مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

پیشرفت مدیریت ریسك عملیاتی

پیشرفت مدیریت ریسك عملیاتی

پیشرفت مدیریت ریسك عملیاتی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه حسابداری

مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.
مقالات ترجمه شده حسابداری - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
4
کد مقاله
ACC04
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
پیشرفت مدیریت ریسك عملیاتی
نام انگلیسی
Advancing Operational Risk Management
تعداد صفحه به فارسی
46
تعداد صفحه به انگلیسی
28
کلمات کلیدی به فارسی
ریسك عملیاتی ، تكنولوژی اطلاعات ، مدیریت
کلمات کلیدی به انگلیسی
Operational Risk , Information technology , Management
مرجع به فارسی
بانك ژاپن
مرجع به انگلیسی
Bank of Japan
قیمت به تومان
10000
سال
2005
کشور
ژاپن
پیشرفت مدیریت ریسك عملیاتی
سپتامبر 2005 بانك ژاپن
 
1- مقدمه
محیط عملیاتی موسسات مالی در طی سالیان اخیر به میزان قابل ملاحظه‌ای تغییر كرده است. خصوصی‌سازی یا گسترش عدم تصدی‌گری دولت بر مشاغل باعث بوجود آمدن و تشویق برای ایجاد مشاغل گوناگون گردیده و موجب شده است تا تكنولوژی‌های مالی به صورت پیچیده‌تری عرضه گشته و از تكنولوژی اطلاعات (IT) و استفاده از منابع شركتهای دیگر (Outsourcing) بطور گسترده‌ای استفاده شود. علاوه بر این، مباحث بین‌المللی باعث مطرح گشتن ریسك عملیاتی شده و اكنون لازم می‌باشد تا اقدام به تخصیص سرمایه تحت چارچوب بیسل 2،‌ كه در اواخر سال مالی 2006 ارائه خواهد گردید اقدام نمود. این تغییرات موجب می‌شود تا موسسات مالی نسبت به توسعه مدیریت ریسك عملیاتی خود اقدام نمایند.
فصلهای بعدی مسائل مرتبط با مدیریت ریسك عملیاتی را مطرح نموده و به وسیله موارد ارائه شده، كه در آن موسسات مالی داخلی و آن سوی دریاهای مختلف نسبت به اتخاذ دیدگاههای پیشرفته اقدام می‌نمایند، به ارزیابی این مسائل می‌پردازد. هدف ما استفاده از آیتمهای ارائه شده در این مقاله جهت مباحثه در خصوص مدیریت ریسك عملیاتی و پیشرفت آن در بررسی‌های درون سازمانی و نظارتهای برون سازمانی موسسات مالی منفرد می‌باشد.
این مقاله به صورت زیر دسته‌بندی گردیده است. فصل2 تشریح كننده خصیصه‌های ریسك عملیاتی بوده  و همچنین  دلایل این موضوع  كه چرا نیاز به پیشرفت مدیریت ریسك عملیاتی می‌باشد را مورد بررسی قرار می‌دهد. در فصول بعد، خلاصه‌ای از تلاشهای صورت گرفته جهت پیشبرد مدیریت ریسك عملیاتی معرفی می‌شود و در پی آن نظرات محسوسی نظیر تاسیسبخش مدیریت ریسك عملیاتی (فصل3)، تعیین كمیت ریسك عملیاتی (فصل4)، و مشخص‌سازی و ارزیابی ریسك عملیاتی، غیر از موارد مختلف با تعیین كمیت، را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
2- خصیصه‌های ریسك عملیاتی و نیاز برای پیشبرد مدیریت ریسك عملیاتی
 
الف : ریسك عملیاتی چیست؟
هیچگونه تعریف واحدی از ریسك عملیاتی وجود ندارد، اما تعریف به كار گرفته شده در چارچوب بیسل2 در این مقاله مورد استفاده قرار گرفته شده است: «خطر از زیان دیدگی ناشی از فرآیندهای درون سازمانی شكست خورده یا ناكافی، اشخاص و سیستمها، یا  ناشی از حوادث خارجی». بطور خاص، ریسك عملیاتی، جمعا به آن دسته از خطرهایی اشاره می‌كند كه ناشی از عملیات دستی (شامل خطر اختلاس یا حیف و میل)، سیستمهای كامپیوتری و اطاعت از فرامین خاص می‌باشد.
در مقایسه با انواع دیگر خطرها‏، ریسك عملیاتی دارای خصیصه‌های زیر می‌باشد:
 • اشكال تجسم ریسك
بغیر از انواع دیگر خطر، ریسك عملیاتی صرفا در قالب زیانهای مستقیم یا قابل مشاهده (یا كاهش سود) تجسم نمی‌شود. بطور مثال، این مورد ممكن است به ضرر و زیانهای غیر مستقیم (یا كاهش سود) از طریق تخریب شهرت و اعتبار بیانجامد. همچنین مواردی نظیر عدم كاركرد درست سیستم كامپیوتری در كار می‌باشد كه در اینگونه از ضرر و زیانها نه تنها گروههای درگیر در عملیات زیان می‌بینند بلكه گروههای شخص ثالث نظیر مشتریان و دیگر موسسات مالی نیز آسیب خواهند دید. بنابراین، به هنگامی كه دست به پیاده‌سازی ریسك عملیاتی می‌زنیم مشخص‌سازی ضرر و زیانهای حاصله آسان نبوده و این ضرر و زیانها می‌تواند منجر به بروز ضرر و زیان غیر مستقیم به گروههای ثالث شود.
خطر عملیاتی می‌تواند برحسب تكرار و شدت حوادث ناشی از ضرر و زیان به دو دسته تقسیم شود. دسته اول شامل مشكلاتی با مقیاس كوچك بوده كه تقریبا به صورت مكرر تكرار می‌شوند. نظیر خطاهای دفتری (خطاهایی در جمع موارد اندكی از پول و یا خطاهای پرداخت در باجه‌های یك بانك) و خطرات كوچك یا فرعی در ترمینالهای كامپیوتری. نوع دوم نیز شامل خطاهایی است كه اغلب روی نداده ولی در صورتی كه روی دهند دارای پیامدهای حاد می‌باشند. نمونه‌های این خطا شامل موارد زیر است: اشكال در سیستمهای كامپیوتری، بلایای طبیعی نظیر زلزله‌های شدید، حملات تروریستی، و موارد كلاهبرداری‌های وسیع مانند موردی كه در بانك اعتباری و بین‌المللی بازرگانی (BCCI) در شعبه نیویورك بانك دایوا روی داده و در دهه 1990 آشكار گردید. بواسطه این خصیصه‌ها، توزیع خطاها ناشی از پیاده‌سازی ریسك عملیاتی همانگونه كه در نمودار 2 مشخص می‌باشد دارای دنباله‌ بزرگی می‌باشد.
2- عوامل پیاده‌سازی ریسك
ضررهای برخی از ریسكها را معمولا می‌توان مشخص نمود. به طور مثال، نوسانات نرخ بهره در مورد ریسك بازار و تغییرات میزان اعتبار وام‌گیرندگان در مورد خطر اعتبار. در مورد ریسك عملیاتی، با این وجود، معمولا بر شمردن فاكتورهای بوجود آورنده چنین خطراتی آسان نبوده و اغلب تنها در صورتی كه چندین فاكتور به صورت همزمان در كار باشند می‌توان این فاكتورها را برشمرد. بطور مثال اجازه دهید تا در نظر بگیریم كه اطلاعات یك مشتری از یك موسسه مالی به بیرون سرایت كرده است. در چنین موردی، چندین فاكتور را می‌توان مورد توجه قرار داد كه شامل عدم داشتن مشورتهای لازم و راهنمائیهای كارساز برای مدیریت اطلاعات مشتریان، عدم محافظت كافی از اطلاعات مشتری و ممانعت از توزیع آن و همچنین عدم داشتن انضباط مناسب از سوی كاركنان.
معمولا پیاده‌سازی ریسك عملیاتی به هنگامی است كه تمامی موارد زیر بصورت توام روی می‌دهد.
بنابراین، با توجه به این خصیصه‌ها به هنگام پیاده‌سازی مدیریت ریسك عملیاتی می‌بایست به نكات زیر توجه كرد:
3- نگرشی بر تلاشهایی جهت پیشبرد مدیریت ریسك عملیاتی و تاسیس بخش مدیریت ریسك عملیاتی
الف : نگرشی بر تلاشهای انجام شده جهت پیشبرد مدیریت ریسك عملیاتی
موسسات مالی، مخصوصا بانكهای عمده، برای مواجه با مسائل فوق‌الذكر در خصوص مدیریت ریسك عملیاتی دیدگاههای گوناگونی را به كار گرفته‌اند.
بخشهای بعد نكات كلیدی اجرای این دیدگاهها را با توجه به یافته‌های درونی و برونی بانك و موارد مختلف مربوط به موسسات مالی اروپایی و آمریكایی، مورد بررسی قرار می‌دهد.
ب : استقرار یك بخش مدیریت عملیاتی
 به منظور بالا بردن سطح مدیریت ریسك عملیاتی برای كل موسسه و كاهش خطرات ناشی از آن بین بخشهای آن موسسه، تاسیس یك بخش مسئول مدیریت ریسك عملیاتی گسترده با داشتن عملكردهایی كه در زیر تشریح گردیده، مهم و كارگشا می‌باشد.
 • برنامه‌ریزی چارچوب مدیریت ریسك عملیاتی برای كل موسسه
 • جمع‌آوری و آنالیز اطلاعات در خصوص حوادث، رخدادها یا دیگر مشكلات نظیر عدم كاركرد مناسب سیستم كامپیوتری و خطاهای دفتری یا اداری كه در هر بخش می‌تواند روی دهد و نهایتا گزارش این خطاها به مدیریت.
 • بررسی كفایت و ثبات فرآیندها و رویه‌های مرتبط با ریسك عملیاتی نظیر راهنمایی‌های درون ‌سازمانی عملیات برای كلیه بانكها وبخشها.
 • تقاضای تهیه گزارشات از هر بخش و یا داشتن بازدیدهای درون سازمانی و ارزیابی و راهنمایی موقعیت مدیریت ریسك عملیاتی در هر بخش براساس نتایج فوق‌الذكر.
نكته حائز اهمیت آن است كه بخشی كه مسئول مدیریت گسترده ریسك عملیاتی در یك سازمان می‌باشد نباید درگیر مسائل دیگری نظیر فروش و یا عملیاتهای دیگر مثل دریافت و پرداخت، مدیریت مسائل نقدی و امنیتی و موراد مختلف با توسعه و عملیات سیستمها شود. این امر به واسطه اجتناب از درگیری منافع محتمل بین برآوردهای مدیریت ریسك و برای توسعه سوددهی و كاهش هزینه‌ها می‌باشد.
4- مشخص كردن كمیت ریسك عملیاتی
الف : هدف كمیت‌پذیری ریسك
كمیت ریسك عملیاتی برنامه‌ای است كه از طریق آن از نظر كمی خصیصه‌های برجسته ریسك عملیاتی هر موسسه مالی مشخص می‌شود. این امر باعث پیشبرد مدیریت ریسك و فرآیند ارزیابی تجاری به شرح زیر می‌گردد.
1- مشخص‌سازی نكات برجسته ریسك عملیاتی
ریسكهای حاد در بخشها و مشاغل خاص با استفاده از ریسك عملیاتی كمی دوره‌ای، انجام آنالیزهای دوره‌ای و مقایسه میزان ریسك بوسیله بخش یا شغل خاص مشخص و تعیین می‌شوند.
2- تامین یك میانجی سرمایه‌ای مناسب
ریسك عملیاتی برای كل موسسه به گونه‌ای مشخص می‌شود كه موسسه می‌تواند نسبت به تامین میانجی سرمایه‌ای لازم جهت مقابله با هرگونه ضرر و زیانی كه ممكن است در نتیجه پیاده‌سازی ریسك روی دهد اقدام كند.
3- مشخص نمودن تقدم مدیریت ریسك
با توجه به منابع انسانی محدود و بودجه اختصاص یافته به مدیریت ریسك اقداماتی جهت ارتقای مدیریت ریسك مدنظر بوده كه می‌بایست بر مبنای حق تقدم برای بخشها و قسمتهای تجاری مشخص شده با ریسك بالا از طریق نتایج كمی‌سازی تعیین و اجرا گردد.
4-  انگیزه‌هایی برای ارتقای مدیریت ریسك
هزینه‌های مرتبط با میانجی بودجه كه برای ریسك عملیاتی تخصیص یافته (هزینه‌های سرمایه‌ای) به عنوان هزینه‌های خاص یك بخش در حسابداری مدیریتی شناخته شده و جهت بوجود آوردن انگیزه‌هایی در مدیریت ریسك می‌بایست در طرحهای ارزیابی عملكرد وارد شوند.
ب: كمی‌سازی ریسك عملیاتی: احتیاطهای فنی
بیشترین روش كمی‌سازی ریسك عملیاتی كه مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان «دیدگاه توزیع زیان» شناخته می‌شود. این دیدگاه در ابتدا فراوانی و شدت توزیع زیانها را براساس آنالیز سناریو، همراه با داده‌های زیان تاریخی یا گذشته- داخلی مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سپس از نظر آماری میزان ریسك را براساس توزیع آن تخمین می‌زند. در زیر برخی از احتیاطهای فنی را كه می‌بایست به هنگام استفاده از این دیدگاه مورد توجه قرار دهیم ذكر می‌كنیم.
مثالی از چگونگی استفاده از دیدگاه توزیع زیان
مرحله 1: استفاده از داده زیان انباشته، ارزیابی توزیع فراوانی تعداد رویدادهای زیان كه در طی یك دوره زمانی روی می‌دهد (مثلا یك سال) (تعداد مواردی  كه در آن ریسك محقق گردیده و به عنوان زیان اصلی شناخته می‌شود).
مرحله 2 : استفاده از داده زیان، توزیع فراوانی میزان زیان را برحسب رویداد زیان مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
مرحله 3 : تركیب توزیع فراوانی تعداد رخدادهای زیان در سال و مقادیر زیان در یك رخداد و آماده‌سازی توزیع فراوانی مقدار زیان انباشته برای یك سال با استفاده از شبیه‌سازی مونت‌كارلو.
مرحله 4 : براساس توزیع فراوانی مقدار زیان انباشته برای یك سال، ارزش در معرض خطر (VaR) را محاسبه نمایید. حداكثر زیان بالقوه از نظر آماری در یك سطح اطمینان مشخص تعیین می‌شود. بطور مثال 0/99 درصد، كه مترادف با مقدار ریسك عملیاتی می‌باشد.
نكات كلیدی در انتخاب مدلهای كمی‌سازی ریسك
دیدگاه توزیع زیان از محركهای تعداد رخدادهای زیان در طی یك دوره خاص و مقدار زیان در طی حادثه زیان استفاده می‌كنند.
با توجه به مقدار زیان برحسب حادثه زیان، دو نوع مدل مورد استفاده قرار می‌گیرد:
1- روش پارامتری كه از شبیه‌سازی‌های داده عددی استفاده كرده و یك توزیع آماری خاص را در نظر می‌گیرد و 2 –  روش غیر پارامتری كه از شبیه‌سازی‌های داده حقیقی بدون در نظر گرفتن توزیع خاص بهره می‌گیرد. هر دوی این موارد خصیصه‌های زیر را ارائه می‌دهند.
1- روش پارامتری :
این نوع روش انواع خاص توزیعات را برای مقدار زیان برحسب حادثه زیان در نظر گرفته و از داده عددی منطبق با توزیع گفته شده در شبیه‌سازی مونت‌كارلو استفاده می‌كند. به هنگامی كه از یك مدل پارامتری استفاده می‌كنیم، موسسه مالی می‌بایست نوع توزیع، لگاریتم توزیع عادی، توزیع ویبال، و مواردی دیگر را انتخاب نموده و این موارد می‌بایست نه تنها بهترین شرایط را در رابطه داشته باشند، بلكه می‌بایست بتوانند با خصیصه‌های دنباله بلند ریسك عملیاتی نیز كنار بیایند. این بدان معنا است كه موسسه می‌بایست موارد خود را با فراوانی كم ولی شدت بالا پوشش دهد، تا آنكه بتواند حوادث مرتبط با زیان دنباله را با حالت مناسب دنبال نماید. تمركز بر روی حوادث زیان دنباله به عنوان یك دیدگاه تلقی شده كه در آن موسسات نسبت به انتخاب بهترین نوع توزیع منطبق با موارد خود، تنها برای داده زیان دنباله به جای داده زیان كلی، اقدام می‌كنند.
2- روش غیر پارامتری :
این نوع روش نوع خاصی از توزیع را برای مقدار زیان برحسب حادثه زیان در نظر نمی‌گیرد، اما از داده تاریخی حقیقی همانند شبیه‌سازی مونت كارلو استفاده می‌كند. از آنجایی كه این شبیه‌سازی تنها بر پایه اطلاعات واقعی می‌باشد، این روش نمی‌تواند مقادیر زیانی كه بیش از مقدار داده حداكثر باشد بدون تعداد دفعاتی كه تكرار شده است را بدست آورد. به هنگامی كه ریسك عملیاتی را با استفاده از این روش كمیت می‌دهیم، شامل نمودن این داده با اقدامات مناسب و موارد مربوط به زیانهای مقیاس بزرگ كه در دسته‌بندی حوادث زیان دنباله قرار می‌گیرد، لازم خواهد بود.
3- استفاده از داده زیان خارجی و داده سناریو :
همچنین ممكن می‌باشد كه موسسات مالی نتوانند نسبت به جمع‌آوری داده زیان داخلی مورد نیاز برای امر كمیت‌پذیری ریسك همراه با اهمیت آماری مطلوب اقدام كنند. چرا كه آنها تنها دارای تجارب اندكی در خصوص زیانهای حقیقی می‌باشند. حتی آن دسته از موسسات مالی كه نسبت به جمع‌آوری مقدار مشخصی از داده زیان داخلی اقدام نموده‌اند بطور كلی دارای داده زیان ناكافی در دسته‌بندی رخداد زیان دنباله می‌باشند، چرا كه آنها به ندرت با چنین حوادثی نظیر حملات تروریستی، بلایای طبیعی و یا كلاهبرداریهای اصلی روبرو می‌باشند. جهت تسكین مشكل بوجود آمده از چنین نقصهایی در داده زیان داخلی بسیاری از موسسات شروع به معرفی اطلاعات مكمل یا اضافی نموده‌اند. بطور مثال، موسسات مالی می‌بایست موارد زیر را انجام دهند (1) حوادث یا رخدادهای زیانی كه در موسسات دیگر روی می‌دهد را جمع‌آوری نمایند (داده زیان خارجی)، یا (2) نسبت به ساخت داده فرضی براساس سناریوهای ریسك مختلف كه منجر به ریسك عملیاتی مرتبط با زیانهای موسسه می‌شود، اقدام می‌كند (داده سناریو). آنها از این اطلاعات فرضی همراه با داده داخلی برای امر كمیت‌دهی ریسك بهره‌ می‌جویند.
مواردی كه براساس آن اطلاعات فرضی بر مبنای داده یا آنالیز سناریو مورد استفاده قرار می‌گیرند
1- معرفی اطلاعات فرضی براساس داده خارجی یا آنالیز سناریو در مدلهای كمی
الف- معرفی داده خارجی
داده خارجی در یك مدل كمی. فراوانی و شدت داده خارجی معمولا برحسب مقیاس تجاری، اندازه برآورد شده، و شرایط كنترل داخلی در یك موسسه مالی تعدیل می‌شود. این امر بواسطه آن است كه نتایج كمی، در صورتی كه داده خارجی از سازمانهایی نشات گرفته شود كه دارای محیطهای تجاری مختلفی هستند، ممكن است بصورت نامرتب جلوه‌گر شود.
ب- معرفی داده فرضی براساس آنالیز سناریو
احتمال رویداد (فراوانی) و تاثیرات آن (مقذار زیان) ناشی از حوادثی نظیر زلزله و یا دیگر بلایای طبیعی، حملات تروریستی، كلاهبرداریهای عمده و نقص در سیستم كامپیوتری براساس سناریوی فرضی در نظر گرفته می‌شوند (همچنین ممكن است مواردی وجود داشته باشد كه داده خارجی در این فرآیند مورد استفاده قرار گرفته باشد). این داده‌های فرضی پس از آن به مدل كمی معرفی می‌شوند.
6- نتیجه‌گیری
این مقاله دیدگاههای اخیر در خصوص پیشبرد مدیریت ریسك عملیاتی را معرفی نموده است، اما این معرفی به معنای جایگزین ساختن روشهای جدید با انواع قدیمی آن نیست. بلكه روشهای جدید بدین علت طراحی شده‌اند تا نسبت به ارتقای تاثیر و كارایی انواع قدیمی خود اقدام نمایند. این بدان معناست كه هر دو مكمل یكدیگرند و به منظور ارتقای بعدی مدیریت ریسك عملیاتی نیاز به تقویت هر دوی این دیدگاهها می‌باشد.
روشهای مختلف معرفی شده در اینجا تحت بررسی قرار گرفته و بوسیله موسسات مالی بزرگ بكار گرفته شدند. این موسسات با اتخاذ دیدگاههای پیشرفته در جهت مشخص‌سازی و مدیریت ریسكهای عملیاتی خود گام برداشتند. بنابراین، به هنگامی كه موسسات مالی كوچك و متوسط این روشها را اتخاذ می‌كنند مطلوب است تا وضعیت و شرایط امور تجاری و سازمانی خود را در نظر بگیرند.
در نهایت،  قابلیت اطمینان عملیات بازرگانی در موسسات مالی به میزان قابل توجهی منوط به تخصص، نظم و ترتیب خاص انجام امور و روحیات هر یك از كاركنان این موسسات می‌باشد. تلاشهایی كه برای ابقا و ارتقای این ویژگیها انجام می‌گیرد بعنوان مسایل و موارد اصلی همچنان باقی است.
ضمیمه 1 : خط‌مشی‌های بین‌المللی در تقویت مدیریت ریسك عملیاتی
در سال 1992، كمیته پشتیبانی از سازمانهای كمیسیون ترد‌وی گزارش خود را در خصوص چارچوب كلی كنترل شركتهای داخلی در ایالات متحده اعلام داشت: ”كنترل داخلی – چارچوب یكپارچه“  (كه بنام گزارش COSO شناخته شده است). این گزارش پس از آن مبنای چارچوبهای فراوانی شد كه بوسیله سازمانهای بخش خصوصی، ادارات دولتی و موسسات بین‌المللی برای كنترل داخلی شركتهای بازرگانی و موسسات مالی بوجود آمدند.
این چارچوبهای اصلی بشرح ذیل می‌باشند:
الف- چارچوبهایی برای شركتها بطور كل
 • كمیته پشتیبانی از سازمانهای كمیسیون ترد‌وی، كنترل داخلی ­_ چارچوب یكپارچه، گزارش COSO، 1992، ایالات متحده
 • راهنمای كنترل داخلی برای مدیران كد تركیبی، راهنمای ترنبال، 1999، پادشاهی متحده (انگلستان)
 • قانون ساربن‌اكسلی، 2002، ایالات متحده
 • كمیته پشتیبانی از سازمانهای كمیسیون ترد‌وی، ”مدیریت ریسك شركتها _ چارچوب یكپارچه، (COSO II ERM)، 2004، ایالات متحده
ب- چارچوبهایی برای موسسات مالی
 • كمیته سرپرستی بانك بیسل، بانك پرداختهای بین‌المللی، ”چارچوبی برای سیستمهای كنترل داخلی در موسسات بانكی“، 1998
 • كمیته سرپرستی بانك بیسل، بانك پرداختهای بین‌المللی، ”عملیات مناسب برای مدیریت و سرپرستی ریسك عملیاتی“، 2003
ضمیمه 2 : روشهای كمیت‌دهی به ریسك عملیاتی تحت چارچوب بیسل 2
چارچوب بیسل 2 سه روش را برای كمیت‌دهی و تخصیص بودجه لازم برای ریسك عملیاتی اختصاص داده است: دیدگاه معرف پایه، دیدگاه استاندارد و دیدگاه اندازه‌گیری پیشرفته.
الف _ دیدگاه معرف پایه
درآمد ناخالص سالیانه × 15% = میزان ریسك عملیاتی
ب _ دیدگاه اختصاص درآمد ناخالص (دیدگاه استاندارد)
درآمد ناخالص بوسیله هر بخش × یك درصد ثابت (18%-12) = میزان ریسك عملیاتی
18 %  سرمایه شركت
12% بانكدارای عمومی
15% بانكداری تجاری
ج- دیدگاه اندازه‌گیری پیشرفته
تنها مرتفع‌سازی شرایط حداقل (مشخص‌سازی موارد زیان دنباله) در این دیدگاه در نظر است. این موارد مرتبط با مشخصه‌هایی است كه در آن بانك از روشهای       كمیت‌دهی ریسك عملیاتی بودن اعمال تغییرات استفاده می‌كند.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.