گردید و مقدار کل کربن آلی (TOC) بوسیله آنالیزگر (تجزیه کننده) TOC-500 شیماتسو اندازه‌گیری شد.
غلظت محلول ،  
شکل۱٫  همدمای جذب سطحی  بر روی
 
۳- نتایج و بحث‌ها
وابستگی مقدار Cu۲+ جذب سطحی شده بوسیله MCM-۴۱ به غلظت Cu۲+ آبی نهایی (به تعادل رسیده) (برحسب mol/l Cu۲+ ) پس از جذب سطحی در شکل ۱ نشان داده شده است. مقدار مس نشانده شده (بارگذاری شده) بر روی MCM-۴۱ حتی در غلظت mol/l Cu۲+۰/۱ به ظرفیت اشباع خود نرسیده است. این امر می‌بایست به مساحت سطح بالا و حجم زیاد منفذ MCM-۴۱ نسبت داده شود.
مساحت سطح BET و حجم کل منفذ MCM-۴۱ در جدول ۱ لیست شده است. خواص کاتالیزور توسعه یافته با بارگذاری (نشاندن) متفاوت مس نیز در جدول ۱ لیست شده است:  . در جدول ۱ دیده می‌شود که MCM-۴۱  دارای مساحت سطح زیادm۲/g ۱۴۷۴ و حجم زیاد منفذ cm۲/g۹/۰ می‌باشد. پس از جذب سطحی، هم مساحت سطح و هم حجم منفذ تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابند زیرا بارگذاری (نشاندن) مس بعضی از فضاها را اشغال می‌کند و چگالی حجمی نمونه‌ها را افزایش می‌دهد. این کاهش حاکی از آن است که بارگذاری مس افزایش می‌یابد. کاهش مساحت سطح برای ۳، ۲، ۱ Cat # به ترتیب ۳۰۲، ۵۲۸ و m۲/g ۸۴۶ می‌باشد.
برای آنالیز اندازه میان منفذ(mesopore) و حالت (وضعیت) مس بر روی MCM-۴۱ ، آنالیز XRD هم برای MCM-۴۱ خالص و هم برای Cu/MCM– ۴۱ انجام شد. نتایج در شکل ۲ نشان داده شده اند. از آنالیز XRD با زاویه کوچک، یک پیک باریک بترتیب در   ۶۰/۲ = q۲ برای MCM-۴۱ خالص، در ۵۶/۲ = q۲ برای ۱ # Cat ، در ۵۲/۲ = q۲ برای ۲ # Cat و در ۵۰/۲ = q۲ برای ۳ # Cat مشاهده می‌کنیم. قطرهای منافذ مطابق با این پیکها بترتیب ۹۲/۲، ۹۸/۲، ۰۴/۳، و nm ۰۸/۳ هستند. این امر نشان می‌دهد که هم کاتالیزور MCM-۴۱ خالص و هم کاتالیزور Cu/MCM– ۴۱ میان منفذ هستند. اندازه منفذ Cu/MCM– ۴۱ از MCM-۴۱ خالص کمی کوچکتر است اما شدت آن تا حد قابل توجهی کمتر می‌باشد. نتیجه XRD با زاویه بزرگ در شکل b۲ نشان داده شده است و نشان می‌دهد که مس نشانده شده بر روی کاتالیزور همانگونه که از پیکهای قوی در
۵/۳۵ = q۲ و ۷/۳۸  ، که پیکهای مشخصه کریستال CuO می‌باشند، تایید می‌شود، عمدتا بصورت CuO می‌باشد. کاتالیزور Cu/MCM– ۴۱ که با غلظتهای متفاوت مس توسعه داده شده، الگوهای XRD مشابهی دارند و شدت آنها با بارگذاری مس متفاوت است. نکته قابل توجه دیگر این است که در بارگذاری (نشاندن) مس mg/g ۳/۸۱ ، کریستال CuO تشکیل شده است. از آنجا که برای فراهم کردن سایتهای کاتالیزوری، فقط لایه نازکی از عنصر فعال بر روی پایه مورد نیاز می‌باشد، افزایش بیشتر بارگذاری مس بر روی پایه، با وجود آنکه ظرفیت جذب سطحی به حد اشباع نرسیده است، لازم نیست. این نکته در ارزیابی کاتالیزورهای توسعه یافته در اکسایش کاتالیزوری فنول، تایید خواهد شد.
همدماهای جذب سطحی/ واجذب نیتروژن و توزیع اندازه منفذ در MCM-۴۱ خالص و Cu/MCM– ۴۱# Cat با بارگذاری مس mg/g ۳/۸۱) در شکل ۳ نشان داده شده اند. در اینجا مجددا کاهش حجم منفذ پس از بارگذاری (نشاندن) مس را مشاهده می‌کنیم. مقدار این کاهش، همراه با افزایش غلظت نیترات مس استفاده شده برای کاتالیزور، افزایش می‌یابد. چنین کاهش قابل توجهی در مساحت سطح و حجم منفذ و تغییرات ساختاری منفذ باید به دو جنبه نسبت داده شود. اول اینکه MCM-۴۱ تهیه شده تحت محیط بازی، پایداری آب گرمایی(هیدروترمال) ضعیفی دارد[۷] و در طی فرآیند آماده سازی جذب سطحی، فروپاشی ساختاری بعضی از منافذ روی می‌دهد. دوم اینکه، کریستال CuO بعضی از فضاهای منافذ را اشغال می‌کند و بنابراین مساحت سطح و حجم منفذ کاهش می‌یابد.
بازده کاتالیزوری کاتالیزورهای توسعه یافته در فرآیند اکسایش مرطوب کاتالیزوری محلول فنول در دماهای °C۱۵۰ و °C۲۰۰ ارزیابی می‌شود. تمام آزمایشها با پارامترهای واکنش یکسانی انجام می‌شوند و غلظت اولیه فنول بجز برای انواع کاتالیزورها، همانند آنچه در بخش ۲ ذکر شده، می‌باشد. مقدار ۱ گرم از سه نوع کاتالیزور Cu/MCM– ۴۱ که بترتیب دارای مقدار بارگذاری mg/g ۳/۸۱ (۱ # Cat) ، mg/g ۳/۱۷۸ (۲ # Cat) و mg/g ۲/۲۶۲ (۳ # Cat) می‌باشند، مورد استفاده قرار گرفتند. حذف کربن آلی‌کل (TOC ) و فنول در شکلهای ۴ و ۵ نشان داده شده است.
واضح است که افزایش کاتالیزور تا حد قابل توجهی سرعت اکسایش فنول را تسریع می‌کند. این امر به ساختار فیزیکی Cu/MCM– ۴۱ نسبت داده می‌شود. اولا
Cu/MCM– ۴۱ آرایش بسیار منظمی از منافذ را دارا می‌باشد که عناصر فعال (اکسید مس) می‌توانند بطور یکنواخت در آن توزیع شوند. بنابراین، اکسیژن و فنول قادرند واکنش را با بازده کاتالیزوری یکسان و در موقعیتهای مختلف کاتالیزور شروع کنند. این امر، کاهش بیشتر انرژی فعالسازی(انرژی اکتیواسیون) واکنشگر کلی را نتیجه می‌دهد. ثانیا، Cu/MCM– ۴۱ معمولا سطح منفذ بزرگی جهت انجام اکسایش ناهمگن دارد. هر دو ویژگی فوق در تسریع سرعت واکنش بسیار موثرند. ۴۱- MCM بدون عنصر فعال مس هیچ فعالیت کاتالیزوری را دارا نمی‌باشد و ظرفیت جذب سطحی کمی برای فنول دارد. در مقابل، به علت مقاومت در برابر انتقال جرم در داخل میان منفذهای ۴۱- MCM ، حذف فنول نسبت به فقدان هر کاتالیزور حتی بدتر می‌باشد.
از مقایسه شکلهای ۴ و ۵ معلوم می‌شود که سرعت واکنش کاتالیزوری با افزایش دما، تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. سرعت حذف فنول می‌تواند پس از ۱۰ دقیقه از کمتر از ۳۰% تا بالای ۹۰% افزایش یابد و میزان حذف نهایی TOC می‌تواند از حدود ۵۰% تا ۹۰% افزایش پیدا می‌کند.
شکل ۴ نیز نشان می‌دهد که علیرغم اینکه ۲ # Cat از نظر حذف TOC بازده کاتالیزوری بیشتری از ۱ # Cat دارد، هیچ اختلاف مهمی بین عملکردهای ۳ و ۲ # Cat یافت نمی‌شود. این مطلب حاکی از آن است که اصلاح بازده کاتالیزوری در صورتی که میزان مس بالاتر از حدود mg/g ۱۸۰ باشد، به علت افزایش بارگذاری مس محدود می‌شود. این امر بصورت زیر توضیح داده می‌شود. بارگذاری (نشاندن) مس اضافی بر روی پایه
 ۴۱- MCM بر روی سطح جدید انجام نمی‌شود بلکه بر روی لایه مس/ اکسید قبلا بارگذاری شده صورت می‌گیرد. این کار سایتهای فعال جدیدی تولید نمی‌کند بلکه  حجم و مساحت سطح را کاملا کاهش می‌دهد (جدول ۱ و شکل ۳). این امر نشان می‌دهد که برای به دست آوردن یک عملکرد کاتالیزوری بهینه، لایه نازکی از مس/ اکسید بر روی سطح منفذ پایه ۴۱- MCM  کافی می باشد.
علاوه بر این، ملاحظه شده است که کاهش(اتلاف) مس در طی واکنش بسیار قابل توجه است. پس از آنکه واکنش در دمای °C۱۵۰ پایان یافت، درصد کاهش مس در
 ۳، ۲، ۱ # Cat بترتیب ۰/۶۳% ، ۸/۵۹% ، ۸/۶۴% تخمین زده شد. ما این مطلب را با دلیل ذیل توضیح می‌دهیم. اولا واکنش اکسایش در دمای نسبتا بالا روی می‌دهد که برای واجذب بعضی از بخشهای CuO که با ۴۱- MCM به نحو مناسبی پیوند نمی یابند، مفید می باشد. ثانیا حد واسط‌های بسیار اسیدی و محصولات نهایی که در طی واکنش تشکیل می‌شوند، انحلال CuO در آب را نیز تسریع می‌کنند.
 
۴- نتیجه‌گیری
۴۱- MCM با منفذ میانی یک پایه کاتالیزوری اطمینان بخش برای تصفیه پساب می‌باشد. این ماده می‌تواند به کمک ساختار یکنواخت منفذ و مساحت سطح زیاد و حجم منفذ زیاد، به عناصر فعال در حذف آلاینده‌های آلی نظیر فنول با بازده و سرعت بالا کمک نماید. بارگذاری (نشاندن) زیاد مس بر روی ۴۱- MCM لازم نیست، زیرا مساحت سطح را کاهش می‌دهد. Cu/MCM– ۴۱ با لایه نازکی از بارگذاری مس برای فراهم کردن یک فعالیت کاتالیزوری بالا  کافی می باشد.
 

 

 

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.