مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

محافظه كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای: تاثیرات مربوطه بر روی هزینه وام

محافظه كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای: تاثیرات مربوطه بر روی هزینه وام

محافظه كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای: تاثیرات مربوطه بر روی هزینه وام – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه حسابداری

مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.
مقالات ترجمه شده حسابداری - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
5
کد مقاله
ACC05
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
محافظه كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای: تاثیرات مربوطه بر روی هزینه وام
نام انگلیسی
Accounting conservatism in relationship banking: its effect on the cost of debt
تعداد صفحه به فارسی
42
تعداد صفحه به انگلیسی
27
کلمات کلیدی به فارسی
محافظه كاری حسابداری  ، بانكداری رابطه‌ای ، هزینه وام
کلمات کلیدی به انگلیسی
Accounting conservatism , relationship banking , cost of debt
مرجع به فارسی
كالج اقتصاد و مدیریت بازرگانی
مرجع به انگلیسی
Turku School of Economics and Business Administration
قیمت به تومان
10000
سال
2006
کشور
فنلاند

 

محافظه كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای تاثیرات مربوطه بر روی هزینه وام
 كالج اقتصاد و مدیریت بازرگانی
2006
1- مقدمه
1-1. انگیزه این تحقیق
یك شركت را می‌توان بعنوان «پیونده دهنده قرارداد» بین گروههای ذی‌نفع مختلف در نظر گرفت. قراردادها بگونه‌ای طراحی یا فرمولاسیون گردیده‌اند كه گروههای مختلف را به یك هدف از قبل مشخص شده پیوند داده و آنها را از داشتن رفتارهای فرصت‌طلبانه باز می‌دارند. مكانیزمهای قراردادی بوسیله اعضای مسئول حسابداری بوجود آمده تا آنكه نسبت به ریشه‌یابی و مشخص نمودن اهداف و موارد        محدود كننده و بازدارنده مربوطه اقدام نموده و آن را بصورت فرمی مقیاس‌پذیر و قابل برآورد درآورند.
این امر به اتخاذ تصمیمات و ارزیابیهای درست بوسیله مدیران شركتها، كه مسئول درستی و صحت گزارشات مالی می‌باشند، می‌انجامد. در این تحقیق مضامین مربوط به تعهدات و الزامات شركتها مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی شامل تحقیق بر روی تاثیرات متقابل بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده به منظور بررسی این موضوع می‌باشد كه آیا بر روی مزیتهای گزارشهای محافظه‌كارانه در بانكداری رابطه‌ای تاكید شده است یا خیر.
كیفیت گزارش مالی بعنوان موردی مهم در صورتحساب مالی برای سرمایه‌گذاران، بستانكاران، مدیران و دیگر سهامداران طرف حساب با شركتها مدنظر می‌باشد. استرلینگ (1970) محافظه‌كاری را تاثیرپذیرترین اصل ارزیابی در حسابداری خوانده است. مباحث آكادمیك زیادی در این زمینه وجود دارد و اصول ارزیابی در حسابداری بعنوان یك بحث موضوعی در استانداردهای گزارشات مالی مطرح می‌باشد. كیفیت گزارشات مالی معمولا بعنوان موارد تحصیل شده و نسبتهای آن مورد بررسی قرار   می‌گیرند.
2-1 تعاریف
1-2-1 تعریف محافظه‌كاری در حسابداری
محافظه‌كاری حسابداری درواتز (2003) بعنوان ”اثبات‌پذیری تفاضلی مورد نیاز جهت شناسایی سود در برابر زیان‌ “ تعریف گردیده است. نتیجه این مبحث آن است كه در مباحث مربوط به كسب درآمد خبرهای بد بسیار سریعتر از خبرهای خوب انتشار می‌یابد. ملزومات ممیزی نامتقارن برای سود و زیان، تعریف میزان یا درجه محافظه‌كاری را امكان‌پذیر می‌نماید (بسوو 1997). هر چه میزان تصدیق یا ممیزی سود و زیان متفاوت‌تر باشد، محافظه‌كاری نیز بیشتر نمود خواهد یافت.
2-2-1 تعریف بانكداری رابطه‌ای
بانكداری رابطه‌ای بعنوان یك عبارت بطور گسترده‌ای مفهوم ارتباطات توسعه یافته عمدی وام‌دهنده و وام‌گیرنده را در بر می‌گیرد. آنالیز ارتباط وام‌دهنده و وام‌گیرنده شامل برخی از موارد مختصر و حقیقی می‌باشد. ارتباطات بانكداری از دیدگاه ارزش ارتباط (نیسكانن و نیسكانن 2000، برگر و اودل 2002، پلتونیمی 2004) و دیدگاه نزدیكی ارتباط یا قدرت (فورد 1980، هالن 1987، پترسن و راجان 1994) مورد بررسی قرار گرفته است. اغلب این مطالعات بر نكته‌نظرات وام‌گیرنده متمركز بوده  ولی در عین حال برخی از مطالعات نیز نظریات وام‌دهنده را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند.

 

3-1 هدف مطالعه جاری
هدف از مطالعه جاری آنالیز تاثیر محافظه‌كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای و همچنین بررسی دقیق تاثیر محافظه‌كاری حسابداری بر هزینه وام می‌باشد. هزینه وام بعنوان یك عنصر مهم در بودجه شركتها مطرح می‌باشد. برای بدست آوری اطلاعات مهم در خصوص روابط و پیمانها بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده می‌بایست اطلاعات دقیق و بموقعی را از عملكرد مالی وام‌گیرنده بدست آورد. موارد احتمالی واكنش وام‌دهنده در خصوص تغییرات غیرمنتظره در عملكرد مالی وام‌گیرنده كه در فرمهای پیمانی قید گردیده است معمولا بعنوان میثاق یا پیمان مرتبط با حسابداری بیان گردیده است.
2- تئوری سابقه و ادبیات تجربی
1-2 تئوری سابقه
تئوری محافظه‌كاری حسابداری در قراردادهای وام
وات و زیمرمن (1986) سه فرضیه را در خصوص نقش حسابداری در معاملات یا قراردادها در نظر گرفته است: فرضیه طرح پاداش، فرضیه قرارداد وام و فرضیه هزینه سیاسی. نمونه فرصت‌طلبانه فرضیه قرارداد وام عنوان می‌دارد كه هر چه یك شركت به نقص قراردادهای وامی كه بر پایه حسابداری می‌باشند نزدیكتر گردد، احتمال بیشتری وجود دارد تا آنكه مدیر مربوطه آندسته از رویه‌‌های حسابداری را انتخاب نماید كه باعث تغییر در درآمدهای گزارش شده از زمانهای آتی به زمان حال  شود (اسكات 2003، 277).
تئوری ارتباطات وام‌گیرنده –  وام‌دهنده
توسعه ارتباطات وام‌گیرنده –  وام‌دهنده بصورت پایه بر مبنای بدست‌آوری سود در قالب كاهش هزینه و یا افزایش درآمد می‌باشد. این امر متصور است كه بواسطه وجود وابستگی‌های متقابل در چنین ارتباطاتی اقدامات اقتصادی بیشتر و بیشتری انجام پذیرد. بدست‌آوری اطلاعات در خصوص طبیعت یا ذات اولیه این ارتباطات و چگونگی تاثیرپذیری آنها از عوامل مختلف برای فهم نكته شروع و توسعه آنها مهم می‌باشد.
 
2-2 ادبیات تجربی
بازنگری ادبیات تجربی در این زمینه به منظور مشخص نمودن جزئیات آن در محافظه‌كاری حسابداری و بانكداری رابطه‌ای مورد پشتیبانی قرار گرفته است. علاوه بر این ادبیات، یافته‌های تجربی قراردادهای وام نیز بعدا اضافه خواهد شد تا اطلاعات بیشتری را با جزئیات و تاثیرات آن بر روی محافظه‌كاری حسابداری و ارتباطات بین وام‌گیرنده و وام‌دهنده مشخص و معین نماید.
 
1-2-2 محافظه‌كاری حسابداری
واتز (2003) ادبیات تجربی محافظه‌كاری حسابداری را مورد بازنگری و بررسی قرار می‌دهد. ادبیات بكار گرفته شده قبلی چندین دیدگاه را در زمینه محافظه‌كاری مورد بررسی قرار داده كه شامل برآوردهای دارایی خالص، درآمد و برآوردهای تعهدی و نهایتا برآوردهای ارتباط بازده درآمد/ سهام می‌باشد. مدل ارزیابی فلتامولسون (1995) نیز جزء دیگر اهداف بوده كه برای ارزیابی میزان دارائیهای خالصی كه كمتر از میزان واقعی خود ارزش‌گذاری شده است بكار گرفته می‌شود. برآوردهای درآمدی و تعهدی نیز بوسیله باسو (1997) و گیولی و هاین (2000) مورد مطالعه قرار گرفت. باسو (1997) اصول محافظه‌كاری و عدم تقارن درآمدها را مورد مطالعه قرار داده و دریافت كه تغییرات درآمدهای منفی دارای پایداری كمتری در برابر تغییرات درآمدهای مثبت می‌باشند.
2-2-2 بانكداری رابطه‌ای
قدرت یا نیروی بانكداری رابطه‌ای را می‌توان با استفاده از تطبیق مطالعات قبلی كه نشان‌دهنده ارتباط مهم در خصوص متغیرهای مربوط به مدت زمان و حوزه این ارتباطات می‌باشد مشخص نمود. این مطالعات نشان دادند كه یك ارتباط قدرتمند‌تر مرتبط با مدت زمان بیشتر و حوزه گسترده‌تر موجودمی‌باشد. برگر و یودل (2002) پس از آن نسبت به مدلسازی سه خصیصه كلیدی وام‌دهی ارتباطی اقدام نمودند. این خصیصه‌ها عبارتند از «اطلاعات نرم» در خصوص محیط شركت، اطلاعات  شخصی غیرقابل انتقال مربوط به مسئولی كه متصدی وام شركت می‌باشد و نهایتا مشكل نمایندگی بین متصدی وام و مدیریت وام بواسطه طبیعت ملایم یا نرم اطلاعات مربوط به رابطه. 

 

3-2-2 قراردادهای بر پایه درآمد
این بخش بعدا مورد بررسی قرار می‌گیرد. اولین نگرش نسبت به ادبیات پیمانی یا قراردادی در سمینار تحقیقاتی اكتبر 2004 ارائه شد.
4-2-2 نتیجه‌گیریها و فرصتهای تحقیقاتی
محافظه‌كاری یك مكانیزم كارا و پیشرفته می‌باشد كه بعنوان مكمل پیمانها یا قراردادهای وام به منظور تسكین نگرانیهای وام‌دهنده در خصوص ریسك غیرقابل جبران و اصل ضرر و زیان بوجود آمده است. در پی كسب اخطار بموقع بصورت موارد نقص قرارداد، وام‌دهنده می‌تواند نسبت به اتخاذ اقدامات محافظتی به منظور كاهش خطر مسائل مرتبط با وام‌گیرنده اقدام نماید.

 

3- توسعه فرضیه
گزارشات محافظه‌كارانه دارای امكان بالقوه تقلیل عدم تقارن اطلاعات بین وام‌گیرنده و وام‌دهنده می‌باشد. بنابراین محافظه‌كاری حسابداری بوجود آورنده آندسته از مزیتهایی است كه می‌بایست بین وام‌گیرنده و وام‌دهنده تسهیم شود (زانگ 2004). از نقطه‌‌نظر وام‌گیرنده، این مزیتها اكثرا بعنوان هزینه وام كمتر شناسایی می‌شود. پلتونیمی (2004) دریافت كه بانكداری رابطه‌ای هزینه وام و نیاز به وثیقه را كاهش داده است.
 
فرضیه این مقاله
فرضیه 1. گزارشات محافظه‌كارانه، به هنگامی كه المانها یا عناصر قدرت ارتباطات وام‌گیرنده و وام‌دهنده تحت كنترل قرار می‌گیرد، باعث كاهش هزینه وام پرداختی از سوی وام‌گیرنده می‌گردد.
بسیاری از یافته‌های تجربی از این دیدگاه تجربی پشتیبانی می‌كنند كه هر چه مدت و حوزه ارتباطات بین بانك و شركت خاص بیشتر باشد، برای دو طرف ذینفع بر حسب مزیتهای اقتصادی آن مطلوبتر می‌باشد. با این وجود، مطالعات ما نشان داده است كه این ارتباطات ممكن است برای دو طرف این قضیه هزینه‌هایی نیز در بر داشته باشد. آنالیز مزیتهای گزارشات محافظه‌كارانه نیازمند چندین متغیر برای كنترل نتیجه آن می‌باشد. بنابراین، برای تكمیل این مطالعه نیازمند اطلاعات جامع و فراگیر می‌باشد.
4- نمونه و طرح تحقیقاتی
1-4. انتخاب نمونه
بنظر می‌رسد كه نمونه تحقیقات می‌بایست قراردادهای وام و صورتحسابهای مالی شركتهای خصوصی باشد. در بانكداری رابطه‌ای اینگونه فرض شده است كه موارد عدم تقارن اطلاعاتی برای شركتهای كوچكتر شدیدتر و سخت‌تر خواهد بود (برگر و یودل 1995). نیسكانن و نیسكانن (2000) نیز همچنین بوجود نیروی تشریحی بیشتری در متغیرهای رابطه‌ به هنگامی كه نمونه آنها مجددا با متغیر فروش فرمولاسیون گردید پی بردند.
2-4 طرح تحقیقاتی
1-2-4. برآوردهای محافظه‌كاری حسابداری
اندازه‌گیری یا برآورد محافظه‌كاری حسابداری را می‌توان بوسیله مدلهایی كه در مطالعات قبلی بكار گرفته شده است انجام داد (جونز 1991، بوسا 1997، بال و شیواكومار 2005).  گای، كوتاری و واتز پس از آن نسبت به مطالعه 5 مدل تعهدی كه قبلا بوسیله دیچو، اسلون و سونری (1995) مورد ارزیابی قرار گرفته بود اقدام نمودند. كوتاری و واتز (1996) دریافتند كه تنها مدلهای جونز و جونز تعدیل شده دارای قدرت بالقوه برای ارائه ارزیابیهای قابل اتكا اقلام تعهدی می‌باشند.
1-1-2-4 مدل تعهدی بال و شیواكومار
در مدل بال و شیواكومار (2005) ارتباط بین گردش وجوه و اقلام تعهدی بوسیله معادله زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:
2-1-2-4 مدل جونز و مدل اصلاح شده جونز
مدل جونز
جونز (1991) موارد مرتبط با كاهش یا تخفیف همانند تعرفه و كاهش سهمیه را با استفاده از اقلام تعهدی كلی بعنوان منبع مدیریت عایدات مورد بررسی قرار داد. مدیریت عایدات و اقلام تعهدی اختیاری معمولا در این مقوله بصورت مترادف با هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا كه اجزای بصیرتی اقلام تعهدی در حقیقت نقش وكالت مدیریت عایدات را بازی می‌نمایند.
مدل اصلاح شده جونز
دیچو و همكاران (1995) بعدا مدلهای بر مبنای اقلام تعهدی را برای تشخیص مدیریت عایدات مورد بررسی قرار دادند. آنها عقیده دارند كه مدل اصلاح شده جونز (1991) بیشترین قدرت را در شناسایی مدیریت عایدات از خود نشان می‌دهد. در مدل اصلاح شده، اقلام تعهدی غیراختیاری به هنگام زمان موعود بشرح ذیل مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:
2-2-4 برآوردهای قدرت ارتباطات وام‌گیرنده و وام‌دهنده
من با استفاده از طبقه‌بند‌های مرتبط با برآوردهای زیر قدرت ارتباطات بانكداری شركت را مورد بررسی قرار دادم. متغیر اول در این زمینه طول ارتباط و متغیر دوم تمركز در امر وام‌گیری می‌باشد كه همان تعداد بانكهایی است كه یك شركت از آنها اقدام به دریافت وام می‌كند. این برآوردها از ارتباطات بین وام‌گیرنده و وام‌دهنده نشات می‌گیرد.
3-2-4 تحكیم نتایج
مشكل درونی را می‌بایست در برآورد سطح محافظه‌كاری و متغیرهای مربوط به وام در نظر گرفت. این متغیرها ممكن است بطور همزمان تحت تاثیر برخی از ویژگیها یا خصیصه‌های مربوط به یك شركت خاص قرار گیرد. از اینرو قدرتمندی و توان مدل مربوطه می‌بایست مورد تصدیق قرار گیرد. همچنین جهت‌گیریهای بالقوه صنعتی را نیز باید در نظر داشت.
5- خلاصه
تحت وجود شرایط عدم تقارن اطلاعاتی وام‌دهنده سعی می‌كند تا مكانیسمی را بیابد تا بدینوسیله نسبت به تسكین ریسك عدم پرداخت دیون مربوط به وام اقدام نماید. از نقطه‌نظر وام‌دهنده، گزارشات محافظه‌كارانه در ارائه اطلاعات بموقع در خصوص عملكرد مالی شركتها موفق بوده و بعنوان یك پدیده ارزشمند در نظر گرفته می‌شود. مزیتهای گزارشات محافظه‌كارانه می‌بایست نصیب شركتها نیز گردد كه بیشتر می‌تواند بصورت هزینه كمتر برای وام، برای حفظ ارتباطات بانكی، نمود یابد. توانایی وام‌دهنده در جهت واكنش به اخبار بد بصورت فرمهای قراردادی با استفاده از پیمانهای مختلف حاصل می‌گردد.
این مقاله به منظور بررسی تاثیر محافظه‌كاری حسابداری در بانكداری رابطه‌ای و تحقیق در خصوص آنكه چگونه مزیتهای ارائه شده در هزینه وام تاثیر می‌گذارند انجام پذیرفته است. این مطالعه فرض می‌كند كه گزارشات محافظه‌كارانه، به هنگامی كه از سوی ارتباطات بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده كنترل می‌شود، باعث كاهش هزینه دریافت وام از سوی وام‌دهنده می‌گردد.
این مطالعه مقاله‌های قبلی در خصوص ادبیات مورد بحث را گسترش داده و تاثیر محافظه‌كاری حسابداری را در بانكداری رابطه‌ای مورد بررسی قرار داده است.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.