مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها

محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها

محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه کشاورزی
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 20000 تومان (ایران ترجمه - irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده کشاورزی - ایران ترجمه - irantarjomeh

محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها

شماره       
13
کد مقاله
AGR13
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها
نام انگلیسی
Forest Products Measurements and Values
تعداد صفحه به فارسی
18
تعداد صفحه به انگلیسی
8
کلمات کلیدی به فارسی
محصولات جنگلی، الوار، كاغذ
کلمات کلیدی به انگلیسی
Forest Products, Lumbers, paper
مرجع به فارسی
خدمات ترویج كشاورزی دانشگاه تنسی
مرجع به انگلیسی
Agricultural Extension Service The University of Tennessee
سال
2000
کشور
ایالات متحده
محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها
مقدمه   Introduction
موفقیت در خرید و فروش محصولات جنگلی، به آگاهی هر فرد در برآورد محصول و توانایی وی در پیش‌بینی ارزش بازار جاری بستگی دارد. زمانیكه درختان بعنوان محصول آماده برداشت می‌شوند، ممكن است به صورت درختان كامل، الوار شده كلاس كارخانه‌ای، الوارهای كلاس ساختمانی، الوارهای مخصوص روكش، خرده چوب و چوب نرم مخصوص كاغذسازی به فروش برسند. روش فروش الوار معمولا براساس رتبه‌بندی چوب می‌باشد كه عامل تعیین كننده آن مقدار و موقعیت نقص‌های موجود بر روی چوب است. هر محصول بدست آمده از جنگل روش ویژه‌ای داشته كه بوسیله آن نسبت به برآورد و تعیین ارزش بازاری آن اقدام می‌شود. این مقاله بیانگر اقدامات صورت گرفته در رابطه با محصولات جنگلی رایج در ایالت تنسی و نیز چگونگی ارزیابیهای مرتبط با  ارزش بازاری آن می‌باشد.
چوب نرم مخصوص كاغذسازی  Pulpwood
چوب نرم مخصوص كاغذسازی معمولا از طریق حجم چوب اندازه‌گیری شده با استفاده از معیار cord (حدودا 6/3 متر مكعب) یا معیار پوند خرید و فروش می‌شود.
یك واحد cord استاندارد برای چوب، مقدار چوب انباشته شده در فضایی حدود 128 فوت مكعب است. این واحد در حقیقت كپه‌ای چوب به ارتفاع و پهنای4 فوت و طول 8 فوت می‌باشد. انواع مختلفی از این استاندارد وجود دارد، بنابراین خریدار و فروشنده می‌بایست از نوع مشابهی استفاده كنند. مقدار حقیقی چوب در فضای 8*4*4 فوت، بسته به چگونگی بسته‌بندی چوب از لحاظ ضخامت، صافی و یكنواختی قطعات، بسیار متفاوت خواهد بود. مطالعات نشان داده است كه مقدار چوب موجود در هر cord استاندارد ممكن است از 58 فوت مربع تا 94 فوت مربع متغیر باشد. به دلیل تفاوت حجم چوب موجود در هر cord و توسعه روش‌های جدید حمل و نقل و جابجایی مواد، چوب نرم مخصوص كاغذسازی و خرده چوب اغلب بر اساس وزن خرید و فروش می‌شوند. بخش جنگل اداره كشاورزی در ایالت تنسی، هر cord درخت كاج را به وزن 5350 پوند و هر cord چوب سخت جنگلی را به وزن 5800 پوند، تعریف می‌كند.
در این خصوص تمایلی جهت فروش چوب نرم كاغذسازی و خرده چوب بصورت طولی وجود دارد. بارهای طولی اغلب بر مبنای وزن به فروش می‌رسند. تریلرهای حمل الوار، به منظور تعیین وزن  خالص بار ، ابتدا زمانیكه كاملا بار زده شده‌اند و سپس بدون بار وزن می‌شوند. در صورت لزوم وزن را می‌توان  به مقدار مشابه آن در فوت یا cord تبدیل نمود. برخی شركت‌ها معیارهای وزنی استانداردی جهت قیمت‌گذاری به كار می‌گیرند، و برخی دیگر معیارهای خود را براساس تركیب محصول بوجود می‌آورند. معیارهای وزنی بسته به اندازه‌ الوار تغییر می‌كنند، زیرا الوارهای بزرگ‌تر معمولا از لحاظ وزنی حجم محصول بیشتری را نسبت به الوارهای كوچكتر بوجود می‌آورند. عواملی چون كیفیت، تراكم، مقدار رطوبت و كیفیت كارخانه‌ای چوب، فاكتورهای مرتبط با مقیاس و قیمت پرداخت شده در كارخانه برای الوار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. فایده خرید و فروش براساس وزن این است كه مالكین را جهت تحویل سریع و به موقع چوب به كارخانه، تشویق و ترغیب می‌نماید. تحویل سریع محصول پس از برداشت، تضمین كننده مقدار بالای رطوبت در چوب می‌باشد. الوارهای تازه برداشت شده، از لحاظ وزنی، سنگین‌تر از الوارهای خشك می‌باشند. كارخانه‌ها الوارهای تازه بریده شده را ترجیح می‌دهند، زیرا آنها از لحاظ مقدار پوسیدگی، لكه و حشرات مخرب چوب كمتر در معرض خطر می‌باشند.
ارزش بازاری چوب نرم كاغذسازی با كیفیت چوب و بازار محلی در ارتباط است. برای ارزیابی قیمت بازار محصولات جنگلی، دپارتمان جنگل بخش كشاورزی ایالت تنسی(TDA–DF) ایالت مربوطه را به سه منطقه براساس بازارهای محلی تقسیم می‌كند. این مناطق شرق، مركز و غرب ایالت تنسی می‌باشند. TDA–DF قیمت چوب نرم كاغذسازی در بازار تنسی را 4 بار در سال برای هر منطقه در ایالت منتشر می‌كند. تیمبر‌ مارت ساف (Timber Mart-South)  نیز قیمت‌های چوب نرم مخصوص كاغذسازی و خرده چوب را در این ایالت منتشر می‌كند، با این تفاوت كه ایالت را به دو منطقه تقسیم نموده است. نمونه‌های قیمت‌های اعلام شده برای چوب نرم كاغذسازی نسبت به سایر محصولات، در جدول(1) ارائه شده است. قیمت‌های تحویلی بر اساس قیمت‌های مصوب تولیدكنندگان می‌باشد و با قیمت الوار قبل از قطع از درخت متفاوت است. قیمت‌های الوار قبل از قطع درخت مبلغی است كه برای درختان سرپا(قطع نشده) پرداخت شده است و در آن قیمت قطع درختان و حمل‌ونقل آنها منظور شده است.
الوارهای اره شده   Saw-Logs
اغلب كارخانه‌های چوب‌بری چوب سخت، الوارها را براساس درجه و مقیاس الوار خریداری می‌كنند. معیار رتبه‌بندی الوار براساس تعداد عیوب ظاهری و مشهود بر سطح الوار مانند گره‌ها و پوسیدگی می‌باشد. این عیوب كیفیت و كمیت الواری كه از كنده چوب بدست می‌آید را تحت تاثیر قرار می‌دهند. رایج‌ترین اصول و قواعد رتبه‌بندی الوار توسط خدمات جنگلی ایالات متحده(U.S. Forest Service)  بوجود آمده است. رتبه مورد نظر الوار رتبه‌بندی شده برای هر درجه الوار خدمات جنگلی ایالات متحده، در جدول(2) به ثبت رسیده است. شكل(1) نشانگر نمونه‌هایی از قواعد مربوط به الوار خدمات جنگلی ایالات متحده می‌باشد. درجات الوار ثبت شده در ستون بازده الوار، در حقیقت همان درجات الوار مجمع الوار جنگلی ملی(NHLA) برای محصولات باارزش‌تر، می‌باشند. اینگونه محصولات فرصت سودآوری بیشتری برای كارخانه‌های چوب‌بری ایجاد می‌كنند. هرچه درجه كنده چوب بالاتر باشد، الوار مرغوب‌تری از آن بدست می‌آید؛ بنابراین، الوار مرغوب دارای ارزش بیشتری از الوار نامرغوبی است كه از نظر حجم با هم برابرند. الوارهای با ضخامت بسیار و بدون عیب، اغلب به عنوان الوارهای روكش به فروش می‌رسند و چنانچه به صورت الوار اره شده فروخته شوند دارای قیمت بالاتری می‌باشند. الوارهای بسیار نامرغوب، اغلب به عنوان الوارهای درجه ساختمانی به فروش می‌رسند كه از آنها اتصالات راه‌آهن و الوارهای معدنی به دست می‌آیند. برخی كارخانه‌های چوب‌بری، به جای استفاده از قواعد درجه خدمات جنگلی، درجات الوار خود را بوجود آورده و به كار می‌گیرند.
الوار  Lumber
الوار پس از اینكه برش داده شده و بصورت دلخواه  درآمد رتبه‌بندی می‌گردد. الوار براساس رتبه‌ یا درجه‌شان به فروش می‌رسند، كه در مورد چوب سخت و چوب نرم متفاوت است. درجات الوار چوب نرم در ایالت تنسی معمولا براساس قواعد مصوب كمیته نظارت كاج جنوبی(Southern pine Inspection Bureau) یا SPIB می‌باشد. درجات الوار چوب سخت براساس تعداد و اندازه برش‌هایی دقیق كه ممكن است از یك تخته چوبی بدست آید و با استفاده از قواعد تصویب شده توسط مجمع الوار چوب سخت ملی یا NHLA (National Hardwood Lumber Association  )، تعیین می‌شوند. درجات الوار چوب سخت توسط NHLA تعیین شده و مقدار مواد مشخص موجود در هر درجه، در جدول(3) ارائه شده است. بخشی از یك تخته چوب كه در برش‌های سطحی صاف و دقیق، جهت قواعد درجه‌بندی الوار NHLA مورد نیاز است در شكل(3) ارائه شده است. چنانچه تعداد نقص‌ها افزایش یابد، ارزش الوار كاهش خواهد یافت.
در هنگام خرید یا فروش چوب نرم مخصوص كاغذسازی، خرده چوب یا كنده‌های درخت، شخص خریدار یا فروشنده می‌بایست بهترین روش اندازه‌گیری مناسب را انتخاب نماید. روش‌های گوناگون بسیاری جهت اندازه‌گیری محصولات مشابه وجود دارند.  بنابراین از آگاهی خریدار و فروشنده نسبت به روش اندازه‌گیری به كار گرفته شده اطمینان حاصل نمایید. در هنگام خرید و فروش الوار، به خاطر داشته باشید كه چوب سخت و نرم با استفاده از قواعد مختلف رتبه‌بندی شده‌اند و نیز ارزش محصولات بسته به درجه آنها تغییر می‌كند. به منظور برآورد ارزش محصولات جنگلی جهت خرید و فروش، می‌توانید یكی از انتشارات قید شده در این مقاله كه ارائه دهنده قیمتهای بازاری محصولات می‌باشند را بررسی نمائید.

محصولات جنگلی برآوردها و ارزشها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.