مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

خشک ‌ریسی

خشک ‌ریسی

خشک ‌ریسی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات

چگونگی سفارش مقاله

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه(شماره حساب)ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.comشامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر --مقالات آماده سفارش داده شده پس از تایید به ایمیل شما ارسال خواهند شد.

قیمت

قیمت این مقاله: 38000 تومان (ایران ترجمه - Irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

شماره      
۱۰
کد مقاله
TXT10
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
خشک ‌ریسی
نام انگلیسی
Dry Spinning
تعداد صفحه به فارسی
۱۸
تعداد صفحه به انگلیسی
۸
کلمات کلیدی به فارسی
خشک ‌ریسی
کلمات کلیدی به انگلیسی
Dry Spinning
مرجع به فارسی
دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه Drexel
مرجع به انگلیسی
Drexel University
کشور        

 

ریسندگی – خشک ریسی

ریسندگی
همانطور که قبلاَ گفتیم الیاف بوسیله فرآیند تزریق (اکستروژن) پلیمر مذاب یا ریسندگی سیستم داپ از میان سوراخهای ظریف صفحه رشته ساز خارج می‌شوند که این صفحه می‌تواند دارای ۱۰۰۰ سوراخ یا بیشتر باشد. الیاف نساجی نیز ظریف هستند و قطرسوراخ می‌تواند تنها چندین میل باشد (۱mil معادل ۰٫۰۰۱in یا ۲۵٫۴Mm) ضخامت فیلامنت اغلب به صورت خطی بیان نمی‌شود بلکه به صورت جرم واحد طول می‌باشد. بنا به برخی دلایل صنعت تولید الیاف با سیستم نمره نخ دنییر و یا دنییر بر فیلامنت dpf برای بیان اندازه الیاف استفاده می‌کند. لذا ۱ dpf معادل جرم ۱gr در طول معادل ۹۰۰۰m می‌باشد. اگر دانسیته پلیمر ۱gr/cm3 باشد، می‌توان بیان نمود که قطری معادل ۱٫۲´۱۰cm داریم، که حدود نصف یک mil است. عموماَ الیاف نساجی در محدوده ۳-۱۵dpf هستند. به عبارت دیگر یک گرم معادل ۱/۳۰ یک اونس جرم می‌باشد.
خشک ‌ریسی
در اینجا ، پلیمر در محلولی حل گشته که پس از عبور مایع چسبناک و غلیظ (ماده بهساز ریسندگی)  از رشته‌ساز تبخیر می‌گردد.
 آکریلیکها: اورلون، آکریلان، غیره
  • فرآیند دمایی کمتر از ذوب ریسی
  • برای پلیمرهایی که بسادگی ذوب نمی‌شوند
خشک ریسی
برخلاف ذوب ریسی، هم خشک ریسی و هم ترریسی از محلولهای استفاده می‌کنند که در آن پلیمر حل می‌گردد. محلول منتج شده یا تعلیق (سوسپانسیون) بصورت یک مایع چسبناک و غلیظ « ماده بهساز ریسندگی » می‌باشد. این فرآیند الزاما گونه‌های دیگری را معرفی می‌نماید که بصورت متوالی برداشت گردیده و بنابراین از فرآیند متعارف ذوب ریسی بسیار گرانتر خواهد بود. این فرآیند در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن پلیمر ممکن است از نقطه نظر گرمایی با حالتی از تنزل و انحطاط روبرو شود، آن هم در صورتی که  تلاش برای ذوب آن صورت پذیرد  و یا به هنگامی که برخی از خصیصه‌های سطح فیلامنتها مورد نظر باشد – ذوب ریسی فیلامنتها را با داشتن سطوح صاف تولید نموده در حالیکه خشک ریسی آنها را بصورت سطوحی زبر و خشن تولید می‌نماید. سطح زبرتر ممکن است برای ارتقای مراحل رنگرزی یا برای بدست آوردن خصیصه‌های خاص در مورد نخ مطلوب باشد.
عبارت «خشک ریسی» اندکی گمراه‌کننده است، چرا که پلیمر قطعا توسط محلولهای مورد نظر مرطوب می‌گردد. قاعدتا، آنچه در اینجا مد نظر است ایجاد تمایز بین دو روش برداشت محلول برای دو مورد خشک ریسی و      ترریسی می‌باشد. محلول مورد بحث در خشک ریسی گونه‌ای از مواد آلی فرار بوده که پس از فرم دهی فیلامنتها تبخیر می‌شود. در حالیکه ذوب ریسی شامل پروسه انجماد بوسیله خنک سازی (کولینگ) می‌باشد، خشک ریسی ایجاد حالت انجماد پلیمر را بوسیله برداشت محلول انجام می‌دهد.
البته ، T جایگزین C گردیده و به همین ترتیب  با DAB و h با k. بنابراین، راه‌حل یکسان (گرافیکی و تحلیلی) بدست آمده و می‌توان از نمودارهای مشابه برای تحصیل پیش‌بینیهای کمی در فرآیند ریسندگی الیاف استفاده نمود. حال، هر فرد بسادگی می‌تواند عدد فوریه مورد نیاز برای غلظت محلول در خط مرکزی فیلامنتها را محاسبه نموده بگونه‌ای که کمتر از ۱% مقدار اصلی آن        (Y<0.01) شود. با داشتن این مقدار برای X ، زمان حقیقی را می‌توان محاسبه نمود. در نهایت با ضرب این زمان با سرعت نخ، طول رکاوری یا بازیابی محلول بطور مستقیم بدست می‌آید. در اینجا می‌توان قیاس نوار نقاله نانوایی جهت پخت نان را  بکار برد. ما می‌توانیم طول تنوره تونل را با دانستن زمان لازم برای پخت نان و سرعت نوار نقاله محاسبه کنیم.

خشک ‌ریسی

 

عناصر کلیدی  فراگرفته شده در این بخش عبارتند از:
  • همترازی یا تعادل معادلات اساسی برای انتقال دمایی و انتشار جرم
  • مشابهت‌ها (و تفاوتهای) بین معادلات رسانای دمایی جهت انتقال دما و موارد مرتبط با انتقال جرم
ساخت الیاف ترکیبی یا مصنوعی بوسیله تبخیر محلول از الیاف تولید شده به هنگامی که الیاف با فشار بداخل سوراخهای کوچک تزریق      ( اکستروژن) می‌شوند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Irantarjomeh
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.