مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك بررسی روش‌های مقایسه‌ای

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك  بررسی روش‌های مقایسه‌ای

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك  بررسی روش‌های مقایسه‌ای – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 32000 تومان (ایران ترجمه - Irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

 

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

 

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك  بررسی روش‌های مقایسه‌ای

شماره      
91
کد مقاله
TXT91
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك  بررسی روش‌های مقایسه‌ای
نام انگلیسی
Garment abrasion strength evaluation: a comparative methods study
تعداد صفحه به فارسی
26
تعداد صفحه به انگلیسی
10
کلمات کلیدی به فارسی
فرآیندهای تولید منسوجات- آزمایش پارچه- پوشاك- سایش- تست آماری- كنترل كیفیت
کلمات کلیدی به انگلیسی
Textile manufacturing processes- Fabric testing- Clothing- Abrasion- Statistical testing- Quality control
مرجع به فارسی
ژورنال بین‌المللی علوم و تكنولوژی پوشاك
دپارتمان علوم و تكنولوژی منسوجات- دانشگاه بیرا اینتریر- پرتقال – مركز تحقیق و توسعه- بارسلونا- اسپانیا – امرالد
مرجع به انگلیسی
Science and Technology
Textile and Paper Materials Research Unit- Department of Textiles Science and Technology- University of Beira Interior-  Portugal-
CSIC – Research and Development Centre- Barcelona- Spain
سال      
2007
کشور        

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك  بررسی روش‌های مقایسه‌ای

 

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك
 بررسی روش‌های مقایسه‌ای
چكیده
هدف – استحكام پارگی پارامتر تاثیرگذار بر روی فرسایش پوشاك در حین پوشش بوده و همچنین فاكتور تعیین كننده عمر مفید پوشاك بشمار می‌آید. لذا هدف، مقایسه راندمان هر روش با توجه به درك نتایج حاصله، شامل توضیح پدیده بواسطه مدل‌های آماری است كه در نهایت تعیین كننده مقاومت سایشی اندازه‌گیری شده از هر روش، به عنوان تابعی از سلامت و اطمینان پارچه با استفاده از پارامترهای آزمایش‌های ساده (FAST)، می‌باشد.
طراحی/ متدولوژی/ شیوه كار ـ شبیه سازی مكانیزم سایش بر روی دستگاه تعیین استحكام سایشی Martindale انجام شد. این دستگاه بر اساس دو روش كار می‌كند: روش كاهش وزن و روش پارگی دو نخ. كاهش وزن متوسط پارچه در میان 4 نمونه تعیین شد (دور in mg/5,000). سایش پارچه در مقابل پارچه پشمی استاندارد و تحت فشارKPa 12 انجام شد. در روش پارگی دو نخ، تعداد سیكل‌های مورد نیاز برای پارگی دو نخ طبق استاندارد تست 112 TM شركت Woolmark تعیین شد.
یافته‌ها ـ بطور كلی مدل بهتری برای تشریح استحكام سایشی، بواسطه پارگی دو نخ، با توجه به پارامترهای (FAST) در مقایسه با مدلهای متعارف وجود ندارد. با این وجود برای پارچه‌های پشمی، مدل جالبی وجود دارد كه متغیرهای FAST و اصلی را با تشریحات گسترده‌تری، همانند سختی خمشی و تركیب پلی‌آمیدی، جمع‌آوری می‌كند. لذا می‌توان نتیجه گرفت كه این پارامتر FAST، نقش مهمی را در رفتار سایشی پارچه‌ها ایفا می‌كند.
اصالت/ ارزش ـ  بواسطه آنكه پیامدهای سایش منجر به تخریب پارچه می‌شود، حاصل آوردن درك بهتر، با شناسایی بهتر مكانیزم‌های مرحله‌ای سایش كه هر دو روش ارزیابی را توضیح دهد، یعنی پارگی دو نخ و كاهش وزن، قابل توجه می‌باشد. هدف از این مبحث جمع‌آوری شرایط برای تعاریف آتی متدولوژی مقایسه‌ای و متدولوژی جامع در خصوص سایش می‌باشد. 

 

كلمات كلیدی: فرآیندهای تولید منسوجات، آزمایش پارچه، پوشاك،‌ سایش، تست آماری، كنترل كیفیت

ارزیابی مقاومت سایشی پوشاك  بررسی روش‌های مقایسه‌ای

 

1- مقدمه
استحكام پارگی بر روی فرسایش و كهنگی پارچه در حین پوشیدن پوشاك تاثیرگذار است و پارامتر تعیین كننده عمر مفید پوشاك است. فرسایش، تغییر پارچه اولیه در حین قرارگیری در معرض عوامل متعدد در حین پوشش است. در زمان سایش اولیه، سطح پارچه به دلیل دگرگونی و تغییر در توزیع پرزها و الیاف سطحی، دچار تغییر می‌شود. سپس، تمام الیاف از سطح پارچه جدا شده و سطح پارچه كاملا صاف می‌شود (روش كاهش وزن). با ادامه فرآیند سایش، ساختمان نخ‌ها دچار تخریب شده و در نهایت پارگی نخ رخ می‌دهد (روش پارگی نخ).
پس از آن، آلن و همكارانش (1980) در طی تست سایش پارچه‌های پشمی با استفاده از دستگاه مارتیندل، اولین پارگی لیف ناشی از فیبریلاسیون كه ناشی از اعمال نیروی كششی، تاب و خمش بر روی الیاف در حین سایش بود را بعنوان استحكام سایشی مشخ نمودند. فرآیند سایش ابتدا از پیوندهای بین ملكولی و پیوندهای بین میكرونایبرها شروع می‌شود. تاثیر ساختارهای نخ و فرآیند تكمیل بر روی استحكام سایشی از طریق توانایی ساختار در برابر اتلاف انرژی سایشی توضیح داده می‌شود. در میان مهمترین خصوصیات ساختاری، وزن پارچه در واحد سطح و تاب نخ ممكن است مدنظر قرار گیرند.
هدف این مقاله، مقایسه اثربخشی و راندمان هر كدام از روش‌ها با استفاده از تعریف پدیده سایش، عمدتا از طریق روش‌های آماری كه تعیین كننده مقاومت سایشی هستند، می‌باشد. این روش‌ها بعنوان تابعی از پارامترهای FAST پارچه شناخته می‌شوند.

 

2- مواد و روش‌ها
1-2. پارچه‌های انتخاب شده
مطالعه جاری با استفاده از 82 پارچه پشمی و مخلوط، 51 عدد فاستونی و 31 عدد پارچه پشمی با خصوصیات ساختاری متفاوت انجام شد. تنها موردی كه در تمام پارچه مشترك بود وجود الیاف پشم می‌باشد. بنابراین پارچه‌های انتخاب شده، تركیب‌های مختلف، انواع نخ و ظرفیت (COT) و بافت و تكمیل متفاوتی داشتند. لذا آنها نماینده پارچه‌های صنعتی مورد استفاده در صنعت پشم می‌باشند.
تكنیك‌های اندازه‌گیری بكار گرفته شده
شبیه سازی مكانیزم سایش بر روی دستگاه مارتیندل و با استفاده از دو روش انجام شد. روش‌های كاهش وزن و پارگی دو نخ. این دستگاه متشكل از چهار هد آزمایش است. نمونه‌های تحت بررسی بصورت لغزشی، تحت فشار معین، در برابر سطح سایشی، بر مبنای دو نوع حركت هارمونیك ساده در صفحه افقی مورد آزمایش قرار گرفتند.
متدولوژی آزمایش مطابق شرح ذیل است: برای هر نمونه پارچه، چهار نمونه پارچه دایره‌ای با قطر mm32 از پارچه مورد نظر جدا شد. این نمونه‌ها در شرایط استاندارد آزمایشگاه نگه داشته شدند و وزن آنها قبل و بعد از سایش 5000 دور اندازه‌گیری شد. میانگین افت وزن در میان چهار نمونه تعیین شد (mg/5000 cy) (ماگول 2000). در حین آزمایش فشار KPa12 به هر نمونه اعمال شد.
3- بحث و نتایج
بهترین معادلات یافته شده برای توضیح استحكام سایشی ـ روش‌های كاهش وزن (RAM) و پارگی دو نخ (RAR) ضرایب همبستگی متناظر (R2)،‌ سطح معنی‌دار (P) در جدول 1 نشان داده شده‌اند (ماگول 2000).
وزن نسبی متغیرهای معادله كه اغلب بیان كننده استحكام پارگی پارچه‌ ـ روش‌های نوار باریك و پارگی ناگهانی می‌باشند در جدول 2 نشان داده شده‌اند.
1-3. بحث درباره معادله پارچه‌های پشمی و فاستونی ـ روش كاهش (افت) وزن
استحكام سایشی (RAM) با كاهش ضخامت (EF100) 100 gf/cm2، زیاد می‌شود. این عدد بیشتر مقدار را برای مقادیر FG در حدود 45N/m داشته، و كمترین مقدار برای ضخامت در  2 gf/cm2، mm2/1 است (ماگول 2000).
2-3. بحث درباره معادله پارچه‌های پشمی ـ روش پارگی دو نخ
استحكام سایشی (RAR) با FG و FHE افزایش می‌یابد (ماگول 2000). افزایش FG ممكن است ناشی از افزایش CoT، TA و m2/وزن پارچه باشد. در حقیقت افزایش این خصوصیات پارچه حركت و جابجایی نسبی نخ‌های تار و پود را مشكل می‌كند. از سوی دیگر در این گروه از پارچه‌های مطالعه شده، افزایش TA (شدت خار زنی و نمدی شدن)، با افزایش PA ناشی از خصوصیات تكمیل پارچه‌های حاوی این نوع الیاف، روبرومی‌شود.
3-3. بحث درباره معادله پارچه‌های پشمی با متغیرهای FAST و كلاسیك ـ روش پارگی دو نخ
استحكام سایشی (RAR) با FG و PA، و با كاهش TL، زیاد می‌شود (ماگول 2000).
ذكر این نكته قابل اهمیت است كه یك مدل جالب با استفاده از متغیرهای كلاسیك و FAST با یكدیگر، استخراج شده است، این مدل بصورت 826/0 = R2 با سه متغیر می‌باشد. مدلی كه بر اساس متغیرهای كلاسیك است دارای 839/0 = R2 و 5 متغیر می‌باشد و مدلی كه بر اساس متغیرهای FAST استخراج شده است دارای 785/0 = R2 و 4 متغیر خواهد بود.
4- نتیجه گیری
ارزیابی استحكام سایشی از طریق روش كاهش وزن جهت تعیین تخریب سطحی پارچه‌ها در حین فرآیند سایش و در زمان پوشیدن، مفید است. برای عموم پارچه‌ها، در گروه FAST متغیرهایی كه بیشترین تاثیر را بر روی سایش می‌گذارند عبارتند از: ضخامت، برآیند منتج شده از پارامترهای ساختاری پارچه و FG. بدین روش، این متغیرهای FAST، بازتاب دهنده تاثیر متغیرهای كلاسیك m2/وزن، نمره نخ (تكس)، تاب نخ، رشته‌های NC و درصد پلی‌استر در نمونه‌هایی كه Po و TA به هم وابسته‌اند، می‌باشند.
1-4. عناوین و تعاریف
 • ضریب تعیین (همبستگی) R2 ، پارامتر آماری برای تعیین مناسب بودن رگرسیون. این پارامتر بیانگر كسری از تغییرپذیری در y است كه می‌تواند با تغییرپذیری در x نیز نشان داده‌ شود.
 • سطح معنی‌دار، P. در آزمون‌های فرض، معیاری برای رد فرضیه صفر وجود دارد. با سطح معنی‌دار كمتر، بیشتر داده‌ها باید از فرض صفر دور شوند تا معنی‌دار باشند.
 • سطح دقت، مقیاس كیفیت 40% R2 < = پایین؛ قابل قبول = 60% < و 40% ³ R2 ؛ 90% < و 60% ³ R2 = خوب‌؛ و 90% ³  R2 = بالا
 • نمره نخ، تكس،‌ بیانگر ظرافت نخ‌ها، تعداد گرم‌ها در 1000 متر طول نخ
 • ضریب تاب،‌CTt ، تاب نخ
 • ضریب بافت،‌ CL تعداد انحناهای نخ بین رو و پشت پارچه در یك راپورت یا تكرار بافت.
 • نوع بافت و TL، رابطه میان تعداد تار و پود در روی پارچه
 • نوع تكمیل، TA شدت پرز در سطح پارچه كه با مقیاس كیفیتی 5-1 بیان می‌شود. عدد (1) به معنی پارچه با سطح صاف و عدد (5) پارچه كاملا پوشیده شده با پرز است.
 • فلوت متوسط، Amed . طول متوسط نخ بین دو نقطه انحناء متوالی در یك راپورت بافت.
 • دانسیته نخ، D . تعداد نخ‌های تار یا پود در یك سانتیمتر طول پارچه
 • فاكتور پوشش،‌ FaC ، رابطه میان نخ و تراكم‌های خطی
 • میزان پیچیدگی (تاری و كدری) (OpacityCoT، نسبت میان فاكتور پوشش پارچه و پارچه‌ای با بیشترین دانسیته نخ
 • متوسط ظرافت لیف و Fi . متوسط قطر لیف به میكرون
 • متوسط تعداد رشته‌های نخ NC . تعداد رشته‌های نخ به هم تابیده شده برای تشكیل نخ
 • تخلخل Po ، حجم هوای محبوس در حجم واحد پارچه
 • جمع شدگی آزاد، FRS. رابطه میان اندازه‌های نمونه پارچه خشك و نمونه خشك شده پس از مرطوب شدن
 • انبساط رطوبتی، FHE . رابطه میان اندازه‌های نمونه پارچه مرطوب و خشك شده بعد از مرطوب شدن
 • قابلیت فرم‌پذیری، FF . پارامتر FAST داده شده با: FF = (F20 – F5) × FB/14.7
 • قابلیت ازدیاد طول، F5, F20, F100 . ازدیاد طول نمونه پارچه با عرض cm5 تحت بار 100، 20 یا g/cm5 بترتیب
 • سختی خمشی، FB . سختی خمشی نمونه پارچه با عرض cm5 ناشی از وزن خود. m2 × C3 × 9.81 × 10-6 / وزن پارچه = FB كه C طول خمش پارچه است.   
 • سختی برش، FG. استحكام نمونه پارچه تحت بار در جهت مورب            FG = 123 × EB5 كه EB5 قابلیت ازدیاد طول پارچه در 5g/cm در جهت   مورب است.
 • ضخامت سطحی، FST. تفاوت ضخامت اندازه‌گیری شده در 2 و g/cm2100
 • ضخامت در حالت آزاد، FSRR. تفاوت ضخامت انداز‌ه‌گیری شده در 2 و g/cm2100 بعد از بخاردهی پارچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.