مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

شماره      
8
کد مقاله
TXT08
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی
نام انگلیسی
Synthetic and Cellulosic Fiber Formation Technology
تعداد صفحه به فارسی
11
تعداد صفحه به انگلیسی
5
کلمات کلیدی به فارسی
الیاف سلولزی- الیاف مصنوعی
کلمات کلیدی به انگلیسی
Synthetic – Cellulosic Fiber
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
سال      
کشور        

 

  
تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی
 بیشتر الیاف فوق به روش اكستروژن(تزریق با فشار بداخل رشته‌ساز) تولید می‌شوند كه بصورت سیال با چگالی زیاد (با پایداری مشابه با عسل سرد شده) بوده و از میان سوارخهای ریز و میله‌ای كه به آن رشته‌ساز می‌گویند عبور می‌كند كه نتیجه آن تولید فیلامنت‌های یكسره و پلیمر نیمه جامد است.
حالت اولیه شكل‌گیری الیاف پلیمری به شكل جامد است لذا باید ابتدا به شكل سیال یكنواخت برای عبور از رشته‌ساز تولید گردد. این كار اغلب ، با ذوب كردن انجام می‌شود البته در صورتی كه پلیمرها ترموپلاستیك مصنوعی باشند(یعنی، در زمان گرم شدن نرم و مذاب ‌شوند) و یا آنكه بوسیله حل شدن در یك حلال مناسب انجام می‌گردد، در صورتی كه پلیمرها غیر ترموپلاستیك باشند.
چنانچه نتوانیم آنها را ذوب یا محلول كنیم باید تحت فرآیند شیمیایی به مشتقات قابل حل یا ذوب آنها دست یابیم. روشهای جدید برای الیاف خاص پلیمری كه ذوب نشده و نامحلول هستند از طریق بدست آوردن مشتقات خاص پیگیری می‌شوند. برای این مواد، مولكولهای سیال كوچك مخلوط و تركیب می‌شوند و در ارتباط بین مولكولی در فرآیند تزریق بر روی رشته‌ساز عمل نموده و الیاف ساخته می‌شوند.
 

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

 

دستگاه رشته‌ساز
روش استفاده از این دستگاه در تولید بیشتر الیاف مشابه است و اصول آن بر اساس یك هد دوش حمام استوار است كه الیاف با فشار مواد مذاب پشت آن خارج می‌شوند. یك رشته‌ساز می‌تواند یك تا چند صد سوراخ داشته باشد و سوراخهای خیلی ظریف آن نسبت به هر گونه ناخالصی و خوردگی فلزات حساس می‌باشد.
                               
تزریق سیال باید با دقت بوده و فیلتر شود(كه برای مواد با خواص سنگین و چگالی كار ساده‌ای نیست) و برخی اوقات رشته‌سازها خیلی گران قیمت تمام می‌شوند چون باید در برابر خوردگی فلزات مقاومت نشان دهند. نگهداری آنها نیز دشوار بوده و باید بر اساس مبانی مشخص و بصورت پیوسته به منظور جلوگیری از سرد شدن و انباشتن مواد در آنها تمیز و پاكیزه نگهداری شوند.
زمانی كه فیلامنت‌ها (الیاف) از رشته‌ساز خارج شوند ، پلیمر مایع ابتدا به حالت لاستیكی و سپس جامد می‌رسد كه اصطلاحا به این فرآیندهای تزریق و جامدسازی فیلامنت‌های یكسره ریسندگی می‌گویند و نباید مفهوم آنرا با ریسندگی قدیمی نساجی اشتباه كرد كه در آن الیاف كوتاه و منقطع برای تهیه نخ به هم تابیده می‌شوند.
چهار روش برای ریسندگی الیاف یكسره و فیلامنت‌ها وجود دارد :
روش مرطوب(تر) ، روش خشك ، روش مذاب و ریسندگی ژل.

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

 

ریسندگی مرطوب(تر ریسی)
این فرآیند از جمله  قدیمی‌ترین روشها می‌باشد كه برای شكل‌گیری الیاف كه بصورت مواد حل شده درون یك حلال هستند تعریف می‌گردد. رشته‌سازها مواد را درون یك حمام مواد شیمیایی می‌ریزند و فیلامنت‌ها به سرعت تشكیل و جامد می‌شوند.
از آنجائیكه محلول مستقیما به مایع واسطه تزریق می‌شود ، این پروسه تشكیل الیاف را اصطلاحا (ترریسی) می‌گویند. الیافی چون آكریلیك ، رایون ، آرامید ، مدآكریلیك، اسپاندكس را می‌توان به این روش تولید نمود.

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

 

ریسندگی خشك (خشك ریسی)
این فرآیند نیز همچنین برای شكل‌گیری الیاف درون یك محیط محلول استفاده می‌شود. ولی به جای شكل‌گیری پلیمر بوسیله رقیق‌سازی یا واكنش‌های شیمیایی ، عملیات    جامد شدن الیاف بوسیله بخار شدن حلال و به كمك جریان هوا یا گاز خنثی صورت می‌گیرد.
فیلامنت‌ها در تماس با مایع تشكیل دهنده نبوده و از اینرو نیاز به خشك سازی را مرتفع ساخته و كار ركاوری محلول را آسان می‌سازد. از این فرآیند می‌توان برای تولید الیافی چون استات ، تری‌استات ، آكریلیك ، مدآكریلیك ، PBI ، اسپاندكس و وینیون استفاده نمود.

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

 

ریسندگی مذاب (ذوب ریسی)
در این روش برای شكل‌گیری الیاف مواد اولیه می‌بایست آنها را ذوب نمود و برای تزریق بداخل رشته‌ساز فرستاد و سپس مستقیما آنها را سرد و جامد نمود. از این دسته می‌توان به الیاف نایلون ، اولنین ، پلی‌استر ، ساران و سولفار اشاره نمود.
الیاف ریسندگی شده به روش فوق می‌توانند بسته به نوع شكل‌ سطح مقطع رشته‌ساز با نامهای دایره‌ای(مدور ، سه‌گوش ، پنج‌گوش ، هشت‌گوش و …) تولید شوند.
الیاف نوع تری‌لوبال (سه‌گوش) انعكاس نور بیشتری دارند و درخشش خیره‌كننده و جذابی برای منسوجات ایجاد می‌كنند.                                                                         
الیاف نوع پنتاگونال(پنج‌گوش) و الیاف میان تهی وقتی در فرش ماشینی بكار روند گرد و خاك و آلودگی كمتری جذب می‌كنند.
الیاف نوع اكتاگونال(هشت‌گوش) درخشش خوبی دارند. الیاف میان تهی با حبس كردن هوا در خود حالت عایق پیدا می‌كنند و خواص سبك بودن آنها بهتر از خواص دیگر آنها است.
جزئیات نمودارهای عملیاتی فرآیند تولید
  • آكریلیك
  • نایلون(پلی‌آمید)
  • پلی‌استر

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

 

ریسندگی ژل
این عملیات یك روش مخصوص برای تولید الیاف با استحكام بیشتر یا خواص ویژه فیبری دیگری می‌باشد.
پلیمر در حین فرآیند تزریق از رشته‌ساز در شكل پایدار یك مایع واقعی نمی‌باشد. به طور كامل جدا نشده ، همانگونه كه ممكن است در یك محلول واقعی باشد، و زنجیره‌های پلیمری با یكدیگر پیوند خورده و در نقاط مختلف در شكل كریستال مایع دیده می‌شوند.
این فرآیند نیروی زنجیره‌ای درونی قویی در فیلامنت‌های حاصله ایجاد نموده كه قادر است به میزان قابل توجهی استحكام انبساطی الیاف را افزایش دهد. در مجموع كریستالهای مایع در طول محور الیاف مرتب شده و به كمك نیروهای برش در حین عملیات تزریق منظم می‌شوند. فیلامنت‌های ایجاد شده با درجه بالای نظم نسبی نسبت به یكدیگر مرتب می‌شوند كه نتیجه آن افزایش استحكام می‌باشد. این فرآیند را می‌توان مشابه ریسندگی خشك و تر توضیح داد كه فیلامنت‌ها ابتدا از مرحله هوا دهی گرم گذشته و سپس سرد می‌شوند كه این كار در یك حمام مایع انجام می‌شود. برخی از پلی‌اتیلن‌های با استحكام بالا و الیاف آرامیدی نیز به روش ریسندگی ژل تولید می‌شوند.
عملیات استرچ كردن و افزایش قابلیت‌های استحكامی ، كشسانی و نظم دهی پلیمرها
به هنگامی كه  الیاف تزریق شده از رشته‌ساز جامد می‌شوند ، حتی در برخی از وضعیت‌ها پس از محكم و سردشدن ، می‌توان با كشیدن آنها در حالتی مناسب (تكسچرایزینگ) استحكام آنها را به مراتب افزایش داد. عملیات كشش باعث كشیده شدن زنجیره‌های مولكولی در كنار هم در یك راستا و مرتب شدن و نظم یافتن آنها در طول محور الیاف می‌گردد كه استحكام قابل توجهی را در نخ ایجاد می‌كند.

تكنولوژی شكل‌گیری الیاف سلولزی و الیاف مصنوعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.