مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا  – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

چگونگی سفارش مقاله

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه(شماره حساب)ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.comشامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر --مقالات آماده سفارش داده شده پس از تایید به ایمیل شما ارسال خواهند شد.

قیمت

قیمت این مقاله: 15000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا

شماره      
1
کد مقاله
TXT01
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا
نام انگلیسی
Prospect of Hemp Utilisation in the European Textile Industry
تعداد صفحه به فارسی
12
تعداد صفحه به انگلیسی
5
کلمات کلیدی به فارسی
كنف، صنعت نساجی اروپا
کلمات کلیدی به انگلیسی
Hemp, European Textile Industry
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
سال      
2002
کشور        
دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا
كنف از لحاظ تاریخی یكی از قدیمی‌ترین گیاهانی است كه به منظور استفاده از الیاف آن كشت شده و بعنوان یك ماده خام اصلی برای تولید طناب،‌ كرباس و پارچه مورد استفاده قرار گرفته است.
حداكثر میزان كشت كنف در اروپا بین قرون 16 و 18 بود، در حالیكه در ایتالیا، در طول نیمه اول قرن 19، مناطق زیركشت كنف به 100000 هكتار می‌رسید. این موضوع باعث شد كه ایتالیا از نظر كمیت بعنوان دومین تولیدكننده كنف پس از روسیه و از نظر كیفیت بعنوان اولین تولید كننده مطرح شود.
ركود اقتصادی وارد شده بعد از جنگ جهانی دوم در این خصوص به چند دلیل می‌باشد: هزینه‌های بالای كار در مقایسه با توسعه كشورها، پیدایش الیاف مصنوعی، سیاستهای مربوط به مواد مخدر و تولید پنبه در حجمی وسیع.
 در حقیقت، در میان الیاف طبیعی، پنبه در صنعت نساجی یا پارچه برتری دارد، اما بعلت مصرف آب و استفاده از آفت‌كشها همانند محدودیتهای آب و هوایی برای كشت آن، این احتمال نمی‌رود كه تولید پنبه بتواند پاسخگوی تقاضای آینده برای الیاف  طبیعی باشد، بویژه اگر افزایش علاقه به الیاف  طبیعی به سبب اثرات مثبت آنها بر كشاورزی، محیط زیست و اقتصاد را مورد بررسی قرار دهیم. در نتیجه انتظار می‌رود كه الیاف  طبیعی دیگری به آسانی خلا تهیه و تأمین این ماده گیاهی را پر نماید.
بعلاوه اینكه، كشورهای توسعه یافته به غلات الیاف دار بعنوان راه‌حل اقتصادی برای تولید بالای غذا بر روی زمین‌هایشان، ‌نسبت به ادامه دادن برای گسترش و تخصیص اعتبار برای زمین بی‌حاصل نگاه می‌كنند. این دلیل این است كه چرا در طول دهه گذشته رواج دوباره سود در كنف بعنوان یك منبع قابل تجدید وجود داشته است. این باعث ایجاد تشویق شدید بوسیله مؤسسات مختلف در اروپا و سود اقتصادی محصول به واسطه كمكهای مالی جامعه اروپا شده، افزایش گسترده مناطق كشت شده را در پی داشته است.
مناطق كشت شده در اروپا از Ha 2762 در سال 1989 به اوج آن یعنی Ha 41682 در 1998 افزایش یافته‌اند(جدول1).
در حقیقت، مطابق اوج افزایش در 1998 یك كاهش شدید بواسطه كاهش كمك مالی و شروع سیاست نظام نامه‌های جدید و محكم‌تر در اروپا برای اختصاص كمكهای مالی در رابطه با سطوح كشت شده ـ حداقل نقطه شروع در بازده ناچیز ـ همانند اولین مرحله پیشرفت، وجود داشته، كه این امر به منظور جلوگیری از احتكار همانطوریكه در اسپانیا صورت گرفته است.
بنابراین، ‌استفاده گسترده از الیاف  كنف برای كاربردهای فنی، برای نمونه در صنعت خودرو یا كاغذ، افزایش مشابهی در مناطق كشت شده ایجاد نكرده است: دلیل اصلی وجود اختلاف بین هزینه‌های تولید و كارآیی تولید نهایی می‌باشد.
این اختلاف بوسیله حمایت مالی EC و رقابت بازار در دنیا برای مواد خام استفاده شده برای كاربردهای فنی كه بطور عمده به قیمت بیشتر از كیفیت بستگی دارند زیاد جبران نشده است.
بنابراین، تولید الیاف  در كشورهای دارای هزینه‌های بالای كاری، مانند اروپا می‌تواند تنها اگر به یك بازار تولید با ارزش افزوده بالای محصولات مانند منسوجات برای استفاده‌های فنی ویژه دیگر معطوف شود سودمند باشد.
پروژه‌های تحقیقی اروپا در طول چند سال گذشته و به منظور توسعه روشهای تولید جدید و ایجاد كاربردهای فنی جدید كه در واقع لازم الوجود هستند انجام گرفته و چند پروژه دیگر اخیرا اجرا شده است.
چنانچه كنف مجددا نقش مهمی در بخش منسوجات ایفا كند، به چیره شدن بر یكسری از محدودیتهای فنی، مانند رشته كاملی از تولید و استفاده نیاز دارد. برای هدف طولانی مدت یا متوسط می‌تواند تلاش فنی و اقتصادی بزرگی را شامل شود اما اگر صرفه‌جویی‌های قابل توجه در خیس نمودن كنف و هزینه‌های آماده‌سازی بتواند بدست آید از بازراهای منسوجات با اندازه بزرگتر می‌توان بهره‌برداری نمود. بعبارت دیگر می‌بایست پایه‌گذاری شود كه هزینه‌های آماده‌سازی الیاف  كنف نمی‌تواند بطور قابل توجهی كاهش یابد، پس استفاده از كنف بعنوان الیاف  لازم الاجرا و اختصاصی لباس به همراه موقعیت خوب یك بازار كوچك در اروپا باقی خواهد ماند.
فرآیند ایجاد كنف در حال حاضر هنوز در یك سطح وابسته به تكنولوژی 50 سال قبل صورت می‌گیرد و در نتیجه تنها برای كشورهای دارای هزینه كار پایین قابل اجرا می‌باشد. با این وجود، با بررسی تمامی این تلاش‌ها، تنها مقدار كمی از تولید كلی الیاف  طویلی است، در صنعت نساجی معطوف شده است. تولید عمده الیاف  طویل كنف به چین محدود می‌شود و بسیار كمتر به كشورهای اروپای شرقی مانند رومانی، مجارستان و بلغارستان گسترش یافته است. این كشورها از فرآیند سنتی كه شامل زنجیره‌ای از بسیاری از كارهای همراه با مراحل فشرده می‌شود و از درو، خیساندن با آب و حلاجی كردن شروع می‌شود استفاده می‌كنند. محصول نهایی شامل دسته‌های كنف حلاجی شده و با آب خیس شده با طولهای بین 2و3 متر می‌شود؛ در چین، روقه‌های الیاف  كوتاه در كل به وسیله جدا شدن و خیس شدن شیمیایی بدست می‌آید. كیفیت این الیاف ها تنها برای تولید منسوجات با كیفیت متوسط برای استفاده در محصولات خانگی نسبت به پوشاك امكان‌پذیر می‌باشد، در حالیكه تقاضا از بازار حد منسوجات می‌تواند برای بخش عمده هزینه‌های زنجیره تولید كلی از محصول الیاف  طویل بكار رود. در این میان،‌ استراتژی كوتاه مدت می‌بایست برای پیشرفت الیاف  كنف در كارخانجاتی كه از دستگاههای تولید پارچه كتان بدون ارتباط با پیشرفت و كمك مالی گسترده امكان‌پذیر شود.
با نگهداری این موضوع در ذهن، تلاشهایی برای وفق دادن گیاه كنف به زیر بناهای پیشرفت كتان، بویژه برای برنامه‌های دستگاه حلاجی صورت گرفته است.
امروزه، الیاف  طویل با كمیت بسیار كم در اروپا، مخصوصا در فرانسه، بوسیله كاشت فشرده تولید شده است، یعنی kg 120-100 دانه در هر هكتار.
كنسرسیوم ایتالیایی Canapa در چند سال گذشته تلاشهای مشابهی را در ایتالیا حتی در نبود تسهیلات قشر برداری صنعتی الیاف  انجام داده است.
هنگامیكه ارتفاع ساقه‌های كنف به 1 تا 2/1 می‌رسد برای توقف رشدشان بوسیله خشك‌كننده‌ها، معمولا گلای‌فسیت (glyphosate) اسپری می‌شوند. ساقه‌های زیرزمینی از این به بعد برای مراحل اولیه تولید كتان آماده می‌شوند: كشیدن، خیس‌شدن، ‌خشك شدن، ذخیره و حلاجی. ماده حلاجی شده می‌تواند بعدا به كارخانه ریسندگی برای تبدیل به نخ فرستاده شود. مزایای این روند شفاف می‌باشد: ارتفاع گیاه مناسب بوده بر پایه تجهیزات مشابه برای استفاده در كتان آماده شده است؛ بعلاوه، بعلت رشد سریع برای دستیابی به بیشتر از كشت یك كنف در سال، حداقل در پهنای مركزی امكان‌پذیر می‌باشد. چوب‌سازی نامرغوب، بعلت نارسی گیاه، مرحله خیس نمودن با رطوبت راحتی اگر نامرغوبی در مقایسه با كتان وجود داشته باشد آسانتر نموده است.
با این وجود، مضرات دیگری در این میان وجود دارد: هزینه‌های بالای كشت، بازده ناچیز و پایین ـ (بین 30 و 50% از كنف نرمال)، استفاده از مواد شیمیایی، كیفیت پایین الیاف  و ناصافی آن بعلت نارسی گیاه، همانند مرحله خیساندن بوسیله بوسیله رطوبت.
تمام این مضرات به شدت هزینه نهایی محصول را، هم بطور مستقیم در طول كشت و فرآیند آماده‌سازی اولیه، و هم بطور غیرمستقیم در طول ریسندگی و بافندگی، و برای بازده و انجام فرآیند آماده‌سازی نامرغوب تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد.
قیمت نخ ریسیده شده با كنف خیس بین 30 و 50 درصد بالاتر از كتان مشابه با هزینه بالای الیاف  طبیعی و فشرده دیگری مقایسه شده است. این بدین معنی است كه تولید محصول بصورت اقتصادی تنها در طول دوره‌های بخصوص حد سودبخش می‌باشد.
استراتژی دیگر برای وفق‌دادن گیاه كنف به تجهیزات تولید كتان می‌تواند بصورت زیر باشد: همانطوریكه كنف می‌تواند بطور طبیعی تا ارتفاع 2 تا4 متر رشد كند پیشنهاد ما این است كه ساقه‌ها در طول درو بصورت بخش‌های با طول یك متر بریده شود. ظرفیت محصول از گیاه كامل می‌تواند بوسیله این تكنیك همانند بازده آن در هر هكتار با هزینه‌های كاهش یافته كشت، استخراج شود.
این مورد می‌تواند بوسیله بخش‌سازی ساقه برای بهینه‌سازی مرحله خیساندن(بوسیله خیساندن با آب و رطوبت) و برش گیاه به بخش‌های مختلف امكان‌پذیر باشد؛ در حقیقت تركیب سازنده گیاه در میان ساقه متفاوت می‌باشد. روند خیساندن برای قابلیت آماده نمودن الیاف الیاف  طویل(كتان و كنف) مهم و حیاتی می‌باشد. این عمل ارتباط مهمی با كیفیت نهایی الیاف  دارد: یك روند خیساندن خوب قشر برداری آسان و بازده حلاجی خوب را برای حفظ استحكام الیاف  ایجاد می‌كند.
بعلاوه اینكه بخش‌های مختلف ساقه می‌تواند به استفاده‌های نهایی متفاوت كه به خصوصیات و محتوای متفاوت الیاف  بستگی دارند معطوف شود.
در این راستا، تمام محصولات مرتبط با گیاه(برای مثال و الیاف، هسته، دانه و روغن) می‌توانند همكاریشان را برای دستیابی به یك سطح سودمند جهانی خوب نشان دهند. بنابراین نیاز اولیه به توسعه ماشین درو كه قادر است ماده اولیه را بصورت مدیریت‌پذیر و مرحله‌پذیر از زمین به كارخانه عرضه كند مشاهده می‌كنیم. تا آنجائیكه آگاه هستم، مطالعات زیادی قبلا انجام شده است و برخی پیش نمونه‌ها گسترش یافته‌اند، آزمایش شده‌اند و به ثبت رسیده‌اند و علاقه زیادی برای تحقیق ویژگی‌ها و پتانسیل آنها ایجاد شده است.
از آنجائیكه گسترش دستگاه درو می‌بایست حاصل آید من فكر می‌كنم برای تهیه الیاف  كنف طویل در هزینه‌های قابل مقایسه با كتان امكان‌پذیر می‌باشد. این اولین وضعیت لازم برای استفاده گسترده از الیاف  كنف در صنعت نساجی اروپا به همراه تأمین تضمین شده كمیتهای كافی مواد خام مناسب می‌باشد.
پارامترهای برتر در كاربردهای منسوجات با توجه به كیفیت الیاف، توان الیاف، ظرافت و قابلیت بهسازی می‌باشند. همگنی یك مجموعه جنبه بسیار مهم دیگری می‌باشد.

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا

 

كنف بیشتر از همه از درشتی الیاف  رنج می‌برد. الیاف ها و رشته‌های كنف بصورت رایج در بازار، تجهیزات صنعت نساجی را برآورده نمی‌كند. به منظور معرفی كنف در بخش پارچه با كیفیت بالا لازم است كه درجه‌‌ای از ظرافت وجود داشته باشد كه ریسندگی نخ‌ها بین Nm 20 و Nm 40 را ممكن می‌كند. مرحله استخراج الیاف  نیز تأثیر عمده‌ای بر كیفیت محصول نهایی دارد. كاربرد الیاف  گسترده‌تر و ظریف‌تر در صنایع نساجی و پوشاك مشخص می‌شود. واضح است كه گوناگونی كنف دارای الیاف  با قطر كمتر می‌بایست توسعه یابد.
همانطوریكه قبلا اشاره شد یك نقطه بسیار مهم در این صنعت مرحله خیساندن می‌باشد. عمومی‌ترین مرحله بر روی زمین‌ها خیساندن با رطوبت می‌باشد. نفوذ شرایط آب و هوای بدون كنترل(خورشید، رطوبت) بر این مرحله بشدت بالا می‌باشد؛ بخشی از محصول چندساله بخاطر خیس خوردن زیاد از بین می‌رود. ظرفیت پكتین در نمونه‌های خیس‌خورده برای جداسازی خوب دسته‌های الیاف  و برش بسیار بالا می‌باشد كه باعث ایجاد مشكلات قابل توجه در طول آماده‌سازی بیشتر(قشر برداری، پاك نمودن و تركیب كردن، جداسازی الیاف ) می‌شود. سهولت در مرحله خیساندن با رطوبت و  هزنیه‌های سرمایه‌گذاری نسبتا پایین در تداوم آن بعنوان یك تكنولوژی عمده نتیجه داده است.
خیساندن با آب نسبت به خیساندن با رطوبت یك مرحله قابل كنترل و آماده‌تر می‌باشد و برای ساقه‌های كنف بسیار كارآمدتر و مفیدتر می‌باشد. مطالعات اخیر امكان اصلاح بوسیله آب بعنوان كود را نشان داده‌اند. هزینه‌های اضافی مرحله می‌بایست بوسیله ثمربخشی بهتر الیاف : 25درصد بیشتر از كتان و افرایش اطمینان به محصول جبران شود.
خیس شدن با آنزیم نیز از موارد معرفی شده است اما هزینه‌های آماده‌سازی آنزیم در رابطه با كارآیی رطوبت آن و هزینه‌های سرمایه‌گذاری تجهیزات و همچنین سیستم‌های بهبود بخش اتلاف آب در مقایسه با خیساندن بوسیله رطوبت فاكتورهای محدودكننده برای استفاده تجاری بوده‌اند.

 

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا

 

در محدوده برنامه چارچوب پنجم اتحادیه اروپا یعنی كیفیت زندگی و مدیریت منابع زنده، یك نوع جدید كنف با نام، Chamaeleon، برای كاربردهای نساجی آن بوسیله قائم مقام Zignago Tessilespa بواسطه نقش آن بعنوان شریك نساجی پروژه تحقیقی انضباطی اروپا HARMONIA مورد ارزیابی قرار گرفت (كنف بعنوان یك ماده خام برای كاربردهای صنعتی جدید).
این نوع كنف بخاطر تغییر رنگ آن در موقع رسیده شدن،‌ سطح THC پایین و بخصوص قشر برداری آسان، به آسانی قابل تشخیص است. Chamaeleon در حال حاضر در لیست گونه‌های اروپایی تحت پوشش كمكهای مالی موجود می‌باشد.
نتایج اولیه نشان می‌دهد كه الیاف  بدست آمده از مرحله خیساندن بوسیله رطوبت و خط حلاجی كتان ظریف‌تر، لطیف‌تر و شفاف‌تر از آنهایی بوده است كه از انواع استاندارد تولید شده بوسیله خیساندن با آب بدست آمده‌اند. این بدین معنی است كه امكان بكارگیری این الیاف  در سطح صنعتی به زودی بوجود می‌آید.
بعنوان بررسی آخر فكر می‌كنم كه كاربردهای آینده منسوجات برای الیاف  كنف تحقق‌پذیر بوده و به زودی زود بدست می‌آید. این مورد البته برای بخش‌های مختلف زنجیره تولید صنعت ـ كشاورزی كه كشاورزان، تولیدكنندگان الیاف  و سازندگان محصول هستند، برای ایجاد تلاش مضاعف به منظور غلبه شدن بر محدودیتهای باقیمانده در رابطه با الیاف  كنف هنگامیكه در تولید منسوجات استفاده می‌شوند ضروری می‌باشد. نقش ایفا شده از این نقطه نظر بوسیله سازمانهای صنعتی اروپا لازم‌الاجرا شده است.

دورنمایی از استفاده كنف در صنعت نساجی اروپا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Irantarjomeh
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.