مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

خون ریزی در اثر كمبود ویتامین K

خون ریزی در اثر كمبود ویتامین K

خون ریزی در اثر كمبود ویتامین K – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه پزشکی

مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.
مقالات ترجمه شده پزشکی - ایران ترجمه - Irantarjomeh
شماره
26
کد مقاله
MDSN26
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
خون ریزی در اثر كمبود ویتامین K
نام انگلیسی
VITAMIN K DEFICIENCY BLEEDING DOES IT REALLY EXIST
تعداد صفحه به فارسی
14
تعداد صفحه به انگلیسی
4
کلمات کلیدی به فارسی
ویتامین K
کلمات کلیدی به انگلیسی
VITAMIN K
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
قیمت به تومان
5000
سال
2006
کشور
انگلستان

 

خون ریزی در اثر كمبود ویتامین k
 (VKDB)
ژوئن 2006
خونریزی در اثر كمبود ویتامین  k (VKDB) نامی است كه به وقوع خون ریزی (haemorrhaging)  یا خونریزی در نوزادان در هفته اول تولد اطلاق می‌شود. در ابتدا از این عارضه تحت عنوان بیماری هموراژیك (خونروی) نوزادان (HDN) یاد می‌شد، اما در طی دهه اخیر، نام آن دستخوش تغییراتی شده است. به منظور ممانعت از خونریزی كه در تعداد اندكی از نوزادان (به همراه برخی از كودكان) دیده شده است، امروزه غالبا بلافاصله پس از تولد، تزریق درون ماهیچه‌ای ویتامین k بصورت یك روتین حرفه‌ای صورت می‌گیرد. اما به راستی كمبود ویتامین k چیست و VKDB چه می‌باشد؟ چرا تمام نوزادان در بدو تولد، دارای سطح نسبتا پایینی از ویتامین k در خون می‌باشند؟ و چرا در هنگام تولد، دوز بسیاری از این ویتامین به اكثر نوزادان تزریق می‌شود؟
قبل از بحث پیرامون این مسئله كه VKDB را می‌توان واقعا بعنوان یك عارضه پزشكی بشمار آورد یا یك دستورالعمل پزشكی، لازم است تا به بررسی منطق قرار گرفته در پس  چنین مضمونی بپردازیم كه چرا تقریبا به تمام نوزادان در بدو تولد ویتامین k تزریق می‌شود.
ویتامین k
ویتامین k ، یك ویتامین محلول در چربی است كه نقش مهمی را در فرآیند انعقاد خون ایفا می‌كند. چنین مضمونی طبیعتا در دل و روده محقق می‌گردد، یعنی جاییكه توسط باكتریها در روده بزرگ تولید می‌شود. بدن انسان نیز می‌تواند ویتامین k را از غذایی كه می‌خوریم دریافت می‌كند، غذاهایی از قبیل برگهای سبز، سبزیجات، یونجه، كلپ، گوجه فرنگی، مجموعه غلات و حبوبات، روغن زیتون و شیر.
سطح ویتامین k در نوزادان تازه متولد
سطح ویتامین k در خون نوزادان تازه متولد حدود 30 تا 60 درصد بزرگسالان است و در طی اولین هفته‌های زندگی همواره افزایش می‌یابد. اغلب نوزادان سالمی كه از شیر مادر تغذیه ‌می‌كنند، در 6 هفتگی تولد خود تقریبا میزان ویتامین k  موجود در یك بزرگسال را كسب خواهند نمود.
در اینجاست كه اكثر متخصصان بخش سلامت و بهداشت دچار سردرگمی می‌شوند. این حقیقت كه همه نوزادان با سطح به اصطلاح «پایین» ویتامین k متولد می‌شوند در نظر آنها بعنوان یك مسئله حایز اهمیت به ثبت نرسیده است. به نظر نمی‌رسد كه تحقیقاتی در این زمینه وجود داشته باشد كه فلسفه این مضمون كه چرا طبیعت به گونه‌ای تدبیر شده است كه میزان ویتامین k  نوزادان در حدود نصف افراد بزرگسالان است را به چالش كشیده باشد. دلیل سطح پایین‌تر ویتامین k  تا امروز نیز همچنان ناشناخته باقیمانده است و گذشت زمان آن را تحت عنوان یك «كمبود»  یا «نقصان» تعبیر كرده است، نقصانی در فیزیولوژی بدن انسان، كه باید ترمیم و اصلاح گردد.
در حقیقت تقدیر بدین شكل است كه نوزادان با سطح «پایین» ویتامین k در خونشان متولد شوند و همچنین مكمل‌های ویتامین k در بدن مادر كه پیش از تولد نوزاد توسعه می‌یابند، تاثیر اندك و یا هیچ تاثیری در میزان این ویتامین در بدن نوزاد نداشته باشد، چرا كه سطح انتقال ویتامین k در بین جفت‌ها محدود است. در هر حال برخی محققان دریافته‌اند كه سطح ویتامین k در نوزادان سبب ممانعت از بروز مشكلات مربوط به انعقاد خون در هنگام تولد و یا در هفته‌های اول زندگی می‌گردد. محققین دیگر نیز بیان داشته‌اند كه سطح تقریبا پایین ویتامین k تا حدی در دوره‌های تقسیم سریع سلولی و تغییر و تبدیل سریع سلولی، از جنین محافظت می‌كند. لیندا فولدن پالمر در مقاله خود پیرامون تزریق ویتامین k هنگام تولد نوشته است:
«اخیرا مشخص شده است كه قاعده شدید مربوط به سطوح ویتامین k به كنترل میزان تقسیم‌بندی سریع سلولی در دوران رشد جنین كمك می‌كند. ظاهرا سطح بالای ویتامین k سبب می‌شود كه تقسیم سلولی از كنترل خارج شده و منجر به سرطان گردد».
در نتیجه می‌توان گفت كه سطح ویتامین k در خون نوزادان در بدو تولد پایین نیست. بلكه نرمال است و به اندازه‌ای است كه باید باشد. بعلاوه گسترش طبیعت چنان حكیمانه می‌باشد كه می‌توان گفت سطوح نسبتا پایین این ویتامین بهنگام تولد در حقیقت بعنوان یك حكمت مد نظر بوده و بگونه‌ای است كه اجازه نمی‌دهد تا مقدار اضافه‌ای ویتامین k جذب شده یك زن باردار به آسانی به جنین و بدن راه یابد.
تغییر HDN به VKDB
اكنون زمان آن است كه نام چنین وضعیتی را از بیماری هموراژیك نوزادان به VKDB تغییر دهیم. دلایلی در پس این تغییر نام وجود دارد. اولین دلیل آن است كه خونریزی بعلت كمبود، تنها در اولین هفته زندگی مشاهده نمی‌شود. دلیل دیگر آن است كه اكثر خونریزی‌ها در نوزادان تازه متولد، به علت كمبود ویتامین k نیست. آنچه محققان اكنون به آن دست یافته‌اند آن است كه عوامل دیگری نیز وجود دارند كه در وقوع خونریزی تعدادی از نوزادان در طی اولین هفته‌های زندگی، دخیل می‌باشد.
VKDB زودرس، بسیار نادر بوده و علت آن نیز سطح معمول پایین ویتامین k كه در اغلب نوزادان وجود دارد، نخواهد بود. این بیماری عمدتا در نوزادانی رخ می‌دهد كه مادرانشان داروهای ضد تشنج مصرف می‌كرده‌اند (مخصوصا داروهای مسكن و فینتوین یا فرآورده‌های كومارین مربوط به مادران كه برای جلوگیری از تشنج استفاده می‌شود) و یا اینكه در دوران بارداری تحت درمان ضد مسلولیت بوده‌اند. در این گونه موارد می‌توان با بهره‌گیری ویتامین k بصورت كنترل شده در هنگام تولد، از بروز بیماری ممانعت نمود.
VKDB كلاسیك، كه رایج‌ترین شكل بوده و بر طبق برخی از مقالات در 0.25 تا 5/1% از نوزادان تازه متولد در اولین هفته زندگی رخ می‌دهد، علاوه بر این بر حسب برخی دیگر از مقالات در یك یا دو مورد از هر 1000 نوزاد نیز امكان رخ دادن وجود دارد. این شكل از بیماری با دریافت ناكافی ویتامین k پس از تولد در ارتباط است كه در نتیجه تاخیر در تغذیه نوزاد یا حجم نامناسب و كم تغذیه از شیر مادر باشد.
VKDB دیرهنگام، كه بسیار بسیار نادر و بسیار بسیار جدی و حائز اهمیت می‌باشد. این شكل از بیماری در نوزادان بین 2 تا 12 هفته و در 4/4 تا 2/7 از هر صد هزار نوزاد رخ می‌دهد. در بسیاری از این نوزادان بیماری انسداد جریان صفرا كبدی یا ورم نسوج كیسه‌ای مشاهده می‌شود. برخی دیگر دارای سندرمهای سوء هاضمه شدید هستند. در واقع، بروز خونریزی، نشانه‌ای از این بیماری می‌باشد، نه علامت كمبود ویتامین k. با تزریق ویتامین k به نوزادان تازه متولد می‌توان شمار نوزادان مبتلا به این نوع VKDB را به 4/1 تا 4/6 در هر صد هزار نوزاد كاهش داد و بدین ترتیب از توسعه VKDB دیررس جلوگیری نمود. اما این امر در نوزادان مبتلا به سوء هاضمه شدید امكان‌پذیر نیست. تقریبا نیمی از نوزادان مبتلا به VKDB دیرهنگام، از ضایعات همیشگی مغزی رنج می‌برند و یا آنكه بدین علت جان خود را از دست می‌دهند.
با این توصیفات آیا VKDB مشكل ساز است؟
در اینجا می‌توان به یك نتیجه قطعی رسید كه هر دو مورد VKDB زودرس و دیرهنگام، تقریبا ارتباطی با كمبود ویتامین k در نوزادان تازه متولد ندارند، اما در عین حال، نتیجه داروهایی كه مادر در دوران بارداری مصرف می‌كند می‌تواند تاثیر منفی بر روی جنین داشته است (VKDB زودرس) و یا آنكه این نتایج از قبل بوجود آمده آثار خود را بر روی وضعیت پزشكی نوزاد نشان می‌دهند (VKDB دیرهنگام).
همانند مورد VKDB كلاسیك- نوزادانی كه در هنگام تولد تغذیه نشده و آنهایی كه در چند هفته اول زندگی دسترسی محدود به شیر مادر داشته باشند، احتمال بروز VKDB كلاسیك در آنها افزایش می‌یابد. زیرا هم شیر مادر و هم شیر گاو سرشار از ویتامین k است و تا زمانی كه فعالیت باكتریایی در شكم نوزاد برای تامین منبع ثانویه ویتامین آغاز شود، شیر مادر تنها منبع تامین این ویتامین حیاتی می‌باشد. همچنین بر اساس تجربه مشخص شده است كه تغذیه اندك و محدود با شیر مادر، دلیل سطح پایین ویتامین k در نوزادان در طی یك یا دو هفته اول زندگی می‌باشد و دلیل غیر طبیعی و نامعمول دیگری در این رابطه برای نوزاد یا شیر مادر وجود ندارد.
شیوع VKDB چقدر است؟
به نظر می‌رسد كه هیچگونه تحقیقات موثقی پیرامون شیوع واقعی VKDB وجود ندارد. ادموندهی در مقاله خود در باب این مسئله اظهار داشته است:
«به نظر می‌رسد تحقیقات اخیر با استفاده از تعریف استاندارد شده، حاكی از آن باشد كه این وضعیت حتی در جوامعی كه هنوز روالهای پیشگیری وجود ندارند نیز چندان متداول نمی‌باشد. این مسئله آن چنانكه كه برخی گزارشات موثق ادعا دارند از شیوع بالایی برخوردار نیست. در ژاپن، دو بررسی انجام شده، پیش از ارائه روشهای پیشگیری عادی، این مضمون را عنوان داشته بودند كه در بین 6000 نوزادی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند یك نفر در طی دو هفته اول زندگی خود ممكن است دچار عارضه  خونریزی دیرهنگام شود. خطر واقعی مربوط به خونریزی در طی هفته اول زندگی (شكل كلاسیك) همچنان از وضوح و تعریف كمتری بهره‌مند می‌باشد.
در اینجا برخی از سوالات دیگر مطرح می‌شود مبتنی بر اینكه آمار و ارقام حاكی از وقوع HDN/VKDB از كجا می‌آیند و چگونه می‌توان به آنها دست یافت، اما این مسئله خارج از حیطه این مقاله قرار دارد.
ویتامین k موجود در شیر مادر
مقاله‌ای در باب این موضوع، بدون نظر با این مسئله كه متخصصان بخش سلامت به چه چیز بعنوان كمبود می‌نگرند- (سطح به اصطلاح پایین ویتامین k در شیر مادر)- كامل نخواهد بود. از آنجا كه سطح ویتامین k در شیر مادر نسبت به شیر گاو و فرمولهای مصنوعی پایین‌تر است، اصطلاح یا برچسب سطح «پایین» برای شیر مادر نیز همانند آنچه برای سطوح مدنظر تازه متولدین متصور می‌شود بدین روش و توسط همین اشخاص بكار گرفته شده است.
این موضوع سوالی را به ذهن می‌آورد كه آیا معتقدیم كه شیر مادر ماده عجیبی است كه تمام نیازهای نوزاد را برآورده می‌كند و یا اینكه این ماده جایگزین ضعیف برای شیر گاو می‌باشد.
نتیجه‌گیری
حال اجازه دهید تا این سوال را مطرح نمائیم كه حقیقتا درباره اهمیت سطوح ویتامین k در خون نوزادان در طی دوران بارداری و در اولین هفته پس از تولد چه می‌دانیم؟ به نظر می‌رسد كه چیز زیادی را در این رابطه نمی‌دانیم. در حالیكه كه این موضوع درست است كه سطح ویتامین k در نوزادان تازه متولد پایین‌تر از افراد بزرگسال است، این امر را نباید بعنوان یك رویه آسیب شناسی بشمار آورد كه نیاز به معالجه دارد. همچنین بعید است كه مشكلی در این رابطه وجود داشته باشد، بجز آنكه مادر نسبت به مصرف داروهای خاص در طی دوران بارداری اقدام نموده باشد و نوزاد بعد از تولد تحت تاثیرات ناشی از مصرف این داروها قرار داشته و یا آنكه شرایط بیماری ناشناخته در نوزاد از قبیل بیماری انسداد جریان صفرای كبدی یا ورم نسوج كیسه‌ای وجود داشته باشد. بنابراین اگر بروز خونریزی را به كمبود ویتامین k اطلاق دهیم، روش گمراه كننده‌ای را برگزیده‌ایم. در عوض باید بگوییم كه این نوزادان با توجه به عارضه‌های رخ داده برای آنها به ویتامین k بیشتری نیاز دارند، ولی اكثر نوزادان سالم كه از مادران سالم متولد شده‌اند به چنین تجویزی بی‌نیاز خواهند بود.
مسئله‌ای كه در اینجا باقی می‌ماند آن است كه دقیقا نمی‌دانیم در كدام نوزادان خونریزی اتفاق می‌افتد. چنانچه پیشتر مشخص شد، برخی از عوامل كه نوزادان را در معرض این ریسك قرار می‌دهد شناسایی شده‌اند. بنابر این مهم است كه اطلاع رسانی صحیح به والدین صورت پذیرفته و به آنها فرصتی داده شود تا خود در این رابطه تصمیم بگیرند.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.