مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و جنگل در هندوراس

تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و جنگل در هندوراس

تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و جنگل در هندوراس – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه کشاورزی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 20000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده کشاورزی - ایران ترجمه - irantarjomeh

تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و جنگل در هندوراس

شماره       
11
کد مقاله
AGR11
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
گسترش تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و سیستمهای مربوط به جنگل در هندوراس
نام انگلیسی
Developing a Cooperative Extension System for Forest Products and Forestry Systems in Honduras
تعداد صفحه به فارسی
21
تعداد صفحه به انگلیسی
10
کلمات کلیدی به فارسی
تعاونی ، تولیدات جنگلی
کلمات کلیدی به انگلیسی
Cooperative, Forest Products
مرجع به فارسی
مركز توسعه محصولات جنگلی لوئیزیانا
دپارتمان اقتصاد كشاورزی و تجارت محصولات كشاورزی
مركز كشاورزی LSU
مرجع به انگلیسی
Louisiana Forest Products Development Center
Department of Agricultural Economics and Agribusiness
LSU Agricultural Center
سال
2004
کشور
ایالات متحده

تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و جنگل در هندوراس

 

گسترش تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و سیستمهای مربوط به جنگل در هندوراس
چکیده  Abstract
در سال 1998 طوفان هوریكان میچ هندوراس را مورد هجوم قرار داده و بیش از یك میلیون نفر را آواره كرد. از آنجائیكه تولیدات جنگلی یكی از بخش‌های مهم اقتصاد هندوراس می‌باشد، گروه كشاورزی دانشگاه ایالت لوییزانا نسبت به گسترش پروژه ‌های خود اقدام نمود تا بدینوسیله به بازگشت سریع این قطب اقتصادی به حالت قبل از ویرانی توسط هوریكان كمك نماید. یكی از این پروژه‌های توسعه، گسترش چهارچوب‌های علمی و احداث مدارس ملی علوم طبیعی(علوم جنگلی) در هندوراس می‌باشد.
در این مقاله ما به شرح مختصری درباره مشاهدات و نظریاتمان راجع به توسعه جامع‌تر و دستیابی به برنامه‌های دانشكده‌های علوم طبیعی هندوراس می‌پردازیم. بررسی این سبك می‌تواند برای آزمایش و تخمین پتانسیل سایر كشورهای در حال توسعه نیز مفید باشد.
مقدمه  Introduction
در اكتبر سال 1998 هندوراس بكررات توسط طوفان هوریكان مورد تهاجم قرار گرفت كه حمله این طوفان از نوع 5 یكی از مخرب‌ترین این حملات بود. دولت هندوراس تخمین زده كه بیش از 8000 نفر توسط هوریكان كشته  و بیش از یك میلیون نفر نیز آواره شده‌اند. علاوه بر بدبختیهایی كه این طوفان برای مردم ایجاد كرد هوریكان میچ باعث تخریب جنگلهای كشور نیز شد. مناطق وسیع پوشیده از درخت با خاك یكسان شده و مواد خام قابل استفاده برای مصارف روزانه از بین رفت. یكی از كارهایی كه برای جبران خسارات وارده به جنگل، بواسطه هوریكان میچ‌، انجام شد ایجاد مركز احداث جنگل و تولیدات جنگلی، یكی از پروژه‌های آلیانس لوییزانا مدیر برنامه سرمایه‌گذاری در هندوراس، بود. این پروژه بوسیله تیمی متشكل از گروه كشاورزی دانشگاه ایالت لوییزانا، كالج منابع تجدیدپذیر طبیعی و مدرسه اكولوژی انسانی(محیط زیست) اداره می‌شود. این پروژه در ابتدا بصورت برنامه‌ای برای انتقال تكنولوژی بوسیله آژانس ایالات‌متحده به منظور گسترش بین‌المللی موارد مرتبط با جنگل سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی گردید.هدف از این برنامه، تمركز بر استفاده از تولیدات جنگلی، پیشرفت‌های اقتصادی و كشاورزی، گسترش بازار فروش و تجارت، ابعاد اجتماعی و ارزش افزوده تولیدات چوبی می‌باشد. همچنین هدف این برنامه همكاری اولیه با شركت  Fundocion para la Inversiony Desarrollo de Exportaciones (FIDE) بود، یك مؤسسه خصوصی غیرانتفاعی كه سرمایه‌گذاری در هندوراس را ایجاد نموده و در ترویج و مدیریت بر فعالیت سازمانهای مرتبط فعالیت داشت. متخصصین گروه كشاورزی دانشگاه ایالت لوییزانا (LSU) با افراد هم رشته خود در هر یك از مناطق هندوراس شروع به كار نمودند.
یكی از پروژه‌هایی كه توسط اعضای این گروه برای توسعه و گسترش چهارچوب‌های علمی با همكاری متخصصین بومی انجام شد، تأسیس مدرسه ملی علوم جنگلی(علوم طبیعی) هندوراس بود كه در هندوراس به عنوان Esuela Nacionnal de ciencias forstales (ESNACIFOR) شناخته می‌شود. ESNACIFOR یك خط ارتباطی مهم برای توسعه حاصلخیزی جنگلهای هندوراس و سودمندی محصولات كشاورزی آن را  ایجاد نمود. از آنجا كه این كالج پرچم‌دار سایر سازمانها و آكادمی‌های ملی علوم جنگلی بود، خود مسئولیت تعلیم و تربیت برای: احداث جنگل، تولیدات جنگلی و توسعه برنامه‌های طراحی شده برای ترویج و گسترش جنگلها و محافظت از آنها، برای آینده در هندوراس را بعهده گرفت
نویسنده این مقاله و رئیس اجرایی ESNACIFOR ،Manuel Hernandez paz  معتقد است فراهم كردن یكسری از  اسناد و چارچوبهای مشخص، برای براه‌اندازی جریانی از فعالیت‌ها، كه به ESNACIFOR اجازه دهد كه كاملترین تحقیقات توسعه‌ای خود را در هندوراس انجام دهد، می‌تواند امری سودمند تلقی شود. این مقاله نكات عمده‌ تفكرات نویسنده و پیشنهادات وی راجع به گسترش و توسعه جامع‌تر تحقیقات مربوط به احداث جنگل و محصولات چوبی و توسعه برنامه‌های مربوطه در هندوراس به وسیله ESNACIFOR در آینده را مورد بررسی قرار می‌دهد. بررسی این اسلوب‌ می‌تواند برای آزمایش برنامه‌های توسعه‌ و تحقیقات و پتانسیل سایر كشورهای در حال توسعه در این زمینه مفید ‌باشد.
سابقه   Background
هندوراس از لحاظ ابعاد شبیه لوییزانا است 112000 كیلومتر مربع وسعت و 6 میلیون نفر جمعیت. در این منطقه تقریبا 5/4 میلیون هكتار(تقریبا 40% از كل زمینهای منطقه) جنگل وجود دارد(آژانس بین‌المللی توسعه كانادا 1997). جنگلهای كاج مشرف به كوهستان‌های مركزی و سرزمینهای بی‌درخت موسكیتا می‌باشند. جنگلهای چوب سخت در امتداد سواحل كارائیب و زمین‌های پست شرق رودخانه پتوكا و كوهستان آگالتا گسترش یافته است. جنگلهای هندوراس یكی از اجزاء سرنوشت‌ساز و مهم در زمینه اقتصاد و محیط‌زیست این منطقه می‌باشد. جنگلها برای ساكنین محلی و همچنین مردم شهرهای بزرگ از طریق برداشت، حمل و نقل، تبدیل درختان به محصولات اولیه و پس از آن ساخت و تولید محصولات ثانویه با ارزش افزوده، ایجاد درآمد می‌كنند.
جنگلها همچنین از محیط‌زیست با افزایش كیفیت آب و هوا و ایجاد اكوسیستم‌های مختلف محافظت می‌كنند. صنعت توریسم نیز مطمئنا، در اقتصاد هندوراس، نقش مهم و با ارزش روزافزونی را ایفا می‌كند.
در صورتی كه هندوراس خواسته باشد منابع جنگلی و محصولات متنوع مربط بدان را تحت مراقبت و محافظت قرار دهد با چالشهای زیادی روبرو خواهد بود. جدیدا تسطیح زمینهای جنگلی به خاطر ایجاد زمینهای كشاورزی پهناور و تبدیل مناطق جنگلی به زمینهایی با مصارف زراعی در سطوح وسیع و نگران‌كننده شایع شده است. بر حسب نظر آژانس بین‌المللی توسعه كانادا، هندوراس دارای بالاترین میزان رشد جمعیت، با 5/3% در هر سال، در آمریكای مركزی می‌باشد. رشد سریع جمعیت و احتیاج آنها به غذا و محصولات چوبی و همزمان با آن تبدیل جنگل‌ها به زمین‌های زراعی برای امرار معاش و استفاده مسكونی، فشار زیادی را به منابع جنگلی وارد می‌سازد. عدم توانایی جهت فعال ساختن و پیاده‌سازی حقوق مربوط به دارایی‌ها و مایملك جنگلی، به صورت كاملا مطلوب، منجر به تخریب جنگل و عدم پایداری آن شده است.
سوابق گروه كشاورزی LUS در برنامه توسعه جنگل
Background on the LSU AgCenter Forest Sector Extension Program
ایالت لوییزانا دارای تشابهات زیادی با كشور هندوراس می‌باشد. بر این اساس، سرویس توسعه تعاونی لوییزیانا در مركز كشاورزی LSU  بعنوان نقطه آغازین برای توسعه ایجاد یك ساختار مشابه در هندوراس است. در لوییزانا بخشهای جنگلی بزرگترین بخش‌های كشاورزی محسوب می‌شوند و در افزایش بودجه كشور نقش به سزایی دارند. بیش از 3/2 اراضی این ایالت جنگل می‌باشد و قسمت اعظم این مناطق توسط جنگل‌داران خصوصی و غیرصنعتی برای ایجاد نوسان در بازار چوب، اداره می‌شود در لوییزانا ضروری است كه ما با این جنگل‌داران همانگونه كه با زمین‌داران صنعتی خصوصی و آژانس‌های مدیریت اراضی دولتی برخورد می‌كنیم، رفتار نموده تا مطمئن شویم كه از منابع جنگلی و مزایای بیشمار آن محافظت می‌شود تا آنكه نه تنها برای نیازهای امروز بلكه برای تامین نیازهای آینده نیز در دسترس ما قرار داشته باشند.
كاربرد الگو گروه كشاورزی LSU در هندوراس
Applying the LSU AgCenter Model in Honduras
جنبه مثبت سیستم توسعه منابع طبیعی در لوییزانا، جامع و به روز بودن این پروژه است. نمایندگان ما در سراسر لوییزانا حضور دارند و بیشتر مناطق جنگلی این ایالات را تحت پوشش قرارداده‌اند. متخصصین ما در حیطه دانشگاه مركزی ایالت لوییزانا فعالیت دارند، جایی كه آنها به آخرین تحقیقات و اطلاعات تجربی دسترسی خواهند داشت. سپس، آنها با نمایندگان محلی برای انتشار این اطلاعات همكاری می‌كنند. در نتیجه نمایندگان بومی به عنوان یك رابط برای انتقال اطلاعات فعالیت دارند. این سیستم در 20 سال گذشته برای ما بسیار مفید بوده است.
بزرگترین نقطه ضعف این سیستم برای كاربرد در هندوراس هزینه ‌بر بودن این سیستم است. بنیان نهادن این سیستم در هندوراس گران می‌باشد. سهمیه هر فرد از تولیدات داخلی فقط 800 دلار است. 40% بودجه لازم برای اجرای برنامه ENR در لوییزانا از طریق دولت فدرال ایالات متحده و 60% باقیمانده بوسیله خود ایالات لوییزانا تامین می‌شود. دولت‌های محلی از طریق فراهم كردن وسایل و تسهیلات اداری برای نمایندگان بومی به اجرای این برنامه كمك می‌كنند. بنیان نهادن این سیستم در هندوراس مشكل‌ساز است، چون بدون شك در هندوراس منابع مالی مشابه به منابع مالی فعلی ایالات متحده وجود ندارد.
این پیشنهادات می‌تواند می‌بایست بصورت جامع و گسترده برای توسعه سیستم احداث جنگل/ تولیدات جنگلی در هندوراس در آینده بكار گرفته شود و بدین منظور سرمایه‌گذارن، مشاركت كنندگان اقتصادی و مردم هندوراس، همراه با دولت می‌توانند بصورت یكپارچه در این پروژه شركت نمایند. باید در نظر داشت كه یك برنامه توسعه‌، برنامه‌ای كوتاه مدت نیست و معمولا در یك دوره كوتاه نتیجه‌ای نخواهد داشت. مخصوصا هنگامیكه با سیستم جنگل‌ها سروكار داریم زمان بیشتری نسبت به یك سیستم كشاورزی مند نظر خواهد بود. دولت هندوراس، ESNACIFOR، تعاونی‌ها، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و گروه سهامداران باید عزم خود را جزم كرده تا این برنامه طولانی مدت را با موفقیت به انجام رسانند. بوسیله كوشش‌های فزاینده، فداكاری، میل باطنی برای كمك به جامعه و كل كشور، تصمیم برای تامین بودجه و نهایتا با داشتن برنامه‌ای درازمدت برای موفقیت، ESNACIFOR و هندوراس قادر می‌باشند نسبت به توسعه برنامه‌ای جامع برای اعمال تغییرات اساسی در وضعیت رفاه عمومی كشور اقدام كنند.

تعاونی توسعه تولیدات جنگلی و جنگل در هندوراس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.