مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

آنالیز مو و الیاف مربوط به منسوجات – جرم‌شناسی

آنالیز مو و الیاف مربوط به منسوجات – جرم‌شناسی

آنالیز مو و الیاف مربوط به منسوجات – جرم‌شناسی – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه علوم اجتماعی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده علوم اجتماعی - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
9
کد مقاله
SOC09
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
آنالیز مو و الیاف مربوط به منسوجات – جرم‌شناسی
نام انگلیسی
Hair and Textile Fiber Analysis
تعداد صفحه به فارسی
17
تعداد صفحه به انگلیسی
6
کلمات کلیدی به فارسی
آنالیز مو، جرم‌شناسی
کلمات کلیدی به انگلیسی
Hair, Analysis
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
سال
2004
کشور
ایالات متحده
 
آنالیز مو و الیاف مربوط به منسوجات – جرم ‌شناسی
 
مو یكی از فرمهای مشهود بسیار شایع در بسیار از موارد مرتبط با قتل و جنایات جنسی می‌باشد. این مورد همچنین برای بسیاری از موارد دزدی نیز كاربرد دارد. برخی از نقاطی كه می‌توان آنها را از طریق آزمایشات مربوط به مو بعنوان سندی آشكار ثابت نمود عبارتند از:
 • ارتباط دادن یك فرد مظنون به صحنه جنایت
 • مشخص نمودن مسیر ورودی و خروجی جنایی
 • مشخص سازی ارتباط با قربانی
 • مشخص سازی ادواتی نظیر لباس ، كفش و تایید یا رد آنها در خصوص مظنون حادثه
 • مشخص سازی ارتباط یا تماس قربانی در جریان (زد و خورد و فرار) با ماشین مظنون
در برخی از مواقع برخورد بخودی خود در معرض ضن قرار نداشته ، بلكه بخش دقیقی از یك ماشین جائیكه كه قربانی با آن برخورد داشته است می‌تواند نقش اساسی در روشن كردن خصیصه‌های دینامیكی قضیه بعهده داشته باشد.
مو تنها بعنوان یكی از عناوین مختلف الیاف می‌باشد كه از آن برای مشخص سازی و آنالیز مدارك صحنه جرم استفاده می‌شود. الیاف منسوجات و مواد پشمی نیز در این خصوص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. اولین بخش این موارد در خصوص مو خواهد بود و بخش دوم بشما تكنیك ساده‌ای را نشان خواهد داد كه برای تماشای مقطع عرضی الیاف از آن استفاده می‌شود.
مو از هر بخش از بدن نشان دهنده محدوده‌ای از صفات و ویژگیهای خاص می‌باشد. صفاتی نظیر رنگ ، طول یا درازا و قطر. حتی موی بخشهای مختلف از یك ناحیه مثل فرق سر، بغلها ، و پشت سر با هم تا اندازه‌ای متفاوت می‌باشند. بنابراین برای یك بازرس جنائی مهم می‌باشد تا این نكته را در مغز خود بخاطر بسپارد كه زمان جمع‌آوری مستنداتی نظیر موی سر و بدست آوردن میزان كافی از آن برای مقایسه با موی مظنون از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولا، مجموعه‌ای از چندین دوجین مو از بخشهای مرتبط بدن كافی بنظر می‌رسد.
آن بخش از مو كه می‌توان آن را براحتی در زیر میكروسكپ نشان داد عبارتند از  بخش مغزی یا پیازچه مو، بخش قشری یا كورتكس و بخش خارجی یا كوتیكول همانگونه كه در شكل 1-17 نشان داده شده است. بسیاری از موهای حیوانات را می‌توان براحتی با موهای انسانها تمیز داد. موارد متمایز در اندازه ، شكل پیازچه و الگوی كوتیكول یا ساختار قیاسی موها قابل تشخصی خواهند بود.الیاف سنتزی یا ساختگی دارای بخش پیازچه‌ای یا الگوی مقیاسی خاصی نبوده و بنابراین براحتی می‌توان آنها را از موی حیوانات متمایز نمود. شكل 2-17 نشان دهنده چندین نوع از الگوهای ساختاری می‌باشد.
 
تعریف عباراتی برای تشریح الگوهای مقیاسی
مقیاس تاج گلی : خصیصه های ساختاری موهایی كه دارای قطر بسیار خوبی می‌باشند كه مشابه با توده‌ای از فنجانهای كاغذی هستند. این نوع از مقیاسها معمولا در جانوران جونده وجود داشته و در انسان بندرت دیده می‌شود.
پولكی : مقایسهای روی هم قرار گرفته با حاشیه‌های باریك. این نوع از مقایسها در موی انسان و اغلب جانوران وجود دارد.
خار مانند: مقایسهایی بصورت مثلثی همراه با برآمدگیهای مكرر از قالب مو . این نوع مقیاس هرگز در موی انسان یافت نمی‌شود.
شكل 1-17. ساختار مو
صحنه جنایت
دو فرد در اتومبیلی قرار دارند كه با صانحه رانندگی روبرو شده است. در این حادثه صدمات مالی بوجود آمده و ماشین نیز شدیدا صدمه دیده است. این حادثه در یك روز غروب اتفاق افتاده و در زمان وقوع شاهدی نیز حضور نداشته است. دو شخص داخل ماشین بصورت سطحی صدمه دیده و هیچكدام متحمل آسیب شدید نشده‌اند. ولی در عین حال ضربه‌ای بسر هر دوی آنها وارد آمده است كه منجر به بروز خراشیدگی و خونریزی سطحی گردیده است. سر یكی از افراد با شیشه برخورد كرده و آن را شكسته است و در محل شكستگی شیشه مقدار اندكی خون بهمراه چند تار مو دیده می‌شود. این پدیده در سمت راست ماشین ( صندلی سرنشین جلو)  بوقوع پیوسته است. بنظر می‌رسد كه هر دو نفر سرنشینان اتوموبیل از مشروبات الكلی استفاده نموده‌اند و هر دو نفر ادعا می‌كنند كه در زمان حادثه نفر دیگر در پشت رل بوده است. افسر حاضر در صحنه برای مشخص نمودن واقعیت امر نسبت به جمع‌آوری ذرات خون و تارهای موی چسبیده به شیشه اقدام می‌كند. سپس از موی هر دو نفر نمونه‌برداری شده و برای تشخیص به لابراتوار جنایی ارسال می‌گردد.
نمونه موی در اینجا بعنوان مدرك فیزیكی مطرح می‌باشد كه می‌توان كلید حل مشكل ما در این زمینه باشد. مطمئن شوید كه نمونه‌های برداشت شده را بدرستی برچسب هویت زده تا از صحت آن اطمینان حاصل شود. در این خصوص برچسبهای مشخصی وجود دارد كه دارای عناوینی نظیر «شخص 9 و شخص B و صحنه» می‌باشد. تلاش نمائید تا با استفاده از این برچسبها صحنه جرم را با برچسبهای A و B مشخص سازید. موها قبل از انجام بررسی نباید تمیز شوند. گرد و غبارهای چسبیده به مو و دیگر ناخالصیها در برخی از مواقع از اهمیت چشم‌گیری حتی بیشتر از خود مو برخوردار است.
 
لوازم مورد نیاز
چاقوی یا تیغ  یك لبه ، میكروسكپ تركیبی ، روكش پوششی ،  انبرك ، اسلایدهای میكروسكپی، عینك محافظتی ، كیم‌وایپز.
 
واكنشگرهای شیمیایی
الكل (اتیل یا ایزوپروپیل)  گلیسرین ، لاك پاك كن یا پاك كننده‌‌های شیمیایی ، برچسب نمونه‌های مو برای صحنه ، S1 و S2  برای موهای حیوانات و الیاف تركیبی.
شكل 2-17 الگوهای مقیاسی انواع مختلف مو
 
 
روش
بخش الف : خصیصه‌های عمومی داخلی
این امر بعنوان یك تمرین كمی بشمار می‌آید كه در آن شما سعی خواهید نمود تا نسبت به شناسایی خصیصه‌های نمونه‌های مو اقدام نموده و تلاش خواهید نمود تا این نمونه‌ها را با دیگر نمونه‌ها آزمایش نمائید.
 • تارهای بدست آمده موی انسان را با برچسب صحنه جرم مشخص نموده و آن را بر روی اسلاید شیشه‌ای میكروسكپ قرار دهید.
 • یك یا دو قطره از آب دیونیزه (DI H2O) را بر روی مو ریخته تا آنكه آن را در جای خود محكم نگه داشته و یك اسلاید پوششی را روی مو قرار دهید. این عمل بعنوان مقدار مرطوب معروفیت یافته است. مطمئن شوید كه رشته مو كاملا در آب غوطه‌ور شده باشد تا آنكه فوكس مناسب به هنگام بررسی طول رشته مو بدست آید.
 • اسلاید را در زیر میكروسكپ تركیبی قرار دهید و میزان بزرگ نمایی را تا X100 تنظیم نمائید.
 • ریشه انتهایی مو را در نظر گرفته ، البته در صورت موجود بودن. چنانچه مو با زور بیرون كشیده شده باشد، قادر خواهید بود تا بزرگ شدگی حبابی شكلی را مشاهده نمائید (می‌توانید برای امتحان یك تار موی خود را از سر بیرون بكشید).  این بخش قسمت ریشه مو را تشكیل می‌دهد كه در كنار آن می‌توانید ذرات مواد متشكل از قطعات كوچك گوشت و بافتهایی كه اطراف ریشه مو را فرا گرفته است را مشاهده نمائید.
 • در دفترچه مخصوص آزمایشگاه آنچه را كه دیده‌اید ثبت نمائید.
 • بقیه بخشهای مو را اسكن كنید. به هر گونه از ذرات خارجی چسبیده به مو دقت داشته باشید. آیا بخش پیازچه بصورت شكسته (بصورت نقاط مجزا از هم)  دیده می‌شود یا بصورت منقطع (ستونهای دراز با فضاهای باز بصورت گاه و بیگاه) و یا آنكه بصورت متوالی (ستون غیر شكسته)؟ آیا این موارد كلا وجود ندارند؟
 • به رنگ ، قطر نسبی و توزیع رنگدانه یا پیگمنت مو توجه داشته باشید. ممكن است برای مشاهده این موارد خواسته باشید درصد بزرگنمایی میكروسكپ خود را بیشتر كنید.
 • طرح هر یك از انواع پیازچه مو را به هنگامی كه نمونه‌های مختلف مو را امتحان می‌كنید در دفترچه ترسیم كنید. در بزرگنمایی 400 درصد ، برخی از موها ممكن اسن حالت بی‌قاعده فواصل فضایی را بخود بگیرند كه بنام فوزی قشری خوانده می‌شود و اطراف ناحیه كورتكس را در بر می‌گیرد. به هنگامی كه به میزان زیادی وجود داشته باشد، می‌بایست به اندازه و میزان توزیع آن توجه داشت.
 • نوك مو را مورد بررسی قرار دهید. حالت نازك شدن تدریجی نوك مو قابل توجه بوده و در صورتی كه مو اخیرا كوتاه شده باشد، می‌توانید حالت مربعی نوك مو را مشاهده نمائید. معمولا موها در زمان رشد تدریجا باریك می‌گردند. در صورتی كه موها دارای انتهایی بصورت از هم جدا باشند می‌تواند بواسطه فر زدن مصنوعی مو یا  شستشو و رنگ زدن باشد . البته برس زدن مكرر نیز ممكن است موثر باشد.
 • بخش الف را برای نمونه‌های مو از S1 تا S2 تكرار كنید.
 • هر گونه وجه تمایزی كه در صحنه جرم در خصوص S1 و S2 می‌بینید را یادداشت كنید.
 • آیا A و B قابل قیاس با موی باقیمانده در صحنه جرم است؟
 • مراحل قبل را برای موهای بدست آمده از حیوانات شناخته شده تكرار كنید. انواع مختلف پیازچه مویی كه از حیوانات مختلف می‌باشد را ترسیم كنید.
 
بخش ب : الگوهای مقیاسی
الگوهای مقیاسی دارای ارزش اندكی در مقایسه موی انسان می‌باشد ولی در عین حال می‌تواند در تشخیص موی حیوانات كمك نماید.
 • رشته مویی را كه می‌خواهید مورد بررسی قرار دهید در داخل كیم‌وایپ دولا قرار داده و آن را با الكل اتیل مرطوب نمائید تا آنكه روغن از سطح مو زدوده شود.
 • آن را زیر میكروسكپ بصورت سطحی مورد بررسی قرار دهید تا آنكه اطمینان حاصل شود فرآیند تمیز نمودن بصورت موثر انجام پذیرفته شده باشد. الگوی مقیاس قشری برای تشخیص مبدا گونه‌های مو مفید می‌باشد. در موی انسان، این مقیاسها به میزان اندكی روی هم قرار می‌گیرند، در حالیكه در دیگر گونه‌های پستانداران حالت برآمدگی بصورت دندانه‌دار وجود دارد. بررسی این مقیاس بصورت مستقیم مشكل بوده و بنابراین اغلب می‌بایست نسبت به مهیا نمودن طرحها و قالبهای مختلف مربوط به این مقیاسها اقدام نمود.
 • مقدار اندكی از پولیش ناخن تمیز را بر روی اسلاید شیشه‌ای قرار دهید.
 • قبل از خشك شدن آن ، كه بسیار سریع صورت می‌پذیرد ، رشته مو را بر روی سطح پولیش قرار دهید.
 • قبل از خشك شدن كامل پولیش، و پس از آنكه سطح مذكور تقریبا محكم گردید، رشته مو را از اسلاید جدا نمائید. اكنون قادر خواهید بود كه نقش مو را بر روی سطح پولیش مشاهده كنید.
 • اسلاید را بر روی صفحه میكروسكپ قرار داده و نسبت به فوكس و تماشای الگوی مقیاسی مو اقدام كنید.
 • اكنون سعی كنید تا الگوی مقیاسی را بر روی یك رشته موی قرار داده شده بر روی اسلاید مشاهده نمائید. كدامیك براحتی دیده می‌شود؟
 • مشاهدات خود را در دفترچه یادداشت كنید.
 • آزمایش فوق را با چسب (رابر سمنت) تكرار كنید.
 • مشاهدات خود را در برگه اطلاعاتی یادداشت كرده و بگوئید كدام یك را بهتر می‌دانید.
 • این رویه را برای بر روی موی حیوانات نیر انجام دهید.
 • طرح دو نوع الگوی مقیاسی مویی كه در آزمایش مورد استفاده قرار داده‌اید را ترسیم كنید.
 
بخش ج: رنگ مو
 • رنگهای مختلف از موهای اشخاص دیگر حاضر در كلاس را بدست آورید. رنگهایی شامل قرمز، بلوند، سیاه ، قهوه‌ای و غیره.
 • سعی كنید نمونه‌ای از موی خاكستری را نیز داشته باشید. اكنون چیزی را كه خواهید دید در مقایسه با رنگهای دیگر مویی كه قبلا امتحان نموده‌اید متفاوت می‌باشد ، اینطور نیست؟
 
بخش د: شناسایی الیاف منسوجات (تست سوختن / تست انحلال)
نیاز برای شناسایی الیاف منسوجات در علوم جنایی بعنوان یكی از نیازهای شایع مطرح می‌باشد.در بسیاری از جنایات می‌توان مداركی از این نوع الیاف را بدست آورد. جرمهایی كه در آن ممكن است الیاف باقی بماند شامل دزدی ،  شكستن و داخل شدن به محل خاصی، قتل، تجاوز جنسی، حمله، و زد و خورد و فرار می‌باشد.
در بسیاری از موارد، مقایسه الیاف بدست آمده از صحنه جرم با البسه مجرمین یا مظنونین لازم می‌باشد.در مواقع دیگر، شناسایی الیاف خاص و نوع آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در مثال اول، استفاده از میكروسكپ بعنوان تكنیك شایه مورد استفاده مطرح می‌باشد. در مثال دوم ، آزمایشات شیمیایی لازم خواهند بود. موارد بیشماری در فایلهای ثبت شده پلیس وجود دارند كه در آن مجرمیت یا بیگناهی اشخاص بوسیله آزمایشات صورت پذیرفته بر روی الیاف محقق می‌شود.
این بخش از آزمایشگاه مرتبط با شناسایی الیاف منسوجات با استفاده از تكنیكها و آزمایشات شیمیایی است. ما نسبت به انتخاب رویه و تكنیك مناسب برای انجام آزمایش اقدام می‌كنیم.
شناسایی شیمیایی الیاف كه در این آزمایش انجام می‌پذیرد شامل (1) تست سوختن و  (2)  تست انحلال می‌باشد.
 
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.