مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

تر ‌ریسی

تر ‌ریسی

تر ‌ریسی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات

چگونگی سفارش مقاله

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه(شماره حساب)ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.comشامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر --مقالات آماده سفارش داده شده پس از تایید به ایمیل شما ارسال خواهند شد.

قیمت

قیمت این مقاله: 38000 تومان (ایران ترجمه - Irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

شماره      
۱۱
کد مقاله
TXT11
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تر ‌ریسی
نام انگلیسی
Wet spinning
تعداد صفحه به فارسی
۱۹
تعداد صفحه به انگلیسی
۸
کلمات کلیدی به فارسی
تر ‌ریسی
کلمات کلیدی به انگلیسی
Wet spinning
مرجع به فارسی
دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه Drexel
مرجع به انگلیسی
Drexel University
کشور        

 

ریسندگی – تر ریسی

الیاف بافته شده بوسیله ترریسی شامل رایون و کولر / کولار (Kevlar)  می‌باشد. رایون بصورت اولیه بعنوان ساخته‌ای مصنوعی جایگزین ابریشم بوجود آمده و کولر نیز بعنوان الیافی با قدرت و استحکام بالا برای مصرف در امور مختلف فضایی و کاربردهای خاص تولید گردید. پس از آن بسیاری از الیاف اکریلیک تجاری نیز با استفاده از روش ترریسی تولید شد.
تر ریسی
در اینجا پلیمر در یک محلول حل گشته و پس از عبور از رشته‌ساز با فشار بسمت یک مایع (معمولا آب) رانده می‌شود.
رایون ، کولر (ترریسی با فاصله هوایی یا  ایرگپ)
  • فرآیند دمایی کمتر در مقایسه با ذوب ریسی
  • برای پلیمرهایی که بسادگی ذوب نمی‌شوند
               
سرعت اندکی نخ با روش خشک ریسی مقایسه شده است ، چرا که غلظت مایع احاطه شده ، آب ، ۱۰۰ برابر غلظت سیال احاطه شده (هوا) در پروسه خشک ریسی می‌باشد. این عمل موجب بروز نیروی کشیدگی بیشتری بر نخ شده و در نتیجه قدرت کشش آن را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.
معادله تفاضلی نسبی همانند معادله خشک ریسی می‌باشد. شرایط مرزی؟
         

تر ‌ریسی

آنالیز لایه مرزی، به منظور تعیین مقدار نیروی کششی و ضریب انتقال جرم.
همانند ریسندگی خشک، پلیمر در یک محلول بصورت حلال یا سوسپانسیون در آمده تا آنکه یک مایع چسبناک و غلیظ « ماده بهساز ریسندگی » را تشکیل داده و همچنین فیلامنتها نیز بوسیله اکستروژن یا ترزیق با فشار بداخل سوراخهای کوچک در رشته‌ساز رانده می‌شوند. بطور مثال، در صورتی که کولر  (Kevlar) ذوب شود از نقطه‌نظر دمایی تنزل خواهد یافت ، بنابراین باید از یک محلول استفاده شود. عبارت ترریسی بصورت دقیق‌تر ترسیم کننده فرآیندی بیش از خشک ریسی است ، چرا که محلول عصاره‌گیری شده یا شاید بطور مناسب‌تر از فیلامنتها بوسیله محلول دیگری شستشو داده می‌شود . در بیشتر مواقع، محلول ثانویه را آب تشکیل می‌دهد.
از دیگر تفاوتهای موجود با خشک ریسی توانایی استفاده سوراخهای رشته‌ساز بسیار بیشتر در مورد ترریسی است. تعداد کل این سوراخها در یک رشته‌ساز می‌تواند تا ۶۰۰۰۰ سوراخ نیز برسد، البته در صورتی که ریسندگی بصورت مستقیم در یک مایع پرغلظت یا لخته شده انجام پذیرد. بواسطه حضور این مایع، فیلامنت تقریبا بصورت سریع فرمی پوست مانند بخود گرفته و امکان آنکه فیلامنتها با هم برخورد و ترکیب شوند، در مقایسه با خشک ریسی و ذوب ریسی،  تقریبا از بین می‌رود.
کولر / کولار که خصیصه بالا بودن قدرت آن از طریق «ایر‌گپ» در ترریسی مورد توجه می‌باشد ، تا اندازه‌ای منحصر به همین پروسه ترریسی می‌باشد. در صورتی که در ذوب ریسی و خشک ریسی، بخش کنترلی این فرآیند مرتبط با پرداخت یا توسعه ساختار فیلامنت می‌باشد، چه با خنک سازی فیلامنت و چه با برداشت محلول. معادلات انتشار یا نفوذپذیری در ترریسی با معادلات مشابه آن در خشک ریسی برابر می‌باشند، و تنها فرق آنها این است که سیالی که خارج از فیلامنتها عبور داده می‌شود مایع می‌باشد و نه گاز. همچنین این جریان ممکن است در امتداد فیلامنتها صورت نگیرد، ولی بهرحال ،  بصورت نسبی همراه با آنها جریان می‌یابد. بنابراین همبستگیها و طبیعت یا ذات جریان احاطه کننده فیلامنتها منجر به بروز مقادیر یا ارزشهای مختلف برای ضریب انتقال جرم سطحی می‌شود. خواه این موضوع باعث تغییر اساسی مقاومت نسبی شود یا خیر منوط به تولید الیاف خاص همراه با ابعاد و خصیصه‌های آن می‌باشد.
عناصر کلیدی فرآیند ترریسی عبارتند از:
  • مشابهت اصول حاکم بر معادلات همانند ذوب ریسی و خشک‌ ریسی
  • سرعت کمتر ریسندگی در ترریسی
  • بهبود ساختاری در ریسندگی – فاصله هوایی یا ایر‌گپ- کولر و تاثیرات مرکز- پوسته
  • معرفی کیفی مفاهیم لایه – مرزی

تر ‌ریسی

 
روشهای بعمل آوری الیاف و موارد مختلف آن
به منظور راه‌انداری یک خط ریسندگی الیاف ، کلافهای فیلامنت می‌بایست در طول مسیر این فرآیند بصورت رشته‌هایی پایدار نمود یابند. اولین مرحله فرآیند ریسندگی حالت عمود بسمت پایین را داشته و بنابراین نیروی جاذبه خط مذکور را بسمت پایین هدایت می‌نماید. این خط بوسیله نازل واکیوم بزرگی گرفته شده و تقریبا بطور همزمان خط زیر این نازل بوسیله قیچیها برش می‌شود. اکنون خط مد نظر به نازل مکیده شده ، عملکردی مشابه با جارو برقی خانگی ، و سپس الیاف بر روی درام‌ها یا سیلندرهای بزرگ پیچیده می‌شود. عمل مکش نازل خط ریسندگی را تحت کشش متوالی قرار می‌دهد. این خط پس از آن بسمت جفتهای رول یا غلطت عبور داده می‌شود و پس از آن در صورت نیاز مراحل آرایش پذیری و کشش پذیری خاص انجام می‌گردد. در نهایت خط مورد نظر به یک دستگاه برداشت یا تیک‌آپ رسیده که در این پروسه کلافهای الیاف بر روی بوبینها پیچیده می‌شوند. به منظور حفظ سرعت برداشت یکنواخت ، سرعت چرخشی بوبینها می‌بایست کاهش یابد، آن هم  به هنگامی که الیاف اضافه‌تری بر روی آن قرار می‌گیرد و میانگین قطر افزایش می‌یابد. این کاهش در سرعت چرخشی بوسیله ثابت سازی میزان کشیدگی در برداشت خط کنترل می‌شود. این کشش بوسیله خمش یک چرخ بیکار احساس شده که در بین آخرین درایو غلتک و ماشین برداشت قرار گرفته است. چرخ بیکار بر روی نوعی سگدست قرار گرفته و بنابراین خمش یا انحراف بوجود آمده بعنوان برآوردی از کشش موجود در خط می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. موقعیت این چرخ ، و بنابراین کشش خط ، بصورت ثابتی بوسیله تنظیم یا تعدیل سرعت برداشت کنترل و حفظ می‌گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Irantarjomeh
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.