مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

وابستگی های مرتبط با رنگ – احساس تجربه قبلی و اولویت های شخصی

وابستگی های مرتبط با رنگ – احساس تجربه قبلی و اولویت های شخصی

وابستگی های مرتبط با رنگ – احساس تجربه قبلی و اولویت های شخصی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه علوم اجتماعی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده علوم اجتماعی - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
16
کد مقاله
SOC16
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
وابستگی های مرتبط با رنگ – احساس تجربه قبلی و اولویت های شخصی
نام انگلیسی
Color-emotion associations: Past experience and personal preference
تعداد صفحه به فارسی
12
تعداد صفحه به انگلیسی
4
کلمات کلیدی به فارسی
رنگ، احساس
کلمات کلیدی به انگلیسی
Color, emotion
مرجع به فارسی
نشست بین المللی فرآیندها و پیوستگی های مرتبط با رنگ AIC
دپارتمان منسوجات، کالاهای تجاری و تزئینات داخلی، دانشگاه جورجیا، ایالات متحده
مرجع به انگلیسی
AIC  Color and Paints, Interim Meeting of the International Color Association, Proceedings – Department of Textiles, Merchandising, and Interiors
The University of Georgia
سال
2004
کشور
ایالات متحده
 
وابستگی های مرتبط با رنگ احساس
 تجربه قبلی و اولویت های شخصی
 نشست بین المللی فرآیندها و پیوستگی های مرتبط با رنگ AIC
دپارتمان منسوجات، کالاهای تجاری و تزئینات داخلی، دانشگاه جورجیا، ایالات متحده
 2004
 
چكیده
این مطالعه وابستگی های مربوط با رنگ- احساس و دلایل مرتبط با واكنش های احساسی در رابطه با رنگ ها را مورد بررسی قرار می دهد. بر این مبنا 10 رنگ فامی كاملا اشباع شده از سیستم رنگ Munsell انتخاب شدند كه شامل رنگ های قرمز، زرد، سبز، آبی، ارغوانی، زرد- قرمز،‌ سبز- زرد، آبی- سبز، ارغوانی- آبی و قرمز- ارغوانی می باشند. صرفه نظر از این ده گروه رنگ ها، 3 بی فام / بی رنگ (سفید، سیاه و خاكستری) نیز مورد استفاده قرار گرفتند. این نمونه شامل 98 دانشجوی داوطلب دانشگاهی از موسسه دولتی در ناحیه جنوب شرق ایالات متحده می باشند. نتایج مشخص نمود كه   رنگ های اصلی، بالاترین میزان دلایل احساسی مثبت را تشکیل می دهند و پس از آنها رنگ های سطح میانی و رنگ های بی فام قرار دارند. نشان پردازی یا نماد گری رنگ ها به نظر در این مفهوم جلوه می نماید كه چگونه هر یك از افراد می توانند رنگها را با دیگر چیزها، موضوعات یا فضای فیزیكی نسبت دهند. به طور مثال، رنگ قرمز- ارغوانی،‌ در ارتباط با رنگ شراب قرمز، آلو، لباس ساق دوش عروس یا رنگ اتاق خواب می باشد. به طور كلی، احساسات مرتبط با رنگ به میزان زیادی در ارتباط با اولویت های شخصی و تجربه گذشته هر فرد با آن رنگ خاص می باشد.
  1. مقدمه
رنگها را می توانیم به احساسات و هیجانات خود نسبت دهیم. به طور مثال، رنگ آبی در ارتباط با راحتی و امنیت،‌ رنگ پرتقالی مرتبط با پریشانی و اندوه، رنگ زرد نشانه بشاشیت، رنگ ارغوانی نشانگر وقار Ballast، 2002، Mahnke ،1996) می باشد. رنگ قرمز دارای دو تاثیر مثبت و منفی می باشد، نظیر تاثیر فعال بودن، قدرتمندی و عاطفی یا احساساتی،‌ اما از طرف دیگر ممكن است معرف یك حالت پرخاشگرانه، خونین، خشمناك و شدید باشد. رنگ سبز از تاثیری آرامش بخش و استراحت گونه ای برخوردار می باشد. به علاوه این رنگ نیز می تواند دارای دو تاثیر مثبت و منفی باشد نظیر آرامش، سادگی یا حالت طبیعی داشتن و به طور معكوس خستگی و احساس گناه (Davey، 1998، Linton، 1999).
در مطالعه ای كه نسبت به بررسی ارتباطات بین رنگ و احساس انجام شد، Boyatzis و Varghese (1994) دریافتند كه رنگ های روشن (نظیر زرد، آبی) در ارتباط با احساسات مثبت هستند (نظیر شادی و احساس قدرت) و رنگ های تیره (نظیر سیاه و خاكستری) احساسات منفی را تداعی می كنند (نظیر اندوه، خشم، یا رنجش خاطر). Hemphill (1996) همچنین دریافت كه رنگ های روشن استنباط كننده عمدتا ارتباطات احساسی مثبت می باشند، در حالیكه رنگ های تیره ارتباطات احساسی منفی را به تصویر می كشند، كه خود مؤكد نتایج حاصله به وسیله Boyatzis و Varghese (1994) می باشد. با این وجود، Saito (1996) دریافت كه رنگ تیره ممكن است تداعی كننده هر دو حالت مثبت و منفی در بین موضوعات ژاپنی باشد و رنگ تیره غالبا به عنوان یك رنگ مطلوب برای افراد جوان مطرح است.
با وجود آنكه تاثیر رنگ بر روی احساسات ما به میزان قابل توجهی مورد بررسی قرار گرفته است، بسیاری از مطالعات نتوانسته اند از نمونه های رنگی حاصله از یك سیستم استاندارد رنگ بهره جویند (Boyatzis و Varghese، 1994؛ Hemphill، 1996)، در حالیكه مطالعات دیگر واكنش های افراد در برابر اصطلاحات لفظی مربوط به رنگ (نظیر «قرمز»، «آبی») را به جای كاربرد محرك اصلی رنگ نشان داده اند. به علاوه، مطالعات متعددی نیز از کاربردهای انطباق “رنگ- احساس” سخن به میان آورده اند. انطباق رنگ ها (نظیر قرمز،‌ آبی) به برخی از احساسات خاص (نظیر شادی، غم) ممکن است منجر به ارزیابی های محدودی در زمینه واكنش به رنگ شود.
هدف از این مطالعه بررسی ارتباطات مربوط به “رنگ- احساسات” بین دانشجویان كالج می باشد، بر این مبنا رنگ های مرجع از نمونه های سیستم رنگ استاندارد Munsell تهیه شده و دلایل      واكنش های احساسی دانشجویان در برابر هر رنگ مورد بررسی قرار گرفته است.
 
  1. روش
98 دانشجوی داوطلب دانشگاهی (44 مرد و 54 زن) در این مطالعه شركت نمودند . از آنها درخواست شد تا آنكه پاسخ های احساسی خود را در خصوص 5 رنگ اصلی (شامل قرمز، زرد، سبز، آبی، ارغوانی) نشان دهند، به علاوه از آنها خواسته شد تا نسبت به بیان احساس خود در مورد رنگ های سطح میانه (نظیر زرد- قرمز، سبز- زرد، آّبی- سبز، ارغوانی- آبی و قرمز- ارغوانی) و همچنین سه رنگ فامی (سفید، خاكستری و سیاه)، با توجه به دلایل آنها در زمینه انتخاب این رنگ ها، اقدام نمایند.    مشخصه های Munsell در جدول 1 نشان داده شده است.
جدول 1 مشخصه و ویژگی های Munsell
رنگ
Munsell
قرمز
5R 5/14
زرد
7.5Y 9/10
سبز
2.5G 5/10
آبی
10B 6/10
ارغوانی
5P 5/10
زرد- قرمز
5YR 7/12
سبز- زرد
2.5GY 8/10
آبی- سبز
5BG 7/8
ارغوانی آبی
7.5PB 5/12
قرمز ارغوانی
10RP 4/12
سفید
N/9
خاکستری
N/5
سیاه
N/1
 رنگ های نمونه با استفاده از  نرم افزار  Freehand  نگارش 10.0 تهیه شدند، كه در آن از    مشخصه های رنگ Munsell در برنامه كامپیوتری استفاده شده است. هر نمونه رنگ (به ابعاد 10 سانتی متر * در 12 سانتی متر) در وسط صفحه كامپیوتر در یك زمان نشان داده شد. ترتیب نمایش نمونه رنگ ها به صورت تصادفی برای شركت كنندگان مشخص گردید. دانشجویان تنها اجازه داشتند تا یك مورد از احساسات خود را برای هریك از رنگ ها بیان دارند. هر مرحله آزمایشی حدود 10 دقیقه طول كشید.
  1. نتایج
بر مبنای نتایج حاصله از پاسخ های دانشجویان،‌ رنگ سبز بالاترین میزان احساسات مثبت را به خود اختصاص داد (9/95 درصد)،‌ كه شامل احساسات استراحت یا تمدد اعصاب، و در پی آن احساس خوشحالی، راحتی، صلح و صفا یا آرامش و امید می باشد. رنگ سبز در ارتباط با طبیعت و درختان متصور می شود و بنابر این بوجود آوردنده احساسات راحتی و آرامش بخش و تصلی دهنده می باشد. رنگ زرد به طور كلی به عنوان رنگ انرژی زا و تحریك كننده احساسات مثبت به شمار آمده است. (9/93درصد)، شامل شادی و هیجان، چرا كه این رنگ در ارتباط با خوشید و زمان تابستان می باشد. بالاترین پاسخ بعدی مثبت برای رنگ آبی در نظر گرفته شد (6/79درصد) و در پی آن رنگ قرمز و ارغوانی (3/64 درصد، هركدام) مشخص گردیدند. رنگ آبی تداعی کننده اقیانوس یا آسمان است و از اینرو در بردارنده احساس مربوطه به تمدد اعصاب و آرامش می باشد. رنگ قرمز نه تنها در ارتباط با عشق و رمان یا داستان های عاشقانه است، بلكه می تواند مرتبط با شرارت و خون ریزی نیز تلقی شود. یكی از پاسخ دهندگان نیز اینگونه اظهار داشت كه رنگ قرمز وی را به یاد روز والنتاین (روز عشاق) و شكل قلب می اندازد. داوطلب دیگری بیان داشته است كه این رنگ وی را به یاد زیرپوش قرمز        می اندازد. ویژگی های مثبت رنگ ارغوانی به طور عمده در ارتباط با كودكان و خنده تلقی شده است، در حالیكه دلایل مطرح شده برای واكنش های منفی در زمینه رنگ ارغوانی به طور سازگاری نشان دهنده آن است كه رنگ ارغوانی به عنوان یك رنگ مطلوب به حساب نمی آید.
در بین رنگ های سطح میانی، رنگ آبی- سبز معرف بالاترین میزان پاسخ های مثبت (6/81 درصد)  می باشد و در پی آن رنگ های قرمز – ارغوانی (5/76%)، زرد- قرمز (4/75%) و ارغوانی- آبی (3/65%)       قرار گرفته اند. در مقابل، رنگ سبز- زرد معرف بالاترین میزان (4/71 درصد ) از پاسخ های احساسی منفی است چرا كه این رنگ معرف احساس مریضی و حس تنفر و بیزاری می باشد.
برای رنگ های فامی، رنگ سفید میزان زیادی از پاسخ های مثبت را حاصل آورده است (2/61 درصد)، در مقایسه با تنها 4/19 درصد و 1/7 درصد پاسخ های مثبت برای رنگ های تیره و خاكستری به ترتیب. رنگ سفید در ارتباط با احساسات بی گناهی، صلح و امید به تصویر كشیده شده است چرا كه این رنگ برخی از پاسخ دهندگان را به یاد عروس، برف، کبوتر و پنبه می اندازد. دلایل مطرح شده برای پاسخ های احساسی منفی برای رنگ سفید معرف آن هستند كه رنگ سفید تداعی كننده احساسات تنهایی و ملالت یا خستگی است. رنگ تیره نیز همچنین تحریك كننده احساسات منفی نظیر افسردگی و پریشانی، ترس و خشم می باشد چرا كه این رنگ در ارتباط با عزاداری و حوادث حزن انگیز می باشد. ویژگی های مثبت رنگ سفید پرمایگی یا غنی بودن آن، توانگری و قدرت می باشد. به علاوه این رنگ برخی از پاسخ دهندگان را به یاد لباس های رسمی مردانه و جامه های بلند زنانه یا  لباس های شب می اندازد. دلایل مطرح شده برای پاسخ های احساسی منفی به رنگ خاكستری نیز معرف آن است كه این رنگ بیشتر مشخص كننده آب و هوای بد و معرف احساسات حزن، افسردگی و ملالت می باشد.
 
  1. مباحث
نماد رنگ را می توان در این مضمون بطور آشکار مورد بررسی قرار داد كه چگونه هر یك از افراد    رنگ ها را در ارتباط با چیزها، موضوعات یا فضای فیزیكی تصور می نمایند. به طور مثال، در مطالعه جاری، رنگ زرد- قرمز در ارتباط با رنگ پاییز یا هالوین ‌می باشد. یكی از پاسخ دهندگان اظهار داشته است كه رنگ زرد – قرمز وی را خوشحال می سازد چرا كه این رنگ معرف اتوبوس های مدرسه و زمان كودكی وی می باشد. به علاوه، رنگ آبی- سبز در ارتباط با نه تنها اقیانوس و آسمان است، بلكه برای برخی از پاسخ دهندگان یادآوردنده برخی از اشیای خاص همانند خمیر دندان می باشد. برخی نیز رنگ تیره را در ارتباط با «قدرت» دانسته و اظهار داشته اند كه این رنگ آنها را به یاد ماشین های مسابقه عالی می اندازد. رنگ تیره نیز برخی از پاسخ دهندگان را در یك حالت پیچیده فرو برده و آنها را به یاد «مد و لباس» می اندازد. با این وجود، پاسخ دهنده دیگری اظهار نموده است كه رنگ تیره وی را غمگین ساخته و او را به یاد مراسم عزا می اندازد كه در آن غالبا مردم سیاه می پوشند. بنابراین، احساسات مربوط به رنگ به صورت كاملا زیادی وابسته به خصوصیات فردی و اولویت های شخصی   می باشد و علاوه بر این تجربه گذشته شخصی با توجه به یك رنگ خاص نیز در این زمینه نقش قابل توجهی را ایفا خواهد نمود. تكرار این مطالعه در مؤسسات مختلف می تواند درك بیشتری را در این زمینه به ما اعطا نماید. مطالعاتی را می توان در مناطق مختلف انجام داد تا الگوهای مشابه یا متمایز در زمینه ارتباطات احساسی دانشجویان در خصوص رنگ ها را تعیین نمود.
به علاوه، عرف ها یا عادت های مربوط به رنگ ممكن است از یك جامعه به جامعه دیگر متفاوت باشند. یكی از مثالهای كاملا شناخته شده در این زمینه دو رنگ فامی سیاه و سفید می باشد. مرگ و عزا در ارتباط با رنگ تیره در سنت های غربی شایع است، در حالیكه در چین رنگ مرگ سفید می باشد. در مطالعه جاری، رنگ تیره در ارتباط با نه تنها صداقت، قدرت و توانمندی بوده است، بلكه این رنگ     می تواند مرتبط با مرگ، عزا و رخدادهای غم انگیز نیز باشد. تحقیقات بین فرهنگی نیز در این زمینه راهگشا خواهد بود و مشخص کننده آن است كه چگونه تفاوت های فرهنگی در ارتباط با وابستگی های مرتبط با رنگ- احساس نقش قابل توجهی را در این زمینه ایفا می نماید.
 
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.