مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

ادوات ذخیره انبوه USB

ادوات ذخیره انبوه USB

ادوات ذخیره انبوه USB – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه کامپیوتر
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده کامپیوتر - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره      
7
کد مقاله
COM07
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
ادوات ذخیره انبوه USB
نام انگلیسی
USB Mass Storage Devices
تعداد صفحه به فارسی
14
تعداد صفحه به انگلیسی
4
کلمات کلیدی به فارسی
ادوات ذخیره انبوه، یو اس بی
کلمات کلیدی به انگلیسی
USB
مرجع به فارسی
پروژه مركز آموزش لینوكس
مرجع به انگلیسی
Free Range Community–Linux Training Centre Project
سال
2004
کشور
انگلستان
 ادوات ذخیره انبوه  USB
 پروژه مركز آموزش لینوكس
 2004
امروزه بسیاری از ادوات بوسیله كامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد – نظیر دوربینهای دیجیتال – ادوات ذخیره‌ساز اطلاعات.  اغلب كاربران از پورت USB   برای انتقال اطلاعات به كامپیوتر بهره می‌جویند.  این مقاله نگاه مختصری به چگونگی خواندن اطلاعات از ادوات ذخیره‌ساز USB می‌اندازد.
USB–  باس سریال یونیورسال – به منظور اتصال آسان ادوات جانبی به سیستمهای كامپیوتری بوجود آمد. USB از پورت سریال قدیمی‌تر 9 پین D– تایپ RS-232 كه كامپیوترها مورد استفاده قرار می‌دهند سریعتر می‌باشد و به ادوات زیادی اجازه می‌دهد كه تا از یك پورت بصورت مشترك از طریق هاب استفاده كنند. نگارش اول USB پس از گذشت زمان اندكی جایگزین نگارش جدید سیستم فایروال (كه همچنین بنام IEEE-1394 خوانده می‌شود) گردید. نگارش اخیر استاندارد USB بنام USB-2 سرعت را افزایش داد. اما فایروال بعنوان استاندارد برای انتقال حجمهای بزرگ داده نظیر دوربینهای ویدیویی دیجیتال (DV)  مطرح شد.
ادوات USB به دو دسته تقسیم می‌شوند. برخی از آنها داده را بطور همزمان مورد پردازش قرار می‌دهند، نظیر اسكنرها یا مودمها. برخی دیگر داده را ذخیره می‌نمایند و بر حسب نیاز آن را به كامپیوتر منتقل می‌نمایند. این مقاله به نوع دوم كاربرد USB یعنی انتقال داده می‌پردازد.
 
آیا USB یك ابزار ذخیره انبوه می‌باشد؟
اتصال USB به سیستم لینوكس چنانچه استاندارد ادوات ذخیره‌ساز را رعایت كرده باشد می‌تواند بسیار آسان باشد. بسیاری از دوربینهای دیجیتال اولیه از فرمت خاص خود برای تبادل اطلاعات استفاده می‌كنند. این امر اتصال اینگونه دوربینها را به سیستم لینوكس مشكل می‌سازد جز آنكه شخصی یك برنامه فیلترینگ را جهت پردازش اطلاعات نوشته باشد. بطور مثال،  برنامه  ”جی‌فوتو“ نقش رابط بین دوربینهای مختلف دیجیتالی با سیستم لینوكس را ایفا می‌كند.
ادوات ذخیره‌ساز انبوه (MSDs)  اجازه می‌دهند تا داده از طریق USB مورد دستیابی قرار گیرند و USB را مانند یك هارد دیسك یا فلاپی دیسك متصل شده به سیستم كامپیوتر می‌دانند. بنابر این شما می‌توانید، بجای استفاده از برنامه خاصی برای دسترسی به محتوایات این ابزارها، مستقیما بدانها بعنوان مجموعه‌ای از فایلها دست یابید. دو راه وجود دارد كه مشخص می‌سازد آیا  ابزار مورد استفاده دارای خصیصه MSD برای كار با لینوكس می‌باشد:
  • اتصال آن به پورت USB – چنانچه اتصال برقرار شد می‌توانید از آن بطور مستقیم استفاده نمائید.
  • سعی كنید كه دستگاه را دستی نصب كنید. آن را با سیستم لینوكس كنترل كنید تا ببینید آن را شناسایی می‌كند یا خیر.
با این وجود، برخی از ادوات ممكن است هنوز با مشكلاتی مواجه باشند. در این حالت، چنانچه دیوایس مورد نظر از مدیای ذخیره‌ساز قابل انتقال مثل اسمارت مدیا، كامپكت فلش یا میكرو درایو استفاده می‌نماید، راحت‌ترین راه‌حل خرید كارت حافظه خواندنی می‌باشد. این عمل به شما اجازه می‌دهد تا كارت را از ابزار ذخیره‌ساز خارج كرده و بطور مستقیم به آن از طریق سیستم لینوكس دسترسی یابید.
نصب و راه‌اندازی فایل سیستم
جهت ذخیره‌سازی اطلاعات، كامپیوترها از فایل سیستم‌های خود (file-systems) استفاده می‌نمایند. این فایل متشكل از یكسری روشهای استاندارد جهت نگهداری فایلها و مهیا سازی آنها برای دیگر برنامه‌‌ها است. جهت سازگاری با كامپیوترهای دیگر، ‌اغلب ادوات ذخیره‌ساز، انبوه اطلاعات را به فرمت سیستم فایل مشترك بصورت كد در می‌آورند كه پیش گزینه آن فرمت سازگار با ویندوز مایكروسافت می‌باشد. لینوكس می‌تواند بطور معمول به كلیه فایل سیستمهای مختلف دسترسی داشته و با آنها اطلاعات مبادله نماید.
اغلب یونیكسهایی كه اخیرا توزیع شده از اتصال-گرم (hot-plugging) USB پشتیبانی می‌نمایند و بطور اتوماتیك به هنگامی كه ابزاری به USB متصل شد آن را شناسایی می‌نمایند. ادواتی كه به هاب USB كامپیوترتان متصل می‌شود معمولا بعنوان ادوات SCSI شناخته می‌شوند،  و از اینرو سیستم بدانها نامهایی نظیر /dev/sda می‌دهد. به هنگامی كه سیستم لینوكس آن را رده بندی و مشخص نمود، می‌تواند حافظه داخل ابزار را آدرس دهی كرده و به تبادل اطلاعات بپردازد.
جهت راه اندازی (mount)  ابزار یا دیوایس در فایل سیستم، كرنل یك محل در فایل سیستم معمولی شما را به ID  ابزار ذخیره ساز متصل می‌سازد. پس از آن شما می‌توانید به فایلهای داخل ابزار همانند فایلهای داخل هارد دیسك دسترسی داشته باشید.
پس از اتصال USB زمانی به میزان 10 الی 30 ثانیه بطول می‌انجامد تا آنكه ابزار مربوطه شناسایی گردد و یك نقطه اتصال اختصاص داده شود. چیزی كه پس از آن اتفاق می‌افتد بستگی به آن دارد كه در كدام دسك تاپ سیستم در حال اجرا است و آنكه چقدر از عمر آن گذشته است.
  • در KDE، یك ایكون جدید بر روی دسك تاپ ظاهر شده و معرف آن است كه ابزار به پورت USB با نامهایی نظیر sda1، sdb1 و غیره متصل گشته است.
  • در جنوم (Gnome) ، بر روی دسك‌تاپ كلیك سمت راست كنید و سپس بر روی دیسكها كلیك كنید تا آنكه ابزارهای ذخیره‌ متصل شده را ببینید. چنانچه این ابزارها شناسایی شده‌ باشند لیست آنها قابل رویت خواهد بود.
 
اتصال/ عدم اتصال یك دیوایس
شكل زیر نشان دهنده اتصال و عدم اتصال یك ابزار ذخیره‌ داده سیستم فایل با استفاده از KDE و Gnome می‌باشد.
استفاده از KDE : بر روی ایكون دسك‌تاپ كلیك راست نموده تا آنكه به عملیات مربوط به اتصال/عدم اتصال دسترسی یابید. سپس بر روی ایكون اتصال (Mount) كلیك كنید یا پنجره فایل مربوطه باز شود.
همچنین به تفاوت بین ایكونهای عدم‌اتصال (چپ) و  اتصال (راست) توجه كنید.
استفاده از جنوم: كلیك راست را در دسك‌تاپ انجام داده تا به منوی دیسك دسترسی یابید. سپس، روی درایوی كه می‌خواهید با آن ارتباط برقرار كنید كلیك نمائید. بر روی آیكون دسك‌تاپ (مثل شكل زیر) كلیك نموده تا پنجره فایلها ظاهر شود. برای عدم اتصال، بر روی آیكون دسك‌تاپ راست‌كلیك كرده و عبارت Unmount Volume را  كلیك نمائید.
جهت راه‌اندازی ابزار یا آنكه بر روی ایكون دسك‌تاپ (در KDE) كلیك كنید  و یا آنكه به Disk رفته و بر روی نام ابزار كلیك نمائید (در جنوم). این امر موجب می‌شود تا ایكون دسك تاپ از حالت غیر راه‌اندازی شده به حالت راه‌اندازی شده تغییر یابد   (در KDE)، یا یك ایكون جدید بر روی دسك‌تاپ ظاهر گردد (جنوم). بر روی ایكون كلیك نموده تا آنكه پنجره فایلها نشان داده شود-  این كار اجازه می‌دهد تا به محتویات ابزار ذخیره‌ساز بطور مستقیم دسترسی یابید. از این پس شما از این پنجره دقیقا مانند دیگر دیركتوری ویندوزها استفاده می‌كنید- شما قادر می‌باشید تا بوسیله عمل كشیدن و رها كردن فایلها را به ابزار ذخیره‌ساز USB خود كپی نمائید.
ادوات ذخیره‌ساز انبوه USB
پخش كننده فایل موسیقی MP3 (سمت چپ بالا) ، كارت فلش دیتای 128MB(سمت راست بالا) و اسمارت مدیا / كامپكت فلش / مایكرو درایو كارت ریدر (پایین)
البته ممكن است با نگارشهای قدیمی‌تر KDE  و جنوم مشكلاتی داشته باشید. علت این امر آن است كه دسك تاپ بطور اتوماتیك ایكونهای اتصال- گرم را ارائه نمی‌نماید. در این حالت،  شما می‌بایست جدول فایل سیستم (كه معمولا بنام fstab خوانده می‌شود)  را بر روی سیستم خود ادیت نموده  تا آنكه به دسك تاپ بگویید به       /dev/sdal دسترسی پیدا كند.
راه اندازی از طریق خط دستور
در صورتی كه راه اندازی ادوات از دسك تاپ دارای مشكلاتی است می‌توانید آنها را از طریق خط دستور راه‌اندازی نمائید. راه‌اندازی ادوات غیر استاندارد تنها كار ریشه لینوكس است. به همین دلیل می‌بایست از دستور su استفاده كرد تا موقتا شما را بعنوان كاربر ریشه تعریف كرده و به سیستم لینوكس بگوید تا ابزارهای /dev/sda را بعنوان بخشی از منابع خود شناسایی نماید.
جهت راه‌اندازی یك ابزار از خط دستور در ابتدا ترمینال‌باكس (terminal box) را باز كنید (در نظر بگیرید ما این كار را از قسمت گرافیكی دسك‌تاپ انجام می‌دهیم). جهت آنكه شما به سطح ریشه دسترسی پیدا كنید در ابتدا su را تایپ كنید و كلید ریترن را فشار دهید. سپس كلمه رمز ریشه از شما پرسیده می‌شود. رمز را وارد و ریترن را فشار دهید. دقت كنید كه اكنون پرامپت دستور با #-  ختم می‌شود كه به معنی آن است كه در سطح ریشه هستیم.
در ابتدا ما نیاز داریم یك نقطه راه‌انداز (mount point) برای ابزار بوجود آوریم، كه بمعنای ساخت یك دیركتوری جهت نگه‌داشتن داده در داخل ابزار می‌باشد. به منظور مراعات مراتب امنیتی بهتر است تا دیركتوری را در داخل دیركتوری خانه (/home) بسازیم. سپس دستور زیر را وارد كنید و ریترن را فشار دهید.
Mkdir /home/usb
در نظر بگیرید كه ابزار ذخیره‌سازی USB بوسیله كرنل لینوكس شناسایی شده و مشخصات /dev/sda?  بدان اختصاص یابد. جهت راه‌اندازی ابزار تایپ كنید:
Mount -t auto /dev/sda1 /home/usb
این دستور باعث لینك یا اتصال ابزار   /dev/sda1    به فایل سیستم در دیركتوری   /home/usb  خواهد شد. قسمت -t auto  به برنامه را‌ه‌انداز می‌گوید تا فایل سیستم را بررسی نموده و نوع آن را حدس بزند. چنانچه پس از زدن كلید ریترن پرامپت دستور را داشته باشید دستور فوق موفق بوده است. در غیر این صورت با مشكل روبرو گشته‌اید.
پس از راه‌اندازی شما می‌توانید از ابزار ذخیره‌سازی بعنوان بخش دیگر فایل سیستم استفاده نمائید- استفاده از خط دستور جهت پس و پیش كردن داده. پس از اتمام استفاده از ابزار شما باید آن را از فایل سیستم بوسیله دستور زیر خارج سازید.
Umount /dev/sda1
برای خروج از ریشه exit را تایپ و ریترن را فشار دهید.
چنانچه خواسته باشید كارها را راحتر كنید می‌بایست جدول فایل سیستم fstab را تغییر دهید. برای اینكار می‌بایست بعنوان ریشه وارد سیستم شوید. پس از آن یك ادیتور متن را باز كرده و سپس فایل /etc/fstab را باز كنید. جدول بعد بشما نشان خواهد داد كه چه چیزهایی را باید به فایل اضافه نمائید. از فرمت این فایل خواهید دانست كه چگونه چیزها در جای خود قرار می گیرند. با درج خط جدید در انتها، فایل را ذخیره نمائید . حال به هنگامی كه سیستم را مجددا راه‌اندازی (restart) می‌كنید باید بدون اجبار به ورود به سطح ریشه  قادر باشید به ادوات USB خود دسترسی داشته باشید.
در صفحه دسك‌تاپ شما نیز باید ایكون برای /dev/sdal  بطور اتوماتیك ساخته شده باشد، حتی موقعی كه آن ابزار متصل نباشد.
خط جدید برای فایل /etc/fstab برای دسترسی به ادوات USB :
/dev/sda1 /home/usb auto sync,noauto,user,exec 0 0
 
رفع مشكل
چنانچه سیستم بطور اتوماتیك ابزار USB را شناسایی نكرد، شما مجبور خواهید بود به شكار آن بروید. چنانچه از ابزار توزیع شده لینوكس نظیر SuSe یا Mandrake استفاده می‌كنید می‌توانید از برنامه پیكربندی سخت افزار جهت فهم آنكه آیا ابزار شما متصل گردیده یا خیر و همچنین نام اختصاص داده به آن  در صورت اتصال استفاده نمائید. چنانچه جواب  منفی باشد می‌بایست از یك برنامه كنسول نظیر usbview جهت لیست گیری از ابزارهایی كه به پورت USB متصل است استفاده نمائید. چنانچه ابزار شما لیست نشده باشد، این ابزار تشخیص داده نشده و نمی‌توانید بدان دسترسی داشته باشید. چنانچه ابزار لیست شده باشد از ID یا مشخصات داده شده در خط نام ابزار استفاده كنید و یك 1 (مثل ،/dev/sdb1) را به آخر آن اضافه كنید،  و پس از آن باید قادر باشید آن را در فایل سیستم بوسیله این ID  راه‌اندازی نمائید. با این وجود، چنانچه ابزار از یك فایل سیستم غیر استاندارد استفاده نماید، ممكن است باز قادر به راه‌اندازی و خواندن آن نباشید.
استفاده از ادوات ذخیره‌ساز USB
تصویر صفحه 7 نشان دهنده ابزارهای ذخیره‌ساز USB مختلف می‌باشد. با وجود آنكه آنها از نظر عملكرد مختلف می‌باشند، بصورت عملی كار همگی آنها مثل هم است. شما فایل سیستم را راه‌اندازی می‌كنید و سپس فایلها را خوانده، كپی كرده و یا حذف می‌كنید، درست مانند آنكه از یك فلاپی دیسك معمولی استفاده می‌نمائید.
ضمن آنكه تصویر پخش كننده MP3   یا كارت فلش USB  بعنوان یك ابزار بنظر می‌رسد، تصویر كارت خوان در انتهای آن پیچیده‌تر است و دارای 3 چاك برای انواع مختلف مدیاهای ذخیره‌سازی می‌باشد. به همین دلیل ، مانند سه  ابزار مختلف بنظر می‌رسد ، و شما  باید  مشخص  كنید  كه  كدام  چاك  دارای كدام  ID  یا  مشخصات دیوایس می‌باشد.
/dev/sdal,/dev/sdb1 or /dev/sdc1 .  برای این كار از یكی از برنامه‌های اطلاعات سخت‌افزار USB كه در بخش حل مشكل تشریح شد استفاده می‌گردد.
شما می‌توانید یا نقاط راه‌انداز (mount point) را برای هر یك از 3 ابزار بوجود آورید، یا آنكه برای یكی از آنها كه بیشترین استفاده را دارند این كار را انجام دهید. صرف‌نظر از این كار اضافه، كارت خوانها ابزارهای بسیار مفیدی بشمار می‌آیند. علت این امر آن است كه بسیاری از ابزارهایی كه می‌توانید آنها را از طریق USB مورد دستیابی قرار دهید دارای مدیای ذخیره‌ساز قابل انتقال می‌باشد. كارت خوانها شما را قادر می‌سازد تا به اطلاعات مدیای ذخیره قابل انتقال بجای اتصال مستقیم به دستگاه دسترسی یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.