مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

انبار سر بسته غیر گرمایشی و گرمایشی ذخیره‌ سازی الوار

انبار سر بسته غیر گرمایشی و گرمایشی ذخیره‌ سازی الوار

انبار سر بسته غیر گرمایشی و گرمایشی ذخیره‌ سازی الوار – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه صنایع چوب
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده صنایع چوب - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
47
کد مقاله
WOD47
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
انبار سر بسته غیر گرمایشی و گرمایشی ذخیره‌ سازی الوار
نام انگلیسی
Closed Unheated and heated Shed Storage for Kiln Dry
تعداد صفحه به فارسی
12
تعداد صفحه به انگلیسی
8
کلمات کلیدی به فارسی
انبار سر بسته غیر گرمایشی و گرمایشی، ذخیره ‌سازی الوار
کلمات کلیدی به انگلیسی
Closed Unheated and heated Shed Storage,  Kiln Dry
مرجع به فارسی
دپارتمان كشاورزی ایالات متحده
دانشگاه ویسكانسین
مرجع به انگلیسی
United States Department of Agriculture
University of Wisconsin
سال
2011
کشور
ایالات متحده
انبار سر بسته غیر گرمایشی و گرمایشی ذخیره‌سازی الوار
 دپارتمان كشاورزی ایالات متحده
دانشگاه ویسكانسین
انبار سر بسته غیر گرمایشی ذخیره‌سازی الوار
 
انبارهای غیر گرمایشی و بسته شكل 1 ، معمولا برای بسته‌بندی الوار خشك شده در كوره و نگهداری آنها بكار برده می‌شوند. با این وجود از این انبارها، همچنین برای نگهداری الوار تازه یا الوارهای نسبتا خشك شده نیز استفاده می‌شود. این نوع از انبارها را می‌بایست با استفاده از دربهای محكم شونده مطلوب تحت پوشش و محافظت قرار داد. همچنین در برخی از مواقع تهویه مطبوع نیز در این انبارها بكار گرفته شده و استفاده از این سیستم معمولا وابسته به میزان رطوبت الوار ذخیره شده و همچنین سختی و محكمی ساختمان انبار می‌باشد.
شكل 1. انبار بسته- غیرگرمایی، در محوطه توزیع
 
الوار سبز
 
الوار سبز را در برخی از مواقع در انبارهای سربسته ذخیره می‌سازند، البته باید در نظر داشت كه این نوع از ذخیره‌سازی باعث می‌شود تا عمل خشك شدن الوار به درازا كشد. این طولانی شدن خشك سازی به میزانی است كه احتمال بروز ضایعه كپك‌زدگی بر روی الوار را بعنوان یك مشكل جدی مطرح می‌سازد. البته می‌توان برخی از تسهیلات مانند سیستم تهویه‌ خروجی و فنهای گردش هوا را به انبارهای روبسته اضافه نمود. گرمای خورشیدی كه از طریق سقف‌ها و دیوارهای انبار جذب می‌شوند را می‌توان بعنوان انرژی برای خشك نمودن الوار بكار برد. در خصوص گونه‌هایی كه مستعد ترك‌خوردگی سطحی می‌باشند لازم است نسبت به اتخاذ رویه‌های مطمئن اقدام نمود. در صورتی كه گردش هوایی ناكافی باشد،‌ دمای نزدیك به سقف افزایش یافته و ممكن است باعث بروز ضایعه ترك‌خوردگی سطحی الوار شود.
 
الوار نسبتا خشك شده
 
الوار نسبتا خشك شده كه بصورت مناسب كپه سازی شده‌اند را می‌توان در یك انبار بسته بدون بروز نقصهای روال خشك سازی ذخیره نمود. براین اساس لازم است تا الوار در صورتی كه دارای میزان رطوبتی بیش از 20% باشد، را به درستی با استفاده از چوب دستك‌ها كپه‌سازی نمود. در صورتی كه میزان رطوبت كمتر از 20% باشد و نخواسته باشیم كه دوباره آنها را تحت روال خشك سازی قرار دهیم، الوار را می‌بایست بدون استفاده از چوب دستك‌ها كپه نمود. در صورتی كه انجام روال خشك سازی مدنظر باشد، الوار را می‌بایست با استفاده از چوب دستك‌ها كپه سازی كرد و حتی اضافه نمودن فنهای مربوطه و جریان گردش هوا در امتداد الوار نیز در این خصوص بعنوان یك مزیت مطرح می‌باشد. دماهای بالای انبار ناشی از انرژی خورشیدی معمولا باعث ترك‌خوردگی یا جدا گشتگی الوار نسبتا خشك نمی‌گردد، چرا كه این نقصها معمولا در زمانی رخ می‌دهند كه میزان رطوبت بالاتر باشد.
 
الوار خشك شده توسط كوره
 
هدف از ذخیره الوار خشك شده كوره در انبارهای بسته به حداقل رسانی میزان جذب رطوبت می‌باشد. از اینرو، الوار را می‌بایست بدون استفاده از چوب دستك كپه‌سازی كرد. با وجود آنكه الوار خشك شده كوره در طی دورانی كه میزان رطوبت نسبی بالا می‌باشد ممكن است تا اندازه‌ای رطوبت تحصیل كنند، میزان درصد رطوبت جذب شده توسط آنها كمتر از میزانی خواهد بود كه این الوار در فضای بیرونی بدست خواهند آورد. در نواحی خشك، الوار خشك شده كوره را می‌توان بصورت مشخص در طی شرایط آب و هوایی گرم و خشك ذخیره نمود.
 
میزان رطوبت نهایی الوار در زمانی كه در یك انبار بسته ذخیره می‌شوند، برحسب شرایط آب و هوایی محلی، بدست خواهد آمد. در صورتی كه با آب و هوای آفتابی مواجه باشیم، سقف و جدارهای انبار تابش خورشیدی را جذب نموده و هوای داخل انبار گرم می‌شود. این امر موجب می‌شود تا رطوبت نسبی داخل انبار به حداقل رسیده و از اینرو میزان رطوبت میانگین به همین منوال به حداقل خواهد رسید. تمدید زمانهای آفتاب دیدگی یك انبار خود باعث كاهش میزان رطوبت خواهد شد. بطور معكوس در صورتی كه با آب و هوای ابری مواجه باشیم، میزان رطوبت چندان با میزان رطوبت فضای آزاد تفاوتی نخواهد كرد.
 
الواری كه تا میزان رطوبت 10% یا كمتر خشك شده‌اند، و اقلام ساخته شده از این الوار، در صورتی كه به مدت طولانی تحت شرایط رطوبت نسبی بالا ذخیره شوند، میزان قابل توجهی رطوبت را جذب خواهند كرد. تحصیل میزان رطوبت بالا منجر می‌شود تا موارد ذیل به وقوع پیوندد:
  • باد كردگی یا تورم كلیه قطعات الوار و یا بخشهایی از آن، نظیر انتهای الوار
  • تاب برداشتگی الوار نظیر پانلهای چسبیده به هم
  • شكست یا از هم جدا شدن بخشهای چسبیده به هم در اقلام كپه شده بدون استفاده از چوب دستك در حالی كه میزان جذب رطوبت در نواحی انتهایی مشخص شده باشد.
در طی مراحل استفاده یا ساخت، الوار یا اقلامی كه بیش از حد رطوبت جذب نموده‌اند ممكن است:
  • دچار ضایعه ترك خوردگی انتهایی یا جدا گشتگی گردند، آنهم به هنگامی كه سطوح دارای میزان رطوبت بالا در تماس با رطوبت نسبی پایین، در ساختمانهای گرم، باشند.
  • چروكیدگی زیاد
  • تاب خوردگی یا انحراف
  • كشیدگی انتهای الوار و جدا شدگی
  • باز شدن نقطه‌های اتصال چسبیده به هم
 
انبار سربسته گرمایشی ذخیره سازی الوار
 
در صورتی كه هوا در یك انبار گرم شود، رطوبت نسبی و میزان رطوبت متوازن (EMC)، به مجرد آنكه هیچگونه رطوبت اضافی به هوا اضافه نگردد، كم خواهند شد. از اینرو، ذخیره سازی در یك انبار بسته گرم بوجود آورنده شرایط محافظتی عالی در جهت ممانعت از الوار خشك شده كوره از جذب مجدد رطوبت می‌باشد. الواری كه برای مصارفی چون ساختن مبلمان و اثاثیه یا محصولات دیگر مصرف شده و یا در كارخانجات چوب بری به كار گرفته می‌شوند و می‌بایست آنها را در محیط‌های گرم استعمال نمود معمولا باید در انبارهای گرم نیز ذخیره گردند. یك انبار گرم شده می‌بایست بصورت منطقی حالتی محكم و عایق داشته و همچنین می‌تواند بصورت ایزوله یا حتی غیر ایزوله باشد. گرما را می‌توان از طریق هر یك از ادوات مرسوم به این انبارها تزریق نمود تا آنكه میزان 30% فارنهایت بالاتر از دمای بیرونی تحصیل شود. گردش هوا بمنظور حفظ دمای یكپارچه لازم می‌باشد. بطور كلی نیازی به تهویه مطبوع نبوده اما در صورتی كه روال خشك سازی در نظر باشد لازم است تا نسبت به بكارگیری این مهم اقدام شود. دما را می‌توان با استفاده از ترموستات‌های ساده كه سیستم گرمایشی را تنظیم و تعدیل می‌كنند تحت كنترل در آورد.
 
انبارها می‌بایست بصورت كلی بر روی منطقه‌ای ساخته شوند كه دارای سیستم زهكشی یا سیستم فاضلاب مناسبی باشند. همچنین لازم است تا ناحیه كف انبارها با مصالح مربوطه نظیر شن،‌ خرده سنگها، آسفالت یا بتون فرش شده باشند و همچنین لازم است تا سطح آن به میزان كافی محكم باشد تا بتواند كپه‌های الوار را پشتیبانی و نگهداری نماید.
 
الوار سبز
 
الوار سبز معمولا بصورت كلی در انبارهای گرمایشی ذخیره نمی‌شوند، چرا كه دمای بالای داخل این انبارها ممكن است باعث بروز ضایعه ترك خوردگی یا شكستگی انتهایی الوار شود. در صورتی كه خشك سازی در انبارهای گرمایشی مدنظر باشد، لازم نسبت تا به انجام روالهای ماقبل خشك سازی نظیر آنچه در فصل متعاقب تشریح شده است، اقدام نمود.
 
  
الوار نسبتا خشك شده
 
الوار نسبتا خشك شده را می‌توان در انبارهای گرمایشی برای انجام روالهای خشك سازی بعدی ذخیره نمود. براین اساس امر چوب دستك‌گذاری و تهویه لازم می‌باشد. در صورتی كه نیازی به خشك سازی بیشتر نباشد، الوار را می‌بایست پس از این در انبارهای غیر گرمایشی ذخیره كرد، چرا كه نگهداری آنها در انبارهای گرمایشی منجر به خشك شدن بیشتر الوار خواهد شد.
 
الوار خشك شده در كوره
 
انبارهای گرمایشی بسته برای ذخیره كردن الواری كه در كوره تا میزان رطوبت 12% یا كمتر تحت روال خشك سازی قرار گرفته‌اند ایده‌آل می‌باشد. میزان رطوبت متوازن مطلوب الوار را می‌توان به سادگی با افزایش دما در انبار تا میزان خاصی در مقایسه با دمای بیرونی تحصیل نمود. این امر را می‌توان با استفاده از ترموستات‌هایی كه موارد تفاضلی دما را ثبت می‌كنند انجام داد. به هنگامی كه هوای بیرونی بدون افزایش رطوبت گرم شود، با وجود آنكه میزان رطوبت مطلق بصورت یكسان باقی می‌ماند‌، رطوبت نسبی كاهش یافته و همچنین رطوبت متوازن (EMC) نیز كاهش خواهد یافت. دمای بیرونی و رطوبت نسبی را می‌بایست در نظر داشت تا مقداری كه بوسیله آن دما در انبار می‌بایست افزایش یابد را تحصیل نموده و همچنین نسبت به دستیابی به میزان مشخص EMC نیز اقدام نمود. بطور مثال، در صورتی كه هوای بیرون در دمای 50 درجه فارنهایت و میزان رطوبت نسبی 80% باشد، میزان رطوبت داخل انبار به چه میزان می‌بایست جهت تحصیل میزان رطوبت متوازن 6% افزایش یابد؟ این پاسخ را می‌توان با استفاده از شكل 2 به دست آورد. براین اساس لازم است تا نسبت به ترسیم گراف مربوطه در طول مسیر پیكانها كه از 50 درجه فارنهایت و 80 درجه رطوبت نسبی به سمت نقطه‌ای متمایل می‌شوند كه آنها با یكدیگر برخورد می‌نمایند اقدام نمود. توجه داشته باشید كه این میزان در یك درجه رطوبت متوازن در حدود 5/16% و رطوبت مطلق 0.0635 پوند آب برحسب پوند هوای خشك (در فشار بارومتریك 29.92 در Hg) می‌باشد. از آنجاییكه هیچگونه میزان رطوبتی به هوای داخل انبار اضافه نگردیده است، میزان رطوبت مطلق بصورت یكسان، به هنگامی كه دما را بالا می‌بریم، باقی می‌ماند. از اینرو، خط مشخص شده توسط پیكان به سمت خطوط رطوبت مطلق جائیكه با خط EMC 6 درصد برخورد می‌كند را پیگیری كنید. از این نقطه شاهد سقوط مستقیم به سمت پایین به دمای محوری بوده و دمای مورد نیاز انبار بصورت 80 درجه فارنهایت یا افزایش دمای 30 درجه فارنهایت خوانده می‌شود.
 
یكی از راههای جایگزین جهت كنترل شرایط انبارهای گرمایشی كنترل هیتر یا گرم كننده با استفاده از ادوات كنترل رطوبت می‌باشد. به هنگامی كه رطوبت نسبی بالای نقطه مشخص شده میزان متوسط رطوبت باشد، هیتر روشن خواهد شد تا آنكه رطوبت نسبی در زیر نقطه مشخص شده قرار گیرد. بطور مثال، از شكل 2 در می‌یابیم كه برای حفظ میزان رطوبت متوازن 6%، رطوبت نسبی را می‌بایست در حدود 30% تحت كنترل داشت.
شكل 2. نمودار رطوبت سنجی نشان دهنده ارتباط بین دما، رطوبت نسبی، رطوبت مطلق و میزان رطوبت متوازن چوب در دمای بارومتری 92/29 در Hg می‌باشد. نمودار مربوطه و خطوط پیكان نشان دهنده افزایش دما مورد نیاز جهت تحصیل میزان رطوبت متوازن 6% با استفاده از گرم كردن هوای بیرونی كه بصورت اولیه به میزان 50 درجه فارنهایت و 80% رطوبت نسبی است، می‌باشند.
 
انبارهای ذخیره سازی بصورت بهینه
 
الوار خشك شده در كوره و همچنین محصولات نهایی را می‌توان در هر یك از موارد مطلوب رطوبت در انبار با استفاده از كنترل رطوبت نسبی و دما نگهداری نمود. البته لازم به ذكر است كه روش كنترل میزان رطوبت متوازن (EMC) پر هزینه می‌باشد چرا كه ادوات لازم برای این كار گرانقیمت هستند با این وجود، به هنگامی كه مورد نیاز می‌باشد می‌بایست نسبت به حفظ دما در محدود خاصی اقدام شود، بر این اساس نمی‌توان به سادگی نسبت به حفظ میزان رطوبت نسبی با استفاده از ابزارهای دماسنج معمولی اقدام نمود. بطور مثال برای تحصیل میزان رطوبت میانگین متوازن 6% به هنگامی كه هوای بیرونی در وضعیت دمای 85 درجه فارنهایت می‌باشد و رطوبت نسبی نیز 80% است، دما می‌بایست تا میزان 114 درجه فارنهایت افزایش یابد. این میزان دما در یك محیط كاری جائیكه اشخاص می‌بایست در آنجا حضور داشته باشند، غیر معقول می‌باشد. در این حالت، ادوات فریز نمودن جهت تحصیل میزان رطوبت متوازن 6% در دمای مقبول مورد نیاز خواهد بود.
 
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.