مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 20000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

 

 

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

 

شماره      
71
کد مقاله
TXT71
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
تجزیه رنگ آزو در محلول آبی از طریق تركیب نور مرئی و مافوق صوت
نام انگلیسی
Decomposition of an azo dye in aqueous solution by combination of ultrasound and visible light
تعداد صفحه به فارسی
13
تعداد صفحه به انگلیسی
4
کلمات کلیدی به فارسی
تاثیر همكنشی- تابش مافوق صوت- تابش نور مرئی- حفره-زایی- رنگ آزو
کلمات کلیدی به انگلیسی
Synergistice effect- Ultrasound irradiation- Visible light irradiation- Cavitation- Azo dye
مرجع به فارسی
لابراتور دولتی آكوستیك مدرن- دانشگاه نانجینگ- چین
مرجع به انگلیسی
State Key Lab of Modern Acoustics- Nanjing University- China
سال      
2006
کشور        

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

تجزیه رنگ آزو در محلول آبی از طریق تركیب نور مرئی و مافوق صوت
چکیده
تنزل رتبه اسید نارنجی هفت (7 Orange ) در محلول آبی به ترتیب و در یک زمان تحت پرتو افکنی نور فراصوت و قابل مشاهده یا مرئی در محلول آبی مورد بررسی قرار گرفته است. بر این اساس مشاهده شده است كه حداکثر درصد برداشت k، به هنگامی كه فرکانس فراصوت f و توان p  از f = 20 KHz  و P =3W  به f = 1 MHz  و P = 40 W تغییر می‌یابد، از 4% به 35% افزایش می‌یابد. به عبارتی دیگر مقدار k، تحت پرتو افکنی نور مرئی در 632 نانومتری و mW/mm2 100، برابر با 3% می‌باشد، تحت پرتوافکنی همزمان نور مرئی (632 nm, 100 mW/mm2) و فراصوت (1 MHz, 40 W) مقدار k به 65% می‌رسد که شامل یک تأثیر همكنشی از پرتوافکنی نور مرئی و فراصوت می‌باشد. یک مدل ساده بر پایه تئوریهای شكاف باند و کویتاسیون یا حفره زایی برای توضیح پدیده همكنشی مطرح گشته است .
 

كلمات كلیدی: تاثیر همكنشی، تابش مافوق صوت، تابش نور مرئی، حفره‌زایی، رنگ آزو

 
1- مقدمه
مقادیر زیاد پسابهای‌ تولید شده از صنایع نساجی بعنوان یك تهدید جدی برای محیط زیست مجاور ما بشمار می‌روند. توجهات زیادی معطوف فرآوری مناسب پساب های نساجی شده است. اگر چه رنگ های آزو که بخش اعظمی ‌از کلیه گروه های رنگ های نساجی را تشکیل می‌دهند در مقابل تنزل یا تخریب زیستی مقاوم بوده و در شکستن و احیای آمین های آروماتیک سرطانزا تحت شرایط آنروبیک یا ناهوازی مستعد می‌باشند. با بهره گیری از روشهای متعارف جهت تجزیه رنگ های آزو مانند جذب کربن، واكنش فنتون، فلوکولاسیون یا تجمع، همراه با اکسیداسیون با ازوناسیون یا هیدروژن پروکساید نمی‌توان به درصد بالای برداشت رنگ های آزو دست یافت، به این معنی که مقداری از مواد واسطه‌‌ای سمی در طول فرآیند تجزیه تشکیل می‌شوند. چگونگی تجزیه رنگهای آزو بدون ایجاد آلودگی ثانویه جزء موارد تاکید شده در تحقیقات امروزه بشمار می‌رود. روش های زیادی به مانند فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته (AOP) برای تجزیه رنگ های آزو طراحی گشته اند.
در میان روش های AOP، پرتوافکنی فراصوت از نظر عملکرد ساده و بسختی ممكن است به محصول نهایی صدمه بزند. تحت پرتوافکنی فراصوتی رادیکال های آزاد شیمیایی به شدت راکتیو مانند رادیکال OH می‌توانند تولید گردند که با مواد آلی واکنش می‌دهند و سپس مقدار برداشت مواد آلی را افزایش می‌دهند. به علاوه، روش های دمای بالا و فشار بالا با کویتاسیون حباب تولید شده‌اند می‌توانند سبب تجزیه ترکیبات هیدروفیلیک یا آبدوست مانند رنگ های آزو در آب شوند. با این حال، به درصد برداشت فراصوتی و میزان تجزیه مواد آلی کم هستند. به عبارتی دیگر پرتوافکنی نور ماوراء بنفش به عنوان روشی جدید برای تولید رادیکال های OH استفاده می‌شود.
در این مطالعه ما اثرات همكنشی در رنگ آزو (7 Acid Orange)  توسط اختلاط نور مرئی و فراصوت را مورد بررسی قرار داده ایم. درصد برداشت حداکثر K، تحت پرتوافکنی نور مرئی در 632نانومتری 3% می‌باشد و این در حالی است که مقدار K تحت پرتوافکنی فراصوت در 1 مگاهرتزی و 40 واتی حدود 35% می‌باشد. استفاده همزمان از نور مرئی و فراصوت میزان تجزیه را افزایش داده و مقدار K را به 65%  افزایش می‌دهد که بیشتر از میزانی است که در روش ترتیبی بدست می‌آید که معرف اثر همكنشی پرتوهای نور مرئی و فراصوت می‌باشد. یك روش ساده بر پایه تئوری های شكاف باند و کویتاسیون به منظور شفاف سازی تأثیر همكنشی واقعی مطرح شده است.

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

 

2- آزمایش
اسید نارنجی هفت (7AO) از آلدریچ (Aldrich) با درصد خلوص 85% خریداری شد و بدون خالص سازی بعدی مورد استفاده قرار گرفت. شکل 1فرمول ساختاری آن را نشان می‌دهد. در این ساختار، یک حلقه نفتالین با یک حلقه بنزن توسط پیوند دوگانه نیتروژن که فرم آزو نامیده می‌شود به یکدیگر متصل می‌شوند. در محلول آبی حلقه نفتالین یک موازنه تاتومتریک را تحمل می‌کند که باعث بوجود آمدن فرم هیدرازون (hydrazone) می‌گردد بنابراین AO7 به عنوان یک مخلوط آزو هیدرازون در محلول آبی وجود خواهد داشت. در این آزمایش، یک محلول آزمایشی با حل کردن 10 میلی گرم از رنگ در 200×20 میلی لیتر آب مقطر یونیزه نشده تهیه گردید که پس از تکان دادن به مدت 10 دقیقه و هوا دادن به مدت 30 دقیقه رنگی به غلظت 50 میلی گرم بر لیتر  را به دست داد.

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

 

3- نتایج و مباحث
قبل از توصیف جزئیات اثر همكنشی نور پرتوافکنی های نور مرئی و فراصوت در محلول آبی AO7، اجازه بدهید نگاهی به تغییرات طیف جذب برای AO7 در محلول آبی تحت پرتوافکنی فراصوت داشته باشیم.  شکل 2 طیف جذب AO7  در محلول آبی با غلظت ثابت C0  در مقدار K 295 را نشان می‌دهد. طیف جذب از دو جزء تشکیل شده است که عبارتند از : طیف جذب در 486 نانومتری با توجه به فرم هیدرازون و یک شانه کوچک حدود 400 تا 430 نانومتری با توجه به فرم آزو.

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

 

4- نتیجه گیری
ما تنزل مرتبه اسید نارنجی هفت (7 Acid Orange) در محلول آبی تحت پرتوافکنی فراصوت و نور مرئی بصورت ترتیبی و همزمان را مورد بررسی قرار داده‌ایم. ما دریافتیم که درصد برداشت K (65%) در حالت پرتوافکنی با اختلاط نور مرئی و فراصوت بسیار بیشتر از جمع (حدودا 38%) پرتوافکنی توسط تابش فراصوتی و نور مرئی بصورت ترتیبی می‌باشد که نشان دهنده ضرورت اثر همكنشی می‌باشد. بر این اساس، ما اثر همكنشی را در احیای انرژی شكاف باند، که تحت پرتوافکنی فراصوت توسط دمای بالا و فشار بالا با ریزش حباب القا شده است، را تشریح نمودیم.

تجزیه رنگ آزو محلول آبی نور مرئی و مافوق صوت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.