مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا 4-5 شیر یکطرفه

هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا 4-5 شیر یکطرفه

هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا 4-5 شیر یکطرفه – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  مکانیک
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

چگونگی سفارش مقاله

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه(شماره حساب)ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.comشامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر --مقالات آماده سفارش داده شده پس از تایید به ایمیل شما ارسال خواهند شد.

قیمت

قیمت این مقاله: 25000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده مکانیک - ایران ترجمه - irantarjomeh

هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا 4-5 شیر یکطرفه

شماره      
48
کد مقاله
MEC48
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا – فصل 4: بخش 5: شیر یکطرفه
نام انگلیسی
HYDRAULICS OF PIPELINES – Pumps- Valves- Cavitation- Transients: Chapter 4: Section 5: CHECK VALVES
تعداد صفحه به فارسی
11
تعداد صفحه به انگلیسی
10
کلمات کلیدی به فارسی
شیر
کلمات کلیدی به انگلیسی
Valve
مرجع به فارسی
مکانیک سیالات- دانشگاه یوتا- ایالات متحده
مرجع به انگلیسی
J. Paul Tullis; Professor of Civil Environmental Engineering; Utah State University; USA
سال      
1989
کشور        
ایالات متحده

هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا 4-5 شیر یکطرفه

 

هیدرولیک خط لوله
پمپ ها، شیرها، حفره زایی، ناپایداریهای گذرا
فصل 4
(بخش 5- شیر یكطرفه)
4-5. شیر یكطرفه[1]
شیرهای یکطرفه به منظور پر نگهداری پمپ ها یا بحداقل رسانی معكوس شدگی جریان، كه ممکن است به پمپ ‌ها و موتورها آسیب رساند، بترتیب در خطوط مكش پمپ‌ ها یا خطوط تخلیه نصب می‌ شوند. قابلیت باز نمودن راحت شیرهای یك طرفه برای جریان های ورودی، قرارگیری محکم و استوار آنها بصورت پایدار تحت شرایط جریان مستقیم، ضریب اتلاف اندك جریان مستقیم، و قابلیت بسته شدن به هنگام معكوس شدگی جریان به منظور جلوگیری از ناپایداری هیدرولیكی نامطلوب در خط لوله، از جمله پارامترهای مطلوب این نوع از شیرها بشمار می آیند.

 

به هنگامی كه هیچ گونه جریانی در سیستم وجود ندارد، بواسطه نیروی جاذبه یا وجود دیسكی با قابلیت فنری، یا تركیبی از این دو مورد، شیر یکطرفه به صورت بسته یا تقریباً بسته باقی می‌ماند. به هنگام شروع جریان، نیروی دینامیك آب در حال حركت باعث باز شدن شیر می‌شود.
برای غالب انواع شیرهای یكطرفه، جهت شیر نصب شده مهم می‌باشد، چرا كه نیروی جاذبه معمولاً می‌تواند به بستن دیسك كمك نماید. شرایط نزدیك شدگی جریان نیز همچنین به عنوان یك فاكتور مهم بشمار می آید كه بر روی ثبات دیسك تاثیر گذار است. در صورت نصب زانویی یا بروز تلاطم یا آشفتگی در فاصله نزدیک با ناحیه بالا دست، جریان ناپایدار منجر به نوسان دیسك یا شناور شده و در نتیجه موجب به وجود آمدن ضرباتی همانند ضربه قوچ در سیستم می شود.
[1] – Check Valves
چندین نوع طراحی متفاوت وجود دارد كه هر كدام از خصیصه ‌های بستن مختلفی برخوردار می‌باشند. شیر یكطرفه لولایی[1] ساده (شكل 10-4) به گونه‌ای طراحی شده‌ است كه دارای یك نقطه محوری در جنب دیسك می‌باشد. این شیر به هنگامی كه وزن دیسك بیشتر از نیروی دینامیك آب، كه آن را باز نگه می‌دارد، گردد به وسیله نیروی جاذبه بسته می‌شود. خصیصه‌های باز نمودن و بستن را می‌توان به وسیله تغییر محور چرخش، وزن دیسك یا با اضافه نمودن وزنه تعادل تغییر داد.
[1] – Swing-Check valve
در انتخاب یك شیر غیر قابل برگشت، مسائل متعددی را باید مد نظر قرار داد. اما دو مورد از ملزومات اولیه عبارتند از: این شیر می بایست از ضریب اتلاف قابل قبولی برای جریان مستقیم برخوردار ‌باشد و دیگر آنکه شیر به هنگام بسته شدن سبب ایجاد فشار ناپایدار هیدرولیكی زیاد نشود. شدت ناپایداری هیدرولیكی به صورت مستقیم متناسب با سرعت جریان برگشتی می‌باشد، آنهم به هنگامی كه شیر بسته می‌شود (به معادله 16-4 رجوع شود). این سرعت به وسیله دینامیک شیر و سیستم كنترل می‌شود. برای سیستمی كه در آن جریان به آهستگی معكوس می‌گردد، بیشتر شیرها قبل از معکوس شدگی قابل توجه جریان، مخصوصاً شیرهای با بار- فنری بسته می شوند. در صورت معکوس شدگی سریع جریان، ممكن است سرعت معکوس شدگی نسبتا بالایی قبل از بسته شدن شیر رخ دهد.
سرعت معکوس شدگی جریان و افزایش فشار ناپایداری مربوطه، بسته به نوع شیر، اندازه و دینامیك سیستم متفاوت می‌باشد. شیر یكسانی كه بر روی سیستم ‌های مختلف نصب شده است ممكن است دارای عملكرد متفاوتی باشد. انجام تحلیلهای ناپایداری هیدرولیكی برای شیرهای غیر برگشتی برای جلوگیری از ناپایداری هیدرولیكی لازم است. متاسفانه، اطلاعات تجربی اندكی در ارتباط با تشریح رفتار بسته شدن شیرها وجود دارند.
بعلاوه، بروز تلاطم و جریانهای ناپایدار در شیرهای یكطرفه موجب بروز مشكلاتی می شود. این مسئله باعث لرزش دیسك، همانند پرچمی که در معرض باد قرار گرفته، شده و باعث خوردگی سریع آن می‌گردد كه خود می‌تواند منجر به صدمه دیدگی و خرابی شیر شود. این مورد در صورتی كه دیسك شیر در یك موقعیت نسبتاً باز عمل نماید وخیم‌تر خواهد شد. در صورتی كه دیسك درجای خود كاملاً محكم نگردد، ممکن است دچار لرزش گردیده و سبب خوردگی یا فرسایش سریع شود.
 

هیدرولیک خط لوله: پمپ ها- شیرها- حفره زایی- ناپایداریهای گذرا 4-5 شیر یکطرفه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Irantarjomeh
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.