مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه متالورژی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه ۲۰ الی ۱۰۰% رایگان مقالات ترجمه شده

۱- قابلیت مطالعه رایگان ۲۰ الی ۱۰۰ درصدی مقالات ۲- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر ۳ فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: ۱۰۰۰۰ تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده متالورژی - ایران ترجمه - irantarjomeh

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C

شماره       
۷
کد مقاله
MTL07
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C
نام انگلیسی
Grain refining efficiency of Al – Ti – C alloys
تعداد صفحه به فارسی
۱۵
تعداد صفحه به انگلیسی
۴
کلمات کلیدی به فارسی
فلزات، ریخته‌گری، سرآلیاژ یا آلیاژ مادر Al-Ti-C، پالایش دانه‌ای
کلمات کلیدی به انگلیسی
Metals, Casting, Al-Ti-C master Alloy, Grain refinement
مرجع به فارسی
ژورنال آلیاژها و ترکیبات
انستیتو مواد، مرکز تحقیقاتی مارمارا، ترکیه، الزویر
مرجع به انگلیسی
Journal of Alloys and Compounds
Materials Institute, Marmara Research Center, Turkey; Elsevier
سال
۲۰۰۶
کشور
ترکیه

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C

 

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای  Al-Ti-C
چکیده
مشکلات مرتبط با بوراید اگرمراسیون یا انباشتگی بوراید و تاثیر مسمومیت Zr در آلیاژهای بردگاه-Zr تقاضای بزرگی را برای پالاینده‌های دانه‌ای  عاری از بورون (بور) بوجود آورده است. مزیتهای بالقوه TiC بعنوان هسته مستقیم برای دانه‌های آلومینیوم رغبت زیادی را برای آلیاژهای بردگاه-Zr در خلال سالیان اخیر بوجود آورده است. در پالاینده‌های دانه‌ای Al-Ti-C که بصورت تجاری امروزه موجود می‌باشند، ذرات Al۳Ti همراه با ذرات TiC در فرآیند ذوب فلزات بکار گرفته شده‌اند. از آنجائیکه ادعا شده است ذرات TiC بصورت مستقیم  را هسته‌دار می‌نماید، این نکته از نظر تکنولوژیکی حایز اهمیت زیادی خواهد بود تا دریافته شود که آیا کاهش بعدی نسبت Ti:C ، بطور مثال افزایش میزان C پالاینده دانه‌ای ، منجر به افزایش کارایی پالایش دانه‌ای این آلیاژها خواهد شد یا خیر. یکسری از نمونه‌های پالاینده دانه‌ای همراه با تراکم یا غلظت Ti ثابت شده در ۳% و محدوده‌ای از مضامین ‍C بین ۰ و ۰٫۷۵ با استفاده از ترکیب متناسب آلیاژ آزمایشی Al-3Ti-0.75C همراه با آلیاژ Al-10Ti و آلومینیوم خالص تجاری بدست آمد. کارایی پالایش دانه‌ای این پالاینده‌های دانه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفته تا نقش ذرات TiC غیرمحلول و AL۳Ti محلول مورد بررسی قرار گیرد. همچنین حد مطلوب شیمی برای پالاینده‌های دانه‌ای Al-Ti_C نیز بدست آمد.
کلمات کلیدی: فلزات، ریخته‌گری، سرآلیاژ یا آلیاژ مادر Al-Ti-C، پالایش دانه‌ای
 
۱- مقدمه
پالایش دانه‌ای بصورت گسترده‌ای در کارخانجات ریخته‌گری آلومینیوم بکار گرفته شده تا بدینوسیه باعث ارتقای ساختار دانه‌ای هم‌محور ظریف شده و در عین حال خصیصه‌های ارتقا یافته مکانیکی و تزئینی را نیز بهمراه داشته باشد. میزان زیادی از کاربردهای پالایش دانه‌ای از آلیاژ Al-Ti-B استفاده می‌کنند که معمولا متشکل از ذرات Al۳Ti محلول و ذرات TiB۲ غیرمحلول در یک قالب آلومینیومی که همراه با میزان بسیار اندکی از محلول Ti و B می‌باشد. به هنگامی که بر سر میزان دقیق کاربرد این مواد توافقی نباشد، معمولا ذرات غیر محلول TiB۲ دارای ارجعیت بیشتری در مقایسه با تاثیر پالایش دانه‌ای داشته ولی افزایش Ti نیز نقش تعیین کننده‌ای در این زمینه داشته است. با این وجود، ذرات TiB۲ در سرآلیاژهای تجاری Al-Ti-B بیشتر بصورت دانه درشت بوده و تمایلی به اگلومر شدن یا کلوخه سازی دارند که خود منجر به بروز برخی از مشکلات در خصوص کیفیت محصول می‌شود. از جمله مسایلی که معمولا در این خصوص بروز می‌کنند عبارتند از: بوجود آمدن حالت رگه‌رگه شدن و تخلخل در فویلهای نازک، نقصهای همانند خراشیدگی خطی سطحی در ورق لیتو و ورق پوشش‌دار الکترولیتی شفاف،  ترک‌خوردگیهای داخلی در شمشهای اکستروژن ، شروع ترک خوردگی در ورقهای آلیاژ آلومینیوم با توان بالا و سرزنشهای مکرر ریخته‌گرها در خصوص خوشه‌های زبر و بزرگ TiB­۲.
این مشکلات مربوط به کیفیت، همراه با انسداد فیلترینگ که در ریخته‌گری بوجود می‌آمد و همچنین اثر مسمومیت Zr/Cr  در آلیاژهای بردگاهی Zr/Cr به میزان زیادی با استفاده از پالاینده‌های دانه‌ای بردگاه-TiC ، که بصورت عمده بر اساس تقاضای صنایع مربوطه جهت ارتقای صافی و تمیزی و همچنین عملکرد مناسب این آلیاژ استوار بود، از میان رفت. ساختار کریستال NaCl مکعبی TiC بسیار مشابه با ساختار fcc مربوط به  می‌باشد که باعث هسته‌زایی Al بر روی ذرات TiC بصورت مساعد از نظر بلورشناختی می‌شود و این مورد را عرضه می‌دارد که زیادی یا افزایش Ti مورد نیاز نمی‌باشد. شواهد تجربی در خصوص فرم‌دهی آلومینیوم بصورت همبافته بر روی ذرات کاربید عالی پالاینده دانه‌ای Al-Ti-C تجاری اخیرا فراهم گردیده است. با این وجود، در پالاینده‌های دانه‌ای Al-Ti-C تجاری که امروزه موجود می‌باشند، یکسری از نمونه‌های پالاینده دانه‌ای با غلظت Ti بصورت ثابت ۳% و محدوه مضامین C بین ۰ و ۰٫۷۵ با ترکیب متناسب آلیاژ Al-3Ti-0.75C آزمایشی همراه با آلیاژ Al-10Ti و آلومینیوم خالص تجاری بدست آمد. کارایی پالایندگی دانه‌ این پالاینده‌های دانه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفته تا بدینوسیله بررسی شود که چگونه پالاینده‌های دانه‌ای تنها همراه با ذرات TiC غیرمحلول (بدون Ti اضافه) در محدوده مخالف با آنهایی قرار می‌گیرند که Ti اضافه بر روی راس TiC بصورت استوکیومتری مهیا می‌نمایند. از اینرو ، شیمی بهینه و مطلوب برای پالاینده‌های دانه‌ای Al-Ti-C مشخص گردید.
۲- رویه‌های تجربی
آلیاژ آزمایشی Al-3Ti-0.75C در مرکز تحقیقاتی مارمارا تولید گردید. در ابتدا گداز Al-10Ti به سطح Ti ۳% رقیق شده و سپس بوسیله یک روتور گرافیتی که به صورت خاصی طراحی شده بود پردازش گردیده تا آنکه واکنش شیمیایی بین تیتانیوم حل شده در آلومینیوم مذاب و کربن جامد در سطح روتور گرافیت بدست آید. تحت شرایط تشریح شده در بخش مرجع، در حدود ۲۰ دقیقه طول کشید تا Ti بصورت مذاب به TiC تبدیل شود. آلیاژ آزمایشی Al-3Ti-0.75C بدست آمده اساسا یک کامپوزیت Al-TiC بوده که همراه با پراکنش ذرات TiC قرار گرفته در ماتریس آلومینیوم می‌باشد (شکل ۱). این امر با انجام اسکن XRD  قابل رویت بوده و نشان دهنده تنها پیکهای براگ برای فاز TiC ، همراه با موارد منطبق با ماتریس آلومینیوم (شکل ۲) می‌باشد. در این فاز چندین ذرات Al۳Ti محلول متحمل گردیده تا از تشکیل فاز Al۴C۳ در طی این فرآیند جلوگیری شود. با این وجود، ذرات Al۳Ti  برای تولید یک سیگنال قابل تشخیص در اسکن XRD بسیار کم و کوچک بودند.
۳- نتایج و مباحث
آزمایش پالایش دانه‌ای که نتیجه Al-3Ti, Al-3Ti-0.75C و سه پالاینده دانه ای همراه با کاهش C و افزایش مضامین Ti (جدول ۱) می‌باشد در شکل ۴ نشان داده شده است. آلیاژ Al-3Ti-0.75C ، که در گداز ذرات TiC غیرمحلول مطرح می‌شود، ظاهرا یک پالاینده دانه‌ای ضعیف می‌باشد (شکل e۴). تلقیح همراه با آلیاژ Al-3Ti ، تنها با ذرات Al۳Ti محلول، نیز همچنین بوجودآورنده ساختار دانه‌ای بزرگ یا درشت همراه با دانه‌های ستونی نزدیک لبه‌ها نمونه تلقیح شده می‌باشد، که مشابه موارد بدست آمده توسط Al-3Ti-0.75C (شکل a۴) است.
۴- نتیجه‌گیری
آلیاژ Al-3Ti-0.75C می‌تواند بعنوان پالاینده دانه‌ای آلومینیوم مطرح باشد، ولی تا اندازه‌ای در این زمینه ضعیف است و علت این امر بواسطه تجمع بسیار زیاد ذرات TiC می‌باشد که باعث کلوخه‌سازی هم در زمان تولید و هم در زمان انتشار در فرآیند گداز می‌شود که خود منجر به کارایی هسته‌گذاری ضعیف می‌گردد. علاوه براین، بخش نسبتا کوچکی از ذرات کاربید با انطباق همبافته با  می‌بایست در فرآیند هسته‌گذاری حضور داشته باشد. عملکرد پالایش دانه‌ای به هنگامی که Ti اضافی بر روی TiC استوکیومتری در طی فرآیند ذوب مهیا باشد به میزان قابل توجهی ارتقا خواهد یافت.    Ti اضافی، به هنگامی که از پالاینده‌های دانه‌ای بردگاهی- TiC استفاده می‌کند، بواسطه تعویق رشد دانه‌ای، ظاهرا نقش کلیدی در ساختار دانه‌ای پالایش بعهده دارد. پالاینده دانه‌ای Al-3Ti-0.15C ، که یکی از سرآلیاژهای بسیار مشهور می‌باشد، بهترین عملکرد را ایفا می‌نماید.

کارایی پالایش دانه‌ای آلیاژهای Al-Ti-C

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.