مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

ماسكهای ساحل شمال غربی بومیان آمریكا

ماسكهای ساحل شمال غربی بومیان آمریكا

ماسكهای ساحل شمال غربی بومیان آمریكا – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه علوم اجتماعی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 10000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده علوم اجتماعی - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
10
کد مقاله
SOC10
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
ماسكهای ساحل شمال غربی بومیان آمریكا
نام انگلیسی
Northwest Coast Native American Masks
تعداد صفحه به فارسی
11
تعداد صفحه به انگلیسی
4
کلمات کلیدی به فارسی
ماسك
کلمات کلیدی به انگلیسی
Masks
مرجع به فارسی
مرجع به انگلیسی
سال
کشور
ایالات متحده
 
ماسكهای ساحل شمال غربی
بومیان آمریكا
برای صدها سال ماسك نقش مهمی را در زندگی بومیان آمریكا ساحل شمال غربی بازی كرده است. آنها بدینوسیله سنتهای قدیمی را كه تا بحال ادامه داشته بزرگ می‌شمارند. ماسكهای مهیج و رنگی ساحل شمال غربی جزو جذب‌كننده‌ترین مصنوعات ساخته شده بوسیله بومیان آمریكایی می‌باشد.
 
ساخت ماسك
با وجود آنكه قبایل مختلف در سراسر ساحل شمال غربی دارای سنتها و فرهنگهای مختلفی هستند، تكنیكها و روشهای بسیاری وجود داشته كه در كل منطقه معمول می‌باشد. بطور سنتی، یك سازنده ماسك معمولا آرتیست یا هنرمند گمنام مرد با وضعیت اجتماعی بالا می‌بوده است. هنرمندانی كه ماسكها را می‌ساختند خود این حرفه را نداشتند و در مشاغل دیگر همچون شكار و ماهیگری نیز علاوه به اشتغال به هنر خود، مشغول بودند. این هنرمندان به منظور بدست آوردن تمركز كامل برای حكاكی ماسكها معمولا به جاهای خلوت می‌رفتند. ماسكها معمولا از چوب درخت سرو ساخته می‌شد. این هنرمندان باید به دقت مراقب بوجود آمدن ترك خوردگیها، قبل از انتخاب آن برای كار، باشند. در زمانهای قدیم، هنرمندان دارای ابزار كنده‌كاری خاص خود بودند و آنها را برای كنده‌كاری یا مغار، شكل دهی و برش مورد استفاده قرار می‌دادند. با این وجود، در اواخر قرن 18، تجارت با اروپائیان باعث فراهم نمودن ابزارهای سطح بالا برای آنها گردید و به همین دلیل ساخت ماسك بسیار آسانتر گردید. این امر اجازه داد كه نه تنها میزان بیشتری از ماسكها تولید شوند بلكه كیفیت آنها نیز بهتر شده و ماسكهایی با قطعات مجزا تولید شد. یكی دیگر از خصیصه‌های مهم ساخت ماسك رنگ زدن آن می‌باشد. رنگ و نقاشهای ماسكها بصورت سنتی می‌باشند. معمولا رنگ سیاه برای اضافه نمودن تاثیر بیشتر در طرحهای بكار گرفته شده و رنگهای دیگر جنبه دكوری داشتند. چشمها و ابروهای صورتكها نیز معمولا تیره رنگ بود. رنگی كه یك هنرمند بكار می‌برد معمولا تركیبی از زغال قهوه‌ای، گرافیت یا ذغال چوب (برای طیف تیره)، گل آجری(برای قرمز)، رنگ معدنی مسی(برای آبی و سبز) به همراه تركیبی از خمیر، تخم ماهی آزاد خشك شده می‌بود. نهایتا مو، پرها، طلا، نی، پوست و دیگر مواد یا اشیاء برای تزئین و واقعی‌تر نمودن ماسك مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
فرمهای ماسك
قبایل ساحل شمال غرب دارای ماسكهای مختلفی بوده كه نشان دهنده انسانهای مختلف و موجودات گوناگونی ‌می‌بودند. بصورت كلی سه نوع ماسك وجود داشت : ماسك تك چهره، ماسك مكانیكی و ماسك تبدیلی. یك ماسك تك چهره از قطعه واحدی از چوب بوجود آمده است. ماسك مكانیكی از یكسری رشته‌ها یا لولاها (پس از ورود اروپائیان) ساخته شده كه اجازه می‌داد تا ماسك دهان یا چشم خود را باز و بسته نماید. ماسك تبدیلی پیچیده‌ترین نوع ماسك است. این ماسك دارای یك قسمت بیرونی است كه پس از بازگشت قسمت داخل ماسكها را به نمایش می‌گذارد، حتی قسمت داخلی نیز می‌تواند گسترده شود تا لایه سوم آن را نشان دهد. ساخت ماسك تبدیلی مشكل بوده، ضمن آنكه پوشیدن یا استفاده كردن از آن هم دشوار است، همچنین داشتن لایه‌های مختلف باعث سنگین شدن ماسك می‌شود. از اینرو تنها افراد قدرتمند قبیله قادر می‌باشند تا از این ماسك استفاده كنند. بومیان آمریكا از ماسكهای مختلف كه بشكل حیوانات می‌باشند جهت برقراری ارتباط با سمبلهای خاص نظیر افسانه‌ها، آداب و رسوم و وضعیت اجتماعی بهره می‌برند، علاوه بر این كلیه اعضای یك قبیله به طایفه خاص یا گروهی تعلق دارند كه بنظرشان سرشت آنها از حیوان خاصی سرچشمه گرفته است. بنابراین ماسكهای حیوانات برای هر قبیله معنای متفاوت و خاصی دارد.
 
راهنمای كوتاهی در خصوص حیوانات مهم
«راون» یا كلاغ سیاه به ظاهر دارای نیرنگ و حیله بیشتری می‌باشد. وی دارای نیروی جادویی بوده و قادر است تنها با تصور دست به خلق اشیاء بزند. «راون» همچنین بعنوان یك قهرمان قلمداد می‌شود. چرا كه بظاهر وی اولین انسانهایی را كه در صدف یا حلزون پنهان گشته بودند را كشف نمود! ماسك خاصی نیز وجود دارد كه نشان دهنده «راون» آدمخوار می‌باشد كه با گوشت انسان برای خود جشن و سرور راه می‌اندازد. در این خصوص بعدا بیشتر توضیح خواهم داد. نهنگ كشنده نیز بعنوان بهترین شكارچی دریا شناخته می‌شود. چرا كه بصورت دسته‌ای یا گروهی شكار می‌كند. گفته می‌شود به هنگامی كه صیادان به نهنگ كشنده صدمه زنند، قایق آنها واژگون شده و صیادان به دهكده نهنگها كشیده می‌شوند و در آنجا خود تبدیل به نهنگ می‌گردند.
خرسها در ذات خود بعنوان انسان تصور می‌شوند. ماسكهای خرس معمولا خندان می‌باشند و تصاویر آن به منظور گسترش و تاكید درستی هدیه داده می‌شود. مرغ افسانه‌ای مولد رعد و برق و عقاب جزء قدرتمندترین موجودات می‌باشند. طایفه‌هایی كه از این ماسكها استفاده می‌كنند جزء قبیله‌های اصیل و اصلی بشمار می‌آیند. مرغ افسانه‌ای از چشمان خود جرقه‌ای از برق متصاعد می‌نماید و هنگامی كه بالهایش را برهم می‌زند غرش رعد بوجود می‌آید.
عملكرد ماسك
ماسكها صرفا به منظور دكوراسیون و زیبایی محیط ساخته نمی‌شوند. برخی از آنها صورتكهایی می‌باشند كه فرد خاصی را نشان می‌دهند.
هنرمندان ماسك را بگونه‌ای فرم می‌دهند كه صورت فردی خاص را نشان دهد. برخی از آنها بر روی لب پایین خود تكه‌ای از استخوان را جای داده است. هر چه اندازه این استخوان بزرگتر باشد، صورتك نیز بزرگتر خواهد بود.
برخی از ماسكها برای نشان دادن مراسم مذهبی و استفاده در آن استعمال می‌شود. این مراسم كه معمولا بصورت مخفی بوده كاهنهای مذهبی، ساحرین،  جنگجویان و گروه‌های تشویق كننده جوانان جهت پیوستن به قبایل را شامل می‌شوند. از اینرو، آنها بنام جوامع مخفی خوانده می‌شوند كه تنها اعضای آن می‌توانند در مراسم خاص خود شركت داشته باشند. مراسم مذهبی برای اعضا حیاتی بوده و در آن كاهنین مراسم خاصی را انجام داده و ماسكهای مذهبی به چهره می‌زنند. همچنین ماسكهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یكی از ین مراسم جوامع مخفی و مشهور برای القای جوانان و تشویق آنها به پیوستن به قبیله تلاش می‌كند این مراسم كه بوسیله قبیله كواكیوت در ساحل مركزی انجام می‌پذیرد، بنام كوسیوت خوانده می‌شود. در این مراسم اعضا داستانی را اجرا می‌كنند كه در آن جوانان مبتدی دزدیده شده و به سرزمین دوری كه پرندگان آدمخوار زندگی می‌كنند برده می‌شوند. جوانانی كه نتوانند از خود دفاع كنند توسط این پرندگان آدمخوار، منقارخم عظیم‌الجثه بلعیده می‌شوند. ماسكی كه نشانگر این نوع پرندگان است جزء تماشایی‌ترین ماسكهای ساحل شمال غرب می‌باشد.
انواع دیگر ماسكها برای استفاده در مهمانی‌ها می‌باشد. این مهمانی‌ها، بصورت فستیوالی می‌باشد كه در آن رئیس یك قبیله هدیه‌ای را به رئیس قبیله دیگری اهدا می‌نماید. روسا قبایل سعی دارند كه بهترین هدیه و با ارزشترین هدیه را كه نشان دهنده شان قبیله آنها باشد را اهدا كنند. هیچ كدام نمی‌خواهند كه بعنوان فردی خسیس تلقی شوند، چرا كه این امر نشانه حقیر بودن خواهد بود. در بسیاری از اوقات رقابت شدیدی در بین رئیس قبیله‌ها روی می‌دهد كه در آن ثروت خود را به رخ هم می‌كشند. اهدای هدیه نیاز به برگزاری جشن خاص داشته كه در آن مردان، زنان و كودكان هر دو قبیله شركت دارند و دادن هدایا را نظاره می‌كنند. در این جشن رقاصان خاص نیز در حالی كه ماسكهای ویژه‌ای دارند بر ایفای نقش و اجرای نمایش می‌پردازند. در بیشتر موارد بر زنان و كودكان اجازه درك مفاهیم ماسكها و داستان داده نمی‌شود، ولی در رقص و آوازخوانی شركت داده می‌شوند. بسیاری از قبایل برای چنین جشنهایی ماسك تبدیلی را درست می‌كنند.
یكی از نمونه‌های این ماسك كه توسط قبیله بلاكولا استفاده می‌شود نشان دهنده یك ماهی آزاد مخصوص می‌باشد. این ماسك سمبل یك ماهی بوده كه به عمق آبها فرو می‌رود و ماهیهای آزاد را بسمت قایق ماهیگری زیرآبی هدایت كرده و نهایتا آنها را وارد رودخانه می‌كند. ماسكهای تبدیلی مردم قبیله كواكیوتی نیز برای افسانه سرایی بكار گرفته می‌شود و در آنها ماسكی كه بصورت حیوانی می‌باشد نشان دهنده ماسكهای نیاكان آنها است. هر چه ماسكها بهتر باشند میزبان جشن پرستیژ بیشتری را از آن خود خواهد كرد.
ماسكهای امروزی بومیان آمریكا
با آمدن اروپائیان ابزارهای زیادی و جدیدی بدست بومیان آمریكا افتاد. با این وجود، اروپائیان امراضی را نیز به همراه داشتند كه باعث كاهش جمعیت آنها شد. همچنین بومیان دین مسیحی را قبول كردند و كم‌كم اهمیت  جشنها و سنتهای قدیمی از میان رفت بگونه‌ای كه فرهنگی بومیان قدیمی بكلی امروزه ناپدید گشته است. با این وجود، هنرمندان معاصر بومی شمال غرب هنر ماسك‌سازی را ادامه داده و نمونه جدیدی را معرفی كردند. این هنرمندان روشهای سنتی را با تكنیكهای جدید ادغام كرده و گونه‌ای جدید از هنر معاصر را بوجود آوردند. ماسكهای معاصر تزئین‌كننده بسیاری از دیواره‌های گالریهای هنری امروزی می‌باشند و نه تنها این هنر را می‌توان در موزه‌های تاریخ طبیعی مشاهده كرد و نقش حیاتی آن را در مراسم قبیله‌ای ستود، بلكه این ماسكها بوسیله بسیاری از مردم بعنوان اثر هنری با ارزش شناخته می‌شود.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.