مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

تاریخچه رومیزی نقش‌دار

تاریخچه رومیزی نقش‌دار

تاریخچه رومیزی نقش‌دار – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه علوم اجتماعی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده علوم اجتماعی - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
7
کد مقاله
SOC07
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تاریخچه رومیزی نقش‌دار
نام انگلیسی
History of the Printed Tablecloth
تعداد صفحه به فارسی
17
تعداد صفحه به انگلیسی
9
کلمات کلیدی به فارسی
رومیزی نقش‌دار
کلمات کلیدی به انگلیسی
Printed Tablecloth
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
سال
2003
کشور
ایالات متحده
تاریخچه رومیزی نقش‌دار
آیا هیچ زمانی بوده است كه پارچه‌های رومیزی ظاهر و آراستگی زنانه را نداشته باشند؟ اكنون دیگر زمان نگهداری  پارچه‌های حریری و توری گذشته  و سلیقه‌ها و مدهای جدید داشتن رومیزیهای نقش‌دار و طرحدار را مدنظر قرار داده‌ است. مهمان این ماه كه نویسنده مقاله رومیزی و یك كلكسیونر در این خصوص می‌باشد خانم پاملا گلاسل نام دارد. وی ما  را به سیری در گذشته رومیزی از زمان بوجودآمدن تا زمان محبوبیت یافتن آن دعوت نموده است.
رومیزی نقش‌دار. زیبا با طراحی گرمسیری، با اشكال ظریف كارتونی، هندسه‌ای متهور، طراحی خیالی، همراه با میوه‌ها و گلهای خوشمزه و زیبا. چه كسی حتی چند سال قبل تصور می‌كرد كه رومیزیهای نقش‌دار، كه مورد استفاده خانواده‌ها در دهه 40 و 50 قرار می‌گرفت، چنین بازگشت باشكوهی بعنوان ادوات كلكسیونی داشته باشد. اكنون تقاضای زیادی برای این گنجینه قدیمی منسوجات كلاسیك آشپزخانه‌ای وجود دارد. اكنون كلكسیون‌داران بیشتر از هر موقع دیگری جذب این پارچه‌های عجیب گردیده‌اند. پارچه‌هایی كه یادگار شیرین گذشته باشكوه آمریكا بوده و تابحال كه بعنوان رومیزیهای آشپزخانه از آنها استفاده می‌شود، همچنان تداوم دارد.
درست همانگونه كه مدها در طول یك دهه تغییر می‌یابد، سبك و نوع رومیزی نیز تغییر می‌كند. با دانستن تاریخچه رومیزیها، كلكسیونرها قادر خواهند بود تا تاریخ دقیق گنجینه ارزنده خود را دانسته و بدینوسیله از رومیزیهای نقش‌داری كه صدها سال پیش یا حتی بیشتر طراحی و تولید شده لذت ببرند. من در كلكسیون خود نمونه‌های فوق‌العاده‌ای از رومیزیهای جالب را نگهداری می‌كنم. این نمونه‌‌ها شامل رومیزی حریر حاشیه دار رد ـ ویكتوریای تركی دهه 1890، چند نمونه نقش میوه‌ای رنگ‌رفته با برگ خاكستری دهه 1930، نمونه‌های رومیزی نقش‌ و گلدار دهه 1940 و نمونه تزئین شده با دست خط ”عصر فضا“ با اشكال هندسی.
ویكتوریا 1899-1865
رومیزیها معمولا دارای نقش مهمی در زندگی روزمره آمریكائیها و سنتهای خانوادگی آنها می‌باشند. در طی 35 سال جنگ داخلی و پایان قرن، آمریكا بسرعت تغییر كرد. كشور در قلب صنایع قرار گرفته بود. اختراعات جدید نه تنها باعث تغییر اساسی صنایع نساجی آمریكا گردیده بود، بلكه مسئولیت زنان خانه‌دار را نیز به میزان متناسب سبكتر ساخته بود. آزادی این زنان باعث شد تا زمان بیشتری برای انجام كارهای هنری داشته باشند. كارهایی نظیر رومیزیهای كشباف بازبافت و قلابدوزی شده ظریف از آن عهد به یادگار مانده است.
در طی ایام دهه 1800، ملكه ویكتوریا، پرنس آلبرت دوست‌ داشتنیش را از دست داده بود، بیوه بودن را بعنوان یك رسم پایه‌گذاری نمود. این رسم در قالب پارچه‌های تیره رنگ و غم‌انگیز زمان ویكتوریا نمود یافته و خصیصه منسوجات سالهای 1850 الی 1900 را تشكیل می‌داد.
پارچه‌های رومیزی آن زمان انواع پارچه‌های ملیله‌دوزی، حاشیه دار قرمز ترك و حریر سفید، مخمل تزئینی سنگین و پارچه مخملی عالی را تشكیل می‌دادند. پس از پشت‌سر گذاشتن رومیزیهای عهد ویكتوریا نوبت به رومیزیهای روشنتر و كمتر چشمگیر ولی روحیه‌دار رسید كه بوسیله ساخت رنگهای شیمیایی جدید در آلمان تولید می‌شد.
اكنون تولیدكنندگان آمریكایی می‌توانستند از رنگهای آنیلین برای تولید آرایه‌ گسترده‌ای از رنگهای جدید استفاده كنند. این رنگها سبز طاوسی، آبی، ارغوانی، بنفش و صورتی بوده و تا زمانی كه بنام نهضت زیبایی در سال 1899خوانده شد مشهور و محبوب بودند. در این دوره همه چیز مطیع گشته و رنگهای سبز زیتونی و آبی كدر و خاكستری بعنوان رنگهای محبوب و هنرمندانه پذیرفته شد.
سبك آرت نووو (هنر جدید) : 1900
با شروع قرن بیستم تغییرات قابل توجه و شكوفایی دستاوردهای جدید خود را نشان داد. این تغییرات در حقیقت سبك جدیدی در هنرهای تجسمی و معماری بشمار می‌رفت كه برای اولین بار در نمایشگاه پاریس در سال 1900 در معرض نمایش عموم گذاشته شد. سبك آرت نووو یا هنر جدید بوسیله هنرمندان و طراحان باهوش و پرانرژی بوجود آمد. آنها معتقد بودند كه هنر می‌بایست بصورت هارمونی یا هماهنگ بكار گرفته شود تا بتوان از این طریق نسبت بوجود آوردن كارهنری اقدام نمود. از اینرو، ساختمانها، اسباب و اثاثیه و منسوجات خانگی می‌بایست براین اساس مطابقت داشته باشند.
رومیزیهای این دوره دارای مدل آرت‌دكوی مجعد مانند بوده و از خصیصه‌های آنها اشكال هندسی، مربع‌ها، دایره‌ها، گلهای استیل‌دار، سمبلهای خوش اقبالی، نعل اسب، استخوان جناغ، برگ و حلقه گل، روبان و نقشهای حیوانات می‌باشند. این مد همراه با خود رنگهای گوناگونی را به ارمغان آورد. رنگهایی از قبیل: نوك مدادی، خاكستری نقره‌ای، سبز كم‌رنگ، آبی و قرمز كمرنگ تركی، پرتقالی تیره، صورتی، ارغوانی روشن و بنفش. این رنگ بنظر در مقایسه با رنگهای عهد ویكتوریا جذاب و جالب توجه می‌باشند.
جنگ جهانی اول: دهه 1910
در سال 1910 آمریكا بعنوان یك غول نوظهور صنعتی وارد میدان شد. هنوز مدت مدیدی از شروع دهه نگذشته بود كه آمریكا خود را در جنگ جهانی یافت. تا سال 1914 آلمان در حدود 85% محصولات رنگرزی جهانی را تولید می‌نمود. در آن زمان تنها 7 شركت آمریكایی به تولید اینگونه محصولات اشتغال داشتند. جنگ اروپا ناگهان تولیدكنندگان رومیزی در آمریكا را با مشكل بزرگی روبرو نمود. مسدود نمودن كشتیرانی آلمانها توسط نیروهای متحدین موجب قطحی رنگ در آمریكا شده و از اینرو پژوهشگران آن كشور را واداشت تا نسبت به ساخت منابع جدید برای محصولات رنگرزی خود اقدام كنند.
آرت دیكو: دهه 1920
دهه 1920 معمولا بعنوان دوره شكوفایی و خوش‌بینی آمریكائیان خوانده شده است. چندین سال از اتمام جنگ جهانی اول گذشته بود. مردم خالی از روحیه گشته بودند و احتیاج به سرگرمی داشتند. در نتیجه رومیزیهای آشپزخانه‌ای حالت رسمی خود را از دست داد و سبك و رنگ بیشتری بخود گرفت. كشف جواهرات مقبره توتنخامنون فرعون مصر در سال 1922 موجب علاقمندی به شرق گردیده و این مهم همراه با بوجود آمدن سبك جدید آرت‌دیكو گردید. خاور بصورت اساسی به معنای آنچه می‌باشد كه ما اكنون درباره جهان سوم می‌دانیم. این سبك نیز از خاورمیانه، آسیا گرفته شده است. همچنین سبك آفریقایی و لاتین نیز بعنوان سبكهایی شیك مدنظر بوده است. نقشهای گل و گیاه نیز بعنوان نقشهای اصلی رومیزیها مطرح گردید. از جمله گلهایی كه در رومیزی متداول گشت می‌توان از گل رز، یاس بنفش و گلوری صبح نام برد.
كساد اقتصادی: دهه 1930
این دوران برای اغلب مردم دوران سخت و شومی بنظر می‌رسید. سختی ایام فشارهای شدیدی را بر روحیه آمریكائیان وارد می‌ساخت و گذران بی‌پروای عمر از خصیصه‌های آن بود. در  پاییز 1930 كه زمان صرفه‌جویی و عقل معاش فرا رسید.
با شروع این دهه زنان به خیاطی و آشپزی روی آوردند. الیاف پارچه‌ای و ادوات و ابزارآلات منزل در فروشگاهها عرضه می‌گردید و بوسیله پست سفارش به زنان خانه‌داری كه در منزل به دوختن رومیزی و پیشبند اشتغال داشتند ارسال می‌شد. پارچه‌های سبدهای خرید پر زرق و برق به صورت رومیزی، پیش بند و دیگر لوازم آشپزخانه بازیافت و دوخته می‌شد.
داشتن حالتی جذاب و بانشاط یكی از خصیصه‌های یافت شده در طرحهای دهه 1930 می‌باشد. هاله‌ای سفید رنگ برای جداسازی نقشها و رنگهای چندگانه از هم استفاده شده بود. این تكنیك طرحهای منسوجات را بخوبی، با ظرافت و بسرعت بدون آنكه رنگها در هم شوند انجام می‌داد. شما قادر خواهید بود رومیزیهای بسیاری را بیابید كه تكنیك چاپ آنها آشكار و مشهود می‌باشد و این روشی مناسب برای بروزرسانی رومیزیها است.
جنگ جهانی دوم: 1940
با وجود آنكه آمریكائیان با شروع دهه هنوز در جنگ وارد نشده بودند، بسیاری از منابع بسمت متحدین آمریكا در جنگ روانه می‌شد. كمبود الیاف و مواد رنگی تاثیر بزرگی بر تولیدكنندگان رومیزی گذاشت. كلیه منسوجات چیتی، پارچه‌های پهن سفید، پارچه‌های پنبه‌ای همگی به جبهه‌های جنگ برده شده و مواردی نیز كه در بازار یافت می‌شد دارای كیفیت كم و رنگرو بودند.
عصر رونق: 1950
به هنگامی كه دهه 1940 به پایان رسید و دهه 1950 شروع شد، آمریكا وارد یكی از دوران پررونق خود گردید. این امر در تنوع و كثرت طرحهای رومیزی این دوره نمود یافت. این دوران زمان رشد و شكوفایی بزرگ بشمار می‌آمد و تولیدكنندگان با خلق آثاری جالب توجه و شوخ‌طبع و در برخی مواقع طرحهای سورئالیستی ذوق و سلیقه خود را تولید رساندند.
مجالس مهمانی بصرف غذا و نوشابه از جمله مراسم محبوب بشمار می‌آمد. از اینرو تولیدكنندگان رومیزیها نسبت به طراحی تولیدات خود با طرحهایی از ادوات آشپزخانه، مثل ظرف، قوری، شیشه‌آلات و موارد دیگر اقدام نمودند. این طرحها همچنین نشان‌دهنده منازل ظریف و زیبا و قسمتهای داخلی آن مثل اطاقها و آشپزخانه بود. نقشهای باغهای خیالی با میوه‌های فراوان و كشاورزان شاداب نیز از جمله مدهای آن دوره بشمار می‌آمد.
در پی جنگ جهانی دوم، فاكتورهای زیادی بكار گرفته شد تا روشهای جدیدی را در عرضه محصولات و منسوجات خانگی بوجود آورد. طراحانی نظیر چارلز و ری‌ایمز و همچنین ورنرپنتون به این معماری باز جدید پاسخ داده و نمونه‌ای از فرمهای مجزا و عملی را پایه‌گذاری كردند.
به هنگامی كه اغلب مردم در خصوص دهه 50 تفكر می‌نمایند، اقلامی بیاد آنها می‌آید كه دارای زرق و برق بوده و در عین حال ظاهری جالب توجه برای آنها دارد. جاذبه دهه 1950 برای اشخاصی كه اقدام به جمع‌آوری كلكسیون رومیزی می‌كنند بسیار زیاد بوده و دارای تنوع محض در طرحهایی می‌باشد كه در زمان شكوفایی منسوجات آمریكا ارائه می‌گردید.
منسوجات آشپزخانه‌ای با استفاده از اشكال هندسی و آزاد تولید می‌گردید. تولیدكنندگان رومیزیهای دهه 1950 نظیر سبكهای دروان از طرحها و نقشهای طراحان برجسته بهره می‌جستند. هر یك از این طرحها دارای ویژگیهای خاص خود بوده و حتی امضای طراحان آن نیز در گوشه‌ای از آنها بچشم می‌خورد. اینها موارد عجیب و غریب و در عین حال جالب توجه از آنچه بود كه در دهه 1950 محبوبیت یافت.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.