مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه  نساجی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 20000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده نساجی - ایران ترجمه - irantarjomeh

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

شماره      
4
کد مقاله
TXT04
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
معرفی رنگ تیوفن بر پایه تركیبات آزورنگهای دیسپرس برای پارچه‌هایی با جنس پلی استر
نام انگلیسی
Thiophene based monoazo disperse dyes for polyester fabrics
تعداد صفحه به فارسی
17
تعداد صفحه به انگلیسی
9
کلمات کلیدی به فارسی
2-آمینو-3-كربوكسی-4- 5-دیمتیل‌تیوفن- رنگهای دیسپرس- حمام رنگ- تثبیت- پلیمرها- ثبات رنگ.
کلمات کلیدی به انگلیسی
2-amino-3-carbethoxy-4-5-dimethylthiophene- disperse dyes- exhaustion- fixation- polyester- fastness
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
سال      
2002
کشور        

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

 

معرفی رنگ تیوفن بر پایه تركیبات آزورنگهای دیسپرس برای پارچه‌هایی با جنس پلی‌استر
 
چكیده
یك سری از رنگهای دیسپرس مونو‌آز و با تركیب 2-آمینو-3-كربوكسی-4 و5-دی‌متیل‌تیوفن با انواع مختلفی از N آریل‌مال‌ایمیدها ساخته می‌شوند. رنگهای دیسپرس مونوآزو توسط تحقیقات انجام شده با دستگاه طیف سنج IR و تجزیه عنصری شناسایی می‌شوند. این رنگها با غلظت 2% برای پارچه‌پلی استر شید رنگی زرد روشن تا قهوه‌ای استفاده می‌شوند كه ثبات نوری خوب وثبات شستشویی عالی را داشته و ثبات مالشی، تعرق وتصعیدی آنها نیز بسیار خوب می‌باشد.
درصد جذب رنگ حمام رنگرزی و تثبیت رنگی آنها بر روی منسوجات نیز بسیار خوب گزارش شده است.

 

كلمات كلیدی: 2-آمینو-3-كربوكسی-4، 5-دی‌متیل‌تیوفن، رنگهای دیسپرس، حمام رنگ، تثبیت، پلیمرها، ثبات رنگ.

مقدمه
شیمی رنگهای آلی قابل پیش‌بینی نیست. برخی از رنگها بر اساس سیستم تركیبات همگون و یكنواخت مولكولی استوار هستند، مثل رنگهای ماووین یا اینكه دارای ساختار شناخته شده قدیمی هستند. مثل رنگ ایندویگو(نیلی).
نوع یكنواخت تحت عنوان رنگهای دیسپرس(پخش شونده) مطرح می‌شود كه نوع پیچیده‌تر و برای شرایط رنگرزی تحت فشار محسوب می‌شوند و بر پایه گروه آمینها بنا شده‌‌اند و طیف گسترده‌ای از شیدهای رنگی را شامل می‌شوند كه در صنایع نساجی كاربرد دارند و بر پایه رنگهای دی‌آزو ساخته میشوند. اگثر آنها با روشهای تكنیكی خاص و نمودار رنگرزی تعریف شده، به كار گرفته می‌شوند و شامل پنج حلقه مولكول آلی و گروههای سولفور می‌باشد كه گروههای آمینو آنها دی‌آزو شده‌اند. این گروه شامل طیف كامل رنگهای قرمز تا آبی بوده و شرایط رنگرزی مناسب و اقتصادی و مقرون به صرفه‌ای را شامل می‌شوند(برای تولیدكننده و مصرف‌كننده). رنگهای هیدروفوبیك مونوآزو شامل حلقه‌های تیوفن هستند توسط فردی به نام Dann در سال 1949 كشف شد. این كار توسط گروه تحقیقاتیDickey ازEastman Kodak 1950 تكمیل شد. و نتیجه تحقیقات منتشر گردید و یك نسخه از آن در مورد رنگهای دیسپرس در سال 1958 توزیع گردید.
در این مقاله روش ساخت -Nآویل‌مال‌ایمید براساس 2- آیمینو تیوفن 4a-h توضیح داده می‌شود. برای تولید دو تركیب فوق 2آمینو، 3كربوكسی،4و5 دی‌متیل‌تیوفن دی‌آزودار شده و با نوع خاصی از -N آریل‌مال‌ایمید، 3a-h  تركیب می‌شود تا رنگهای دیسپرس 4a-h آزو را تولید نماید.
رنگها آزمایش خود را با موفقیت برای منسوجات پلی‌استر پشت سر گذاشته‌اند و درصد جذب رنگ تثبیت و انواع ثبات و خصوصیات آنها ارزیابی شده است.
 
انجام آزمایش :
خصوصیات مواد :
كلیه مواد شیمیایی مورد استفاده در این روش برای تولیدرنگهای 4a-h تولیدی تجاری داشته و در دسترس هستند. همه حلالهای بكار رفته برای تجزیه و تحلیل مواد و رسوبات آنها نیز در دسترس می‌باشند.
روشها ی آزمایش :
2- آمینو 3- كربوكسی 4 و5 دی‌متیل تیوفن را آماده كنید. عناوین مواد در فهرست ضمیمه مقاله آمده‌اند.

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

 

روش رنگرزی :
برای رنگرزی پارچه‌های پلی‌استری طبق دستور ذیل عمل نمایید:
درصد جزئی رنگ و تثبیت رنگینه :
درصد جذب رنگ از حمام رنگرزی و بالا بودن ثبات شتشوی آن با استفاده از روشهای شاخته شده محاسبه می‌گردد.
 
آزمایشات ثبات رنگینه بر روی پارچه :
ثبات نوری، ثبات تصعیدی و ثبات در برابر تعرق طبق استاندارد 1978- 1006 :BS كنترل می‌شود و ثبات شستشویی طبق استاندارد: 1979-765 :IS ثبات مالشی با دستگاه كراك میتر(Atlas) طبق استاندارد 1961 – AATCC اندازه‌گیری می‌شود.
جزئیات آزمونهای متفاوت رنگی قبلا ارائه شده است و اطلاعات آن در جدولIII آمده است.
 
روش عمومی كار :
نقطه ذوب مواد توسط روش كاپیالاری باز( لوله موئینه ) اندازه‌گیری می‌شود. طیف جزئی مرئی رنگ و محلول آن توسط دستگاه طیف‌سنج كارل زاینUV/VIS (Specord) اندازه‌گیری می‌شود. تجزیه عنصری آن توسط دستگاه Carlo Erba 1108 انجام می‌شود. طیف‌سنجی مادون قرمز نیز توسط سیستم perkin Elmer – KBr مدل 983 انجام می‌شود.
بررسی نتایج :
ساخت رنگینه 2 آمینو 3 كربوكسی 4 و 5 دی‌متی تیوفن (1):
واكنش gewal كه براساس متراكم‌سازی كتون‌ها استواراست با استفاده از نیتریلهای فعال شده مثل سیانواستیك استرها و سولفورها با حضور یك آمین آلیفاتیك در دمای اطاق انجام می‌گیرد. 2 آمینو 3 كربوكسی 4 و 5 دی‌ستی تیوفن 1 یك تركیب واسطه‌ای در ساخت گروههای مختلف رنگی بحساب می‌آید. در روش ساخت با تغلیظ 2 بوتانون با استفاده از اتیل سیانواستات و سولفور با حضور دی‌اتیل آمین بعنوان كاتالیز و روش gewal استفاده شده است.

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

 

طیف سنجی مادون قرمز رنگها :
طیف IR (مادون قرمز ) برای رنگهای 4a-h بصورت طول باند 3200-3085 cm-1 (پیوند c-h از -N فنیل مالمید )، 1595-1580 cm-1، (s) 835-825 (w) 955-945. cm-1 ( C=C پیوندی با C=O ).
خصوصیات فیزیكی رنگینه‌ها :
رنگهای 4a-h كه قهوه‌ای تیره هستند جامد بوده و محلول رنگی قهوه‌ای و قرمز تیره را در DMF ارائه می‌دهند. خلوص رنگها توسط سیستم TLC با استفاده‌از استات بنزن   (4:1) اندازه‌گیری می‌شود. با استفاده از طیف ‌سنجی سیلیكا هر رنگینه نقطه رنگی منفردی را ارائه می‌دهد. كلیه رنگهای كریستالی شده دارای نقطه ذوب مشخص و پارامترهای آنها در مورد آنالیز عنصری در جدولII آمده است.
خواص رنگی و طیفی رنگها :
رنگ قهوه‌ای تیره بیشترین جذب را بین طول موجهایnm 530 و 495 دارد. اطلاعات حاصله نشان می‌دهد مقدار حداكثر جذب رنگها به ماهیت و موقعیت تركیبات جانبی در حلقه آریل دارد. مقدار لگاریتمی ضریب جذب مولار( log e ) برای رنگها عین 92/3 – 20/3 است. كه شدت جذب خوبی را نشان می‌دهد یكی از عوامل این مطلب سطحی بودن مولكولهای رنگینه است. كه پایین بودن شرایط نامساعد را برای 5 حلقه مولكولی باعث می‌شود. قضیه مقاومت مولكولی دلیلی برای بررسی رنگی   2- آمینوتیوفن می‌باشد.
درصد جذب رنگ و ثبات آن :
جدول یك مقادیر مختلف درصد جذب رنگ و ثبات آنها، برای همه رنگهای 4a-h برای منسوجات تقریبا خوب تا خیلی خوب را دسته‌بندی كرده است. پارچه‌های پلی‌استر كه بیشتر فشردگی دارند غیرآبدوست و ساختار كریستالی داشته و انتشار رنگ در آنها با آهستگی انجام می‌شود.

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

 

نتیجه ‌گیری
تركیبات دی‌آزو در واكنش gewald برای ساخت رنگهای زرد روشن تا قهوه‌ای دیسپرس بكار می‌روند. تركیب دی‌آزو ناجور حلقوی ضعیف برای این كار مورد نیاز است كه می‌توان به نیتروزیل سولفوریك اسید برای انجام دی‌آزو داركردن مناسب با عدم انجام واكنشهای جانبی ناخواسته پس از دی‌آزو دار كردن اشاره نمود. اتم سولفور شامل 5 ظرفیت حلقه اشتراكی با مولكولهای جانبی است كه برای تعویض گروههای رنگ‌زا در تركیبات دی‌آزو آنلین می‌باشد.
زیرا اندازه كوچك مولكولها و خواص ذاتی آنها در حلقه‌های تیوفن كشش الكترونی برای تعویض گروههای كربواتوكسی برای تابلین دیسپرس بهتر مؤثر می‌باشند، همچنین رنگ‌پذیری و پیوستگی ذاتی در ساختار مولكولها نیز استحكام و ثبات رنگی بالایی را سبب می‌شوند.
مولكولهای كوچك وضعیت بهتری را در جذب پارچه و ثبات آن ایفا می‌كنند. همچنین خشك كردن پس از رنگرزی راحت‌تر بوده و ثبات تصعیدی آن نیز بالاتر است. این خواص موجب برتری این رنگها نسبت به رنگهای آبی آنتراكینون شده است.
پارچه‌های رنگ شده دارای ثبات نوری خوب(3-2، خیلی خوب 5-4 و عالی 5) هستند و ثبات شستشویی، تعرق، مالشی و تثبیتی آنها نیز به همین صورت دسته‌بندی می‌شود.
نكته قابل توجه درجه روشنی و ثبات بعد از شستشوی پارچه است كه درجه‌بندی خوب تا عالی را برای این رنگها به همراه دارد.
كاربرد اتمهای سولفور همراه رنگهای دیسپرس تیوفن برای پلی‌استر موفقیت خوبی را به همراه دارد.
این رنگها برتری خاصی در مورد آماده‌سازی، میزان جذب(شفافیت شیدرنگی)، یكنواختی و ثبات تصعیدی بالا را ارئه می‌دهند.

رنگ تیوفن آزورنگهای دیسپرس پارچه پلی استر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.