مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی

بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی

بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه کشاورزی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده کشاورزی - ایران ترجمه - irantarjomeh

بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی

شماره       
29
کد مقاله
AGR29
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی
نام انگلیسی
PLANT DISEASE: HOLLYHOCK RUST
تعداد صفحه به فارسی
10
تعداد صفحه به انگلیسی
2
کلمات کلیدی به فارسی
بیماری گیاهان, بیماری زنگ زدگی, گیاه ختمی درختی
کلمات کلیدی به انگلیسی
PLANT DISEASE, HOLLYHOCK RUST
مرجع به فارسی
دانشگاه الینویز، کالج کشاورزی
دپارتمان علوم محصولات کشاورزی، ایالات متحده آمریکا
مرجع به انگلیسی
DEPARTM ENT OF CR OP SCIENCES
UNIVERSITY OF ILLINOIS A T URBA NA-CHAMPAIGN
سال
2005
کشور
ایالات متحده

بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی

 

بیماری گیاهان
بیماری زنگ زدگی
گیاه ختمی درختی
دانشگاه الینویز، کالج کشاورزی
دپارتمان علوم محصولات کشاورزی، ایالات متحده آمریکا
بیماری زنگ زدگی
زنگی که بوسیله قارچ puccinia malvacearum بوجود می آید شایعترین و گسترده ترین بیماری ختمی درختی(Althaea rosea)  است. زنگ ختمی نخستین بار در سال 1852 در شیلی جایی که ختمی بومی آنجا است گزارش شد. این بیماری در سال 1857در استرالیا نیز مشاهده شد و سپس در 1869 در اسپانیا گزارش شده و از آنجا با سرعت در بقیه اروپا منتشر شد. در سال 1875 بیماری زنگ زدگی در آفریقای جنوبی نیز گزارش شد و در سال 1886 به ایالات متحده رسید. امروزه این بیماری در سرتاسر دنیا وجود دارد.
شکل 1. بثورات ناشی از زنگ گیاه ختمی بر روی سطح رویی و پشتی برگ ختمی
برگهایی که به شدت دچار زنگ شده اند زرد رنگ گردیده، پژمرده شده و نابالغ باقی میمانند. نتیجه این بیماری ظاهری زبر و بد منظر برای گیاهان است ولی ختمی های مبتلا به زنگ به ندرت می میرند. مشاهده بیماری شدید در فصل بهار و پاییز غیر معمول نیست ولی شدت آن در اواسط تابستان و بخصوص طی دوره خشک سالی کاهش می یابد.
این قارچ ایجاد کننده زنگ، نزدیک پنجاه گونه در ده جنس از خانواده ختمی که شامل گونه های aeaAlth ,Brotex ,Kitaibelia, Lavatera ,Malope ,Malva , Malvastrum  و aSidalce  هستند را مورد تهاجم قرار میدهد. زنگ در بین پنیرک معمول یا گرد برگ (Malva rotundifolia) که یک علف هرز با رابطه خانوادگی نزدیک با گیاه ختمی درختی (hollyhock) است، شیوع دارد.
شکل 2.  بثورات ناشی از زنگ گیاه ختمی بر روی ساقه ختمی
علایم بیماری
زنگ در ابتدا عمدتاً در سطح پشتی برگهای پایینی بصورت بثورات (کیسه هاگی) تقریبا مومی با رنگ زرد لیمونی تا نارنجی ظاهر میشود که با گذشت زمان به رنگ قرمز مایل به قهوه ای تا شکلاتی تغییر رنگ پیدا میکند. در سطح رویی برگ و در سطح مقابل بثورات لکه های بزرگتر با رنگ زرد روشن تا نارنجی با مرکز قرمز گسترش پیدا می کند. زنگ به سرعت به دیگر برگها گسترش یافته و برگ ها از دانه های کوچک قرمز متمایل به قهوه ای تا قهوه ای شکلاتی پوشیده میشوند. این دانه ها (بثورات) با هزاران هاگ قهوه ای تیره میکروسکوپی پر شده (تیلیو اسپور) که عمدتاً در سطح زیر برگ ظاهر میشوند، ولی ممکن است با وسعت کمتری در سطح بالایی برگ و روی دمبرگ ها، ریشه ها و برگ های اطراف گل ظاهر شوند (شکل 1 و 2).
 
 
 
چرخه بیماری
قارچ ایجاد کننده زنگ در داخل جوانه های نرم و جوان بصورت میسلیوم و بر روی بافته ای زنده یا مرده و بر روی بذرها یا برگچه های آلوده شده از فصل رشد قبل بصورت تلوسپورهای بالغ و غیر فعال قرار میگیرند. در بهار، قارچ های ایجاد کننده زنگ تعداد زیادی هاگ تولید می کنند (تلیوسپور و باسیدیوسپور)، که بوسیله جریانهای هوا و بارش باران به بافت میزبان زنده منتقل شده، و در آنجا عفونت زایی مستقیم از طریق دیواره کوتیکولی و زیرکوتیکولی ایجاد میشود. در مدت 8 الی 10 روز میسلیوم قارچ های تولید کننده زنگ در بافت گیاه ختمی منتشر میشوند. سپس یک بالشت میسلیومی زیر اپیدرم های گیاه شکل میگیرد و تا زمانی که از داخل اپیدرم ها (بشره) جوانه بزند رشد می کند و به صورت مداوم تلیوسپور تولید می کند، حتی در زمانی که تلیوسپورها در همان کیسه هاگ در حال جوانه زدن هستند. تلیوسپورهای تازه تولید شده بزودی ظاهر شده و ممکن است بسرعت جوانه زده و ختمی سالم و یا دیگر بافت های میزبان را آلوده کنند.
 
شکل 3. شمایی نزدیک از کیسه های هاگ زنگ در سطح پشتی برگ ختمی.
در هوای مرطوب زنگ از یک برگ به برگ دیگر به گسترش ادامه میدهد، تا زمانی که کل گیاه ختمی آلوده میشود و یکی یکی برگ های خود را از دست میدهد.
قارچ تولید کننده زنگ میکروسیکلیک است و فقط تیلیوسپور و باسیدوسپور تولید می کند. ساختارهای pycnia ,aecia, و uredia در این قارچ ایجاد نمی شوند. ویژگی فیزیولوژیکی قارچ نامشخص است. در ایجاد بثورات احتمالاً ادغام دو طرفه بین زنگ و گونه های Malva و Althaea  و احتمالاً دیگر جنسها اتفاق می افتد.
 
کنترل:
  • به محض اینکه گل دهی پایان یافت، تمام برگها و ساقه های ختمی های آلوده به زنگ باید جمع آوری شده و با سوزاندن از بین بروند و در کپه کمپاست دفن شود و یا در سطل زباله به جایی دیگر منتقل شود. گیاهان باید از روی خاک بریده شوند و تمام شاخه ها و برگهای ریخته شده باید جمع شوند.
  • تمام پنیرک های متداول گردبرگ (Malva rotundifolis) باید جمع آوری شده و از بین بروند. قارچ تولید کننده زنگ ممکن است در طول زمستان در این علف های هرز متداول باقی مانده و گیاهان ختمی نزدیک خود را طی بهار و اوایل تابستان آلوده کند.
  • در بهار، اولین برگهای زنگ دار باید کنده شده و نابود شوند.
 
  • با آغاز فصل جدید رشد در بهار در مکانهایی که میزان نظافت پایین است با اسپری و یا پاشیدن قارچکش بر روی گیاهان میتوان به نحو موثری جلوی زنگ را گرفت. تمام بخشهای روی زمین گیاهان باید با لایه ملایم و غبار قارچکش پوشیده شود. در عرض 7 تا 10 روز 5 یا 6 بار این عمل انجام شود. برای انجام اسپری، یک قاشق و نیم قارچکش را باید با یک گالن آب مخلوط نمود. از راهنمایی سازنده که بر روی ظرف چاپ شده استفاده کنید.

بیماری گیاهان: بیماری زنگ زدگی گیاه ختمی درختی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.