مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه ۲۰ الی ۱۰۰% رایگان مقالات ترجمه شده

۱- قابلیت مطالعه رایگان ۲۰ الی ۱۰۰ درصدی مقالات ۲- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر ۳ فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: ۲۰۰۰۰ تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

شماره      
۳۷
کد مقاله
TXT37
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تاثیر الگوی بافت بر روی ویژگی مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده
نام انگلیسی
Influence of Fabric Pattern on the Abrasion Resistance Property of Woven Fabrics 
تعداد صفحه به فارسی
۱۴
تعداد صفحه به انگلیسی
۳
کلمات کلیدی به فارسی
مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده- اتلاف جرمی منسوجات بافته شده- سایش و اصطکاک
کلمات کلیدی به انگلیسی
Weave abrasion resistance- woven fabric mass loss- rubbing
مرجع به فارسی
دپارتمان مهندسی منسوجات- دانشگاه قازیان‌تپ
مرجع به انگلیسی
Department of Textile Engineering- University of Gaziantep
سال      
۲۰۰۸
کشور        

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

 

تاثیر الگوی بافت بر روی ویژگی مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده
چکیده
در این مطالعه آزمایشی، خصیصه‌های مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده بعنوان تابع نوع بافت مورد بررسی قرار گرفته است. بر این اساس، در این مطالعه، هفت منسوج بافته شده با ویژگیهای فرعی و مشتق شده با الیاف ۱۰۰% پنبه‌ای و نخ ریسیده حلقوی شانه زده تکس ۲۰ (Ne 30/1) مورد بافندگی قرار گرفتند. این منسوجات با استفاده از ماشین تست سایشی مارتیندل مورد تست قرار گرفته تا خصیصه مقاومت در برابر سائیدگی آنها مشخص شود. مقاومت در برابر سایش این منسوجات بر مبنای نسبت اتلاف جرمی آنها پس از ۴ بار آزمایش (۵۰۰۰، ۷۵۰۰، ۱۰۰۰۰، ۱۵۰۰۰) تحت ماشین تست سائیدگی مارتیندل مورد ارزیابی قرار گرفت. بر حسب داده‌های بدست آمده از نتایج تست الگوهای بافته شده نمونه، ما مشاهده نمودیم که الگوهای بافته شده دارای تاثیر قابل توجهی بر روی خصیصه مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده     (P<0.01) می‌باشد. علاوه بر این، این نکته همچنین مشخص گردید که تعداد سیکلهای  سایشی دارای تاثیر مهمی در خصیصه مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده (P<0.01) می‌باشد. نتایج تست توکی (Tukey) معرف آن می‌باشد که انواع بافته با تعداد زیادی از نخ شناور (نبافت) و تعداد اندکی از نخ بافته شده باعث کاهش ویژگی مقاومت در برابر سائیدگی (P<0.05) می‌شود.

کلمات کلیدی: مقاومت در برابر سائیدگی منسوجات بافته شده، اتلاف جرمی منسوجات بافته شده، سایش و اصطکاک

سائیدگی بعنوان یک مقوله تخریب مکانیکی اجزای منسوجات بشمار می‌آید که از طریق مالش آنها بر روی سطوح دیگر حاصل می‌شود. سایش در نهایت موجب از دست رفتن ویژگیهای عملکرد منسوج نظیر استحکام می‌گردد، اما این موضوع بر روی وضعیت ظاهری پارچه‌ها نیز تاثیر خواهد گذاشت. بسیاری از بخشهای یک جامه یا پوشاک صنعتی نظیر یقه، سر آستین و جیبها به هنگام استفاده در معرض سائیدگی جدی قرار گرفته و از اینرو بر قابلیت استفاده و کیفیت تعمیر آنها تاثیر خواهد گذاشت. مقاومت در برابر سائیدگی مواد منسوجات، در یک حالت بسیار پیچیده و در عین حال غیر قابل درک تاکنون، تحت تاثیر عوامل زیادی می‌باشد (مثل، ظرافت الیاف، نمره نخ، نوع نخ، بافندگی و غیره).
سائیدگی در ابتدا باعث تغییر در سطح منسوج شده و سپس بر روی ساختار داخلی تاثیر می‌گذارد. مقاومت در برابر سائیدگی را با قرار دادن نمونه‌ها در برابر حرکت سایشی بصورت یک مقوله یا شکل هندسی مورد آزمایش قرار می‌دهند، بدان معنا که در ابتدا یک خط مستقیم خواهیم داشت که بتدریج بصورت بیضی پهن شده در آمده تا نهایتا خود یک خط مستقیم دیگر را در مسیر متضاد شکل داده و شکل مشابه آن را تحت شرایط شناخته شده عملکرد فشار و سایش دنبال نماید.
بافته‌های مختلف خود باعث ایجاد تمایزاتی در ساختار پارچه‌ها می‌گردند و این ویژگیهای ساختاری مختلف الیاف باعث خواهند شد تا منسوجات رفتار مختلفی در مقایسه با یکدیگر داشته باشند. بدین روش، خصیصه‌های الیاف بافته شده از طریق تغییر در الگوی بافندگی متفاوت خواهند بود. یک الگوی بافت را باید نه تنها از نکته نظر وضعیت ظاهری مورد ارزیابی قرار داد، بلکه لازم است تا پارامتر ساختاری آن که از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد را نیز در نظر گرفت. خصیصه‌های بافت تحت تاثیر محدوده وسیعی از این پارامتر ساختاری قرار می‌گیرد.
یکی از نتایج سائیدگی حذف تدریجی الیاف از نخ می‌باشد. بنابر این، فاکتورهایی که بر روی چسبندگی نخ‌ها تاثیر دارند، بر مقاومت سایشی آنها نیز تاثیر خواهند گذاشت. طول شناور در پارچه‌های بافته شده می‌تواند در مقاومت آنها در برابر سائیدگی تاثیر داشته باشد. حالت شناوری زیاد در بافت بیشتر نمود یافته و باعث سائیدگی سریعتری شده و در نتیجه معمولا باعث پارگی نخ‌‌ها خواهد شد. بطور مثال، منسوج بافت ساتین سریعتر از بافت سرژه دچار سایش می‌شود.

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

 

مواد و روش‌ها
پارچه‌های نمونه با استفاده از ماشین بافندگی دورنیر (Dornier) و با بهره‌گیری از مکانیسم تشکیل دهنه دابی و دخول پود سر ماکویی در سرعت ۴۵۰ دور در دقیقه دقیقه تحت بافندگی قرار گرفتند. بر این اساس یک صفحه تاری بوسیله ماشین چله نمونه آماده شده و بوسیله ماشین آهارزنی تحت فرآیند آهار دادن قرار گرفت. پس از آهار زنی، روال نخ کشی راست برای صفحه تاری با استفاده از ماشین چندلا کنی فتیله یا ماشین کشش بکار برده شد. ۱۲ فریم برای کلیه نمونه‌ها با نخ کشی راست مورد استفاده قرار گرفت. تنها روال تکمیلی که برای نمونه‌ها استعمال شد، روال آهارزدایی بود. پارچه‌های نمونه از طریق روال آهار زدایی آنزیمی برای ۶ ساعت تحت فرآوری قرار گرفتند. سپس آنها با سرعت شستشوی ۶۰ متر در دقیقه در ماشین شستشو قرار گرفته و شسته شدند. این رویه با استفاده از ۵ خم که هر کدام بترتیب دارای دمای محلول ۹۵، ۹۵، ۸۵، ۶۵ و ۳۰ درجه سانتیگراد بودند انجام گردید. عملیات خشک سازی منسوجات با پهنای ۱۴۰ سانتی‌متر در دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد و با سرعت خشک نمودن ۳۰ متر در دقیقه انجام شد. دستورالعملهای مربوط به آهارزنی، آهار زدایی و شستشو در جدول ۱ عرضه شده‌اند.
این نمونه‌های بعنوان پیراهن مردانه تهیه گردیدند. تراکم پود در پارچه به میزان ۲۸ پود در سانتی‌متر مشخص شد و این میزان برای تار ۴۶ مورد در هر سانتی‌متر برای کلیه نمونه‌‌ها تعیین گردید. نخ تشکیل دهنده اصلی برای تار و پود، نخ حلقه‌ای شانه زده پنبه‌ای صد درصد ۲۰ تکس در نظر گرفته شد. داده‌های مربوطه با جزئیات آن در خصوص نخ برای تولید نمونه‌های فابریک مورد استفاده قرار گرفت و ساختار مرتبط نیز در جدول ۲ نشان داده شده است.
نمای ساختاری هفت منسوج بافته شده که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت در شکل ۱ نشان داده شده است و همچنین خصیصه‌هایی چون وزن منسوج به گرم در متر مربع، چین خوردگی نخ به % و ضخامت فابریک به میلی‌متردر جدول ۳ ارائه گردیده است.
در این مطالعه، ما یک بررسی آزمایشی در خصوص خصیصه‌های مقاومت در برابر سائیدگی انواع مختلف پارچه‌های مربوطه به منسوجات بافته شده را گزارش نمودیم. مقاومت سایشی منسوجات بر حسب روش تست استاندارد ASTM D 4966-98 برای مشخص نمودن میزان مقاومت سایشی پارچه‌های منسوجات از طریق روش تست سائیدگی مارتیندل مورد ارزیابی قرار گرفت. ما مقاومت سایشی پارچه‌ها را با کمک دستگاه تست کننده سائیدگی مارتیندل مورد بررسی قرار دادیم. مقاومت سایشی از طریق اتلاف جرمی بعنوان تفاوت بین جرم‌ها قبل و بعد از سیکلهای سایشی به تعداد ۵۰۰۰، ۷۵۰۰، ۱۰۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ مشخص شد. این مقادیر بعدا بعنوان درصد جرم اولیه بیان گردید.

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

 

نتایج و مباحث
ارزشهای جرمی نمونه انواع بافته برای سیکلهای سایشی ۵۰۰۰، ۷۵۰۰، ۱۰۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ در جدول ۴ ارائه شده‌اند.
شکل ۲ نشان دهنده میانگین ضریب اتلاف جرمی به % مقادیر انواع بافته مختلف برای ۴ سیکل سایشی متفاوت جهت ابزار تست سائیدگی می‌باشد.
آنالیز همبستگی پیرسون نشان داد که یک ارتباط مهم، مثبتی و قابل توجهی بین اتلاف جرمی و مقادیر سیکل سایشی (r=0.898, p<0.01) وجود دارد. مقدار r۲   محاسبه شده ۰٫۸۰۶۴ می‌باشد. این امر بدان معناست که افزایش تعداد سیکلهای سایشی باعث اتلاف جرمی بیشتری می‌گردد. شکل ۳ نشان دهنده دیاگرامی است که معرف ارتباط بین تعداد سیکلهای سایشی و اتلاف جرمی می‌باشد.

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

 
نتیجه گیری
مطالعه تجربی ما بر روی خصیصه مقاومت در برابر سائیدگی انواع بافته مختلف معرف آن است که نوع بافته دارای تاثیر مهمی بر روی مقادیر اتلاف جرمی می‌باشد. نتایج تست نشان دهنده آن می‌باشند که نخ‌های شناور بلند و تعداد اندک نخ‌های بافته باعث کاهش مقاومت سایشی منسوجات بافته شده از طریق افزایش اتلاف جرم می‌گردد. بر حسب نتایج ANOVA تاثیر نوع بافته بر روی مقاومت سایشی قابل توجه می‌باشد (P<0.01). تست توکی (TUKEY ) نیز همچنین موکد نتایج ما می‌باشد.

الگوی بافت ویژگی مقاومت سائیدگی منسوجات بافته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.