مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 20000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

 

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

شماره      
87
کد مقاله
TXT87
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تاثیر رطوبت بر روی رفتار جذب خاك یا لك شدگی منسوجات
نام انگلیسی
Effect of Humidity on Soiling Behavior of Textiles
تعداد صفحه به فارسی
17
تعداد صفحه به انگلیسی
6
کلمات کلیدی به فارسی
جذب خاك یا لك شدگی منسوجات
کلمات کلیدی به انگلیسی
Humidity on Soiling Behavior of Textiles
مرجع به فارسی
انجمن تحقیقات صنعت منسوجات احمدآباد- هندوستان
مرجع به انگلیسی
Ahmedabad Textile Industry’s Research Association- India
سال      
کشور        

 

تاثیر رطوبت بر روی رفتار جذب خاك یا لك شدگی منسوجات
چكیده
حالت جذب خاك یا چرك گرفتگی و لگ شدگی پارچه‌های پنبه‌ای، پنبه‌ای كراسلینك یا پیوند تقاطعی و پارچه‌های پلی‌استر با استفاده از مدل ذرات و گرد و خاك‌های تركیبی در سطوح مختلف رطوبت نسبی مورد بررسی قرار گرفت. بر این مبنا با استفاده از پارچه‌های جاذب آب برآوردهایی انجام شد. جذب خاك بوسیله روغن با توجه به افزایش رطوبت نسبی تا حدود 65% افزایش یافته و سپس با افزایش بیشتر میزان رطوبت كاهش می‌یابد. ویژگی‌های جذب خاك  یا خاك پذیری پارچه‌های مختلف با مواد یا گرد و خاك روغنی بصورت مرتبه ذیل گزارش شده است: پنبه بیشتر از پنبه كراسلینك و پنبه كراسلینك نیز بیشتر از پلی‌استر. تاثیر رطوبت نسبی بر رفتار جذب خاك پارچه‌های مختلفی كه دارای ذرات اكسید آهن می‌باشند مشخص نشده است. تلاشی جهت تشریح رفتار خاك پذیری تحت میزانهای مختلف رطوبت نسبی برحسب تصویر مولكولی جذب رطوبت در سطح الیاف انجام شده است.
یكی از مهمترین مشكلات در حفظ تمیزی و ظاهر رضایت بخش مواد بكار برده شده در منسوجات جذب خاك یا چرك گرفتگی در طی استفاده، جابجایی و ذخیره سازی می‌باشد. خاك یا ذراتی كه بر روی این مواد جذب می‌شود ممكن است بصورت مایع و یا نیمه جامد نظیر روغن و گریس باشند، همچنین ذرات حاوی مواد گوناگون نظیر گرد و خاك، شن و ماسه و كربن یا تركیبی از آنها نیز در این امر دخیل می‌باشند. این موارد باعث تخریب وضعیت ظاهری پارچه‌ها یا البسه شده و سبب كوتاه شدن دوره استفاده معمولی آنها بواسطه سایش و تمیز نمودن مكرر آنها خواهد شد.

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

 

مضامین تجربی
مواد
در این مطالعه از پارچه پوپلین پنبه‌ای تغییر اندازه داده شده، شسته شده و سفید شده (72/120 تار/ پود در اینچ) به وزن 140.4 g/m2 (4.14 oz/yd2) استفاده شد. پارچه پوپلین پلی‌استر (82/106 تار/پود در اینچ) به وزن 78.3 g/m2  (2.31oz/yd2) با استفاده از كربونیزه كردن پارچه پوپلین پنبه‌ای ـ پلی‌استر با 70% (w/w) سولفوریك اسید آبی مورد استفاده قرار گرفت. منسوج پنبه‌ای كراسلینك نیز از طریق فرآوری پوپلین پنبه‌ای با دی‌‌متیلول دی‌هیدوركسی‌اتیلین اوره (DMDHEU) با استفاده از روال پخت ـ پد ـ خشك و با بهره‌گیری از نیترات روی كاتالیزور گردید. میزان نیتروژن منسوج فرآوری شده كه بوسیله روش كلدال مورد سنجش قرار گرفت 22/1% وزن منسوج بوده است.
ابزارآلات و رویه‌ها
ادوات تجربی بكار برده شده در مطالعات رفتار جذب خاك منسوجات تحت رطوبت نسبی مختلف بصورت شماتیكی در شكل 1 نشان داده شده است. این مورد شامل یك محفظه رطوبت هواگیری شده می‌باشد كه در آن بخشی از شتاب دهنده‌ای كه لایه سایشی آن قبلا جدا شده بود در محفظه مربوطه كه دارای دو جدار می‌باشد (با جداره داخلی ساخته شده از ورقه نسوز) نصب شد كه از یك جعبه مكعبی و پنجره شیشه‌ای همراه با دو سوراخ برخوردار بوده كه در تناسب با عملیات مربوطه فضای كافی با استفاده از دستكش بدون باز كردن درب را در اختیار می‌گذارد.

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

 

ارزیابی خاك
ارزیابی جذب خاك با استفاده از روش اسپكتروفوتومتری و از طریق برآورد انعكاس یا رفلكتانس ناحیه دارای گرد و خاك پارچه‌ها و با بهره‌گیری از اسپكتروفوتومتر Beckman DU انجام شد. مقادیر جذب گرد و مواد روغنی So منسوجات از طریق تفاوت بین Kubelka-Munk مقادیر KQ/KS قبل و پس از انجام عملیات محاسبه شد.
نتایج و مباحث
ویژگی‌های جذب خاك مرتبط با خاك‌های مركب نظیر روغن روانكاری مستعمل بطور دائمی وابسته به اجزای سیال آنها خواهد بود. عمل خاك گرفتگی با استفاده از مكانیسم جذب و از طریق جایگزینی سطح میانی الیاف / هوا با سطح میانی الیاف/ خاك رخ می‌دهد. نیروهای ویسكوز كه در عمل جذب روغن در مواد لیفی در غیاب میدان گرانشی شامل می‌باشند را می‌توان با استفاده از مدل شناخته شده Washburn مهاجرت موئینه‌ای مورد آنالیز قرار داد. این مدل بصورت شماتیكی در شكل 2 نشان داده شده است و شرایط جذب روغن به شرح ذیل است:

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

 

نتیجه گیری
تاثیر رطوبت بر روی رفتار خاك پذیری پارچه‌های پنبه‌ای، پنبه كراسلینك و پلی‌استر با روغن روانكاری مستعمل و ذرات خاك (اكسید آهن) مورد بررسی قرار گرفت. بر این مبنا، ما دریافتیم كه دانسیته خاكهای روغنی با افزایش رطوبت افزایش خواهد یافت و در یك مقدار خاص بحداكثر رسیده و سپس با افزایش بیشتر رطوبت با كاهش روبرو می‌شود، با این حال این تاثیر برای ذرات گرد و خاك مشخص نشده است. وابستگی مشاهده شده دانسیته خاك دارای مواد روغنی با توجه به تفاوت در ذات یا طبیعت لایه‌های رطوبت جذب شده در مقادیر متفاوت رطوبت تشریح می‌شود.

رطوبت رفتار جذب خاك لك شدگی منسوجات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.