مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

مقاومت سایشی جوراب‌

مقاومت سایشی جوراب‌

مقاومت سایشی جوراب‌ – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 28000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

 

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

 

شماره      
93
کد مقاله
TXT93
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
مقاومت سایشی جوراب‌
نام انگلیسی
The abrasion resistance of socks
تعداد صفحه به فارسی
19
تعداد صفحه به انگلیسی
8
کلمات کلیدی به فارسی
سایش- مقاومت پوششی- تست نخ- صنعت پوشاك
کلمات کلیدی به انگلیسی
Abrasion- Wear resistance- Yarn testing- Garment industry
مرجع به فارسی
دپارتمان مهندسی منسوجات- دانشگاه ازمیر- تركیه – امرالد
مرجع به انگلیسی
Department of Textile Engineering- Ege University- Iˆzmir- Turkey; Emerald
سال      
2009
کشور        

 

مقاومت سایشی جوراب‌

چكیده
هدف ـ هدف از این مقاله تشریح خواص نخ و تعدادی از فرآیندهای تكمیل است كه می‌توانند بر روی مقاومت سایشی جوراب‌ها تاثیرگذار باشند.
طراحی/ متدولوژی/ شیوه كار ـ ارزیابی مقاومت سایشی با استفاده از روش (دستگاه) مارتنیدل (Martindale) اصلاح شده بر روی جوراب‌هایی از جنس الیاف (پنبه، پشم، پلی‌استر، پلی‌آمید و PAC (پلی‌اكریل) و مخلوطی از این موارد). اثرات نوع لیف، ‌نمره نخ (برای نخ یك لایه و چند لایه)، فرآیند شانه ‌زنی، فرآیند نرم كردن با سیلیكون و فرآیند مرسریزاسیون بر روی مقاومت سایشی مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها ـ در این مطالعه مشخص شده است كه استفاده از نخ ‌های ضخیم،‌ علاوه بر الیاف پلی‌استر، پلی‌آمید، فیلامنت‌های الاستان (كشسان) در جوراب و استفاده از فرآیند مرسریزاسیون،‌ سبب افزایش مقاومت سایشی جوراب‌ها خواهد شد. مقاومت جوراب‌های پشمی بالاتر از اكریلیك‌ها است.
ارزش/ اصالت ـ برای جوراب‌ها كه در زمره پوشاك‌های ضروری محسوب می‌شوند، راحتی و حفظ و تداوم كیفیت در مدت مصرف آنها از فاكتورهای مهم محسوب می‌شود. مهمترین مساله معنی‌دار سایش است كه به نحو زیادی می‌تواند عمر جوراب را      كاهش دهد. تعیین پارامترهای تاثیرگذار بر روی سایش جوراب هم برای تولید كننده و هم مصرف كننده مفید است.

 

كلمات كلیدی: سایش، مقاومت پوششی، تست نخ، صنعت پوشاك

 

نوع مقاله: مقاله پژوهشی
مقدمه
سایش یك مساله غیر قابل پیشگیری است و معمولا در پاشنه، كف و پنجه جوراب اتفاق می‌افتد. جوراب‌ها با كفش، دمپایی و یا حتی با زمین در حال برخورد و سایش‌ می‌باشند. عمر جوراب‌ها به دلیل سایش و با توجه به تغییر در خواص مكانیكی و كاهش كیفیت كوتاه‌تر می‌شود.
اولین مرحله سایش درگیری گلوله‌های كوچكی است كه ناشی از بیرون آمدن الیاف از سطح پارچه در حین مصرف و شستشو است. بدینسان، اساسا الیافی كه گلوله‌ها را به سطح متصل می‌كنند پاره شده و سبب ایجاد سوراخ‌ می‌شوند. اگر جوراب‌ شامل الیاف مصنوعی با الیاف طبیعی باشد، در حین عملیات مالش، الیاف طبیعی كه خواص مطلوبی را به جوراب می‌دهند از بین رفته و تنها الیاف مصنوعی باقی می‌مانند. این عامل چهره نامطلوبی را به جوراب داده و ضخامت كلی پارچه را كاهش می‌دهد.
تاكنون تعدادی فعالیت پژوهشی در ارتباط با مقاومت سایشی جوراب‌ها انجام شده است. اشخاصی به نامهای ویسنیاك و كرزمینسكا (1987) هم تست‌های  آزمایشگاهی و هم تست‌های كاربردی، به منظور تحقیق مقاومت سایشی هفت نوع مختلف جوراب، متشكل از نسبت‌های مختلف پنبه ـ پلی‌آمید، را به كار گرفتند. آنها از ابزار تست پرزدهی برای مقاومت سایشی استفاده كردند. آنها از زمان سایش نمونه بعنوان فاكتور ارزیابی استفاده كرده و دریافتند كه نتایج تست‌های آزمایشگاهی و كاربردی متفاوت بوده است.

مقاومت سایشی جوراب‌

 

مواد و روش‌ها
مواد
الیاف پنبه ـ اكریلیك، پشم، پلی‌آمید و پلی‌استر عمدتا در جوراب‌ها مصرف می‌شوند. لذا در این تحقیق تاثیر الیاف متداول مصرفی بر روی مقاومت سایشی ارزیابی شد. بدین منظور از نخ‌های لیست شده در جداول 1 تا 6 استفاده شد. جوراب‌ها با ساختار تك جرسه (single jersey) و ماشین مناسب جوراب بافی با تنظیمات بهینه بافته شدند. در حین فرآیند بافت تمام تنظیمات ماشین ثابت نگه داشته شد.
روش‌های آزمایش
در این مطالعه مقاومت سایشی بر روی دستگاه مارتنیدل اصلاح شده طبق استاندارد (2001) 13770:2001 EN (شكل 1) اندازه‌گیری شد.

مقاومت سایشی جوراب‌

 

بحث و نتایج
تاثیر پارامترهای نخ بر روی مقاومت سایشی
جدول 1، مقاومت سایشی جوراب‌های بافته شده با نخ‌های 100% پنبه‌ای را نشان می‌دهد كه دارای نمره نخ ضریب تاب و تعداد لای متفاوت بوده و در سیستم ریسندگی متفاوتی ریسیده شده‌اند.
این نتایج نشان می‌دهند كه تعداد مالش‌ها (تعداد دورها) برای یك سوراخ و مقادیر مقاومت سایشی زمانی افزایش می‌یابند كه نخ‌های ضخیم‌‌تری مصرف می‌شوند. با استفاده از نخ‌های چند لا به این دلیل كه نخ‌های چند لا ضخیم‌ترند، مقاومت سایشی زیادتری می‌شود. در این گروه تفاوت‌ها از نظر آماری معنادار می‌باشند. طبق نتایج، تاثیر فرآیند شانه‌زنی در تولید نخ بر روی مقاومت سایشی جوراب‌ها معنادار نخواهد بود.

مقاومت سایشی جوراب‌

 

تاثیر نسبت پنبه/ پلی‌آمید بر روی مقاومت سایشی
نخ‌های فیلامنتی به دلیل استحكام كششی بالا كه منجر به افزایش مقاومت سایشی و طول عمر جوراب می‌شوند، در صنعت جوراب بافی عمدتا مصرف بالایی دارند. در طول عمر جوراب، الیاف طبیعی از سطح جوراب جدا شده و تنها نخ‌های فیلامنتی باقی می‌مانند. این پدیده به نازك شدن معروف است. در این تحقیق جوراب‌ها با استفاده از مقادیر متفاوت نخ‌های پنبه و فیلامنت‌های پلی‌آمید (جدول 2) بافته شدند. نخ‌های پنبه‌ای و فیلامنتی از راهنماهای جداگانه نخ به سمت سوزن‌ها در ماشین جوراب بافی تغذیه شدند. برای تعیین تاثیر نخ كشسان (الاستیك)، نتایج سایش جوراب‌های بافته شده با 98% نخ پلی‌آمید و 2% نخ الاستان و نخ 100% پلی‌آمید با یكدیگر مقایسه شدند.
تاثیر نسبت مخلوط پنبه/ پلی‌استر بر روی مقاومت سایشی
در این تحقیق نسبت‌های مخلوط متفاوت نخ‌های پنبه ـ پلی‌استر كه اغلب در صنعت مصرف می‌شوند، تست شد كه نتایج آن در جدول 3 نشان داده شده است. الیاف پلی‌استر در حین فرآیند ریسندگی با پنبه مخلوط شدند. لذا در حین تست‌های «نازك شدن» مشاهده نشد. تعداد مالش‌ها در جهت پاره شدن نخ به منظور ایجاد سوراخ بعنوان فرآیند مرحله آخر تست در نظر گرفته شد. نتایج نشان می‌دهند كه مقاومت سایشی با افزایش نسبت پلی‌استر، به دلیل استحكام كششی و مقاومت خمشی بالاتر الیاف پلی‌استر، به صورت معنی داری زیاد  می‌شود (شكل 5).
تاثیر نسبت مخلوط پشم/ اكریلیك بر روی مقاومت سایشی
مخلوط‌های پشم/ اكریلیك عمدتا در زمستان انتخاب می‌شوند. جدول 4 نتایج سایش جوراب‌ها از نخ‌های متفاوت پشم/ اكریلیك را نشان می‌دهد. مقایسه نمونه‌های بافته شده با پشم 100% و اكریلیك 100% نشان می‌دهد كه مقاومت سایشی جوراب‌های پشمی به صورت معنی داری بیشتر از انواع اكریلیكی است (شكل 6). هر چند تفاوت سایش میان نمونه‌های 50/50 پشم/ اكریلیك و 100% اكریلیك معنی دار نیست.
تاثیر نرم كننده‌ها بر روی مقاومت سایشی
برای احساس نرمی بیشتر، نرم كننده‌های سیلیكونی در جوراب‌ها استفاده می‌شوند. به منظور تعیین تاثیر نرم كننده‌ها بر روی مقاومت سایشی، نمونه‌هایی با و بدون نرم كننده‌ها مقایسه شدند.
تاثیر فرآیند مرسریزاسیون بر روی مقاومت سایشی
ظاهر روشن‌تر (شفاف‌تر) در منسوجات با فرآیند مرسریزاسیون حاصل می‌شود. برای تعیین تاثیر این فرآیند بر روی مقاومت سایشی، جوراب‌ها از نخ‌های شانه شده و شانه شده مرسریزه شده با نمره‌های متفاوت مورد تست قرار گرفتند (جدول 6).

مقاومت سایشی جوراب‌

 

نتایج
مطالعه جاری نشان دهنده آن است كه مقدار مقاومت سایشی جوراب با توجه به تعدادی از فاكتورها قابل افزایش است: استفاده از نخ ضخیم‌تر، افزودن پلی‌آمید به بافت، افزودن نخ‌های الاستیك (كشسان) به بافت‌،‌ افزایش نسبت پلی‌استر در نخ‌های پنبه/ پلی‌استر. تاثیر فرآیند ریسندگی بر روی مقاومت سایشی جوراب‌ها معنی دار نیست. مقاومت جوراب‌های پشمی از اكریلیكی بیشتر است و نسبت پشم در نمونه‌های پشمی/ اكریلیكی تاثیر مثبتی بر روی مقاومت سایشی دارد. مقاومت سایشی در حین فرآیند مرسریزاسیون افزایش و با استفاده از نرم كننده‌های سیلیكونی كاهش می‌یابد.

مقاومت سایشی جوراب‌

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.