مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 32000 تومان (ایران ترجمه - Irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

 

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

شماره      
88
کد مقاله
TXT88
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تاثیر پارامترهای ساختاری متغیر بر روی خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم
نام انگلیسی
Influence of Varying Structural Parameters on the Properties of 50/50 Wool/Polyester Blended Fabrics
تعداد صفحه به فارسی
23
تعداد صفحه به انگلیسی
8
کلمات کلیدی به فارسی
پارچه‌های مخلوط 50/50 پلیاستر ابریشم
کلمات کلیدی به انگلیسی
50/50 Wool/Polyester Blended Fabrics
مرجع به فارسی
دپارتمان مهندسی منسوجات- دانشگاه فنی استانبول- تركیه
مرجع به انگلیسی
Textile Engineering Department- Istanbul Technical University-  Turkey
سال      
2003
کشور        

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

 

تاثیر پارامترهای ساختاری متغیر بر روی خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی‌استر ابریشم
چكیده
موضوع این مقاله بررسی خواص مكانیكی و قابلیت نفوذ هوای پارچه‌های لباسی سبك وزن مخلوط پشمی است. در این مقاله ما واكنش‌های مكانیكی را در تست كشش تك محوری و تست پارگی پارچه‌های خام و خصوصیات تغییر یا دفرمه شدگی اندك (همچون سختی خمشی، سختی برشی و قابلیت ازدیاد طول) پارچه‌های تكمیل شده را مورد مطالعه قرار داده‌ایم. همچنین ضرایب افتایش و تعداد گره را با استفاده از روش Cusick مورد سنجش قرار داده و قابلیت نفوذپذیری هوا در پارچه را اندازه‌گیری نمودیم. اثرات حاصل شده بواسطه تغییر نوع نخ و پلی‌استر برای سه گروه پارچه اندازه‌گیری شد. اثرات حاصل شده بواسطه تغییر نوع نخ و پلی‌استر برای سه گروه در پارچه با ساختارهای متفاوت با استفاده از روش‌های آماری تجزیه و تحلیل شده و مشخص شد كه این تغییرات معنی دار می‌باشند. ما با استفاده از پلی‌استر جدید و شكل ویژه سطح مقطع و تغییر در ضرافت مخلوط پشم به پارچه‌هایی با سختی پایین، خواص افتایشی بهتر و كارائی پارگی و كشش بالاتر دست یافته‌ایم. رفتار پارچه‌های بافته شده با نخ‌های ریسیده شده ظریف (Sirospun) كاملا رضایت بخش است. همچنین نوع نخ و پلی‌استر دارای تاثیر معنی‌داری بر روی نفوذپذیری هوا در پارچه می‌باشند.
امروزه مصرف كننده نهایی به پوشاكی نیاز دارد كه تمام فاكتورهای رضایت بخش مرتبط با راحتی، افتایش، بهره‌گیری و مراقبت آسان را به ارمغان آورد. این فاكتورها محققان را راهنمایی می‌كنند تا بدینوسیله نسبت به توسعه مواد و روش‌های جدید به منظور ارائه ابزارهای پیشرفته طراحی به طراحان، اقدام نمایند.
 پارچه‌های سبك وزن پوشاك به دلیل القای احساس راحتی به بدن در حین فعالیت‌های روزانه بدنی با بهره گیری از عناصر عالی و مناسب، مورد مقبولیت اكثر مردم قرار گرفته‌اند. نمونه‌های پارچه‌های مخلوط پشمی احساس راحتی مناسب نزدیك پوست و حس لامسه‌ای مناسبی را ارائه می‌كنند كه در اكثر آنها مصرف كننده در تمام طول سال احساس خوبی از پوشیدن را تجربه خواهد نمود. با توجه به این موضوع استفاده از الیاف مصنوعی در مخلوط پشمی برای كسب خواص مورد انتظار از نظر كارائی، راحتی و استفاده، از اهمیت خاصی برخوردار است و تلاش‌ها برای تولید الیاف جدید و ساختارهایی اصلاح شده مورد توجه زیادی قرار گرفته است. از سوی دیگر خواص نخ‌های تولید شده با استفاده از تكنولوژیهای متفاوت ریسندگی برای تعیین سودمندی آنها در حوزه‌های ویژه مصرف، تحت بررسی و ارزیابی‌ قرار گرفته‌اند.

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

 

مواد و روش‌ها
ما 10 نمونه آزمایشی كه از نظر مواد خام، روش‌های تولید نخ، ساختار پارچه (نوع بافت   ´ تراكم) متفاوت بودند را مورد بررسی قرار دادیم. پارچه‌ها و نخ‌ها در شرایط كنترل شده تولید گردیده و تحت فرآیند یكسان تكمیل شدند. تمام مراحل تولید و تكمیل در شرایط استاندارد آزمایشگاهی و توسط تولید كننده ماهر و با تجربه انجام شد. جدول 1 خصوصیات هر دو نوع پارچه خام و تكمیل شده را نشان می‌دهد.
الیاف پشمی استفاده شده در مخلوط اول تهیه شده برای پارچه‌های گروه 1 به ترتیب دارای ظرافت m 20 و mm 70 بودند. دو مخلوط دیگر تهیه شده برای پارچه‌های گروه II و III دارای ظرافت  طول m 21 و mm 68 بوده‌اند.
بحث و نتیجه‌گیری
رفتارهای كششی و پارگی پارچه
مقادیر میانگین مربوط به نیروی پارگی و ازدیاد طول تا حد پارگی به ترتیب در اشكال 3 و 4 ارائه شده‌اند. تفاوت‌ها میان مقادیر نیروی پارگی و ازدیاد طول برای نخ‌های دولا و سایرواسپان در هر دو جهت تار و پود معنی‌دار بود، اما در بیشتر موارد پارچه‌های بافته شده با نخ‌های دولا دارای مقادیر نسبتا بالاتری نسبت به پارچه‌های با نخ سایرواسپان
نتایج ثبات، افتایش و قابلیت نفوذپذیری هوا
جدول 4 تمام نتایج را بطور كلی نشان می‌دهد. سختی‌های خمشی و برشی پارچه‌های با نخ‌های سایرواسپان (B وD  در گروه I ، F و H در گروه II) در مقایسه با سختی خمشی و برشی پارچه‌های با نخ‌های دولا رینگ نسبتا كمتر بودند. (نخ‌های رینگ: A و C در گروه  I و E وG  در گروه II به ترتیب)، این در حالی است كه قابلیت ازدیاد طول آنها بالاتر بود. این پدیده ممكن است به دلیل بالا بودن قابلیت آزادی حركت الیاف در نخ‌های سایرواسپان باشد. تفاوت‌ها در مقادیر سختی خمشی و برشی پارچه‌های متفاوت از نوع پلی‌استر، واضح‌تر است. پارچه‌های مخلوط پشم/ پلی‌استر 5/2 دنیر (G و H در گروه II و J در گروه III) به صورت قابل توجهی نسبت به پارچه‌های مخلوط با پلی‌استر جدید (E و F گروه II  و I در گروه III) محكم‌تر و سخت‌تر بودند. این بدین معنی است كه ظرافت لیف بر روی سختی پارچه تاثیرگذار است. علاوه بر این پارچه‌ها با سختی پایین‌تر را می‌توان با عملیات نرم‌تری تولید نمود.

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

 

نتیجه گیری
 در این پروژه تجزیه و تحلیل جامعی از خواص مكانیكی پارچه‌های تاری ـ پودی مخلوط پشم/ پلی‌استر را انجام دادیم. ما نشان دادیم كه كمترین مقدار مقاومت كشش و پارگی مورد نیاز برای پارچه‌های سبك پوشاك هم با استفاده از پلی‌استر جدید و هم پلی‌استر استاندارد 5/2 دنیر، قابل دسترسی است. علاوه بر این، استفاده از پلی‌استر جدید سبب تولید پارچه‌های با كیفیت خوب با سختی‌های خمشی و برشی كمتر و خواص افتایشی بهتر می‌شود. همچنین نتایج نفوذپذیری نشان می‌دهند كه استفاده از این پلی‌استر جدید شرایط راحتی بهتری را برای لباس فراهم می‌آورد.
ساختار نخ به تنهایی یك فاكتور مهم دیگر در تعیین واكنش‌ها و رفتارهای مكانیكی پارچه مد نظر است. پارچه‌های بافته شده از نخ‌های سایرواسپان دارای مقاومت پارگی و كشش كافی، سختی كمتر و خواص افتایش بهتری هستند، ولی در مقایسه با پارچه‌های با نخ‌های رینگ دو لا قابلیت نفوذپذیری بالاتری دارند. این یافته‌ نشان می‌دهد كه انتخاب پارامترهای مناسب تولید منجر به جایگزینی نخ‌های سایرواسپان (Sirospun) بجای نخ‌های رینگ می‌شود. بنابراین منطقی است كه به نخ‌ های سایرواسپان به عنوان یك پیشنهاد مناسب در تولید پارچه‌های پشمی و مخلوط پشمی نگاه شود، بویژه زمانی كه این نخ‌ها دارای صرفه اقتصادی نیز می‌باشند.

خواص پارچه‌های مخلوط 50/50 پلی استر ابریشم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.