مقالات ترجمه شده دانشگاهی ایران

آنالیز مزیت های چوب فرآوری CCA

آنالیز مزیت های چوب فرآوری CCA

آنالیز مزیت های چوب فرآوری CCA – ایران ترجمه – Irantarjomeh

 

مقالات ترجمه شده آماده گروه صنایع چوب
مقالات ترجمه شده آماده کل گروه های دانشگاهی

مقالات رایگان

مطالعه 20 الی 100% رایگان مقالات ترجمه شده

1- قابلیت مطالعه رایگان 20 الی 100 درصدی مقالات 2- قابلیت سفارش فایل های این ترجمه با قیمتی مناسب مشتمل بر 3 فایل: pdf انگیسی و فارسی مقاله همراه با msword فارسی -- تذکر: برای استفاده گسترده تر کاربران گرامی از مقالات آماده ترجمه شده، قیمت خرید این مقالات بسیار کمتر از قیمت سفارش ترجمه می باشد.  

چگونگی سفارش

الف – پرداخت وجه بحساب وب سایت ایران ترجمه (شماره حساب) ب- اطلاع جزئیات به ایمیل irantarjomeh@gmail.com شامل: مبلغ پرداختی – شماره فیش / ارجاع و تاریخ پرداخت – مقاله مورد نظر -- مقالات آماده سفارش داده شده عرفا در زمان اندک یا حداکثر ظرف مدت چند ساعت به ایمیل شما ارسال خواهند شد. در صورت نیاز فوری از طریق اس ام اس اطلاع دهید.

قیمت

قیمت این مقاله: 32000 تومان (ایران ترجمه - Irantarjomeh)

توضیح

بخش زیادی از این مقاله بصورت رایگان ذیلا قابل مطالعه می باشد.

مقالات ترجمه شده صنایع چوب - ایران ترجمه - irantarjomeh
شماره
59
کد مقاله
WOD59
مترجم
گروه مترجمین ایران ترجمه – irantarjomeh
نام فارسی
آنالیز مزیت های چوب فرآوری CCA
نام انگلیسی
Analysis of Benefits of CCA-Treated Wood
تعداد صفحه به فارسی
64
تعداد صفحه به انگلیسی
23
کلمات کلیدی به فارسی
چوب، فرآوری CCA
کلمات کلیدی به انگلیسی
CCA-Treated Wood
مرجع به فارسی
مجمع شیمی آمریكا – بخش آفات کش ها
گروه محافظت چوب آرسنیك‌
مرجع به انگلیسی
American Chemistry Council; Biocides Panel; Arsenical Wood Preservatives Task Force
سال
2011
کشور
ایالات متحده
آنالیز مزیت های چوب فرآوري CCA
مجمع شيمي آمريكا – بخش آفات کش ها
گروه محافظت چوب آرسنيك‌
2008
1- مقدمه
استفاده از مواد محافظتي چوب در ارتباط با افزايش عمر محصولات چوبي در ايالات متحده از سابقه ای بیش از 100 سال برخوردار مي‌باشد. آرسنات مس كروماته (CCA) بعنوان جايگزيني براي فرمولاسیون اولیه «نمك»، كه در ابتدا با مقبولیت گسترده‌اي در اوايل دهه 1960 روبرو شد، و همچنین كرئوزوت بكار گرفته شد. مزیت، تاثیر و هزینه اندک این ماده محافظتي حلال در آب منجر به موفقیت ممتاز CCA در بازار شد. از دهه 1960 تا اوايل دهه 2000، CCA بعنوان تنها ماده مطلوب در بازار الوار حلال در آب بشمار می آمد و بعلاوه سهم قابل توجهی از  بازار محصولات صنعتي نظير فرآوری تير، ستون و الوارهاي دريايي و تيرهاي برق را بدست آورد. مزاياي CCA با توجه به تاثير عالي آن بر چرخه عمر محصول و خصيصه‌هايي همانند بی بویی، سطح کاری تميز، رنگ‌پذيري و هزينه پايين، این ماده را بعنوان يك ماده محافظتي برتر براي كاربردهاي مختلف مطرح ساخت.
در سال 2002، شركتهاي سازنده مواد محافظتي چوب CCA بطور اختياري برخی از مصارف خاص این محصول را ملغی نموده و از این طریق تایید آژانس حفاظت محيط زيست ايالات متحده (USEPA) را بر روی برچسبهاي آفت‌كشهای خود بدست آوردند. اين تغييرات در 31 دسامبر 2003 اعمال شده و بر این مبنا به نحو موثري استفاده از CCA براي فرآوري چوب بکار گرفته شده در كاربردهاي صنعتي و كشاورزي محدود شد. در نتيجه این محدودیت ها، مواد محافظتي جديدي نظير ACQ و  CA(آزول مس) در كاربردهايي كه ديگر بر روي برچسبهاي CCA وجود نداشتند، جايگزين CCA گرديدند. با اين وجود، اغلب بازارهاي غير الواري همانند قبل و بصورت متداول از برچسب CCA استفاده نموده و آن را همچنان بعنوان یک فرآوري ترجيحي مد نظر دارند.
از سال 1997، موسسه مواد محافظتي چوب آمريكا (AWPT) گزارش داد كه تقريبا 580 ميليون فوت مكعب از چوب با مواد محافظتي حلال در آب فرآوري شده است كه تقريبا از CCA براي فرآوري تمامي آنها استفاده شد. چوب فرآوري شده با CCA تقريبا 80% كل بازار چوب فرآوري شده ايالات متحده را شامل مي‌شد. مواد محافظتي حلال در روغن 20% باقيمانده را تشكيل مي‌داد. با وجود آنكه حجم چوب فرآوري شده با CCA در بازار به ميزان تقريبا 20%، قبل از اعمالات تغييرات در برچسب، كاهش يافته است، هنوز اين حجم معرف يك بازار حياتي در اين عرصه است. آژانس حفاظت محيط زيست ايالات متحده  (USEPA) در صدد ارزيابي مواد محافظتي آرسنيكي كروماته و غير كروماته چوب براي اعمال رويه‌هاي ثبت مجدد مي‌باشد. EPA بعنوان بخشي از اين فرآيند، تجزيه و تحليل مزاياي اين مواد محافظتي حمل شونده در آب يا آب برد را انجام مي‌دهد. اين گزارش براي توصيف مزاياي ارائه شده در چوب فرآوري شده با CCA تهيه شده است.
2- یافتن بازار برای چوب فرآوري شده با CCA
1-2. برآوردهاي قبلي
در سال 1988، صنایع محافظتی چوب آمریکا اقدام به انجام بررسيهاي دوره ای،‌ غالبا ساليانه، در بازار این کشور كل در مورد چوب فرآوري شده با مواد محافظتي نمودند. آخرين سري اين گزارشات مربوط به سال 1997 می باشد (ميكل رايت،‌ 1998). در سال 2005، اين محقق از گزارشهاي قبلي همراه با بررسي های جديد مرتبط با توليد كننده‌‌گان مواد محافظتي CCA جهت برآورد درست حجم بازار CCA، بعد از اعمال تغييرات 2003، استفاده نمود (اسميت، 2005). تقريبا در همين زمان، دانشگاه ايالتي لوييزيانا از طرف صنايع وابسته ماموريت يافت تا نسبت به انجام بررسي مشابهي در دهه 1990 اقدام نمايد (ولاسكي 2006).
ولاسكي (2006) برآورد كرد كه تقريبا 183 ميليون پوند مواد محافظتي حلال در آب در سال 2004 استفاده شده است و مقدار هر يك از مواد محافظتي اصلي را به تفكيك نوع آنها مشخص نمود. جدول 1-2 اين اطلاعات را خلاصه مي‌كند. بر اين مبنا، برآوردي از تقريبا 770 ميليون فوت مكعب مواد فرآوري آب برد با برآورد 580 ميليوني مايكل رايت در سال 1998 به صورت كاملا منطقي و با توجه به رشد بازار خانگي در سالهاي اخير مقايسه شده است.
برآورد نگارنده در مورد متوسط ساليانه فرآوري CCA به دنبال تغييرات اعمالي،‌ 100 ميليون فوت مكعب مي‌باشد. اين مقدار با تخمين 99 ميليون فوت مكعبي فرآوري CCA در سال 2004 موجود در جدول 1-2 كاملا قابل مقايسه است.
2-2- حجم CCA برآورد شده اخير  
در بررسي محرمانه توليد كننده‌هاي مواد محافظتي CCA كه براي اين مقاله انجام شد، دكتر هاس ‌شاه از انجمن شيمي آمريكا گزارش داد كه: حجم كل CCA مصرف شده در سال 2007 بر اساس 100% اجزاي فعال،‌ 35 تا 40 ميليون پوند مي‌باشد. از اين مقدار، 40% صرف فرآوري تيرهاي برق شده است و مقدار باقيمانده صرف انواع ديگر كاربردها (ستونهاي دريايي، مزرعه/ كشاورزي الوار/ تخته چندلايي/ بزرگراه و غيره) شده است. براي رسيدن به اهداف اين گزارش، فرض مي‌شود كه استفاده CCA در حد ميانه آنچه گزارش شده است يعني 5/37 ميليون پوند مي‌باشد.
بازارهاي عمومي كه در آنها چوب فرآوري شده با CCA معمولا مورد استفاده قرار مي‌گيرند در بخشهاي بعدي گروه‌بندي شده و مورد بحث واقع مي‌شوند. اين گروهها سازمان‌دهي مي‌شوند تا تجزيه و تحليل را با استفاده از آمارهاي موجود امكان‌پذير سازند و فرضيات منطقي در مورد بازارهاي بزرگتر را فراهم نمايند. گروههاي بازاري مورد نظر چنين هستند:
 • تجهيزات دريايي ـ چوب گرد براي ستونهاي تيري و الوار اره شده براي ساختمانهايي كه در داخل آب نمك يا محيط‌هاي دريايي داراي آب‌شور مي‌باشند و يا در مجاورت آنها هستند.
 • كاربردها ـ ديركهاي چوبي و بازوهاي عرضي (افقي) استفاده شده براي انتقال و توزيع برق و سيستمهاي مخابراتي
3- كاربرد و مزايا
1-3. مزاياي چوب
خصوصيات مهمي در چوب وجود دارند كه غالبا كاربرد آن را به جاي ديگر مصالح ساختماني مطلوب مي‌سازد. مزاياي عمومي شامل موارد زير هستند:
 • وزن يا چگالي كمتر ـ مصالح ممكن است بوسيله دست حمل شوند و يا در آب شناور گردند.
 • سهولت اصلاح ميداني ـ بريدن يا سوارخ كردن چوب با ابزارهاي دستي معمولا ساده‌‌تر از بتون،  فولاد، پلاستيك يا فايبرگلاس است.
 • انعطاف‌پذيري و دوام ـ توانايي چوب براي جذب بار ضربه‌اي سنگين منحصر بفرد است. چوب، بارهاي ضربه‌اي را با حداقل آسيب جذب مي‌كند در حاليكه اين بارها مي‌توانند بتون يا فايبرگلاس را بشكنند. چوب تحت بارهاي خمشي سنگين نيز مي‌تواند بدون آسيب ديدگي انعطاف‌ يابد.
1-2-3. تاثيرات اثبات شده
چگونگي افزايش فساد و محافظت از حمله حشرات در محصولات چوبي، شرط اوليه يك سيستم مواد محافظتي است. CCA در مورد فراهم آوردن عمر طولاني و پايدار در محصولات چوبي فرآوري شده، با توجه به 50 سال كار آزمايشگاهي و كار عملي و نيز با توجه به استفاده طولاني مدت موفقيت‌آميز محصولات در محيط‌هاي متفاوت، سابقه كاملا اثبات شده‌اي دارد. اثر CCA در برابر ساير مواد محافظتي كه اندازه‌گيري شده‌اند، استاندارد است.
2-2-3. هزينه كم
CCA عموما براي اغلب كاربردها، محصول فرآوري شده با محافظت كننده‌اي را ارائه مي‌دهد كه حداقل هزينه را دارد.
 
3-2-3. تثبيت مناسب و تراوش كم
CCA تحت تاثير زمان و دما، تحت يك واكنش شيميايي در داخل الياف و سلولهاي چوب قرار گرفته و به ميزان زيادي پتانسيل تراوش چوب را كاهش مي‌دهد. فرآيند تثبيت شامل احياي كروم 6 ظرفيتي به كروم 3 ظرفيتي است كه طي آن مخلوط پيچيده‌اي از تركيبات كروم‌دار غير قابل حل تشكيل مي‌شود. اين تركيبات كروم 3 ظرفيتي، آرسنيك را تا حد زيادي تثبيت مي‌كنند و تا درجه كمتري، مس را از طريق واكنشهاي پيچيده تثبيت مي‌نمايند (آرسنولت، 1975). تثبيت، تاثيرات محيطي را كاهش مي‌دهد در حاليكه عمر محصولات را افزايش مي‌دهد. رهنماي آبزي WWPI، به علت ظرفيت تراوش پايين، نصب ستونهاي تيري با CCA در داخل محيط و ناحيه‌اي با اندازه معين به ميزان 4 تا 10 برابر بيشتر از ساير محافظت كننده‌ها را امكان‌پذير مي‌سازد (2006 و WWPI ).
 
4-2-3. زيبايي و ساير ویژگیهای كيفي
متخصصين و استفاده كنندگان نهايي، چوب فرآوري شده با CCA را براي كيفيت‌هايي كه برايشان اهميت دارد، انتخاب مي‌كنند. اين كيفيت‌ها شامل موارد زير هستند:
 • سطح تميز، خشك و عاري از روغن.
 • چوب فرآوري شده با CCA را مي‌توان به آساني رنگ نمود.
 • چوب فرآوري شده با CCA حداقل پتانسيل را در خوردگي بستهاي فولادي دارد.
 • محصولات چوبي فرآوري شده با CCA نظير تيرهاي برق بطور طبيعي و به آساني از كنده‌ها قابل تهيه‌اند و جايگزيني آنها آسان است.
 
3-3. مصارف اصلي چوب فرآوري شده با CCA
در ذيل بحثي راجع به مزاياي چوب فرآوري شده با CCA در چند مورد از مهمترين كاربردها وجود دارد كه بر طبق نظر گروه كاربردي AWPA 2005 تشخيص داده شده است. با اين وجود، مزاياي مشابهي در تمام كاربردهاي طبقه‌بندي شده معمولي براي چوب فرآوري شده با CCA يافت مي‌شوند.
 • UC 5 ـ  تماس‌هاي دريايي (آب نمك)
 • UC 4B&C ـ تماس با زمين يا آب شيرين با مولفه‌هاي جايگزيني بحراني و / يا دشوار
 • UC 4A ـ تماس با زمين يا آب شيرين با اجزاي غير بحراني
 • UC 3B _ تماس با بالاي زمين، بيروني، كه پوشانده نمي‌شود يا هرز آب ناچيزي دارد.
 
1-3-3. كاربردهاي دريايي (آب نمك) (UC 5)
فرآوري ستونهاي تيري،‌ الوار و الوارهاي دريايي در حال حاضر و در آينده به علت اثر ثابت شده آن، كاربرد مهمي خواهند داشت. مواد محافظتي ديگر چوب كه براي كاربردهاي دريايي تاييد شده‌اند كرئوزوت و ACZA هستند. كرئوزوت در موقعيتهايي كه تماس مستقيم متحمل است و يا  بو بعنوان يك موضوع مهم بشمار مي‌آيد و/ يا جاييكه سطح نياز به رنگ شدن دارد، مناسب نيست.
2-3-3. كاربردهاي حاد تحت شرايط تماس با زمين (UC 4B&C)
اغلب چوبهاي فرآوري شده با CCA براي كاربردهاي نهايي يا UC4B فرآوري مي‌شوند مانند تيرها (دكلها) بازوهاي عرضي (افقي)،‌ الوارهاي ساختماني، تيرهاي زميني (فونداسيون) و تيرهاي داخل آب و پي‌هاي (فونداسيون) چوبي. مواد محافظتي ديگري كه براي اين كاربردها تاييد شده‌اند شامل كرئوزوت، پنتاكلروفنول،‌ نفتنات مس، ACQ و CA مي‌باشند. براي اين كاربرد،‌ چوب فرآوري شده با CCA كم هزينه بوده و محافظت طولاني مدتي را فراهم مي‌كند.
3-3-3. كاربردهاي عمومي تحت تماس با زمين (UC4A)
حصارهاي كشاورزي يا بزرگراه‌ها يك كاربرد نهايي – احتمالي از UC4A مي‌باشد. بنابراين، عده‌اي ممكن است CCA را به علت سابقه طولاني در داشتن عمر كاري عالي و هزينه نصب پايين ترجيح دهند.
4-3-3. كاربردهاي بيروني فراتر از سطح زمين (UC 3B)
اين كاربرد شامل قطعات ساختماني براي كاربردهاي بيروني فراتر از سطح زمين، عرشه‌ و يا بام سكوها و زيرسازي كف، ورقه‌ها و توفالها، ترنهاي هوايي و غيره مي‌باشد. اين نواحي در معرض رطوبت هستند يا مي‌توانند براي دوره‌هاي طولاني مرطوب باقي بمانند. در چنين شرايطي، حتي با مقاومت سرو (درخت سدر) در برابر فساد طبيعي، مشكل فساد تا حد زيادي باعث كاهش عمر مفيد مي‌شود.
4-3. تحلیل هزينه و سود
در هر گروه بازاري، پروژه‌هاي نمونه‌اي در نظر گرفته مي‌شوند كه مقايسه مستقيم هزينه‌هاي ساخت، با استفاده از چوب فرآوري شده، با توجه به هزينه‌هاي ساخت براي همان پروژه و با استفاده از ساير مصالح بجز چوب فرآوري شده مانند فولاد،‌ بتون يا فايبرگلاس را امكان‌پذير مي‌سازد. مقاله اين نگارنده تحت عنوان «اقتصاد چوب‌هاي فرآوري شده و استفاده آنها در محيط‌هاي آبي» (اسميت، 2006)، هزينه‌هاي ساخت چوب فرآوري شده با ساخت ساير مصالح را در موسسه محافظت چوب غربي (WWPI) مورد مقايسه قرار داده است و آنرا در مقايسه‌هاي زير به گستردگي مورد استفاده قرار داده است.
 
 
1-4-3. تجهيزات دريايي
1-1-4-3. هزينه
بررسيهاي موردي دو پروژه كه يك بار با استفاده از چوب فرآوري شده و يك بار با استفاده از مصالح ديگر طراحي و پيشنهاد گرديد در جداول 4-5B و 4-5C نشان داده شده‌اند و در مقالات قبلي اين محقق مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند (اسميت، 2003 و اسميت، 2006). اين جداول كه بررسيهاي موردي مصالح ديگر را مورد توجه قرار مي‌دهند، بدون تغيير باقي مي‌مانند، اما بخاطر شفافيت مسئله در اينجا تكرار مي‌شوند. در جدول 4-5A محاسبات مرتبط اصلاح مي‌شوند تا حجم برآوردي چوب فرآوري شده با CCA، كه در بازار دريايي ايالات متحده استفاده شده است، را منعكس نمايد. بر اساس ميانگين دو بررسي موردي، هزينه ساخت و سازهاي دريايي، در صورتي كه در پروژه‌هايي كه معمولا چوب فرآوري شده در آنها استفاده مي‌شود، مصالحي بجز چوب فرآوري شده لازم باشد، با فاكتور 96/1 افزايش خواهد يافت.
2-1-4-3. خواص چوب فرآوري شده
بر اساس گزارشات رسيده (اسميت، 2006) در خصوص شاخصي از تجهيزات بندري، علاوه بر مزاياي كاهش هزينه كاربرد ستونهاي تيري چوب فرآوري شده براي باراندازها و تيرهاي مهار، اين ادوات قابليت فراهم سازي مقدار ايده‌آلي از انعطاف‌پذيري را نيز دارا مي‌باشند كه بدانها اجازه مي‌دهد تا حالت خميدگي يافته و در حاليكه به شكل اوليه‌اش بر مي‌گردد بتواند ضربه وارده را جذب نمايد. پلاستيك نيز به آساني تغيير شكل مي‌دهد. فولاد، بتون و سخت چوبهاي گرمسيري بسيار سخت مي‌باشند.
2-4-3. تير برق
1-2-4-3. هزينه
تفاوت قيمت تيرهاي برق نصب شده داراي فرآوري در مقايسه با سيستم‌هاي داراي تيرهاي فولادي، بتوني و فايبرگلاسي در مقاله «اقتصاد چوب‌هاي فرآوري شده استفاده شده در محيط‌هاي آبي» (اسميت، 2006) مورد توجه قرار گرفته است. در اين ارزيابي، تيرهاي فولادي بعنوان بهترين جايگزين با صرفه اقتصادي مد نظر هستند و تقريبا 7/1 برابر بيش از نصب چوب فرآوري شده هزينه دارند. در جداول 4-3A و B، داده‌هاي مربوط به فروش ساليانه تيرهاي فرآوري شده با CCA مورد استفاده قرار مي‌گيرند تا ميزان صرفه‌جويي در هزينه كل حاصل شده بوسيله تيرهاي چوبي آمريكا در مقايسه با هزينه‌اي كه در صورت استفاده از ساير مصالح بجاي چوب فرآوري شده حاصل مي‌شود، برآورد شود. در اين مورد، صرفه‌جويي تقريبا 660 ميليون دلار در سال است.
2-2-4-3. خواص چوب فرآوري شده
در كار قبلي اين محقق (اسميت، 2003) يك مهندسي كارخانه درباره دلايل اين امر كه چرا كارخانه وي همچنان استفاده از چوب فرآوري شده را تداوم بخشيده است اينگونه اظهار داشت:
 • آنها به علت نگراني در مورد برق گرفتگي، پتانسيل كاهش طول عمر بعلت خوردگي و هزينه بالقوه و همچنين مسئوليت جراحت‌هاي وارده ناشي از شكستن و يا خرابي از ديوارهاي فولادي نازك استفاده نمي‌كنند.
 • بتون به علت افزايش هزينه‌هاي انتقال و نصب كه ناشي از وزن اضافي آن مي‌باشد، مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.
3-4-3. فونداسيون و شمع بندی در آب شيرين
1-3-4-3. هزينه
در مقاله اسميت (2006)، ستونها بصورت جداگانه در نظر گرفته نمي‌شوند و بصورت تركيبي از محصولات در بازارهاي نهايي وجود خواهند داشت. از آنجا كه ستونهاي تيري بخش مهمي از بازار چوب فرآوري شده با CCA مي‌باشند، برآورد فوايد اقتصادي حاصل از اين محصول داراي اهميت است. ستونهاي تيري فونداسيوني (پي / شمع) و داخل آب ( آب شيرين) بصورت يك گروه در نظر گرفته مي‌شوند زيرا آنها بازار مهمي براي CCA هستند اما عموما بگونه‌اي فرآوري مي‌شوند كه در مقايسه با ستونهاي دريايي (آب شور)، ابقاهاي پايين‌تري را دارند.
2-3-4-3. خواص چوب فرآوري شده
ستونهاي چوبي فرآوري شده ممكن است آسانتر از الوار تراشيده به ديگر اجزا متصل شوند، به وسايل نصب كمتري نياز داشته باشند، بر روي آب شناور شوند و نسبت به مصالح (مواد) جايگزين (ديگر)، به ظاهر ساختارهاي تقويت شده بهتر جفت و جور شوند.
4-4-3. سازه های تجاري و كشاورزي
1-4-4-3. هزينه
در مقاله اسميت (2006)، هزينه‌هاي ساختمان تجاري با استفاده از چوب فرآوري شده با مواد ديگر (جايگزين) مقايسه گرديده‌اند. در جداول 3-5a و B اين مقايسه كمي اصلاح شده تا بازار كشاورزي و حجم اخيرا تخمين زده شده چوب فرآوري شده با CCA در اين ناحيه بازار را در بر بگيرد.
2-4-4-3. خواص چوب فرآوري شده
در ساختمانهاي تجاري و كشاورزي، ظاهر چوب و لمس كردن آن غالبا ارجحيت دارد و مي‌تواند عامل مهمي در انتخاب ماده باشد. علاوه بر اين، سهولت و آشنايي با ساخت چوب، توانايي بكار بردن ابزارهاي ساده و توانايي آسان اصلاحات ميداني نه تنها چوب فرآوري شده را بعنوان مرجح (اولويت‌دار)مشخص می سازد بلكه آنرا ارزان‌ قيمت‌تر نيز خواهد نمود.
5-4-3. ساختار بزرگراهها
1-5-4-3. هزينه
جداول مقاله اسميت (2006) با تغيير مختصري براي بازار بزرگراه مجددا مورد استفاده قرار مي‌گيرند. پروژه‌ها يا مصالح مختلف در جدول 3-6B مقايسه شده‌اند و مي‌توانند براي چوب فرآوري شده نيز به همان صورت انجام شوند. علاوه بر اين، در جدول 3-6C مصالح جايگزين براي عرشه‌سازي پل با چوب مقايسه مي‌شوند. هزينه جايگزين‌ها از تقريبا همانند هزينه چوب فرآوري شده تا دو برابر آن تغيير مي‌كند. با توجه به اين محدوده گسترده و اين نكته كه چوب فرآوري شده بصورت عادي در مواردي كه انتخاب مي‌شود كه فايده اقتصادي را در بر داشته باشد، يك فاكتور هزينه‌اي محتاطانه 7/1 مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا چنانچه جايگزين‌هاي چوب فرآوري نشده مورد نياز باشند، افزايش هزينه آنرا برآورد نمايد. به علت دسترس‌پذيري و استفاده از چوب فرآوري شده، در بازار بزرگراه ايالات متحده بطور ساليانه تقريبا 72 ميليون دلار صرفه‌جويي مي‌شود.
2-5-4-3. خواص چوب فرآوري شده
علاوه بر كيفيت چوب فرآوري شده كه بطور كلي در بخشهاي 1-3 و 2-3 ذكر شد، چوب فرآوري شده در مورد تجهيزات مربوط به انتقال معين مزاياي ديگري نيز دارد كه اسميت (2006) بيان كرده است:
 • پلهاي الواري فرآوري شده مي‌توانند در طي هواي يخ‌بندان نصب شوند.
 
4- نتيجه‌گيري
CCA در اكثر سالهاي نيمه دوم قرن بيستم در بازار ايالات متحده، مواد محافظتي اصلي چوب بود و در سال 1997 تقريبا 80% حجم بازار را به خود اختصاص داد. هنگامي كه تغييرات اختياري مصرف برچسب استفاده، کاربرد چوب فرآوري شده با CCA را عمدتا برای كاربردهاي غير مسكوني در پايان سال 2003 محدود كرد، بازار بالقوه آن تا حد زيادي كاهش يافت. در حاليكه این بازار هم اكنون كوچك است، فرآوري CCA در كاربردهاي موجود هنوز همان مزايايي را دارد كه برای اولین بار منجر به تسلط آن در بازار بصورت گسترده گردید.
كاربردهاي نهايي چوب فرآوري شده در حال حاضر شامل موارد بازاري زير مي‌باشند:
 • تجهيزات دريايي ـ چوب گرد براي ستونهاي تيري و الوار اره شده براي ساختمانهاي داخل آب نمك يا محيط‌هاي دريايي داراي آب شور و يا در مجاورت آنها
 • تيرهاي برق ـ تيرهاي چوبي استفاده شده براي انتقال توزيع برق و سيم‌هاي مخابراتي
 • ستونهاي تيري ـ ستونهاي تيري چوب گرد به داخل زمين فرو برده مي‌شود يا داخل محيط‌هاي آبي قرار داده مي‌شود تا ساختمانها را تقويت نمايد يا ديوارها را محافظت كند.
 • ساختمان تجاري، كشاورزي ـ فونداسيونهاي (پي‌هاي) عمومي، تقويت زيرساختارها و ساختمان‌هاي كشاورزي ساخته شده از الوار اره شده، تخته چندلايي و ميله‌هاي گرد كوچك و ريل‌ها و توفالها و ورقه‌هاي چوبي
 • ساختار بزرگراهها ـ الوارهاي اره شده اوليه در پل‌ها، ميله‌ها و قطعه‌هاي محافظ ريل و ميله‌هاي اره شده يا گرد براي علامت‌ها و حصارها
حجمهاي برآورد شده چوب فرآوري شده با CCA كه در هر بازار فروخته شده در جدول 1-4 نشان داده شده است.
مزاياي همراه با چوب فرآوري شده با CCA شامل فوايد عمومي همراه با استفاده از محصولات چوبي و نيز فوايد اضافي حاصل از مواد محافظتي CCA است كه از ساير محافظت كننده‌ها حاصل نمي‌شود. فوايد محصولات چوبي در مقايسه با محصولات غير چوبي شامل چگالي پايين‌تر، سهولت اصلاحات ميداني، انعطاف‌پذيري و دوام ساختاري، ظاهر زيبا و نيز اين نكته كه چوب يك منبع تجديدپذير است، مي‌باشد. مواد محافظتي CCA مزايايي را به چوب اضافه مي‌كنند كه شامل اثر اثبات شده، عمر طولاني محصول، هزينه پايين و تثبيت مواد محافظتي با ظرفيت شستشوي پايين مي‌باشد. علاوه بر اين، محصول فرآوري شده تميز، خشك،‌ غير لغزنده و رنگ‌پذير است، بوي كم و ظاهر دلپذيري دارد. چوب فرآوري شده با CCA در محيط‌هايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه خطرات فساد زياد و حمله موريانه وجود دارند. فرآوريهاي CCA توسط AWPA براي گروههاي كاربردي زير تاييد شده است:
 • UC 5 ـ مجاورت دريا (آب نمك)
 • UC 4B&C ـ تماس زميني يا مجاورت آب تازه با اجزايي كه جايگزيني آنها بحراني و/ يا مشكل است.
 • UC 4A ـ تماس زميني يا مجاورت آب تازه با اجزاي غير بحراني
 • UC 3B ـ مجاورت در بالاي زمين و سطح بيروني با عدم پوشش يا هرز آب اندک.
در پروژه‌هايي كه در آنها چوب فرآوري شده با CCA استفاده مي‌شود، قیمت تمام شده در مقايسه با کاربرد مصالحي غير از چوب فرآوري شده مانند فولاد، بتون يا پلاستيك، بسيار كمتر است. توانايي مداوم استفاده از محصولات چوبي فرآوري شده با CCA كاربران نهايي در ايالات متحده را قادر مي‌سازد كه تقريبا 2 بيليون دلار در سال صرفه‌جويي نمايند. جزئيات بازاري اين مطلب در جدول 1-4 آمده است.
لطفا به جای کپی مقالات با خرید آنها به قیمتی بسیار متناسب مشخص شده ما را در ارانه هر چه بیشتر مقالات و مضامین ترجمه شده علمی و بهبود محتویات سایت ایران ترجمه یاری دهید.
تماس با ما

اکنون آفلاین هستیم، اما امکان ارسال ایمیل وجود دارد.

به سیستم پشتیبانی سایت ایران ترجمه خوش آمدید.