مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

منسوجات كنترل كننده دما

منسوجات كنترل كننده دما

منسوجات كنترل كننده دما – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 20000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

 

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

 

 

شماره      
82
کد مقاله
TXT82
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
منسوجات كنترل كننده دما
نام انگلیسی
Temperature-controlling Textiles
تعداد صفحه به فارسی
16
تعداد صفحه به انگلیسی
5
کلمات کلیدی به فارسی
منسوجات كنترل كننده دما
کلمات کلیدی به انگلیسی
Temperature-controlling Textiles
مرجع به فارسی
مجله بین المللی متخصصین امور نساجی
مرجع به انگلیسی
Int. Magazine for textile professionals
سال      
2008
کشور        

 

منسوجات كنترل كننده دما
در اول بخش های مختلف جهان، داشتن وضعیت آب و هوایی عالی به عنوان یك آرزو تلقی می‌شود. وضعیت آب و هوایی در حقیقت شرایط متفاوتی داشته و می‌تواند از حالت گرم در مناطق گرمسیری تا وضعیت سرد در مناطق دیگر متفاوت و متغیر باشد. بر این مبنا بهره گیری از پوشاك مناسب جهت مقابله با شرایط طبیعی و محافظت بدن در مقابل شرایط دمایی بالا یا پایین مورد نیاز می‌باشد.
استفاده از البسه تنها راه كمك برای تحمل شرایط آب و هوایی سخت نخواهد بود. بر این مبنا منسوجات فنی نقش مهمی‌را در تعدیل دما به عهده دارند و حیطه این نقش از كنترل انرژی خورشیدی در كاربردهای معماری تا بخش های مربوط به صنایع اتومبیل سازی گسترده می‌باشد، جاییكه می‌توان حتی انرژی لازم برای گرم شدن صندلی ها را نیز تأمین نمود. حتی در خانه، منسوجات خاصی می‌توانند قابلیت گرم نمودن را داشته باشند.
به هنگامی‌كه در خصوص كنترل دما به وسیله منسوجات سخن به میان می‌آید، رشته‌های مختلف كاربردی را باید بر مبنای راهكارهای خاص مدنظر قرار داد. این موارد می‌توانند در بردارنده الیاف، پوشش ها، غشاء‌ها یا سیستم های فنی باشند. موادی كه بهترین تناسب را خواهند داشت در حقیقت وابسته به بهره گیری خاص از محصولات می‌باشند.

منسوجات كنترل كننده دما

 

خنك نگه داشتن
خنك سازی به عنوان یكی از نیازهای اساسی مطرح می‌باشد، آن هم به هنگامی‌كه بدن بسیار گرم می‌گردد. بدن انسان در صورتی كه در معرض دماهای بالا قرار بگیرد بیش از اندازه گرم خواهد شد كه به طور مثال می‌توان یك روز آفتابی در یك منطقه گرمسیری را تصور نمود. علاوه بر این ورزشكاران با توجه به فعالیت فیزیكی و بدنی خود می‌توانند گرمای بیش از حدی را تولید نمایند.
الیاف
الیاف دست ساز بشر با برش های عرضی چند بخشی هم اكنون به عنوان یك پدیده ظهور یافته در بازار جهت برآورده سازی نیازهای متنوع منسوجات ورزشی به چشم می‌خورند. ویژگی و فرم آنها باعث ارتقای خصیصه های آب دوستی و مدیریت رطوبت می‌گردد:
عرق به راحتی می‌تواند از پوست به سمت سطح منسوج از طریق كانال های فیبری میكروسكوپی حركت نماید. الیاف پلی استر كه دارای بخش های سطح مقطع چندبخشی می‌باشند نه تنها نقش مهمی ‌را در ورزش ایفا می‌كنند بلكه به عنوان البسه مطلوب در زمان تفریح نیز به شمار می‌آیند…
میكروكپسول سازی
روش های دیگری جهت تولید تأثیرات كاهنده دما بر روی منسوجات وجود دارند. یكی از این روش ها انتشار مواد خاص از سطح منسوج می‌باشد بگونه ای كه یك احساس خنك شدگی را برای پوست القا نماید. به طور مثال جوهر نعناع به عنوان یك ماده خنك كننده كه چنین تأثیری را به وجود می‌آورد شناخته شده است. این ماده در دمای اتاق به صورت جامد می‌باشد اما به هنگامی‌كه دما به میزان اندكی افزایش می‌یابد، حالت ذوب شدگی را خواهد یافت كه بر این مبنا می‌بایست آن را كپسوله نمود تا آنكه از تبخیر سریع آن جلوگیری به عمل آورد.

منسوجات كنترل كننده دما

 

رنگ ها
رنگ های تیره اغلب انرژی مرتبط با نور خورشید را جذب می‌كنند. میزان جذب و بازتاب در طیف مادون قرمز (IR) خود بعنوان یك پارامتر حاصل آورنده تأثیرات گرمایی مد نظر خواهد بود. در حالیكه این بازتاب در یك طیف مرئی معرف رنگ می‌باشد.
گرم ماندن
بزرگترین وظیفه برای منسوجات در فصول سردتر گرم نگهداشتن مردم می‌باشد. این البسه به ما كمك خواهند نمود تا در برابر بادها و شرایط آب و هوایی سرد مقاومت نماییم. گرم نگهداشتن از طریق ایزولاسیون بر مبنای سیستم خاصی با استفاده از الیاف توخالی یا حفره دار محقق می‌شود. اما از زمان كاربرد الكتریسیته، تعداد بیشتری از محصولات با استفاده از تكنولوژی های پیشرفته در منسوجات به كار گرفته شده‌اند
الكتریسیته
چند سال قبل، خط محصول البسه زیر با قابلیت گرمایشی برای اولین بار در نمایشگاه تجاری آونتكس (Avantex) در فرانكفورت آلمان به نمایش گذاشته شد، جامه های دارای قابلیت گرمایشی (WarmX) بر مبنای سیستم رسانایی رشته های پلی آمید دارای صفحات – نقره ای در منسوجات كشباف عمل می‌نمایند.
پوشش سرامیكی
سرامیك به مدت طولانی به عنوان یك منبع گرمایشی پیوسته مدنظر بوده است. سرامیك به صورت گسترده ای در كاشی های بخاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا كه دارای قابلیت ابقای بسیار بالای گرمایی می‌باشد و بر این مبنا غالبا تا مدت مدیدی پس از خاموش شدن آتش همچنان گرما را در داخل خود حفظ نماید. كاشی های سرامیكی مدیترانه ای در زمینه كاهش دمای اتاق معروفیت دارند كه در این زمینه باید از قابلیت رسانایی گرمایی آنها تشكر نمود.
كاربردهای مقتضی
موقعیت های بسیاری در زندگی روزمره وجود دارند كه نیاز به داشتن یك حالت بالانس دمایی در آنها احساس می‌شود. به طور مثال به هنگامی‌كه نسبت به پیاده روی یا ورزش اقدام می‌كنیم بدن گرم می‌شود و در طی استراحت بدن دوباره سرد می‌گردد.

منسوجات كنترل كننده دما

 

نتیجه گیری
برای مدت مشخصی است كه صنعت پوشاك ورزشی اروپا به عنوان یك نیروی پیش رانشی در زمینه منسوجات نوآورانه و راحتی مدنظر قرار گرفته است. با توجه به فراهم آوردن راحتی در هر زمان، عناوینی همچون منسوجات گرما‌زا برای ورزش های زمستانی و یا برای موتورسواری، و همچنین منسوجات خنك كننده برای ورزشكاران سطح بالا و یا البسه خاص با توجه به ایجاد بالانس گرمایی برای پیاده روی، یكی از موضوعات و عناوین كاملاً شایع برای البسه ورزشی بشمار آمده‌اند. بر این مبنا، زمان زیادی طول نخواهد كشید كه چنین موادی راه خود را به سمت دنیای امروزی البسه ورزشی و منسوجات خانگی باز خواهند نمود.
در همین حال، منسوجات جدید بسیاری كه دارای تأثیرات دمایی خاصی می‌باشند در صنعت اتومبیل سازی، معماری و صنایع ساخت و ساز توسعه یافته اند. انستیتو تحقیقات منسوجات در دنكن‌دورف آلمان، به طور مثال ، مشغول كار بر روی شبیه سازی منسوجات قابل تحمل قطبی می‌باشد تا بدین وسیله بتوان منسوجاتی را با قابلیت ایزوله سازی گرمایی بالا تولید نمود.
منسوجات هوشمند با توجه به سیستم های الكترونیكی مجتمع نقش مهمی‌را در فراهم سازی گرما یا سرما در كاربردهای گوناگون منسوجات بازی می‌كنند. علاوه بر این لازم است تا نسبت به خط مشی آتی نیز توجه كافی را مبذول نماییم، مخصوصاً در زمینه های پزشكی و موارد مرتبط با پزشكی در دوران كهنسالی، تا بدین وسیله بتوان راه حل های مناسبی را برای چنین مضامینی بدست آورد.

منسوجات كنترل كننده دما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.